!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

5 zasad, o których musisz pamiętać poszukując pracy w Chorzowie

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

5 zasad, o których musisz pamiętać poszukując pracy w Chorzowie
Stało się – szukasz pracy. Jeżeli ostatni raz szukałeś posady kilka lub nawet kilkanaście lat temu, to czas przypomnieć sobie, jak robić to prawidłowo. Poznaj 5 zasad, o których musisz pamiętać, poszukując zatrudnienia.

W ostatnich latach specjaliści mówią o rynku pracy pracownika, co oznacza, że znalezienie posady nie powinno być dla ciebie dużym problemem. Z drugiej jednak strony nie we wszystkich branżach jest więcej miejsc pracy niż poszukujących. Ty – jako osoba, która już pracowała – masz jedną przewagę – masz doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś pamiętać o pewnych zasadach, które znacząco ułatwiają znalezienie pracy.


1) Zaktualizuj CV

Kiedy ostatni raz przygotowałeś CV? Od tamtego czasu wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o trendy w zakresie dokumentów aplikacyjnych. Zacznij zatem od zaktualizowania swojego CV. Poza uzupełnieniem informacji o ostatnim miejscu zatrudnienia, nie zapomnij również o szacie graficznej. Sprawdź, jak wyglądają aktualnie najlepsze CV i potraktuj je jako inspirację. Jeżeli nie potrafisz przygotować kreatywnego CV od strony graficznej, to dobrze zrobisz, jeżeli zwrócisz się z prośbą o pomoc do specjalistów – grafików. Alternatywą jest skorzystanie z jednego z wielu dostępnych w sieci generatorów CV.


2) Zapisz się na newsletter i szybko odpowiadaj na ogłoszenia

Chcesz mieć dostęp do aktualnych ofert pracy? Z pomocą przychodzą ogólnokrajowe i lokalne portale, na których pracodawcy mogą publikować ogłoszenia. Jeżeli twoim celem jest praca w Katowicach, to czas zajrzeć na jeden z lokalnych portali ogłoszeniowych, a następnie zapisać się na newsletter.

Co da ci zapisanie się na newsletter? Nie będziesz musiał codziennie zaglądać na portal – aktualne oferty będziesz otrzymywał na wskazany adres mailowy. Wówczas pozostaje ci tylko szybko odpowiedzieć na ofertę – im szybciej, tym lepiej, bo często pracodawcy decydują się zamknąć rekrutację po otrzymaniu np. 50 kandydatur.


3) Zbuduj lub wykorzystaj listę kontaktów zawodowych

Być może odpowiednio wcześniej zadbałeś o listę kontaktów zawodowych. Jeżeli nie, to teraz masz mnóstwo czasu, aby taką zbudować. Załóż konta na portalach społecznościowych skoncentrowanych na tematyce pracy i zaproś osoby, które znasz. Dobrym pomysłem jest poproszenie swoich byłych przełożonych o wyrażenie o tobie opinii. Dlaczego? Bo wielu pracodawców szuka takich o potencjalnych pracownikach właśnie w sieci.

Odchodząc z zakładu pracy, nie prosiłeś o referencje? Ponieważ są one bardzo mile widziane przez pracodawców, czas się o takie postarać. Pamiętaj, że mogą one być twoją przepustką do otrzymania ciekawej posady. Nie wahaj się zatem skontaktować z poprzednimi pracodawcami, zwłaszcza jeżeli byłeś docenianym i lubianym pracownikiem.


4) Nie marnuj czasu

Bezrobocie – nawet, gdy jest przejściowe – to nie wakacje. Pamiętaj, aby być aktywnym. Postaw na swój rozwój – zapisz się na kurs językowy (bezpłatne organizują urzędy pracy), udzielaj się jako wolontariusz, rozwijaj swoje hobby. Możliwości jest bardzo dużo. Dzięki temu, że będziesz aktywny, nie będziesz miał problemu z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, co robiłeś, gdy nie pracowałeś. Co więcej, swoją aktywnością możesz pochwalić się w CV – wystarczy, że umieścić w tym dokumencie takie informacje.


5) Ćwicz rozmowy kwalifikacyjne

Jeszcze nie dostałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Nie szkodzi – ćwicz. Dlaczego? Rozmowa kwalifikacyjna jest niczym zdawanie ustnej matury lub ustnego egzaminu na studiach – towarzyszy jej strach. Jeżeli jesteś pełen obaw, do tego nie wiesz, co zrobić z rękoma, to właśnie teraz masz czas, aby opanować te kwestie. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy doradców zawodowych. Nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek? Ćwicz zatem ze bliskimi sobie osobami. Ważne jest jednak, aby umiały ci one wytknąć twoje błędy i wskazać słabe strony.

To może Cię również zainteresować

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Podziel się

4 komentarze

Paweł Graś

Paweł Graś

W Chorzowie czy w całej okolicy postępować należy tak samo, przez bliskość wielu miast regionu ma się spore możliwości do znalezienia pracy w okręgu obszaru wokół chorzowa i nie tylko.
Drąbek

Drąbek

Sprawdź najlepsze witryny z wyszukiwarką pracy, banki pracy, witryny firmowe, witryny sieciowe, witryny niszowe i witryny wymienione według rodzaju pracy. Wiele jest opcji.
Nosu

Nosu

O tym, że wysokie płace mogą motywować pracowników do lepszego wypełniania obowiązków zawodowych lub skłonić ich do myślenia o zmianie pracodawcy, świadczą wyniki wielu ankiet.
Felicja

Felicja

jeśli nadal nie możesz znaleźć miejsca, które zapewniłoby ci niezbędny dochód, a pieniądze są bardzo potrzebne, zgódź się nawet na niezbyt dobrze płatną pracę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.