Zmiana i utrata pracy

Znalezienie Pracy: Poradnik jak odnaleźć się na Rynku Pracy

7 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Znalezienie Pracy: Poradnik jak odnaleźć się na Rynku Pracy
Odkryj strategie na szybkie odnalezienie się na rynku pracy, bycie konkurencyjnym i znalezienie pracy w jeden dzień. Wskazówki dla pracowników!

W takim razie liczy się czas. Im więcej czasu upłynie od zwolnienia, tym trudniej będzie ci zabrać się za poszukiwanie zatrudnienia. Zniechęcenie i rozleniwienie nie będzie działać na twoją korzyść. Zamiast zatem bezowocnie zastanawiać się, dlaczego twój szef podjął taką, a nie inną decyzję, zacznij działać.

Krok pierwszy – rejestracja w urzędzie pracy

Gdy opadną pierwsze emocje związane z utratą posady, czas udać się do urzędu pracy. Proces rejestracji nie jest skomplikowany, co więcej większość dokumentów możesz wypełnić online. Wizyta w urzędzie będzie jednak koniecznością, gdyż musisz podpisać się na wypełnionych dokumentach. Doradcy zawodowi zatrudnieni w takich placówkach mają też obowiązek przeprowadzić z tobą wywiad, aby skutecznie pomóc ci w znalezieniu zatrudnienia.

Jakie korzyści płyną z uzyskania statusu osoby bezrobotnej? Otrzymasz dostęp do ofert, którymi dysponuje urząd pracy, będziesz mógł również skorzystać z szerokiej pomocy przewidzianej dla osób pozostających bez zatrudnienia. Przykładowe formy aktywizacji zawodowej bezrobotnych to m.in. staże, bony na zasiedlenie czy roboty publiczne. Po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej, będziesz mógł również korzystać z publicznej służby zdrowia.

Krok drugi – szukaj pracy na własną rękę

Im dłużej będziesz pozostawał bez pracy, tym trudniej będzie ci zacząć działać. Daj sobie czas, aby oswoić się z nową sytuacją, w jakiej się znalazłeś, ale jednocześnie myśl o działaniu. Zacznij od uporządkowania dokumentów. Zaktualizować musisz zarówno swoje CV, jak i list motywacyjny. Zastanów się, jakie nowe umiejętności zdobyłeś w ostatnim miejscu pracy i jak chcesz się dalej rozwijać. Wszystko to pomoże ci w sprecyzowaniu posady, na poszukiwaniu której powinieneś się skupić.

Dziś najpopularniejszym sposobem szukania zatrudnienia jest oczywiście przeglądanie internetowych portali ogłoszeniowych. Tych w sieci jest sporo, a przykładem lokalnie działającego, na którym znajdziesz oferty pracy. Mimo że serwisów z ogłoszeniami jest sporo, nie ograniczaj się wyłącznie do nich. Sprawdź serwisy internetowe specjalizujące się z rozwijaniu bazy kontaktów zawodowych i biznesowych. Przykładami takich są np. GoldenLine czy Linkedin.

Choć pracy z pewnością będziesz szukał sam, nie zaszkodzi także poinformować swoich znajomych o swojej aktualnej sytuacji zawodowej. Mogą oni pomóc ci w monitorowaniu sieci w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert pracy czy nawet sprawdzić, czy w firmach ich zatrudniających nie powstanie w najbliższym czasie stanowisko, o które mógłbyś się ubiegać. To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz zwiększyć szanse na znalezienie pracy w krótkim czasie.

Krok trzeci – rozwijaj się

Bezrobocie to nie czas lenistwa. Jeżeli przestaniesz wychodzić z domu, zatrzymasz się zawodowo w miejscu i będzie ci trudno wrócić do aktywności. Jeżeli masz taką możliwość, pomyśl o wolontariacie. Mogąc sobie na to pozwolić, zapisz się na kurs języka obcego lub wykup karnet na zajęcia fitness. Wychodź również codziennie z domu – na spacer czy w celach towarzyskich. Jeżeli przestaniesz się rozwijać nawet w kierunku, który nie jest związany z twoją pracą, to możesz popaść w marazm. Z tego trudno wybrnąć.

