Statystyczny Polak przez około 40 lat jest aktywny zawodowo. W okresie tym zmienia pracę średnio 7 razy. Oznacza to, że w ciągu swojego życia zawodowego bierzemy udział w kilkudziesięciu rozmowach rekrutacyjnych podczas, których jesteśmy poddawani wnikliwym ocenom specjalistów HR. Każde z tych spotkań wiąże się ze stresem tym większym, im większe jest nasze pragnienie objęcia danego stanowiska. Jeszcze silniejsze emocje takie jak złość, gniew, frustracja, bezsilność towarzyszą nam w sytuacji, w której usłyszymy decyzję negatywną, a wiadomo, że doświadczanie tych emocji zbyt często znacząco obniża nasze samopoczucie i zniechęcania do podejmowania kolejnych wysiłków. Pamiętaj jednak, że unikanie sytuacji stresogennych nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli na tym etapie poddasz się i zaniechasz dalszych prób zdobycia wymarzonej pracy, obecna będzie dla ciebie takim samym źródłem negatywnych doznać. Dlatego przeczytaj uważnie nasze wskazówki. Zdradzimy ci ?know how? każdego kandydata do pracy.
CV czyli jak selekcjonować informacje na swój temat
Jeżeli jesteś swieżo upieczonym absolwentem uczelni wyższej napisz o wszystkich uczelnianych sukcesach, odbytych stażach, praktykach, przynależności do organizacji studenckich lub kół zainteresowań. Pokaż swojemu przyszłemu pracodawcy, że nie ograniczałeś się jedynie do nauki bo fakt ten, pomimo, że napawa cię dumą, nie wyróżnia cię na tle innych absolwentów.
Jeżeli natomiast posiadasz już doświadczenie zawodowe przeczytaj dokładnie oczekiwania pracodawcy, a następnie z całego dorobku zawodowego wybierz te doświadczenia, które mogą dowodzić posiadanych kompetencji, niezbędnych na nowym stanowisku.
Przed spotkaniem czyli przygotuj się [prawie] na wszystko
Odpowiednie przygotowanie do spotkania jest niezwykle istotne ponieważ wskazuje na zaangażowanie i profesjonalne podejście do pracy. Przed spotkaniem zapoznaj się z ofertą firmy, przeczytaj wymagania względem kandydatów do pracy dostępne na stronie internetowej i wypunktuj sobie te informacje na swój temat, które bezpośrednio stanowią odpowiedź na potrzeby przyszłego pracodawcy. Nie pozwól się zaskoczyć!
3x20 czyli jak zrobić pozytywne, pierwsze wrażenie
Stara zasada głosi, że nie będziesz miał drugiej szansy na zrobienia pierwszego wrażenia. Dlatego pozytywne wrażenie na pewno przybliży cię do osiągnięcia zamierzonego celu czyli zdobycia pracy.
Na tym etapie zgodnie z zasadą 3x20 liczy się 20 pierwszych sekund, 20 słów i 20 gestów. Na spotkanie obowiązkowo staw się punktualnie, przedstaw się i podaj nazwisko osoby, z którą jesteś umówiony. Pamiętaj również o zdecydowanym uścisku dłoni, który bardzo silnie oddziałuje na podświadomość drugiej strony.
Nie bez znaczenia pozostaje również strój. Najbardziej uniwersalnym jest strój biznesowy, nie myl z galowym, jednak każda firma ma swój dress code dlatego postaraj się dostosować do standardów panujących w danej organizacji lub branży.
Po spotkaniu czyli nie daj o sobie zapomnieć
I na tym etapie nie możesz sobie pozwolić na bierne czekanie na telefon. Bezpośrednio po spotkaniu napisz krótką wiadomość z podziękowaniem za spotkanie i zapewnieniem o chęci podjęcia współpracy. Zajmie ci to zaledwie 2 minuty, a niewątpliwie pokaże, jak bardzo ci zależy.
A co jeśli w wyznaczonym terminie nie otrzymałeś odpowiedzi? Nie zniechęcaj się tylko zadzwoń i zapytaj. Pracownicy HR to tylko ludzie i zdarza im się nie dotrzymać terminu pomimo, że twoja kandydatura jest brana pod uwagę. Jeżeli natomiast tym razem otrzymasz decyzję negatywną dopytaj z czego wynika. Każda informacja zwrotna jest cenna bo pomaga ci, uczyć się na własnych błędach.
Na zakończenie
Pamiętaj, że nawet najciekawsze CV, doskonały wygląd i erudycja nie zastąpią kompetencji czyli wiedzy, umiejętności i postaw. Podczas rozmowy każdy z tych elementów będzie poddawany ocenie dlatego tak ważne jest abyś odpowiadał na pytania zgodnie z posiadaną wiedzą w ujęciu praktycznym. Pokaż również swojemy potencjalnemu pracodawcy jak bardzo zależy ci na objęciu nowego stanowiska. Zaangażowanie i entuzjazm mogą przesądzić o decyzji dotyczącej zatrudnienia bowiem każdy doświadczony rekruter wie, że luki kompetencyjne można uzupełnić, a lojalny i zaangażowany pracownik jest na wagę złota. Powodzenia!
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę HPR Group specjalizującą się w branży szkolenia HR, Coaching, doradztwo personalne oraz szkoleniach otwartych |
To może Cię również zainteresować