!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

10 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

9 komentarzy

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?
Jesteś osobą bezrobotną, która intensywnie poszukuje zatrudnienia? Zastanawiasz się gdzie najlepiej ją znaleźć? W dzisiejszych czasach duże ułatwienie stanowi możliwość znalezienia zatrudnienia w sieci. Znajdziesz w niej wiele portali z ogłoszeniami pracy. Zapewne zastanawiasz się, które warto odwiedzać. Czy ciekawych ogłoszeń powinieneś szukać wyłącznie na portalach z ogłoszeniami, czy też warto rozszerzyć poszukiwania o inne miejsca? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Same poszukiwania pracy nie zakończą się sukcesem. Trzeba jeszcze wykonać pewne kroki, które przybliżą Cię do Twojej wymarzonej posady. Zacząć należy od stworzenia poprawnego CV, kreatywnego listu motywacyjnego, a czasem również portfolio. Dokumenty powinny być stworzone zgonie z oczekiwaniami pracodawcy, które są zamieszczone w ogłoszeniach. Dzięki temu nie tylko informacje o Tobie będą odpowiednio uporządkowane, ale też osoba rekrutująca będzie wiedziała, że spełniasz wymagania stawiane przez firmę.
 

Gdzie szukać pracy?
 

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak skutecznie szukać pracy, musisz rozpocząć od obrania strategii. Mało prawdopodobne jest, że to pracodawca się po Ciebie zgłosi (choć owszem, takie sytuacje się zdarzają!). Musisz więc wiedzieć, gdzie szukać pracy i odpowiednio się przygotować do zawalczenia o nią. Na początku warto rozeznać się wśród bliskich i znajomych, szczególnie tych z branży, czy nie mają nic do zaoferowania bądź czy nie słyszeli o ogłoszeniach o pracę. W drugiej kolejności warto prześledzić ogłoszenia na portalach internetowych, w mediach społecznościowych, a jeśli ma się sprecyzowane plany zawodowe, można również zajrzeć na strony firm, w których chciałoby się znaleźć zatrudnienie. Nie zastanawiaj więc się ani chwili dłużej gdzie szukać pracy, lecz zacznij działać!
 

Jak skutecznie szukać pracy?       
 

Przeglądanie portali z ogłoszeniami jest świetnym pomysłem, bo na nich codziennie możesz znaleźć sporą dawkę nowych ofert pracy. Aby wybrać najodpowiedniejszy do twoich potrzeb, musisz wiedzieć, że portale ogłoszeniowe różnią się od siebie m.in.:

 • Zasięgiem – w sieci znajdziesz portale ogólnopolskie i lokalne;
 • Wyspecjalizowaniem – w sieci znajdziesz portale wyspecjalizowane i ogólne. Te pierwsze koncentrują się wyłącznie na zamieszczaniu ofert pracy, a na portalach ogólnych znajdziesz oferty z wielu działów;
 • Ilością oferty – multiwyszukiwarki to portale, na których można znaleźć ogłoszenia (w tym również oferty pracy) zamieszczone w różnych miejscach w sieci.

Chcesz szybko znaleźć zatrudnienie? Najlepiej zrobisz, jeżeli zdecydujesz się szukać ofert na portalach koncentrujących się wyłącznie na publikacji ofert pracy. Jeżeli nie przewidujesz zmiany miejsca zamieszkania, nie chcesz też wyjeżdżać za pracą, ogranicz swoje poszukiwania do przeglądania lokalnych serwisów z ogłoszeniami o pracę.

Jak szukać pracy przez portale pozwalające pracodawcom zamieszczać ogłoszenia? Pamiętaj o tych zasadach:

 • Korzystaj z wyszukiwarki – w ten sposób nie będziesz musiał przeglądać wszystkich ogłoszeń, które zostały opublikowane danego dnia – swoje poszukiwania ograniczysz do interesującej cię branży;
 • Zapisz się na listę odbiorców newslettera– to szczególnie korzystne rozwiązanie, jeżeli masz pracę, ale oglądasz się za lepszą posadą. Informacje o świeżych i pasujących do podanych przez ciebie parametrów ogłoszenia będziesz otrzymywał na wskazany adres mailowy.
   

Urlop na poszukiwanie pracy – kiedy się należy? 
 

Jesteś obecnie zatrudniony i poszukujesz nowej pracy? Czy wiesz, że może przysługiwać Ci urlop na poszukiwanie pracy? Komu przysługuje i w jakim wymiarze? Urlop na poszukiwanie pracy należy się pracownikowi, któremu to pracodawca wypowiedział umowę. Co ważne okres wypowiedzenia musi trwać co najmniej dwa tygodnie. Dlatego urlop na poszukiwanie pracy otrzymają pracownicy zatrudnieni na podstawie:

 • umowy o pracę na czas nieokreślony,
 • umowy o pracę na czas określony zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy i zawierającej w swej treści klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia,
 • umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące.

