Zmiana i utrata pracy

Jak szukać pracy w Tychach, aby ją znaleźć?

27 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Jak szukać pracy w Tychach, aby ją znaleźć?
Straciłeś stanowisko? A może zdecydowałeś się odejść z dotychczasowej firmy? Odkryj, jak skutecznie szukać pracy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i strategii.

Powodów, przez które straciłeś lub zdecydowałeś się na zmianę dotychczasowego miejsca zatrudnienia może być wiele. Jeżeli masz zamiar kontynuować zawodową karierę, musisz jak najszybciej rozpocząć poszukiwania nowego zajęcia. Zasiedzieć się w domu jest bardzo łatwo, a jeszcze łatwiej możesz zniechęcić się do przeglądania portali z ogłoszeniami o pracę. Jak zatem szukać posady, aby ją rzeczywiście szybko znaleźć?

Jak wykorzystać możliwości portali o pracę?

Być może tego nie wiesz, ale portale ogłoszeniowe pozwalają zapisać się na newsletter lub ustawić job alert. W ten sposób będziesz codziennie otrzymywał najnowsze ogłoszenia o pracę prosto na swoją skrzynkę pocztową. Zaoszczędzisz sporo czasu, a dodatkowo nie będziesz marnował energii na przeglądanie ofert, które nie spełniają Twoich oczekiwań.

Sporo osób poszukujących zatrudnienia zauważa, że po pewnym czasie obniża swoje oczekiwania wobec potencjalnego pracodawcy. To efekt długiego przebywania na bezrobociu. Gdy o pracę w branży jest trudno, a ofert jak na lekarstwo, bezrobotni częściej myślą o przyjęciu pierwszej lepszej propozycji. Kiedy finanse są niebezpiecznie uszczuplone, bywa to jedyna opcja. Czy jednak wyobrażasz sobie wykonywanie pracy, która nie będzie Cię satysfakcjonowała?

Video

Szukasz pracy?

Praca na sortowni paczek - SKAWINA - **WYPŁATY TYGODNIOWE**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 29-34 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Kucharz śniadaniowy, pomoc kuchenna

FHU KARAT Adam Rajpold

 • Kraków
 • 35-40 zł / h
Dodana

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Opole
 • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

Praca na sortowni paczek - Kraków PODGÓRZE OD ZARAZ

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
 • 29-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Networking – to działa!

To rozwiązanie dla tych, którzy odpowiednio wcześniej zadbali o budowę sieci kontaktów zawodowych. Dziś jest to o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, bo istnieją specjalne serwisy pozwalające pracownikom nawiązywać kontakty ze swoimi współpracownikami czy nawet byłymi pracodawcami. Każdy kontakt zwiększa w przyszłości szansę na znalezienie zatrudnienia. Jak to możliwe?

Jeżeli odpowiednio wcześniej zbudowałeś sieć kontaktów, to wystarczy, że poinformujesz poszczególnych znajomych o fakcie poszukiwania zatrudnienia. Oni, jeśli zechcą, poinformują Cię o przeprowadzanych lub planowanych w ich firmach rekrutacjach. W ten sposób zyskasz czas, aby przygotować dokumenty aplikacyjne, od których – jak z pewnością doskonale wiesz – wiele zależy.

Nie tylko ogłoszenia

Masz odpowiednie wykształcenie, a z pewnością jakieś doświadczenie, prawda? Poza odpowiadaniem na oferty pracy, możesz również wziąć w dłoń telefon i obdzwonić firmy znajdujące się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, które zatrudniają pracowników o Twojej specjalizacji. Wykażesz się inicjatywą i być może właśnie to zaowocuje. Głównym kosztem jest czas, ale możesz wiele zyskać.

Dlaczego warto samodzielnie rozejrzeć się za pracą w wybranych firmach? Bywa tak, że pracodawca dopiero niedawno otrzymał od pracownika wypowiedzenie. W takiej sytuacji mógł jeszcze nie zdążyć zgłosić zapotrzebowania na wybranych portalach z ogłoszeniami o pracę. Masz zatem szansę, aby Twoje CV zostało rozpatrzone w pierwszej kolejności. Być może uda Ci właśnie w taki sposób zdobyć posadę?

Skorzystaj z pomocy specjalistów

W sieci znajdziesz mnóstwo stron, na których działają osoby zawodowo zajmujące się zagadnieniem rynku pracy. Co mogą dla Ciebie zrobić? Choćby sprawdzić CV, które jest Twoją wizytówką i przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli skorzystasz z takiej pomocy, będziesz wiedział, czy Twoje dokumenty aplikacyjne spełnią wymogi pracodawcy.

