Twoje wsparcie w rekrutacji

Opiekunka osób starszych w Niemczech: Kto? Gdzie? Za ile? Na co uważać?

Opiekunka osób starszych w Niemczech: Kto? Gdzie? Za ile? Na co uważać?
Niemieckie społeczeństwo jest coraz starsze. To oznacza dobre perspektywy pracy dla opiekunek osób starszych. Jakie należy spełniać warunki, by dostać pracę w tym zawodzie? Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech? Na co uważać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.


Niemieckie społeczeństwo starzeje się. Rosnąca długość życia Niemców sprawia, że sprawą nadrzędną staje się zapewnienie seniorom odpowiedniej opieki. Nie chodzi tutaj tylko o fachową opiekę medyczną, ale także o pomoc w codziennych czynnościach, czy zapewnienie wsparcia psychicznego osobie starszej. Oznacza to dobre perspektywy pracy dla opiekunek osób starszych, które często potrafią zapewnić seniorowi lepszą opiekę niż najbliższa rodzina.

Dla Niemek praca w charakterze opiekunki seniora nie jest atrakcyjna. Za to Polki w tym zawodzie (i to nie tylko w Niemczech) od lat stanowią znaczącą siłę. Zainteresowaniu ofertami pracy dla opiekunek w Niemczech sprzyja fakt, że warunki pracy polskich opiekunek w Niemczech i innych europejskich krajach z każdym rokiem ulegają poprawie, a dzięki regulacjom prawnym i kampaniom społecznym coraz więcej pracowników i pracodawców decyduje się na legalne zatrudnienie. Praca opiekunki stanowi w końcu korzyść dla seniora, który jesień swojego życia może spędzić we własnym domu.

 

Kto może pracować w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Osoby pracujące w charakterze opiekunki osoby starszej wiedzą, że praca ta do łatwych nie należy i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, odpowiedzialnością i wymaga sporej dawki cierpliwości.

U pań chcących wykonywać zawód opiekunki osoby starszej kluczowe są cechy charakteru. Muszą być to kobiety, które w środowisku rodziny lub znajomych uchodzą za osoby empatyczne. Opiekunka osoby starszej musi być pełna zrozumienia dla sytuacji seniora, chcieć mu pomóc oraz umieć udzielić mu wsparcia w chwilach słabości. Dobra opiekunka powinna zrozumieć, że osoba zmagająca się z chorobą, ułomnością czy niepełnosprawnością może być marudna i zrzędliwa.

Poza cechami charakteru ważne są również kompetencje. Tutaj należy wymienić znajomość języka niemieckiego, a także doświadczenie. To drugie nie musi wiązać się z wykształceniem. Polki wyjeżdżające do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej do Niemiec często doświadczenie zdobywały, opiekując się krewnymi: matką, ojcem, teściową, czasem zaprzyjaźnioną sąsiadką. W niektórych ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech pracodawcy wymagają bardziej zaawansowanych umiejętności (na przykład umiejętność udzielenia pierwszej pomocy), wówczas konieczne staje się odbycie konkretnego szkolenia lub kursu zwieńczonego egzaminem i dyplomu.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Znajomość języka niemieckiego może okazać dodatkowym atutem do podjęcia pracy w charakterze opiekunki osoby starszej. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej ofert pracy dla opiekunek w Niemczech znajomość języka niemieckiego traktuje, jako wymóg. Naukę języka niemieckiego nie należy traktować w kategorii zła koniecznego. Ta umiejętność ułatwi nie tylko komunikację z podopiecznym i jego rodziną, ale także codzienne funkcjonowanie w Niemczech (robienie zakupów, wizyty z podopiecznym u lekarza). Dla pań nieznających języka niemieckiego, a chcących podjąć pracę w Niemczech w charakterze opiekunki seniora mamy dobrą wiadomość. Agencje specjalizujące się w zatrudnianiu opiekunek z Polski do pracy w Niemczech często mają w swojej ofercie kursy językowe. Te prowadzone są zarówno od podstaw, jak i od pewnego stopnia zaawansowania językowego kursantki.

Inne umiejętności, które rodzina może wymagać od przyszłej opiekunki seniora będzie: prawo jazdy, umiejętność przygotowywania posiłków z uwzględnieniem diety podopiecznego.

 

Opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód opłacalny?

Częstym pytaniem Polek zastanawiających się nad wyjazdem do Niemiec w charakterze opiekunki seniora są zarobki.

W kwestii finansowej nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jedne oferty są mniej, inne bardziej płatne. Wszystko zależy od rodziny, zdrowia podopiecznego, przyszłych obowiązków opiekunki, a nawet regionu Niemiec, w którym będzie wykonywana praca.

Opiekunki, które liczą na wysokie wynagrodzenie, muszą być przygotowane na większy zakres obowiązków, a także na to, że przyszły pracodawca będzie wymagał od nich odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia w pracy z seniorem, a może nawet specjalistycznego wykształcenia.

 

Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech?

Polki rozważające emigrację do Niemiec, mogą skorzystać z różnych form szukania ofert pracy dla opiekunek w Niemczech. Oto kilka z nich.

Polki, które nie mają w kraju statusu osoby bezrobotnej, a szukają pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech, w prywatnym domu, mogą szukać zatrudnienia u polskiego pracodawcy, który oddeleguje do pracy w Niemczech. W celu szukania takiego pracodawcy najlepiej jest skorzystać z internetu. Tam można znaleźć adresy polskich firm specjalizujących się w świadczeniu usług w opiece, w Niemczech. Z większością tego typu firm można skontaktować się drogą telefoniczną lub mailową, a zgłoszenie się do pracy często polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza.

Osoby szukające ofert pracy dla opiekunek w Niemczech mogą skorzystać także z pomocy agencji pośrednictwa pracy w Polce lub w Niemczech.

