Twoje wsparcie w rekrutacji

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Belgii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Belgii?
Każdy pracownik bardzo dobrze wie kiedy przysługują mu dni wolne od pracy. Kalendarz świąteczny wiele osób ma w małym palcu i wyjeżdżając do pracy za granicą też jest to jedna z pierwszych rzeczy jakimi się interesują. Nic w tym dziwnego, ponieważ pracując za granicą każdy chce wiedzieć, jak rozplanować dobrze swoje wolne.

Pracując w Belgii, można liczyć na dziesięć dni ustawowo wolnych od pracy. Belgijski rząd przewidział niezbyt wiele okazji do świętowania, ale na szczęście sporo z nich pokrywa się z polskimi świętami. W ten sposób dobrze planując urlop, można sobie zapewnić sporo czasu na spotkania z rodziną w Polsce.

Jakie święta w Belgii są wolne od pracy?

Rząd belgijski ustanowił dziesięć świąt dniami wolnymi od pracy. Wśród nich znalazły się zarówno okazje religijne, jak i państwowe. Oprócz obowiązkowych dni wolnych w Belgii obchodzi się także święta, w które pracodawcy mogą, choć nie muszą, dać wolne swoim pracownikom. Przyjrzyjmy się belgijskiemu kalendarzowi świątecznemu.

1 stycznia 2020 - Nowy Rok (nl:Nieuwjaar, fr:Nouvel An, de:Neujahr) - Pierwszy dzień nowego roku jest zwyczajowo wolny w większości państw świata.

12 kwietnia 2020 - Wielkanoc (nl:Pasen, fr:Pâques, de:Ostern) - Najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa.

13 kwietnia 2020 - Poniedziałek Wielkanocny (nl:Paasmaandag, fr:Lundi de Pâques, de:Ostermontag) - ostatni dzień Świąt Wielkanocnych jest w Belgii także wolny od pracy. Dzięki temu polscy pracownicy mogą zaplanować długi weekend z bliskimi.

1 maja 2020 - Święto Pracy (nl:Dag van de arbeid, fr:Fête du Travail, de:Tag der Arbeit) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu państwach. W tym dniu upamiętnia się wkład robotników i klas pracujących w rozwój społeczeństwa.

31 maja i 1 czerwca 2020 - Zielone Świątki (nl:Pinksteren, fr:Pentecôte, de:Pfingsten) - Chrześcijańskie święto upamiętniające zesłanie Ducha Świętego. W zależności od kraju święto jest obchodzone jeden bądź dwa dni. W przypadku Belgii świętuje się właśnie przez dwa dni.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Belgia

21 lipca 2020 - Święto Narodowe Belgii (nl:Nationale feestdag, fr:Fête nationale, de:Nationalfeiertag) - Najważniejsze święto państwowe w Belgii. W tym dniu upamiętnia się wstąpienie na tron pierwszego monarchy po odzyskaniu niepodległości przez Belgię. Leopold I Koburg zasiadł na tronie 21 lipca 1831 roku i ślubował wierność konstytucji kraju, ustanawiając tym samym nowoczesną monarchię konstytucyjną.

15 sierpnia 2020 - Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (nl:Pinkstermaandag, fr:Lundi de Pentecôte, de:Pfingstmontag) - bardzo ważne święto dla wielu chrześcijan. Upamiętnia ono niebiańskie urodziny Maryi, czyli wstąpienie jej do Nieba.

1 listopada 2020 - Dzień Wszystkich Świętych (nl:Allerheiligen, fr:Toussaint, de:Allerheiligen) - Dzień, w którym zwyczajowo upamiętnia się wszystkich chrześcijańskich świętych.

11 listopada 2020 - Dzień Zawieszenia Broni (nl:Wapenstilstand, fr:Jour de l'armistice, de:Waffenstillstand) - Belgia doświadczyła mocno tragedii I Wojny Światowej, dlatego tak ważne są obchody rocznicy podpisania rozejmu między mocarstwami sprzymierzonymi i centralnymi, który zakończył kilkuletnie walki.

