Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 28778        SUBSKRYBUJE: 7137
Tematy, które interesują czytelników:  Urlop wypoczynkowy, Trzynastka, Jak zmienić pracę, Urlop macierzyński

Urlopy dla rodziców - z jakich możecie skorzystać?

Urlopy dla rodziców - z jakich możecie skorzystać?
O tym, że rodzice chętnie korzystają z możliwości spędzenia czasu ze swoim dzieckiem świadczą prowadzone statystyki – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w okresie on stycznia do maja 2016 r. z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało ponad 400 tys. osób. To o ponad 12 tys. osób więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jeżeli spodziewacie się dziecka, a ty zastanawiasz się, z jakich urlopów będziecie mogli skorzystać, to poniżej znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.


Jakie urlopy są do dyspozycji pracowników-rodziców?

W ostatnich latach miało miejsce kilka nowelizacji kodeksu pracy i dzięki jednej z nich pracownicy, których rodziny się powiększyły, mogą skorzystać z następujących urlopów związanych z macierzyństwem:

  • urlopu macierzyńskiego – jest to jedyny obowiązkowy urlop, z którego musi skorzystać każda aktywna zawodowo mama,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – jest to urlop, z którego mogą skorzystać np. rodzice adopcyjni,
  • urlopu rodzicielskiego – przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu dziecka,
  • urlopu ojcowskiego – jest to urlop zarezerwowany wyłącznie dla aktywnego zawodowo ojca,
  • urlopu wychowawczego.


Urlop macierzyński to podstawa

Zagadnienie urlopów związanych z macierzyństwem warto rozpocząć od urlopu macierzyńskiego. Można go uznać za podstawowy urlop, bo skorzystać z niego musi każda kobieta, która urodziła dziecka, a jest aktywna zawodowo. Przy urodzeniu jednego dziecka urlop ten trwa 20 tygodni, a wydłużeniu ulega wówczas, gdy kobieta urodziła bliźniaki lub więcej niż dwójkę dzieci.

Choć urlop macierzyński jest obowiązkowy, bo jego celem jest zregenerowanie ciała po porodzie, trzeba pamiętać, że tylko 14 pierwszych tygodni musi wykorzystać matka dziecka. Jeżeli po tym czasie zdecyduje się ona powrócić do pracy, to pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka (o ile jest aktywny lub posiada prawo do ubezpieczenia).


Urlop rodzicielski możecie spędzić całą rodziną

Rodzice, którzy chcą spędzić ze swoim dzieckiem więcej czasu niż tylko wspomniane wyżej 20 tygodni, mają taką możliwość – wystarczy, że wystąpią o przyznanie im urlopu rodzicielskiego. Jeżeli wasza rodzina powiększyła się o jedno dziecko, do swojej dyspozycji macie aż 32 dodatkowe tygodnie. Co ważne, to wy decydujecie, kto was wykorzysta ten urlop. Nie ma przeciwskazań, abyśmy oboje (wówczas przez 16 tygodni każde) sprawowali opiekę nad dzieckiem.

Jeżeli nie macie takiej potrzeby, aby od razu wykorzystać cały przysługujący wam urlop rodzicielski, możecie go podzielić na maksymalnie 4 części. W takiej sytuacji ważne jest jednak to, aby żadna z tych części nie była krótsza niż 8 tygodni.


Urlop wychowawczy – kiedy możesz z niego skorzystać?

W odróżnieniu od wyżej wymienionych urlopów, urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Skorzystać można z niego dopiero wówczas, gdy wyczerpaliście inne możliwości. Co ważne, prawo do takiego urlop nabywa każdy pracownik, który jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Maksymalnie urlop wychowawczy może trwać 3 lata i może zostać wykorzystany w nie więcej niż 5 częściach. Każdy z was ma też prawo do 1 miesiąca urlopu wychowawczego, którego nie może przenieść na drugiego rodzica.

Patrząc na powyższe uregulowania, śmiało można powiedzieć, że jako rodzice macie naprawdę sporo możliwości, aby osobiście sprawować opiekę nad nowym członkiem waszej rodziny.

Oceń ten wpis
Urlopy dla rodziców - z jakich możecie skorzystać?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.