Z pomocą przychodzi także internet. Na takich portalach internetowych jak między innymi MyPolacy.de nie tylko można szukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech, ale także samodzielnie zamieszczać ogłoszenia z chęcią podjęcia pracy w tym zawodzie. Ogłoszenie tego typu powinno zawierać podstawowe informacje o opiekunce: wiek, długość pracy w zawodzie, stopień znajomości języka niemieckiego, od kiedy opiekunka może podjąć pracę, do kiedy może pracować. Konieczne jest także podanie formy kontaktu z potencjalnym pracodawcą – numer telefonu, adres E-mail. Analogicznie jest w kwestii zamieszczania ogłoszeń w prasie, czy to niemieckiej, czy polskiej.

Uwaga: Trzeba pamiętać o tym, że na ogłoszenie niemieckojęzyczne odpowiedzą pracodawcy niemieccy. W rozmowie z nim, osoba starająca się o pracę, będzie musiała wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego.

 

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Niemczech na MyPolacy.de

W internecie można znaleźć wiele stron, na których pracodawcy publikują ogłoszenia typu „dam pracę”. Na stronie MyPolacy.de można znaleźć ogłoszenia pracy w różnych zawodach, w tym wymarzoną ofertę pracy dla opiekunek w Niemczech. Jak ją znaleźć? To bardzo proste.

Z górnego menu strony wybrać zakładkę „oferty pracy”. Naszym oczom ukazują się ogłoszenia pracy z różnych zawodów. By z gąszczu ogłoszeń wyselekcjonować oferty pracy dla opiekunek w Niemczech należy skorzystać z „szukajki” u góry strony. W pierwszą rubrykę wystarczy wpisać zawód – „opiekunka osób starszych”, a w drugą nazwę miasta, w którym osoba szukająca zatrudnienia chce podjąć pracę np. „Dortmund”. Klikając buton z napisem „szukaj”, otrzymujemy wyłącznie oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Teraz zostaje tylko wybrać tę ofertę, która spełnia nasze oczekiwania i odpowiedzieć na nią.

Innym, może łatwiejszym, sposobem na znalezienie odpowiedniej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech jest wpisanie w wyszukiwarkę Google (lub inną) hasła: „Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech MyPolacy.de” i wejść w pierwszy link (nie w reklamę). Czyż to nie jest proste?

 

Ku przestrodze, czyli na co zwracać uwagę wyjeżdżając do pracy w Niemczech

Już od kilku lat Polki mają prawo legalnie pracować za granicą i otrzymywać za świadczone usługi godziwe wynagrodzenie. Nie brakuje jednak pracodawców (są to zarówno Polacy, jak i Niemcy), którzy potrafią wykorzystać niewiedzę kobiet i stosować względem nich nieuczciwe praktyki.

Polki zatrudniające się do pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech muszą pamiętać o tym, by ich praca była legalna. Zatrudnienie „na czarno” niesie ze sobą poniesienie odpowiedzialności karnej. To nie wszystko! Polki zatrudnione w Niemczech nielegalnie nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego, bezpłatnego leczenia, a także urlopu. Bez umowy pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania także żadnych składek, w tym składek emerytalnych.

Przed wyjazdem warto omówić z przyszłym pracodawcą warunki zakwaterowania. Tym zazwyczaj jest rodzina osoby starszej, dlatego nie zawsze zdaje sobie on sprawę z tego, jak ważny dla opiekunki seniora jest własny kąt, w którym będzie mogła rozłożyć swoje rzeczy, odpocząć i po prostu poczuć się jak we własnym domu. Omówienie kwestii zakwaterowania może nie tylko oszczędzić rozczarowania, ale i stresu po przyjeździe na miejsce pracy.

Przyszłe opiekunki, którym zależy na kontakcie z bliskimi, którzy zostali w Polsce, powinny szczegółowo omówić z pracodawcą kwestie korzystania z telefonu. Niektórzy nie godzą się na rozmowy telefoniczne, inni nie mają z tym najmniejszego problemu, ale to pracownik musi pokryć koszty połączenia, a pozostali wykupują specjalną taryfę na połączenia z Niemiec do Polski. Przed wyjazdem warto omówić tę kwestię, by na miejscu obyło się bez nieporozumień.

Jeszcze przed wyjazdem do Niemiec opiekunka powinna zapytać pracodawcę ile osób mieszka w gospodarstwie, by nie okazało się, że Polka jedzie do pracy, by sprawować opiekę nad starszą kobietą, ale w domu mieszka jeszcze mąż kobiety, który także wymaga opieki.

Znalezienie pracy w roli opiekunki osoby starszej w Niemczech nie jest trudne. Zapotrzebowanie na usługi w tym charakterze jest bardzo duże, a Polki cieszą się poważaniem, dlatego w ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech mogą wybierać do woli.

Należy pamiętać jednak o tym, że nie każda osoba ma odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu, a praca opiekunki seniora do łatwych nie należy!

Polki, które jednak zdecydują się na wyjazd w charakterze opiekunki osoby starszej, muszą uważać na to, by nie zostały oszukane przez przyszłego pracodawcę, który może wykorzystać ich niewiedzę.

 

Oceń ten wpis
Opiekunka osób starszych w Niemczech: Kto? Gdzie? Za ile? Na co uważać?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Izabela
2019-12-12, 11:45
Na wszystkie zawody jest zapotrzebowanie i jak widać taka praca jest także cenna. Jak zawsze każdy ma swoje preferencje czy potrafi coś wykonywać.
gospodyni
2019-05-18, 17:00
Opiekunka osób starszych w Niemczech do łatwych nie należy. Wszystko bardzo fajnie ujęliście w tym artykule. Nic dodać, nic ująć.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.