Zmiana i utrata pracy

Skuteczne poszukiwania nowej pracy – poradnik dla pracowników

23 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Skuteczne poszukiwania nowej pracy – poradnik dla pracowników
Planujesz zmienić pracę? Dowiedz się, jak się przygotować, aby znaleźć nowe miejsce szybko i sprawnie. Z nami na pewno Ci się uda!

W ostatnich latach mamy do czynienia z rynkiem pracy pracownika, co oznacza, że specjalistów jest mniej, niż oferowanych miejsc pracy. To dla Ciebie świetna wiadomość – znalezienie posady nie powinno być dużym problemem.

Z drugiej strony, nie we wszystkich branżach jest więcej wakatów niż poszukujących. Twoją ogromną przewagą jest doświadczenie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś pamiętać o kilku kwestiach, które znacząco ułatwiają znalezienie pracy.

Jak przygotować się do poszukiwania pracy?

Odśwież swoje CV, zeskanuj potwierdzenia odbycia szkoleń i uzyskane certyfikaty. Zbadaj rynek – sprawdź, jakie ogłoszenia o pracę pojawiają się na portalach najczęściej. Na tej podstawie zastanów się, które umiejętności są teraz najbardziej cenione w Twojej branży i jeśli tego potrzebujesz, zainwestuj w dalsze szkolenia. Im lepiej przygotowany będziesz, tym łatwiej będzie Ci przekonać przyszłego pracodawcę do swojej kandydatury.

Zaktualizuj CV, a potem dostosuj je do potrzeb pracodawcy

Kiedy ostatni raz przygotowałeś CV? Prawdopodobnie od tamtego czasu wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o trendy w zakresie dokumentów aplikacyjnych. Zacznij zatem od zaktualizowania swoich dokumentów.

Poza uzupełnieniem informacji o ostatnim miejscu zatrudnienia nie zapomnij również o szacie graficznej. Sprawdź, jak wyglądają aktualnie CV i potraktuj je jako inspirację. Jeżeli nie potrafisz przygotować dokumentów od strony graficznej, to dobrze zrobisz, jeżeli zwrócisz się z prośbą o pomoc do specjalistów – grafików. Alternatywą jest skorzystanie z jednego z wielu dostępnych w sieci generatorów CV.

Główne CV powinno być Twoją bazą – na jego podstawie przygotujesz aplikację dostosowaną do konkretnego ogłoszenia. Być może Twoje doświadczenie zawodowe jest imponujące, ale dobrze jest podać rekruterowi na tacy te elementy, które mogą faktycznie przeważyć na Twoją korzyść w danej rekrutacji. Praca kelnera na studiach niekoniecznie jest jednym z nich, chyba że aplikujesz do branży gastronomicznej.

Poszukiwanie zatrudnienia

Skuteczne szukanie pracy to nie tylko śledzenie ogłoszeń i aplikowanie na każdą interesującą ofertę. To również analiza własnych kompetencji i dopasowywanie ich do wymagań rynku. Pomyśl, na jakim stanowisku chciałbyś pracować, następnie dostosuj swoje CV oraz list motywacyjny tak, aby bezpośrednio odnosiły się do tych oczekiwań. Skup się na tych ofertach, na których najbardziej Ci zależy. Dzięki temu Twoje poszukiwanie pracy będzie bardziej celowane i efektywne.

 

Video

Zapisz się na newsletter i odpowiadaj na ogłoszenia

Chcesz mieć dostęp do aktualnych ofert pracy? Z pomocą przychodzą ogólnokrajowe i lokalne portale, na których pracodawcy mogą publikować ogłoszenia. Jeżeli Twoim celem jest praca w Katowicach, to czas zajrzeć na jeden z portali ogłoszeniowych, a następnie zapisać się na newsletter.

Co Ci to da? Nie będziesz musiał codziennie zaglądać na portal – aktualne oferty będziesz otrzymywał na wskazany adres mailowy. Wówczas pozostaje Ci tylko szybko odpowiedzieć na ofertę – im szybciej, tym lepiej, bo często pracodawcy decydują się zamknąć rekrutację po otrzymaniu np. 50 kandydatur.

