Pośrednictwo pracy - to podstawa
Na polskim rynku agencje zatrudnienia działają w oparciu o ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Większość z nich koncentruje się na pośrednictwie pracy. Jako osoba bezrobotna możesz wybrać się do wybranych agencji zatrudnienia, aby porozmawiać z jej pracownikami o aktualnych ofertach pracy. Jeżeli będziesz spełniał oczekiwania poszczególnych pracodawców, to możesz liczyć na otrzymanie ciekawej oferty zatrudnienia.
Pośrednictwo pracy stanowi trzon działalności każdej agencji zatrudnienia. Nawiązanie współpracy z firmami poszukującymi pracownikom przynosi agencjom przychód. W efekcie mogą one utrzymać się na rynku i opłacić koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Oferowanie pracy tymczasowej
Być może był w twoim życiu taki okres, gdy nie byłeś zainteresowany pracą na cały etat, ale szukałeś pracy dorywczej. Agencje zatrudnienia oferują również pracę tymczasową. Pracowników tymczasowych poszukują dla firm, dla których współpracują. Współcześnie takie rozwiązanie jest bardzo popularne z punktu widzenia pracodawców. Mogą oni zarówno zoptymalizować koszty zatrudnienia pracowników i jednocześnie poradzić sobie z tymczasowymi problemami kadrowymi.
Gdy jesteś zainteresowany pracą tymczasową lub dorywczą, powinieneś zdecydować się na wizytę na wybranych agencjach zatrudnienia. Co ważne, nie musisz korzystać z usług tylko jeden agencji – możesz wybrać kilka, bo żadna nie ma prawa wymagać od ciebie lojalności.
Skorzystaj z poradnictwa zawodowego
Niestety, bardzo niewiele osób decyduje się korzystać z poradnictwa zawodowego, które również świadczą agencje zatrudnienia. Na czym polega poradnictwo zawodowe? Na podstawie przeprowadzonych rozmów i wypełnionych przez zainteresowanego testów, doradca zawodowy jest w stanie pomóc mu m.in. w wyborze zawodu. Określenie umiejętności i predyspozycji może być bardzo cenną informacją dla każdego, kto jest zainteresowany wybraniem najlepszej ścieżki zawodowej. Profesjonaliści pomagają również w przygotowaniu dokumentów rekrutacyjnych, np. listu motywacyjnego.
Z poradnictwa zawodowego powinny korzystać osoby, które utraciły zatrudnienia. Zdezorientowanie, stres czy zniechęcenie mogą być skuteczną przeszkodą w trakcie poszukiwania nowego zajęcia. Rozmowa ze specjalistą może pomóc wyznaczyć cele na najbliższe miesiące. To powinno pomóc w poszukiwaniu pracy.
Doradztwo personalne – również z myślą o pracodawcach
Agencje zatrudnienia najczęściej pośredniczą między pracodawcami a osobami poszukującymi zatrudnienia. Trzeba jednak pamiętać, że podmioty te nie pomagają wyłącznie bezrobotnym, ale również pracodawcom. Duże firmy najczęściej nie chcą same organizować rekrutacji. W takim przypadku mogą skorzystać z pomocy pracowników agencji zatrudnienia.
Niektóre firmy korzystają również z pomocy doradców zawodowych, aby wyznaczyć ścieżkę zawodową poszczególnych pracowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju. Wówczas możliwe jest opracowanie szczebli kariery zatrudnionych.
To może Cię również zainteresować