Pracownik - prawa i obowiązki

6-godzinny dzień pracy: efektywność czy strata czasu?

11 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

5 komentarzy
6-godzinny dzień pracy: efektywność czy strata czasu?
Odkryj wpływ 6-godzinnego dnia pracy na efektywność i zadowolenie pracowników. Zrozum wady i zalety tej innowacyjnej strategii zarządzania czasem pracy.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie przeprowadza się liczne badania mające odpowiedzieć m.in. na takie pytania, jak: co motywuje pracowników do pracy, jak czas pracy organizują przełożeni czy ile godzin pracownik faktycznie spędza, wykonując pracę. Jeżeli chodzi o ostatni punkt, to nie od dziś wiadomo, że przede wszystkim osoby zatrudnione w biurach bardzo często mają problem z efektywną pracą. Dlaczego? Bo pojawia się nie tylko pokusa, lecz także możliwość sprawdzenia prywatnej poczty czy wykonania prywatnego połączenia telefonicznego. Zraportu przygotowanego przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że Polacy znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych pracowników na świecie – zajmujemy 7 miejsce z sporządzonym rankingu. Ale czy liczba spędzonych w firmie godzin faktycznie przekłada się na naszą efektywność?

Szwedzi już wiedzą – 6-godzinny dzień pracy się sprawdza

Ciekawe informacje płyną ze Szwecji. Część tamtejszych pracodawców zdecydowała się wprowadzić w swoich firmach 6-godzinny dzień pracy. Powód? Chęć poprawy efektywności pracy wśród zatrudnionych. Efekt? Lepszy niż oczekiwany – pracownicy byli na tyle zmotywowani, że w ciągu 6 godzin wykonywali pracę, która dotychczas zajmowała im 8 godzin.

Kraje z 6-godzinnym dniem pracy

Poza Szwecją, innym krajem, który eksperymentował ze skróconym dniem pracy, jest Norwegia. W 2018 roku wprowadziła pilotażowy program 6-godzinnego dnia pracy dla pracowników sektora publicznego, szczególnie w służbie zdrowia. Eksperyment ten był skierowany na zwiększenie efektywności i poprawę jakości usług.

Szukasz pracy?
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana
Dodana

W Niemczech, wielu pracodawców w branży technologicznej, takich jak Rheingans Digital Enabler, także wprowadza 5-godzinny dzień pracy, mając na celu zwiększenie wydajności poprzez skoncentrowanie czasu pracy.

Pracujemy nieefektywnie, bo…

Powodów, dla których nasza praca jest nieefektywna, jest bardzo wiele. W wielu firmach upływa nawet godzina od momentu przekroczenia jej progu, zanim pracownicy zabiorą się do wykonywania swoich obowiązków. Ploteczki, dodatkowa przerwa, załatwianie osobistych spraw w ciągu dnia pracy… – wszystko to ma wpływ na to, że pracownicy często zabierają pracę do domu.

Wady 6-godzinnego dnia pracy

Mimo licznych zalet, skrócony dzień pracy ma też swoje wady. Po pierwsze, nie wszystkie branże mogą z powodzeniem wprowadzić skrócone dni pracy. Niektóre zadania wymagają po prostu więcej czasu, a ich skrócenie mogłoby przekładać się na spadek jakości.

Po drugie, skrócenie czasu pracy może prowadzić do zwiększonego stresu i presji na pracownikach, aby 'dostarczyć' w krótszym okresie czasu. To może prowadzić do wypalenia zawodowego i negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne pracowników.

Po trzecie, może to również stworzyć problemy z koordynacją i komunikacją, zwłaszcza w dużych firmach, gdzie różne zespoły muszą współpracować ze sobą.

Czy w Polsce będziemy pracować krócej?

Choć 6-godzinowy dzień pracy się sprawdza, to jednak polscy przedsiębiorcy nie mają wątpliwości – do wprowadzenia takiego rozwiązania jeszcze długa droga. Dlaczego? Są obawy, że nie we wszystkich branżach takie rozwiązanie się sprawdzi. Ponadto, kłopotem byłaby kwestia rozliczeń – część specjalistów jest przekonana, że wprowadzenie 6-godzinnego dnia pracy dla pracowników byłoby pokusą dla pracodawców, aby obniżać wynagrodzenia. To zaś byłoby demotywujące dla zatrudnionych.