Jako osoba zarejestrowana w urzędzie pracy, możesz również skorzystać z pomocy specjalistów, czyli doradców zawodowych. Sprawdź, co mogą oni zrobić dla ciebie. Być może w najbliższym czasie odbędą się ciekawe zajęcia, za uczestnictwo w których nie będziesz musiał płacić. Będąc aktywnym, zwiększasz swoje szanse na szybkie odnalezienie się na rynku pracy. A na tym ci zależy, prawda?

Otrzymanie wypowiedzenia może być nowym, fascynującym początkiem. Wszystko zależy od naszego podejścia i odnajdywania się w nowych sytuacjach. Jakkolwiek źle by bowiem nie było, skoro znaleźliśmy zatrudnienie w jednej firmie, możemy i w kolejnej. Od determinacji, chęci szukania i doświadczenia będzie tylko zależało, jak szybko znajdziemy nowe zajęcie.

 

Zanim zwolnisz biurko

Wbrew wszystkiemu otrzymanie wypowiedzenia nie jest równoznaczne z brakiem praw. Ustawodawca zawsze chroni pracownika, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę. W takim przypadku może on liczyć na szereg uprawnień. Podstawową kwestią jest okres wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 34 Kodeksu Pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Jeszcze dłuższy okres przysługuje osobom, które dotychczas pracowały na umowę o pracę na czas nieokreślony. W takim przypadku zastosowanie ma art. 36§1 K odesku Pracy, zaś sam czas wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • Tarnów
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Kraków
Dodana

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

 • 100-120 zł / h
 • Wrocław
Dodana

Co robić?

Wiedząc, jaka jest Twoja sytuacja, warto skupić się - już w okresie wypowiedzenia - na poszukiwaniu nowego zajęcia. W taki przypadku przed rozesłaniem CV do potencjalnych pracodawców lub zarejestrowaniem się na portalach ogłoszeniowych, warto w pierwszej kolejności zweryfikować swoje dokumenty aplikacyjne. Od czasu, gdy ostatnim razem poszukiwałeś pracy mogło minąć nieco czasu. Prawdopodobieństwo, że Twoje CV lub list motywacyjny są nieodpowiednio przygotowane są bardzo duże. Opanowanie i sztuka rozplanowania zajęć - zwłaszcza w tak stresującej sytuacji - jest po prostu koniecznością. Znacznie więcej osiągniesz, gdy będzie działał metodycznie. W przeciwnym przypadku osiągniesz efekt zgoła odmienny.

 

Czas urlopu czasem (nie)wypoczynku?

Odchodząc Twój pracodawca ma obowiązek rozliczyć Cię z przysługującego Tobie urlopu. W zależności od tego, jak dogadasz się w tej kwestii ze swoim pracodawcą, możesz zdecydować się na ekwiwalent pieniężny lub też możesz wykorzystać przysługujące Tobie dni wolne. Każde rozwiązanie jest dobre, warto jednak wybrać optymalne.

W przypadku wybrania dni wolnych, można wykorzystać je na poszukiwanie pracy. W takiej jednak sytuacji nie posiadasz kompletu dokumentów, prawdopodobnie nie masz również opinii od swojego ostatniego pracodawcy. Twoje poszukiwania mogą być zatem mało efektywne, choć warto spróbować zwłaszcza wówczas, gdy wiesz, że firma, w której odnalazłbyś swoje miejsce właśnie rozpoczyna rekrutację. Z drugiej strony kilka dni wolnego może być świetną sprawą na uporządkowanie swoich spraw i opracowanie strategii poszukiwania pracy.

 

Rozmowa z szefem?