Ile dni wolnych możesz otrzymać? Liczba przyznanych dni wolnych na szukanie pracy zależy od długości trwania okresu wypowiedzenia. Wymiar zwolnienia wynosi:

 • 2 dni robocze - w przypadku dwutygodniowego i jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia;
 • 3 dni robocze - w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

W jakiej wysokości otrzymasz wynagrodzenie za urlop na poszukiwanie pracy? Za dni wolne na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie obliczane według zasad, obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Czy możemy dowolnie wybrać dni, w których chcemy wziąć urlop? Termin wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy powinien być przez pracownika uzgodniony z pracodawcą. Jeżeli pracodawca odmówi udzielenia dni wolnych w terminach zaproponowanych przez pracownika, to pracownik może nie przyjść do pracy w ciągu - odpowiednio - ostatnich 2 lub 3 dni roboczych. Tylko w ten sposób może on bowiem wymusić realizację swojego prawa, jako że za niewykorzystane dni wolne nie przysługuje żaden ekwiwalent.

Czy dni wolne możemy wykorzystać na inny cel, niż poszukiwanie pracy? Przyznane uprawnienie ma charakter celowy, to znaczy, że jak sama nazwa wskazuje dni wolne powinny być wykorzystane przez pracownika na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Stąd też prawa do tego zwolnienia nie ma pracownik, który w sposób niewątpliwy nie będzie poszukiwał pracy.
 

Media społecznościowe? To dobry pomysł
 

Z pewnością słyszałeś, że dziś pracę można znaleźć również przez media społecznościowe. Na popularnym Facebooku regularnie pojawiają się konta, które oferują ogłoszenia o pracę – zarówno lokalnie, jak i na całym świecie. Co więcej, wiele firm właśnie na mediach społecznościowych ogłasza nabory pracowników i prowadzi tam rekrutację. Warto więc śledzić strony firm, w których widzisz się jako przyszły pracownik.

Poza takimi stronami, jak Facebook czy Nasza Klasa, w sieci istnieją również serwisy pozwalające rozwijać znajomości zawodowe. Przykładem takiego serwisu jest choćby LinkedIn. Możesz tam stworzyć swoją wizytówkę pracowniczą – podać niezbędne dane, załączyć fotografię, życiorys zawodowy, informacje o edukacji, osiągnięcia, zrealizowane projekty, a także zbierać opinie od byłych i obecnych pracodawców. Możesz również oflagować się jako „otwarty kandydat”, dzięki czemu będziesz wyskakiwać rekruterom w wynikach wyszukiwania. Profil w mediach społecznościowych może być jednym z kroków do sukcesu, jednak decydując się na jego założenie, należy zadbać o jego profesjonalny wygląd i odpowiednią treść.

Jak szukać pracy przez media społecznościowe? Oto kilka wskazówek:

 • Poinformuj znajomych o swoich poszukiwaniach, prosząc ich jednocześnie, aby dali Ci znać, jeżeli natkną się na interesującą ofertę pracy;
 • Obserwuj firmy na portalach społecznościowych, w których chcesz pracować, a także fanpage portali pracy, agencji pracy i lokalnych mediów – tam często pojawiają się informacje o prowadzonych rekrutacjach
 • Jeżeli będziesz korzystał z portali pozwalających rozwijać znajomości biznesowe, to pamiętaj, aby poprosić znajomych (byłych współpracowników, przełożonych) o wystawienie Ci opinii. Taka może ci pomóc znaleźć pracę, bo pracodawcy często przed zaproszeniem wytypowanych osób na rozmowę kwalifikacyjną wpisują ich dane do wyszukiwarki.
 • Postaraj się o zadbany wygląd swojego profilu w mediach społecznościowych. Przyszli pracodawcy mogą tam zajrzeć, zanim zaproszą Cię do udziału w rekrutacji bądź zanim zaoferują Ci pracę. Nie jest dobrym pomysłem publikowanie wulgarnych treści, o charakterze rasistowskim, erotycznym czy jakimkolwiek, który mógłby kogoś urazić bądź obrazić. Swoje kompromitujące zdjęcia również ukryj – nawet te, które na Twoją tablicę wrzucają znajomi.
   

Strony firmowe – dlaczego warto na nie zaglądać?
 

Załóżmy, że zawodowo jesteś związany z branżą finansów. Dotychczas pracowałeś w różnych instytucjach finansowych, dziś zaś poszukujesz pracy w banku. Dlaczego powinieneś odwiedzać strony banków, w których chciałbyś zacząć pracować? Otóż dlatego, że na takich najczęściej znajduje się zakładka „praca” lub „kariera”. Możesz tam znaleźć informacje nie tylko o aktualnych ofertach pracy, lecz także o wymaganiach czy procesie rekrutacji.