Video

Targi pracy i staże

Targi pracy to nie tylko miejsce, gdzie można poznać potencjalnych pracodawców, ale również świetna okazja do zbudowania sieci kontaktów i pozyskania cennych informacji o branży. Udział w tego typu wydarzeniach może znacząco przyśpieszyć proces poszukiwania pracy. Ponadto, warto rozważyć odbycie stażu czy praktyk – nawet jeśli nie jesteś już studentem. Tego typu doświadczenie może nie tylko rozszerzyć Twoje umiejętności, ale również pozwolić na nawiązanie cennych kontaktów zawodowych.

Organizacje branżowe i związki zawodowe

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że organizacje branżowe oraz związki zawodowe często oferują swoim członkom dostęp do ciekawych ofert pracy. Dołączając do takiej grupy, zyskujesz także możliwość rozwoju zawodowego i nawiązania kontaktów w branży. Zatem jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać dobrych ofert, warto rozważyć takie członkostwo.

Podsumowanie

Podczas przeglądania ofert pracy pamiętaj o:

 • zapisaniu się na newsletter z nowymi ofertami pracy,
 • skorzystaniu z funkcji „job alert”, która poinformuje Cię o ogłoszeniach pasujących do Twoich wymagań,
 • zajrzeniu do profili oraz wizytówek pracodawców, aby zweryfikować ich wiarygodność.

Poza przeglądaniem portali z ogłoszeniami, istnieje wiele sposobów, aby przyspieszyć proces poszukiwania pracy. Budowa sieci kontaktów zawodowych oraz aktywne poszukiwanie pracy w firmach mogą zwiększyć Twoje szanse na sukces. Warto także skorzystać z pomocy specjalistów, uczestniczyć w targach pracy, odbywać staże i praktyki, a także dołączyć do organizacji branżowych i związków zawodowych, które mogą oferować dostęp do unikalnych ofert pracy. Wszystkie te kroki mogą pomóc znaleźć satysfakcjonującą pracę szybko i skutecznie.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie szukać pracy w mojej branży?

W zależności od branży, warto szukać pracy na specjalistycznych portalach branżowych, w mediach społecznościowych, na targach pracy, oraz w organizacjach i związkach zawodowych.

Jaki jest sposób na szybkie znalezienie pracy?

Szybkie znalezienie pracy może wymagać kombinacji różnych strategii, takich jak aktywne networking, uczestnictwo w targach pracy, indywidualne podejście do aplikacji i korzystanie z newsletterów portalów z ogłoszeniami.

Jak mogę efektywnie szukać pracy, jeśli jestem bezrobotny od dłuższego czasu?

Efektywne szukanie pracy po dłuższym okresie bezrobocia może obejmować dostosowanie CV i listów motywacyjnych do każdej oferty, aktywne uczestnictwo w networking, obecność na targach pracy i skorzystanie z pomocy specjalistów od rynku pracy.

Jak skutecznie szukać pracy, jeśli moje doświadczenie jest ograniczone?

Jeśli masz ograniczone doświadczenie, warto skupić się na budowaniu sieci kontaktów, uczestniczeniu w stażach, targach pracy i wykorzystaniu mediów społecznościowych do nawiązywania relacji w branży.

Gdzie szukać dobrych ofert pracy, jeśli nie chcę spędzać godzin na przeglądaniu ogłoszeń?

Dobrym rozwiązaniem może być zapisanie się na newslettery portalów z ogłoszeniami, które spełniają twoje oczekiwania, uczestniczenie w branżowych forach oraz korzystanie z organizacji zawodowych i związków.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

Marek

Marek

Tychy jak każde inne miasto na Śląsku posiada spore możliwości do znalezienia pracy. Można poszerzyć swoje poszukiwania o okoliczne miasta i nawet w Bielsku-Białej jej szukać.
Jacek

Jacek

Myślę, że poszukiwanie pracy w Tychach, to ten sam problem, jak ktoś ją szuka w Pszczynie czy winnym mieście. Przeglądać oferty pracy w różnych miejscach. udać się do agencji Pracy- może pomoże???
Tatoo

Tatoo

Użyj wyszukiwarek, aby znaleźć pracę, używając słów kluczowych pasujących do Twoich zainteresowań i miejsca, w którym chcesz pracować. Zawężenie kryteriów wyszukiwania pomoże Ci skoncentrować się na poszukiwaniu pracy i da Ci więcej trafnych ofert pracy do przejrzenia i mniej nieistotnych ofert pracy.
Halina

Halina

Przez pewien czas wysoka pensja będzie w stanie zmusić każdą osobę do nie myślenia o tym, jak opuścić pracę. Trzeba zawsze przemyśleć wszystko najdokładniej.
Karolina

Karolina

Na przykład dziś przeglądasz informacje o ofertach pracy. Jutro napisz listę firm, w których chciałbyś pracować i wyślij im CV. Nazajutrz idziesz na rozmowę. To dobra opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.