Tak, komunikacja w każdej sytuacji jest najlepszym z możliwych wyborów. Warto zapytać, z jakich powodów musisz odejść. Z jednej masz szansę nauczyć się czegoś nowego - jeżeli odchodzisz za przewinienia i Twój szef nie był zadowolony z Twojej pracy - z drugiej zaś może okazać się, że to po prostu względy ekonomiczne zadecydowały o takiej decyzji. Wówczas warto zaproponować alternatywą formę zatrudnienia, dla przykładu, umowę o zlecenie lub o dzieło. Jedno jest pewne - rozmowa w tym przypadku, niezależnie od wyników, pozwoli Tobie poznać przyczyny konieczności opuszczenia struktur firmy oraz może ustrzec Cię przed znalezieniem się po raz kolejny w takiej właśnie sytuacji.

 

W wirze poszukiwań

Wbrew wszystkiemu okres ponownego poszukiwania pracy to również czas, w którym warto odświeżyć stare znajomości oraz... zastanowić się nad założeniem własnej firmy! Wbrew wszystkiemu sami narzekamy na możliwość znalezienia dobrej ekipy remontowej, doproszenia się stolarza o termin lub grafika o skończenie projektu. Jeżeli zatem posiadasz fach w ręku, to ta droga może być właśnie spełnieniem Twoich marzeń o samodzielności i niezależności.

Samozatrudnienie łączy się bezpośrednio z licznymi obowiązkami i zupełnie innym systemem pracy, w którym musimy sami siebie kontrolować, ograniczać czas spędzany w sieci dla przyjemności czy też pilnować terminów rachunków. Bycie szefem, księgową, managerem czy też doradcą klienta jednocześnie nie jest zadaniem łatwym, ale również nie jest niemożliwe. Wówczas też kryzys nam nie straszny - dobra marka zawsze obroni się na rynku!

 

Zobacz także: Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Powiatowe Urzędy Pracy nie cieszą się dużym uznaniem wśród bezrobotnych. Wiele osób zwie je nawet "przechowalniami bezrobotnych". Przeprowadzona w maju reforma nie przyniosła oczekiwanych zmian - wciąż piętrzą się trudności ze znalezieniem posady z pomocą pracowników urzędu. Z drugiej strony, co doceniają osoby pozbawione zatrudnienia, rejestracja w urzędzie pracy to możliwość skorzystania z systemu zasiłków dla osób bezrobotnych. Choć wysokość takich świadczeń jest niewielka, wielu osobom pomagają one przetrwać czas poszukiwania nowego zajęcia. Na co konkretnie mogą liczyć osoby, które postanawiają wypełnić karty i zarejestrować się w urzędzie pracy?

Kim jest bezrobotny?

Kwestia zasiłków dla osób bezrobotnych została przez ustawodawcę uregulowana w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dodatkowe regulacje uzupełniające znaleźć można w licznych rozporządzeniach wydawanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z przepisami, co warto wiedzieć, osoba bezrobotna jest definiowana jako osoba, która nie wykonuje pracy zarobkowej i jednocześnie jest zdolna oraz gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Taka definicja obejmuje przy tym wyłącznie osoby pełnoletnie, poza klasyfikacją tą znajdują się zaś rolnicy. Z tego też względu grupa osób, które mogą skorzystać z możliwości zarejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy jest stosunkowo ograniczona.

Zasiłek nie dla każdego

Odrębną kwestią jest zasiłek dla osób bezrobotnych. Ten, zgodnie z przepisami nie przysługuje każdemu, kto rejestruje się w urzędzie pracy. Aby bowiem otrzymać zasiłek, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy muszą nie być w stanie zaproponować bezrobotnemu pracy, stażu czy szkolenia. Ponadto, istotnym kryterium jest to, aby w okresie 18 miesięcy, które poprzedzały dzień zarejestrowania się jako osoby bezrobotnej, był on zatrudniony przynajmniej przez 365 dni i to z wynagrodzeniem na poziomie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Inną możliwością jest przy tym ewentualne samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne (np. z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Wysokość zasiłku i okres jego pobierania

W zależności od tego, jaka stopa bezrobocia utrzymuje się w powiecie, w którym bezrobotny zamieszkuje, może on liczyć na zasiłek przez okres 6 lub 12 miesięcy. Przy wydawaniu decyzji pod uwagę bierze się przy tym stopę bezrobocia na dzień 30 czerwca roku poprzedniego. Zgodnie z przepisami, jeżeli:

 • stopa bezrobocia dnia 30 czerwca roku poprzedniego nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia - bezrobotny otrzymuje zasiłek na 6 miesięcy,
 • stopa bezrobocia dnia 30 czerwca roku poprzedniego przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia - bezrobotny może pobierać zasiłek przez 12 miesięcy.

