Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Holandii?

4 kwietnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

6 komentarzy
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Holandii?
Każda osoba pracująca w Polsce dobrze wie, kiedy należą się jej dni wolne od pracy. Święta narodowe oraz kościelne dają nam gwarancję wypoczynku, oraz możliwości spokojnego obchodzenia danych okazji. Trzeba jednak pamiętać, że każde państwo celebruje inne wydarzenia i nie zawsze dni wolne w Polsce pokrywają się z tymi z innego kraju.

Wybierając Holandię jako cel swojego rozwoju zawodowego, warto się zapoznać z obowiązującymi tam świętami. Znajomość dni ustawowo wolnych pozwoli lepiej rozplanować urlop. Osoby przyzwyczajone do spędzania dużych świąt kościelnych z rodziną czy grillowania w majówkę powinny się zaznajomić z kalendarzem holenderskim. Na szczęście niektóre z okazji pokrywają się z polskimi świętami wolnymi od pracy.

Jakie święta w Holandii są wolne od pracy?

Holendrzy przywiązują szczególną wagę do świąt państwowych, ale obchodzą i celebrują także okazje religijne. To dobra wiadomość dla osób ceniących sobie spotkania z rodziną w czasie Wielkanocy czy Bożego Narodzenia. Co ciekawe w Holandii obowiązują tylko dwa święta państwowe i są to Dzień Króla oraz Dzień Wyzwolenia. Zacznijmy jednak od początku i przyjrzyjmy się kolejnym dniom wolnym od pracy w Holandii.

1 stycznia (Nieuwjaar) - Nowy Rok jest dniem, którego chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Holendrzy potrafią się bawić i początek roku świętują tak jak Polacy. Oznacza to, że spokojnie możecie planować sylwestra.

09 i 10 kwietnia 2023 (Pasen) - Wielkanoc jest świętem katolickim, które celebruje się w wielu krajach. Holandia także należy do tego grona i zarówno Niedziela Wielkanocna, jak i Poniedziałek Wielkanocny są w Królestwie Niderlandów wolne od pracy. To dobra wiadomość, jeżeli przyzwyczailiście się do spędzania tej okazji w gronie rodzinnym.

27 kwietnia (Koningsdag) - Jak wspomnieliśmy, dla Holendrów szczególnie ważne są święta państwowe, a Urodziny Króla (Dzień Króla) to najważniejsza okazja w roku. Każdy mieszkaniec Holandii ma wolne, aby móc uhonorować dzień narodzin koronowanej głowy. Od 2014 roku data przypada na 27 kwietnia i dotyczy urodzin króla Wilhelma-Aleksandra. Dla Polaków takie święto może być nieco niezrozumiałe, ale w krajach mających monarchów jest to ważna część historii i tożsamości narodowej.

5 maja 2023 (Bevrijdingsdag) - Dzień Wyzwolenia jest dla Holendrów świętem niezwykle radosnym i obchodzi się go, aby upamiętnić zakończenie nazistowskiej okupacji w kraju podczas II Wojny Światowej. Co ciekawe święto to jest hucznie obchodzone, ale nie jest ono wolne dla wszystkich. Zwyczajowo dzień wolny otrzymują pracownicy administracji państwowej. W pozostałych branżach o ewentualnym wolnym decydują zapisy układów zbiorowych pracy (CAO). Obecnie obowiązuje ustalenie, że Dzień Wyzwolenia będzie wolny od pracy co pięć lat i najbliższy taki termin przypada właśnie na 2020 rok.

W przypadku tego święta warto wspomnieć dzień poprzedzający Bevrijdingsdag. Co roku 4 maja Holendrzy obchodzą Dzień Pamięci. W całym kraju upamiętnia się żołnierzy oraz cywili, którzy stracili życie od czasów wybuchu II Wojny Światowej. Mimo licznych ceremonii żałobnych daty tej nie wprowadzono na listę dni wolnych od pracy. Warto jednak pamiętać, aby w tym czasie zachować powagę święta.

18 maja 2023 (Hemelvaartsdag) - Dzień Wniebowstąpienia upamiętnia chrześcijańską wiarę w cielesne wstąpienie Jezusa do Nieba. Wiele osób postrzega Holendrów za mało związanych z wiarą, ale jest to mylne wrażenie. Dowodem na to są mimo wszystko liczne święta związane właśnie z życiem religijnym.

28 maja i 29 maja 2023 (Pinksteren) - Zielone Świątki jest kolejnym ważnym świętem dla religii chrześcijańskiej. Obrazuje ono zesłanie Ducha Świętego na Apostołów i naśladowców Chrystusa. Także w Polsce Zielone Świątki są wolne od pracy, co dotyczy osób pracujących w niedzielę. W Holandii obchody trwają dwa dni, więc także w poniedziałek można odetchnąć od pracy.

