Twoje wsparcie w rekrutacji

5 zasad, o których musisz pamiętać poszukując pracy w Chorzowie

5 zasad, o których musisz pamiętać poszukując pracy w Chorzowie
Stało się – szukasz pracy. Jeżeli ostatni raz szukałeś posady kilka lub nawet kilkanaście lat temu, to czas przypomnieć sobie, jak robić to prawidłowo. Poznaj 5 zasad, o których musisz pamiętać, poszukując zatrudnienia.

W ostatnich latach specjaliści mówią o rynku pracy pracownika, co oznacza, że znalezienie posady nie powinno być dla ciebie dużym problemem. Z drugiej jednak strony nie we wszystkich branżach jest więcej miejsc pracy niż poszukujących. Ty – jako osoba, która już pracowała – masz jedną przewagę – masz doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś pamiętać o pewnych zasadach, które znacząco ułatwiają znalezienie pracy.


1) Zaktualizuj CV

Kiedy ostatni raz przygotowałeś CV? Od tamtego czasu wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o trendy w zakresie dokumentów aplikacyjnych. Zacznij zatem od zaktualizowania swojego CV. Poza uzupełnieniem informacji o ostatnim miejscu zatrudnienia, nie zapomnij również o szacie graficznej. Sprawdź, jak wyglądają aktualnie najlepsze CV i potraktuj je jako inspirację. Jeżeli nie potrafisz przygotować kreatywnego CV od strony graficznej, to dobrze zrobisz, jeżeli zwrócisz się z prośbą o pomoc do specjalistów – grafików. Alternatywą jest skorzystanie z jednego z wielu dostępnych w sieci generatorów CV.


2) Zapisz się na newsletter i szybko odpowiadaj na ogłoszenia

Chcesz mieć dostęp do aktualnych ofert pracy? Z pomocą przychodzą ogólnokrajowe i lokalne portale, na których pracodawcy mogą publikować ogłoszenia. Jeżeli twoim celem jest praca w Katowicach, to czas zajrzeć na jeden z lokalnych portali ogłoszeniowych, a następnie zapisać się na newsletter.

Co da ci zapisanie się na newsletter? Nie będziesz musiał codziennie zaglądać na portal – aktualne oferty będziesz otrzymywał na wskazany adres mailowy. Wówczas pozostaje ci tylko szybko odpowiedzieć na ofertę – im szybciej, tym lepiej, bo często pracodawcy decydują się zamknąć rekrutację po otrzymaniu np. 50 kandydatur.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


3) Zbuduj lub wykorzystaj listę kontaktów zawodowych

Być może odpowiednio wcześniej zadbałeś o listę kontaktów zawodowych. Jeżeli nie, to teraz masz mnóstwo czasu, aby taką zbudować. Załóż konta na portalach społecznościowych skoncentrowanych na tematyce pracy i zaproś osoby, które znasz. Dobrym pomysłem jest poproszenie swoich byłych przełożonych o wyrażenie o tobie opinii. Dlaczego? Bo wielu pracodawców szuka takich o potencjalnych pracownikach właśnie w sieci.

Odchodząc z zakładu pracy, nie prosiłeś o referencje? Ponieważ są one bardzo mile widziane przez pracodawców, czas się o takie postarać. Pamiętaj, że mogą one być twoją przepustką do otrzymania ciekawej posady. Nie wahaj się zatem skontaktować z poprzednimi pracodawcami, zwłaszcza jeżeli byłeś docenianym i lubianym pracownikiem.


4) Nie marnuj czasu

Bezrobocie – nawet, gdy jest przejściowe – to nie wakacje. Pamiętaj, aby być aktywnym. Postaw na swój rozwój – zapisz się na kurs językowy (bezpłatne organizują urzędy pracy), udzielaj się jako wolontariusz, rozwijaj swoje hobby. Możliwości jest bardzo dużo. Dzięki temu, że będziesz aktywny, nie będziesz miał problemu z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, co robiłeś, gdy nie pracowałeś. Co więcej, swoją aktywnością możesz pochwalić się w CV – wystarczy, że umieścić w tym dokumencie takie informacje.


5) Ćwicz rozmowy kwalifikacyjne

Jeszcze nie dostałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Nie szkodzi – ćwicz. Dlaczego? Rozmowa kwalifikacyjna jest niczym zdawanie ustnej matury lub ustnego egzaminu na studiach – towarzyszy jej strach. Jeżeli jesteś pełen obaw, do tego nie wiesz, co zrobić z rękoma, to właśnie teraz masz czas, aby opanować te kwestie. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy doradców zawodowych. Nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek? Ćwicz zatem ze bliskimi sobie osobami. Ważne jest jednak, aby umiały ci one wytknąć twoje błędy i wskazać słabe strony.

Oceń ten wpis
5 zasad, o których musisz pamiętać poszukując pracy w Chorzowie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Paweł Graś
2019-12-05, 14:10
W Chorzowie czy w całej okolicy postępować należy tak samo, przez bliskość wielu miast regionu ma się spore możliwości do znalezienia pracy w okręgu obszaru wokół chorzowa i nie tylko.
Drąbek
2019-05-02, 14:22
Sprawdź najlepsze witryny z wyszukiwarką pracy, banki pracy, witryny firmowe, witryny sieciowe, witryny niszowe i witryny wymienione według rodzaju pracy. Wiele jest opcji.
Nosu
2019-04-17, 08:27
O tym, że wysokie płace mogą motywować pracowników do lepszego wypełniania obowiązków zawodowych lub skłonić ich do myślenia o zmianie pracodawcy, świadczą wyniki wielu ankiet.
Felicja
2019-04-16, 16:14
jeśli nadal nie możesz znaleźć miejsca, które zapewniłoby ci niezbędny dochód, a pieniądze są bardzo potrzebne, zgódź się nawet na niezbyt dobrze płatną pracę.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.