Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1017        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie przez pracodawcę, Palenie w pracy, Staż pracy a zlecenie, Ubezpieczenie zdrowotne, Ocena okresowa pracownika, CV po angielsku

Budowa sieci kontaktów - jak to robić?

Budowa sieci kontaktów - jak to robić?

Dziś mamy wiele możliwości, aby utrzymać kontakt z naszymi bliższymi i dalszymi znajomymi. Poza osobistymi spotkaniami, możemy również wykorzystać nowoczesne metody komunikacji na odległość. W ostatnich latach w sieci powstało też wiele portalów społecznościowych.

Wśród tych serwisów, które powinny być szczególnie ważne dla ciebie, jako pracownika, należy wskazać portale pozwalające budować własną sieć kontaktów zawodowo-biznesowych, np. GoldenLine. Czy masz jednak świadomość, jak prawidłowo rozpocząć budować swoją sieć, aby móc z niej później skorzystać?


Po pierwsze: pokaż się

Niezależnie od tego, który portal pozwalający na gromadzenie kontaktów zawodowo-biznesowych wybierzesz, zacznij od stworzenia swojego profilu. Poza wpisaniem informacji o ukończonych szkołach czy odbytych szkoleniach, pamiętaj również o doświadczeniu zawodowym i zdjęciu. To ostatnie powinno być profesjonalne – zamieszczenia zdjęcia z wakacji nie jest najlepszym pomysłem.
Bardzo możliwe, że już kilka dni po utworzeniu konta napiszą do ciebie osoby, które ukończyły tę samą szkołę co ty lub pracowały w tych samych firmach. W ten sposób dodasz do swojej listy kontaktów pierwszych znajomych.


Po drugie: poszukaj znajomych

Każdy portal stworzony z myślą o osobach aktywnych zawodowo jest wyposażony w wyszukiwarkę. Dzięki niej możesz szybko znaleźć swoich znajomych. Zanim jednak wyślesz zaproszenie wszystkim osobom, które znasz, powinieneś się zastanowić, czy rzeczywiście warto. Media społecznościowe pozwalające budować sieci kontaktów zawodowo-biznesowych działają na innych zasadach niż pozostałe portale. W ich przypadku nie liczy się liczba znajomych. Jeżeli chcesz w przyszłości skorzystać z zbudowanej sieci kontaktów, ważne jest, aby osoby te rzeczywiście mogły ci pomóc. W pierwszej kolejności zaproś osoby, które pracują w tej samej branży, co ty.


Po trzecie: na bieżąco buduj swoją bazę kontaktów

Pracodawca wysłał cię na szkolenie? A może zdecydowałeś się na własną rękę dokształcać? Po każdym szkoleniu czy kursie, zaproś do swoich znajomych osoby, które miałeś przyjemność poznać. W tym przypadku nie warto zwlekać, bo szansa, że spotkasz się z tymi nimi w przyszłości jest niewielka. A mają poszczególne osoby w znajomych, będziesz mógł z nimi rozmawiać i wymieniać się aktualnymi wiadomościami.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Po czwarte: bądź aktywny, prowadź dyskusje

Portale typu GoldenLine pozwalają użytkownikom prowadzić rozmowy w grupach tematycznych czy też na ogólnym forum. Zainteresuj się grupami tematycznymi, sprawdź, czy są takie, w których mógłbyś się udzielać. Jeżeli będziesz prowadził rozmowy z innymi użytkownikami, będziesz mógł wymieniać się nie tylko informacjami czy branżowymi nowinkami, lecz także ofertami pracy czy opiniami na temat poszczególnych pracodawców. To doskonały sposób, aby poznać nowe osoby, a następnie zaprosić je do znajomych.


Po piąte: nie dodawaj do kontaktów osoby, których nie znasz

Nie powinieneś pozwolić sobie na to, aby w twojej bazie kontaktów znalazły się osoby, których nie znasz. Dlaczego? Pamiętaj, że zawsze możesz zostać poproszony o wyrażenie opinii o danym użytkowników. Co wówczas? Ważne jest, aby miał na uwadze, że ilość znajomych nie jest najważniejsza – zdecydowanie ważniejsze jest to, aby znali cię oni i mogli wypowiedzieć się o twojej pracy. W przeciwnym razie kontakty te wcale ci się nie przydadzą.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.