Twoje wsparcie w rekrutacji

Zwiąż się z piłką nożną zawodowo - nie tylko na czas Euro 2016

Zwiąż się z piłką nożną zawodowo - nie tylko na czas Euro 2016
Na boisku widzisz piłkarzy, ale za ich sukcesem stoi cały sztab ludzi. Jeżeli myślisz o związaniu się ze światem sportu, ale twoja kondycja wyklucza aktywne uczestnictwo w piłkarskich zmaganiach, to mamy dobrą wiadomość – nadal masz szansę, aby pracować na sukces drużyny.

Poniżej znajdziesz 5 zawodów, dzięki którym możesz mieć realny wpływ na sukcesy odnoszone przez drużynę lub po prostu związać się ze światem sportu. Sprawdź, jak wykorzystać swoją pasję, by móc (taj, jak Thomas Edison) powiedzieć, że nie przepracowałeś w życiu ani jednego dnia.

 

1. Dziennikarz sportowy – na bieżąco ze światem sportu

Dziennikarz sportowy ma bezpośredni kontakt z wieloma sportowcami, musi też być obecny na różnych sportowych imprezach. Wybierając taki zawód, możesz być na bieżąco z informacjami płynącymi ze świata sportu. Najlepsi dziennikarze sportowi znajdują pracę zarówno w prasie, jak i telewizji. Decydując się na wykonywanie tego zawodu, będziesz miał okazję przeprowadzić rozmowy z wieloma sportowcami, gromadząc przy tym duży zbiór autografów.


2. Fizjoterapeuta – by sportowiec mógł jeszcze więcej

Pomagają we wzmocnieniu mięśni czy powrocie do formy po kontuzji – nad każdą drużyną piłkarską czuwa sztab lekarzy i fizjoterapeutów. Ci drudzy wspierają sportowców w odzyskaniu sprawności fizycznej. Jeżeli marzy ci się realny wpływ na wyniki drużyny piłkarskiej, której kibicujesz, a przy okazji interesujesz się medycyną, to zdobycie zawodowych uprawnień nie powinno sprawić ci żadnych trudności.


3. Analityk, czyli wyprzedzić przeciwnika

Triumf jednej drużyny i porażka drugiej to nie zawsze przypadek, ale często bezbłędne wykonanie zaplanowanej wcześniej taktyki. Masz analityczny umysł? W takim razie wiedz, że kluby piłkarskie zatrudniają również analityków. Swoją pracą wspomagają oni trenerów i selekcjonerów. Dzięki analizie gry poszczególnych piłkarzy w czasie spotkań, są oni w stanie wskazać ich słabe i silne strony. Taka wiedza jest niezwykle cenna, bo dzięki niej można opracować najbardziej korzystną taktykę gry.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


4. Zostań trenerem, aby wyszkolić najlepszych

Trener dla każdego sportowca jest przewodnikiem, osobą, która ma realny wpływ na jego rozwój. Właśnie dlatego nie może nim zostać każdy – na tym stanowisku sprawdzą się wyłącznie osoby odpowiedzialne, potrafiące rozmawiać i przekonywać do swoich racji. Trener to również człowiek zmotywowany i dążący do celu. Jeżeli myślisz o bezpośredniej pracy ze sportowcami, powinieneś zainteresować się kursami, które są furtką do pracy w tym zawodzie.

 

5. Dietetyk – o odżywianiu wie dosłownie wszystko

Dziś dietetyk to popularny zawód, bo coraz więcej osób uświadamia sobie, że spożywane przez nie produkty mają wpływ na ich samopoczucie. Aby piłkarz pozostawał w formie przez cały sezon, musi nie tylko regularnie ćwiczyć, lecz także dobrze jeść. Im więcej będziesz wiedział o żywieniu i utrzymywaniu równowagi między zbilansowaną dietą a odpoczynkiem, snem i treningami, tym większą cegiełkę do rozwoju kariery danego piłkarza dołożysz.

Powyższe zawody to tylko przykłady profesji, których wykonywanie pozwala pogodzić zarabianie pieniędzy z pasją do piłki nożnej. Jak widzisz – możliwości masz całkiem sporo.

Jak zostać skautem piłkarskim

Nic tak nie cieszy, jak lubiana i dobrze płatna praca. Piłka nożna daje w tej kwestii naprawdę wiele możliwości, a jedną z nich jest skauting piłkarski. Jest to zawód mało znany, ale bardzo opłacalny, który w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno. Chętnych jest naprawdę wielu, dlatego obecnie bez trudu można znaleźć odpowiedni kurs, przygotowujący do tego zajęcia. Rolą skauta jest m.in. ocena efektywności bramkarzy i piłkarzy, a także potencjalnych zagrożeń dla danego zespołu, np. kto może go pokonać i jak się przed tym bronić. Wbrew pozorom lista zadań jest bardzo długa, dlatego nie każdemu może odpowiadać praca jako skaut piłkarski – praca trudna i niezwykle odpowiedzialna, wymagająca szerokiej wiedzy na tematy związane z piłką nożną, spostrzegawczości, logicznego myślenia i umiejętności przewidywania.

Skautem najłatwiej zostać po zakończeniu zawodowej kariery piłkarskiej. Obecnie także niższe ligi są bardzo profesjonalne, dlatego skautem może zostać nawet piłkarz grający półzawodowo. Kluczem do bycia dobrym skautem jest zwracanie uwagi na detale i otwarty umysł. Jeśli ktoś ma takie cechy, to warto skorzystać z profesjonalnego kursu szkolącego skautów piłkarskich. Tego typu praca opiera się w dużej mierze na statystykach, ale równie istotne jest prowadzenie naocznych obserwacji. Skauci wyszukują piłkarskie talenty, dlatego spoczywa na nich duża odpowiedzialność.

Aby zostać skautem piłkarskim, trzeba doskonale znać zasady rządzące piłką nożną. Pierwszoligowe i drugoligowe kluby sportowe często szukają profesjonalistów na tego typu stanowiska, dlatego warto być na bieżąco. Chociaż dobrze mieć za sobą karierę piłkarza, to czasem na stanowisko to dostają się kibice, którzy po boisku biegali tylko rekreacyjnie. Zagorzali kibice doskonale wiedzą, jak dostać się do klubu piłkarskiego i jakie dokumenty warto przedstawić. Na pewno dobrze widziane jest ukończenie profesjonalnego kursu w Polsce lub za granicą oraz przedstawienie prowadzonych statystyk czy własnych przemyśleń i propozycji. Przebieg rozmowy zależy od klubu oraz tego, jakie ma potrzeby.

Oceń ten wpis
Zwiąż się z piłką nożną zawodowo - nie tylko na czas Euro 2016
Ocena: 4, liczba głosów: 15

Opinie

euro 2019
2019-12-12, 14:16
Wiele jest zawodów związanych z piłką nożną i klubem sportowym - to przecież zakład pracy czy firma jak każda inna. Poza tym także wolontariat może być ciekawy.
kibice
2019-05-18, 19:16
Fajny artykuł. Osobiście moja rodzinka, to sami sportowcy. Interesujemy się głównie piłką nożną. Cała rodziną uczęszczamy zawsze na mecze, jak gra nasza drużyna Zagłębie Sosnowiec.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.