25 i 26 grudnia (Kerstmis) - Boże Narodzenie oraz Drugi Dzień Świąt podobnie, jak w Polsce są w Holandii dniami wolnymi od pracy. To kolejna dobra wiadomość dla osób planujących rodzinne święta. Trzeba jednak pamiętać, że Wigilia nie jest ustawowo wolna, więc dobrze wcześniej zaplanować sobie urlop z uwzględnieniem uroczystej wieczerzy.

Kolejną okazją do świętowania jest ostatni dzień roku, czyli 31 grudnia. Podobnie jak w Polsce, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Warto jednak o nim wspomnieć, w kontekście pewnej kulinarnej tradycji, którą Holendrzy celebrują od pokoleń:

Tak się prezentują ustawowe dni wolne od pracy w Holandii na 2020 rok. Pamiętajcie jednak, że podobnie jak to ma miejsce w naszym kraju rząd może wprowadzić pewne zmiany, dlatego snując plany, dobrze sprawdzić, czy nie zaszły modyfikacje w kalendarzu świątecznym.

Ferie i Wakacje w Holandii

Osoby emigrujące zarobkowo do Holandii wraz ze swoimi pociechami będą uwzględniać w planach urlopowych ferie w szkołach. System szkolnictwa holenderskiego różni się od polskiego i co za tym idzie, uczniowie mają dość sporo wolnego. W przeciągu roku wypada aż 11 tygodni przerwy w nauce rozłożonych na kilka miesięcy.

Dokładne terminy ferii i wakacji są uzależnione od danego regionu Holandii, dlatego szczegółowe informacje najlepiej zdobyć bezpośrednio w placówkach edukacyjnych. Planując urlop, warto pamiętać o ogólnych terminach poszczególnych ferii. Na przełomie lutego i marca odbywają się tygodniowe ferie zimowe, zaś początkiem maja uczniowie mają kolejny tydzień ferii majowych. W lipcu i sierpniu odbywają się przerwy wakacyjne trwające sześć tygodni. Można pomyśleć, że to mało, ale już w październiku startują tygodniowe ferie jesienne.

Jedyną przerwą w edukacji mającą jeden wspólny termin dla całego kraju są ferie świąteczne. Uczniowie odpoczywają od nauki w terminie od 22 grudnia do 6 stycznia.

Czy praca w holenderskie święta jest lepiej płatna?

Nie da się ukryć, że spora część osób decyduje się na pracę w Holandii z potrzeby szybszego zarobku. Zadają sobie one pytanie, czy święta w Holandii są płatne? Odpowiedź jest prosta. Tak. Za święta wolne od pracy otrzymuje się wypłatę. Co więcej, pracodawca może poprosić pracownika o przyjście w taki dzień do pracy, ale wiąże się to ze znacznie wyższymi stawkami. Według prawa stawka godzinowa w dniu świątecznym ma wynieść 200 procent podstawy. Ważne jest to, że pracownik nie może być zmuszony do pracy w dzień ustawowo wolny i jego przyjście do pracy ma być całkowicie dobrowolne. W efekcie, zamiast planować urlop na święta w Holandii, można zadbać o większy dochód, co pomoże szybciej zgromadzić potrzebne pieniądze.

Jak widać, w Holandii nie brakuje dni wolnych od pracy, i miłośnicy długich weekendów będą mieć kilka okazji do odpoczynku, czy odwiedzenia rodziny w Polsce. Znając dokładne terminy, można sprawnie zaplanować swoje urlopy. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w ustawowo wolne dni w Holandii można znacznie lepiej zarobić.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

rekruter

rekruter

Jako pracodawca, uważam, że dni wolne od pracy w Holandii są dobrze ułożone, dają pracownikom możliwość spędzenia czasu z rodziną, ale też nie zniechęcają nas do pracy i rozwoju naszej firmy.
projektantka

projektantka

Jako osoba poszukująca pracy, cieszy mnie fakt, że w Holandii odbywają się tak liczne święta, to daje mi szansę na odpoczynek i nabranie sił do dalszej walki o pracę.
gość

gość

Jako osoba bezrobotna cieszę się, że w Holandii dni wolne od pracy są nieliczne, to może zwiększyć moje szanse na znalezienie zatrudnienia.
Manner2

Manner2

Cieszę się, że w Holandii jest tak wiele dni wolnych od pracy, to daje mi możliwość spędzenia więcej czasu z rodziną.
Mariola

Mariola

Podobne urlopy jak wszędzie ale specyfika wielu krajów pokazuje, że trzeba mieć to na względzie gdy np. święta nie nachodzą na siebie.
Paweł B

Paweł B

Wiadomo, że Święta w naszym kraju nie pokrywają się w całości ze świętami w Holandii. Jakie święta w Holandii są wolne od pracy świetnie napisaliście, bo mnie to interesowało.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.