Spis treści
W ostatnich latach specjaliści mówią o rynku pracy pracownika, co oznacza, że znalezienie posady nie powinno być dla ciebie dużym problemem. Z drugiej jednak strony nie we wszystkich branżach jest więcej miejsc pracy niż poszukujących. Ty – jako osoba, która już pracowała – masz jedną przewagę – masz doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś pamiętać o pewnych zasadach, które znacząco ułatwiają znalezienie pracy.
Jak przygotować się do poszukiwania pracy
Przygotuj się do poszukiwania pracy tak, jakby to była Twoja kolejna zawodowa rola. Zaktualizuj swoje CV, ale także ćwicz swoje umiejętności komunikacji i negocjacji. Badaj rynek, dowiedz się, które umiejętności są teraz najbardziej cenione w Twojej branży i jeśli to możliwe, zainwestuj w dalsze szkolenia. Im lepiej przygotowany będziesz, tym łatwiej będzie Ci przekonać przyszłego pracodawcę do swojej kandydatury.
Poszukiwanie zatrudnienia
Skuteczne szukanie pracy to nie tylko śledzenie ogłoszeń i aplikowanie na każdą interesującą ofertę. To również analiza własnych kompetencji i dopasowywanie ich do wymagań rynku. Zdefiniuj, na jakim stanowisku chciałbyś pracować, i dostosuj swoje CV oraz list motywacyjny tak, aby bezpośrednio odnosili się do tych oczekiwań. Bądź aktywny, ale też wybiórczy – zastanów się, w jakim miejscu naprawdę chciałbyś pracować i skup się na tych ofertach. Dzięki temu Twoje poszukiwanie pracy będzie bardziej celowane i efektywne.
Zaktualizuj CV
Kiedy ostatni raz przygotowałeś CV? Od tamtego czasu wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o trendy w zakresie dokumentów aplikacyjnych. Zacznij zatem od zaktualizowania swojego CV. Poza uzupełnieniem informacji o ostatnim miejscu zatrudnienia, nie zapomnij również o szacie graficznej. Sprawdź, jak wyglądają aktualnie najlepsze CV i potraktuj je jako inspirację. Jeżeli nie potrafisz przygotować kreatywnego CV od strony graficznej, to dobrze zrobisz, jeżeli zwrócisz się z prośbą o pomoc do specjalistów – grafików. Alternatywą jest skorzystanie z jednego z wielu dostępnych w sieci generatorów CV.
Zapisz się na newsletter i szybko odpowiadaj na ogłoszenia
Chcesz mieć dostęp do aktualnych ofert pracy? Z pomocą przychodzą ogólnokrajowe i lokalne portale, na których pracodawcy mogą publikować ogłoszenia. Jeżeli twoim celem jest praca w Katowicach, to czas zajrzeć na jeden z lokalnych portali ogłoszeniowych, a następnie zapisać się na newsletter.
Co da ci zapisanie się na newsletter? Nie będziesz musiał codziennie zaglądać na portal – aktualne oferty będziesz otrzymywał na wskazany adres mailowy. Wówczas pozostaje ci tylko szybko odpowiedzieć na ofertę – im szybciej, tym lepiej, bo często pracodawcy decydują się zamknąć rekrutację po otrzymaniu np. 50 kandydatur.
Zbuduj lub wykorzystaj listę kontaktów zawodowych
Być może odpowiednio wcześniej zadbałeś o listę kontaktów zawodowych. Jeżeli nie, to teraz masz mnóstwo czasu, aby taką zbudować. Załóż konta na portalach społecznościowych skoncentrowanych na tematyce pracy i zaproś osoby, które znasz. Dobrym pomysłem jest poproszenie swoich byłych przełożonych o wyrażenie o tobie opinii. Dlaczego? Bo wielu pracodawców szuka takich o potencjalnych pracownikach właśnie w sieci.
Odchodząc z zakładu pracy, nie prosiłeś o referencje? Ponieważ są one bardzo mile widziane przez pracodawców, czas się o takie postarać. Pamiętaj, że mogą one być twoją przepustką do otrzymania ciekawej posady. Nie wahaj się zatem skontaktować z poprzednimi pracodawcami, zwłaszcza jeżeli byłeś docenianym i lubianym pracownikiem.
Nie marnuj czasu
Bezrobocie – nawet, gdy jest przejściowe – to nie wakacje. Pamiętaj, aby być aktywnym. Postaw na swój rozwój – zapisz się na kurs językowy (bezpłatne organizują urzędy pracy), udzielaj się jako wolontariusz, rozwijaj swoje hobby. Możliwości jest bardzo dużo. Dzięki temu, że będziesz aktywny, nie będziesz miał problemu z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, co robiłeś, gdy nie pracowałeś. Co więcej, swoją aktywnością możesz pochwalić się w CV – wystarczy, że umieścić w tym dokumencie takie informacje.
Ćwicz rozmowy kwalifikacyjne
Jeszcze nie dostałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Nie szkodzi – ćwicz. Dlaczego? Rozmowa kwalifikacyjna jest niczym zdawanie ustnej matury lub ustnego egzaminu na studiach – towarzyszy jej strach. Jeżeli jesteś pełen obaw, do tego nie wiesz, co zrobić z rękoma, to właśnie teraz masz czas, aby opanować te kwestie. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy doradców zawodowych. Nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek? Ćwicz zatem ze bliskimi sobie osobami. Ważne jest jednak, aby umiały ci one wytknąć twoje błędy i wskazać słabe strony.
To może Cię również zainteresować
Jak i gdzie szukać pracy? Efektywne metody poszukiwania ofert pracy