Budowa sieci kontaktów - jak to robić?

Budowa sieci kontaktów - jak to robić?
Dziś mamy wiele możliwości, aby utrzymać kontakt z naszymi bliższymi i dalszymi znajomymi. Poza osobistymi spotkaniami, możemy również wykorzystać nowoczesne metody komunikacji na odległość. W ostatnich latach w sieci powstało też wiele portalów społecznościowych.

Wśród tych serwisów, które powinny być szczególnie ważne dla ciebie, jako pracownika, należy wskazać portale pozwalające budować własną sieć kontaktów zawodowo-biznesowych, np. GoldenLine. Czy masz jednak świadomość, jak prawidłowo rozpocząć budować swoją sieć, aby móc z niej później skorzystać?


Po pierwsze: pokaż się

Niezależnie od tego, który portal pozwalający na gromadzenie kontaktów zawodowo-biznesowych wybierzesz, zacznij od stworzenia swojego profilu. Poza wpisaniem informacji o ukończonych szkołach czy odbytych szkoleniach, pamiętaj również o doświadczeniu zawodowym i zdjęciu. To ostatnie powinno być profesjonalne – zamieszczenia zdjęcia z wakacji nie jest najlepszym pomysłem.
Bardzo możliwe, że już kilka dni po utworzeniu konta napiszą do ciebie osoby, które ukończyły tę samą szkołę co ty lub pracowały w tych samych firmach. W ten sposób dodasz do swojej listy kontaktów pierwszych znajomych.


Po drugie: poszukaj znajomych

Każdy portal stworzony z myślą o osobach aktywnych zawodowo jest wyposażony w wyszukiwarkę. Dzięki niej możesz szybko znaleźć swoich znajomych. Zanim jednak wyślesz zaproszenie wszystkim osobom, które znasz, powinieneś się zastanowić, czy rzeczywiście warto. Media społecznościowe pozwalające budować sieci kontaktów zawodowo-biznesowych działają na innych zasadach niż pozostałe portale. W ich przypadku nie liczy się liczba znajomych. Jeżeli chcesz w przyszłości skorzystać z zbudowanej sieci kontaktów, ważne jest, aby osoby te rzeczywiście mogły ci pomóc. W pierwszej kolejności zaproś osoby, które pracują w tej samej branży, co ty.


Po trzecie: na bieżąco buduj swoją bazę kontaktów

Pracodawca wysłał cię na szkolenie? A może zdecydowałeś się na własną rękę dokształcać? Po każdym szkoleniu czy kursie, zaproś do swoich znajomych osoby, które miałeś przyjemność poznać. W tym przypadku nie warto zwlekać, bo szansa, że spotkasz się z tymi nimi w przyszłości jest niewielka. A mają poszczególne osoby w znajomych, będziesz mógł z nimi rozmawiać i wymieniać się aktualnymi wiadomościami.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Po czwarte: bądź aktywny, prowadź dyskusje

Portale typu GoldenLine pozwalają użytkownikom prowadzić rozmowy w grupach tematycznych czy też na ogólnym forum. Zainteresuj się grupami tematycznymi, sprawdź, czy są takie, w których mógłbyś się udzielać. Jeżeli będziesz prowadził rozmowy z innymi użytkownikami, będziesz mógł wymieniać się nie tylko informacjami czy branżowymi nowinkami, lecz także ofertami pracy czy opiniami na temat poszczególnych pracodawców. To doskonały sposób, aby poznać nowe osoby, a następnie zaprosić je do znajomych.


Po piąte: nie dodawaj do kontaktów osoby, których nie znasz

Nie powinieneś pozwolić sobie na to, aby w twojej bazie kontaktów znalazły się osoby, których nie znasz. Dlaczego? Pamiętaj, że zawsze możesz zostać poproszony o wyrażenie opinii o danym użytkowników. Co wówczas? Ważne jest, aby miał na uwadze, że ilość znajomych nie jest najważniejsza – zdecydowanie ważniejsze jest to, aby znali cię oni i mogli wypowiedzieć się o twojej pracy. W przeciwnym razie kontakty te wcale ci się nie przydadzą.

Oceń ten wpis
Budowa sieci kontaktów - jak to robić?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Włodek
2019-12-06, 09:53
Porad na ten temat można znaleźć w internecie mnóstwo i trzeba tylko to ładnie zorganizować by szybko móc z takiej sieci korzystać. crm systemy są także przydatne.
Spragniona
2019-05-24, 17:26
Budowa sieci kontaktów, to wyzwani dla pracodawcy. Na bieżąco powinno się budować swoją bazę kontaktów. Jak fachowo budować bazę kontaktów- wszystko ujęte jest w tym artykule.
Anna Waliczek
2019-05-03, 11:40
Według mnie to podstawa i dbanie o te relacje. Nigdy nie wiadomo kiedy będą pomocne, a to często ma związek w wielu sytuacjach. Profesjonalne do tego podejście ma znaczenie.
Xiao
2019-04-18, 18:20
Nigdy nie zakładaj firmy z pożyczonymi pieniędzmi, jeśli nie masz pewności, że wszystko Ci się uda i spłacisz swoje długi. Kontakty mogą konkretnie być potrzebne w pracy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.