Zbuduj lub wykorzystaj listę kontaktów zawodowych

Być może odpowiednio wcześniej zadbałeś o listę kontaktów zawodowych. Jeżeli nie, to teraz jest najlepszy moment, aby ją zbudować. Załóż konta na portalach społecznościowych skoncentrowanych na tematyce pracy i zaproś do sieci osoby, które znasz. Dobrym pomysłem jest poproszenie swoich byłych przełożonych o wyrażenie o Tobie opinii. Wielu pracodawców szuka takich o potencjalnych pracownikach właśnie w internecie.

Odchodząc z zakładu pracy, nie prosiłeś o referencje? Są bardzo mile widziane przez pracodawców, dlatego czas się o nie postarać. Pamiętaj, że mogą stać się Twoją przepustką do otrzymania ciekawej posady. Nie wahaj się zatem skontaktować z poprzednimi pracodawcami, zwłaszcza jeżeli byłeś docenianym i lubianym pracownikiem.

 

Video

Wykorzystaj czas przejściowy na naukę

Bezrobocie to nie wakacje. Odpoczynek jest ważny, ale pamiętaj, aby być aktywnym. Postaw na swój rozwój – zapisz się na kurs językowy (bezpłatne organizują je urzędy pracy), udzielaj się jako wolontariusz, rozwijaj swoje hobby. Możliwości jest bardzo dużo. Dzięki temu nie będziesz miał problemu z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, co robiłeś, gdy nie pracowałeś. Co więcej, swoją aktywnością możesz pochwalić się w CV.

Przećwicz potencjalną rozmowę kwalifikacyjną

Jeszcze nie dostałeś zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Nie szkodzi – ćwicz. Dlaczego? Rozmowa kwalifikacyjna jest niczym zdawanie ustnej matury lub ustnego egzaminu na studiach – czasem towarzyszy jej strach. Jeżeli jesteś pełen obaw, do tego nie wiesz, co zrobić z rękoma, to właśnie teraz masz czas, aby opanować te kwestie. Jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy doradców zawodowych. Nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek? Ćwicz zatem ze bliskimi sobie osobami. Ważne jest jednak, aby umiały zauważyć Twoje błędy i wskazać słabe strony.

Podsumowanie

Decyzja o zmianie pracy podjęta? Świetnie! Zaktualizuj CV, skup się na rozwijaniu kompetencji, które są cenione w Twojej branży i zbuduj sieć zawodowych kontaktów. Wykorzystaj też każdą możliwość do nauki i rozwijania się, nawet w okresie bezrobocia. Przeprowadź ze sobą próbną rozmowę kwalifikacyjną i bądź gotów na prezentację swoich umiejętności. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy i wykorzystasz obecną sytuację rynkową na swoją korzyść. Powodzenia w poszukiwaniach!

Najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować się do poszukiwania pracy?

Aktualizuj CV, ćwicz umiejętności komunikacji, badaj rynek i zainwestuj w dalsze szkolenia.

Jakie są efektywne metody poszukiwania pracy?

Wykorzystaj portale pracy, LinkedIn, sieci kontaktów, targi pracy i agencje rekrutacyjne.

Gdzie szukać pracy poza internetem?

W agencjach rekrutacyjnych, poprzez sieci kontaktów i targi pracy.

Jak skutecznie szukać pracy w sieci?

Publikuj aktualizowane CV na portalach pracy i LinkedIn, subskrybuj newslettery z ofertami pracy i bądź aktywny w mediach społecznościowych.

Co zrobić, żeby efektywnie szukać zatrudnienia?

Zdefiniuj, na jakim stanowisku chcesz pracować, dostosuj CV i list motywacyjny, bądź aktywny, ale wybiórczy w aplikowaniu na oferty.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Paweł Graś

Paweł Graś

W Chorzowie czy w całej okolicy postępować należy tak samo, przez bliskość wielu miast regionu ma się spore możliwości do znalezienia pracy w okręgu obszaru wokół chorzowa i nie tylko.
Drąbek

Drąbek

Sprawdź najlepsze witryny z wyszukiwarką pracy, banki pracy, witryny firmowe, witryny sieciowe, witryny niszowe i witryny wymienione według rodzaju pracy. Wiele jest opcji.
Nosu

Nosu

O tym, że wysokie płace mogą motywować pracowników do lepszego wypełniania obowiązków zawodowych lub skłonić ich do myślenia o zmianie pracodawcy, świadczą wyniki wielu ankiet.
Felicja

Felicja

jeśli nadal nie możesz znaleźć miejsca, które zapewniłoby ci niezbędny dochód, a pieniądze są bardzo potrzebne, zgódź się nawet na niezbyt dobrze płatną pracę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.