Wyjątkiem są przy tym osoby powyżej 50. roku życia. W ich przypadku powyższe limity nie obowiązują, ale tylko wówczas, gdy przepracowały one przynajmniej 20 lat.

Pytanie, które często zadają sobie osoby bezrobotne dotyczy wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Warto zauważyć, że nie ma tu jednej odpowiedzi, gdyż wysokość przyznanego świadczenia zależy m.in. od stażu pracy osoby bezrobotnej i czasu pobierania przez nią zasiłku. Zgodnie z przepisami, wartość zasiłku ustala się raz w roku – zawsze 1 czerwca (waloryzując wysokość zasiłku w oparciu o inflację). Aktualnie wysokość świadczenia wypłacanego osobom bezrobotnym w ciągu pierwszych trzech miesięcy wynosi 823,60 zł brutto, w kolejnych zaś 646,70 zł brutto.

Warto pamiętać, że prawo do przyznanego zasiłku dla bezrobotnych można utracić. Taka sytuacja ma miejsce choćby wówczas, gdy bezrobotny odmawia przyjęcia zatrudnienia i jednocześnie nie podaje uzasadnienia swojej decyzji. Tak samo dzieje się w przypadku ewentualnej odmowy przyjęcia skierowania na staż, do robót publicznych czy też wykonywania prac interwencyjnych.

 Utrata pracy to dla wielu osób poważny problem. Dotyczy to szczególnie osób w wieku średnim, które przez ostatnie lata związane były tylko z jedną firmą i nie są w stanie odnaleźć się na aktualnym, dynamicznym rynku pracy. Dla nich utrata zatrudnienia może być początkiem wykluczenia społecznego. By temu zapobiec, urzędy pracy przeszły gruntowną reformę. To właśnie tam większość osób kieruje swoje pierwsze kroki.

Zarejestrowanie się w urzędzie pracy jest rozwiązaniem korzystnym dla bezrobotnego, gdyż gwarantuje mu ubezpieczenie zdrowotne. Osoba uprzednio zatrudniona w oparciu o umowę o pracę może też liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Wysokość tego z całą pewnością nie rekompensuje wynagrodzenia, ale pozwala na przetrwanie okresu bez stałego zajęcia.

Po pierwsze: nie panikować

Osoby, które utraciły posadę najczęściej nie wiedzą, co dalej. Rejestracja w urzędzie pracy to rozwiązanie pozwalające zdobyć nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, lecz także kompleksową pomoc. Aktualnie, sposób rejestracji w urzędach pracy (tzw. profilowanie) pozwala stworzyć profil bezrobotnego. Na podstawie takiego urzędnicy mogą zdecydować, jakie rozwiązania wdrożyć, by osoba bez zatrudnienia otrzymała pomoc pozwalającą jej możliwie najszybciej powrócić na rynek pracy.

Wśród pomocy oferowanej przez urzędy pracy wskazać należy przede wszystkim na staże. Takie w ostatnich latach stały się bardzo popularne, a wszystko za sprawą możliwości nabycia konkretnych kompetencji. Zarejestrowanie się w urzędzie jest więc szansą na to, by móc odbyć staż w wybranej firmie, zdobywając nowe umiejętności.

Przygotować dokumenty

Utrata pracy to konieczność ponownego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, czyli CV i listu motywacyjnego. Aktualnie istnieje wiele serwisów, na których publikowane są cenne porady, pozwalające na stworzenie dobrego zestawu dokumentów aplikacyjnych. Warto o tym pamiętać, bo przygotowane dokumenty są wizytówką każdej osoby starającej się o posadę.