Skuteczna organizacja 6-godzinnego dnia pracy może przynieść korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, jednak wdrożenie tego modelu wiąże się z wyzwaniami w różnych branżach.

Godziny nadliczbowe

Jednym z elementów, który zasługuje na uwagę w kontekście norm godzin pracy, jest kwestia godzin nadliczbowych. Każdy pracownik powinien być świadomy, że przekroczenia czasu pracy powinny być odpowiednio wynagradzane. Dodatek za godziny nadliczbowe jest jednym z instrumentów, które mają na celu zniechęcenie pracodawców do nadmiernego wykorzystywania czasu pracy swoich pracowników.

Efektywny czas pracy

Efektywność czasu pracy to nie tylko liczba godzin spędzonych na miejscu pracy, ale przede wszystkim ilość zadań wykonanych w tym czasie. Można pracować efektywnie nawet podczas skróconego dnia pracy. Wszystko zależy od odpowiedniej organizacji czasu pracy, zarówno ze strony pracodawcy, jak i samego pracownika.

Wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy jest regulowany przez prawo pracy. To, ile godzin pracujesz każdego dnia, jak długi powinien być twój odpoczynek dzienny oraz tygodniowy, czy jakie są zasady dotyczące pracy nadliczbowej, wszystko to jest ściśle określone. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla utrzymania balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

Odpoczynek w ciągu doby

Praca elastyczna, praca zdalna czy skrócenie czasu pracy nie zawsze przekłada się na dłuższy odpoczynek. Ważne jest, aby każdy pracownik znał swoje prawa do odpoczynku. Minimalny odpoczynek dobowy i tygodniowy jest nie tylko prawem pracownika, ale jest to także kluczowy element zapewniający odpowiednią wydajność i efektywność w pracy.

Godziny pracy po odliczeniu przerw

Czas pracy nie zawsze oznacza czas spędzony na wykonaniu obowiązków zawodowych. Przerwa w pracy jest integralną częścią dnia pracy i powinna być odliczana od godzin przeznaczonych na pracę. Zapewnienie sobie czasu na przerwę, nawet w ciągu skróconego dnia pracy, jest istotne dla utrzymania wysokiego poziomu efektywności i zdrowia pracownika.

Najczęściej zadawane pytania

Czy 6-godzinny dzień pracy zwiększa efektywność?

Tak, wiele badań i praktycznych implementacji pokazuje, że 6-godzinny dzień pracy może zwiększyć efektywność, poprawić koncentrację i zadowolenie z pracy.

Jak skrócenie wymiaru czasu pracy wpływa na pracowników?

Skrócenie wymiaru czasu pracy często prowadzi do lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także może przyczynić się do zwiększenia efektywności i motywacji pracowników.

Jakie są korzyści z zapewnienia pracownikom odpowiedniego odpoczynku w ciągu doby?

Odpowiedni odpoczynek w ciągu doby jest kluczowy dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, a także dla zapewnienia wysokiej jakości pracy.

Czy skrócenie godzin pracy wpływa na godziny pracy po odliczeniu przerw?

Tak, skrócenie godzin pracy wpływa na ogólną ilość czasu spędzonego w pracy po odliczeniu przerw. Może to przyczynić się do zwiększenia efektywności i produktywności.

Jak skrócenie dnia pracy wpływa na samopoczucie?

Skrócenie dnia pracy zmniejsza całkowity czas spędzony w pracy, co może prowadzić do lepszej koncentracji, zmniejszenia poziomu stresu i ogólnie lepszego doświadczenia pracowniczego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

5 komentarzy

Klaus

Klaus

Chyba to nie o tyle Szwecja ale Azja. Tam mogliby a i tak wolą więcej pracować. Oczywiście nie mówię tutaj o wyzysku ludzi jak tam także jest.
Bożena

Bożena

My to nie Szwecja jak piszecie. Bardzo długa droga, abyśmy pracowali 6 godzin i tyle samo zarabiali co teraz pracując 8 godzin.
Urszula

Urszula

W innych krajach tak jest. U nas jednak by cokolwiek zarobić to w większości przypadków trzeba dorobić przez większą liczbę przepracowanych godzin.
Ireneusz

Ireneusz

Uważam, że nie stać nas Polaków, aby pracować 6 godzin dziennie.
Cemka

Cemka

Wszystkim zainteresowanym stronom należy dać możliwość wyrażenia swoich opinii. Następnie należy podjąć kroki w celu wdrożenia tego, co zostało ustalone, w ograniczonych ramach czasowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.