Wiele firm bowiem decyduje się na swoje własne podstrony z ogłoszeniami, a nawet panelami rekrutacyjnymi. Wszystko dlatego, że zyskują szansę na pozyskanie kandydatów, którzy interesują się firmą i coś na jej temat już wiedzą. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie szukać pracy, to strony firmowe są naprawdę dobrym pomysłem. Szukanie pracy wcale nie musi być żmudne i czasochłonne. Wystarczy, że wiesz w jakiej branży chcesz pracować i prześledzisz witryny internetowe liderów na rynku. Kto wie, może już pierwsza aplikacja sprawi, że nie będzie konieczności prowadzenia dalszych poszukiwań.

Istnieje wiele dróg poszukiwań pracy. To, którą z nich podążysz, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, że warto postawić na różne ścieżki, gdyż wtedy efekty mogą być bardziej owocne. Musisz jednak wiedzieć, że niezależnie od tego gdzie szukasz pracy, najważniejsze jest, aby mieć dobrze skonstruowane dokumenty aplikacyjne. Niejednokrotnie są one przepustką do wymarzonego stanowiska.

Podziel się

9 komentarzy

Psycholożka

Psycholożka

Uważam, że artykuł ten mógłby być bardziej obszerny. Brakuje mi tutaj więcej pomysłów jak sprawić, aby ten proces przebiegał sprawniej i większej ilości propozycji gdzie tej pracy szukać. Wydaje mi się, że powinniśmy sobie z góry zaplanować tę czynność jaką jest poszukiwanie wolnego stanowiska, która znacząco pomogłaby w tej sytuacji. Mogę w tej tematyce polecić artykuł na tym blogu: perso.in/blog/jak-i-gdzie-szukac-pracy/
Wiki

Wiki

Szybko zmieniająca się gospodarka i nowe branże generalnie zmuszają znacznie więcej osób w średnim wieku do myślenia o zmianie pracy. W ten sposób zjawisko staje się chyba normą.
Mateusz

Mateusz

Każdego dnia niemal każdy z nas korzysta z fb. Są strony takie jak np. Eurokadra 0 Agencja pracy, która publikuje na bieżąco ogłoszenia o prace, w każdej chwili można również przesłać do nich CV, chętnie i szybko pomagają i podpowiadają na wiadomości.
Barbara

Barbara

OGIDO portal pracy zbiera oferty dla szukających zatrudnienia. Jeśli potrzebujesz pracy, lub jesteś pracodawcą poszukującym pracownika - nasz serwis to idealne miejsce dla Ciebie. Tutaj spotykają się ambitni ludzie i rzetelni właściciele firm. Kryteria wyszukiwania wolnych stanowisk pomogą Ci odnaleźć pracę lub pracownika, jakich potrzebujesz, zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami. Nasza platforma to kompleksowa oferta dla Agencji Zatrudnienia i Agencji Pracy - korzystaj w dowolnym czasie i z każdego miejsca na ziemi, 24/7.
Celina

Celina

OGIDO portal pracy zbiera oferty dla szukających zatrudnienia. Jeśli potrzebujesz pracy, lub jesteś pracodawcą poszukującym pracownika - nasz serwis to idealne miejsce dla Ciebie. Tutaj spotykają się ambitni ludzie i rzetelni właściciele firm. Kryteria wyszukiwania wolnych stanowisk pomogą Ci odnaleźć pracę lub pracownika, jakich potrzebujesz, zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami. Nasza platforma to kompleksowa oferta dla Agencji Zatrudnienia i Agencji Pracy - korzystaj w dowolnym czasie i z każdego miejsca na ziemi, 24/7.
Karol

Karol

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie? Na szczęście bezrobocie już nie jest takie wysokie jak 10 lat temu. Szukałem pracę w ogłoszeniach lokalnych, wchodziłem na strony internetowe firm w moim mieście, zgłosiłem się w agencji pracy. Znalazłem wymarzoną pracę w przeciągu 3 tygodni z ogłoszenia lokalnego.
Osobita

Osobita

Tam, gdzie badane są emocje związane ze zmianami, skupia się na utracie pracy. Ale subiektywne straty i późniejsze przeżycia emocjonalne jednostek są niedoceniane. Jednak znalezienie pracy wcale nie musi być trudne.
Mariusz Kalinowski

Mariusz Kalinowski

Podczas poszukiwania pracy napotykasz krytyczny problem: niezwykle trudno jest dostrzec długoterminowe możliwości kariery podczas czytania opisu stanowiska. Za to odpowiedzialni są często menadżer ds. Zatrudnienia i rekrutujący.
Kuba

Kuba

Utrata pracy może poważnie zranić osobę, ponieważ to wydarzenie stanowi miażdżący cios dla jego poczucia własnej wartości. Ja po dwóch latach nie mogę znaleźć pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.