25 grudnia 2020 - Boże Narodzenie (nl:Kerstmis, fr:Noël, de:Weihnacht) - Chrześcijanie w Belgii mogą świętować Boże Narodzenie, ale w przeciwieństwie do Polski mają tylko jeden dzień wolny od pracy. Drugi dzień Świąt nie jest już uznany za święto państwowe.

Belgia składa się z trzech wspólnot językowych zachowujących swoje tradycje i zwyczaje. Wszystkie wspólnoty mają swoje święta, w które celebrują własną kulturę. Dni wspólnot nie są ustawowo wolne od pracy, ale w prywatnych przedsiębiorstwach pracodawcy mogą zarządzić wolne. Przyjrzyjmy się terminom:

11 lipca 2020 - Dzień Wspólnoty Flamandzkiej

27 września 2020 - Dzień Wspólnoty Francuskiej

15 listopada 2020 - Dzień Wspólnoty Niemieckiej

Wakacje i ferie w Belgii

Osoby przeprowadzające się do Belgii z dziećmi powinny zapoznać się także z harmonogramem ferii w szkołach. Planowanie urlopu najczęściej opiera się o grafik pociech, którym rodzice muszą zapewnić zajęcie. W 2020 roku uczniowie belgijskich szkół będą mieli sześć okazji do dłuższych odpoczynków.

Pierwszą okazją będą ferie świąteczne rozpoczynające się 23 grudnia 2019 roku i kończące 5 stycznia 2020 roku. Na kolejne wolne uczniowie nie będą czekać długo, bowiem już 24 lutego rozpoczną się ferie wiosenne i zakończą się 1 marca 2020 roku. W terminie od 6 do 19 kwietnia trwają ferie wielkanocne.

Najdłuższą przerwą w nauce są wakacje trwające podobnie jak w Polsce od 1 lipca do 31 sierpnia. Pierwszy tydzień listopada jest przeznaczony na ferie jesienne, a od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia 2021 roku trwają ferie świąteczne.

Czy belgijskie święta są płatne?

Zacznijmy od tego, że święta przypadające na dzień wolny od pracy, czyli wypadające w sobotę czy niedzielę wymagają oddania pracownikom innego dnia wolnego. Termin zastępczy dla święta ustala się między pracownikiem i pracodawcą, chyba że branżowy układ zbiorowy bądź rada zakładowa ustalą stały dzień zastępczy. Najczęściej jednak takie ustalenia nie występują, a przedsiębiorcy oddają dzień wolny w najbliższy dzień po weekendzie.

Pracownicy mają otrzymać za dzień świąteczny pełne wynagrodzenie w wysokości, jaką zarobiliby gdyby byli w tym dniu w pracy. Pracodawca musi umieścić wypłatę za dzień wolny na pasku wypłaty jako oddzielną pozycję.

Oczywiście zachodzą sytuacje, w których pracownik musi pracować mimo dnia ustawowo wolnego od pracy. W takim wypadku pracownik musi otrzymać płatny dzień wolny w przeciągu 6 tygodni od przepracowanego dnia świątecznego. Warto odnotować, że w przypadku firm zwyczajowo pracujących w święta informacje o zastępczych dniach wolnych mają zostać podane do wiadomości pracowników przed 15 grudnia roku poprzedzającego.

Belgia nie znajduje się w czołówce ilości ustawowych dni wolnych od pracy, ale belgijskie święta w dużej mierze pokrywają się terminami z polskimi obchodami. W efekcie sprawne planowanie urlopu pozwoli na celebrowanie w domu z bliskimi najważniejszych okazji.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Belgii?
Ocena: 4.1, liczba głosów: 9

Opinie

Dariusz
2019-12-17, 09:39
Z pewnością planując nowy rok dobrze wcześniej zorientować się w temacie tym bardziej, że wiele ludzi organizuje miesiące odpowiednio wcześniej pod względem urlopów i całej reszty.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.