Osoby zmuszone do ponownego odnalezienia się na rynku pracy powinny rozważyć możliwość udania się do doradcy zawodowego. Taki może nie tylko pomóc w napisaniu dokumentów, lecz także doradzić w sprawie budowania dalszej ścieżki zawodowej. Nie można zapominać, że bezrobotni są często zagubieni i nie bardzo wiedzą, co dalej.

Utrata zatrudnienia – kiedy można mówić o wykluczeniu?

W ostatnich latach sporo mówi się o sytuacji bezrobotnych, którzy są w wieku +50. To właśnie te osoby mają największy problem z ponownym odnalezieniem się na rynku pracy i one też są zagrożone wykluczeniem społecznym. Mają one jednak to, czego nie ma większość osób dopiero rozpoczynających pracę – doświadczenie.

O wykluczeniu społecznym mówi się również w kontekście niskiego zasiłku dla bezrobotnych. Do maja 2015 r. wynosi ono 831 zł brutto. Na taką kwotę bezrobotni mogą liczyć wyłącznie przez pierwsze 3 miesiące, potem zasiłek jest niższy. W praktyce taka kwota jest niewystarczająca, by móc zapisać się np. na kurs podnoszący kwalifikacje.

Kwestię zbyt niskiego zasiłku dla osób bezrobotnych zauważyło również Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które domaga się jego podwyższenia. Bo dzięki reformie urzędów pracy pomoc, jaką może uzyskać bezrobotny jest coraz lepsza i szersza, to jednak wciąż pozostaje problem z utrzymaniem się przez okres bezrobocia. Trzeba też pamiętać, że osoby zarejestrowane w urzędach pracy nie otrzymują zasiłku przez cały okres bycia zarejestrowanym, ale tylko kilka miesięcy.

Adresuj dynamicznie zmieniający się rynek pracy, rozwijając umiejętności, budując mocne relacje zawodowe i przygotowując się odpowiednio, aby znaleźć pracę w jeden dzień.

Rynek pracy

W obecnych czasach, rynek pracy jest pełen wyzwań i możliwości. Dla pracownika, znalezienie pracy może wydawać się złożonym procesem. Istnieje jednak kilka strategii, które mogą pomóc Ci w szybkim odnalezieniu się na rynku pracy.

1. Analiza rynku: Regularne śledzenie ogłoszeń o pracę, analiza trendów branżowych i identyfikacja najbardziej poszukiwanych umiejętności pomoże Ci dostosować swoje CV i list motywacyjny do aktualnych potrzeb pracodawców.

2. Sieciowanie: Budowanie relacji z innymi profesjonalistami i uczestniczenie w wydarzeniach branżowych może otworzyć drzwi do nowych możliwości. Nie lekceważ mocnych relacji zawodowych.

3. Adaptacja: Elastyczność i gotowość do nauki nowych umiejętności są kluczowe w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Dostosuj się do nowych wyzwań i bądź otwarty na rozwój.

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy

W dzisiejszym świecie, gdzie technologia i gospodarka się rozwijają, bycie konkurencyjnym na rynku pracy wymaga więcej niż tylko solidnego wykształcenia i doświadczenia. Oto kilka sposobów na pozostanie konkurencyjnym:

1. Rozwój umiejętności: Regularne doskonalenie umiejętności i zdobywanie nowych kwalifikacji może Cię wyróżnić.

2. Pozostanie na bieżąco: Śledzenie najnowszych trendów i technologii w twojej branży to klucz do sukcesu.

3. Zrozumienie wartości: Wiedza na temat tego, co pracodawcy szukają i jak możesz dostarczyć wartość, pozwoli Ci lepiej prezentować się w procesie rekrutacji.

Znaleźć pracę w jeden dzień

Choć może się to wydawać niemożliwe, znalezienie pracy w jeden dzień nie jest wyłącznie marzeniem. Oto kilka kroków, które mogą Ci w tym pomóc:

1. Przygotowanie: Zawsze miej gotowe aktualne CV i list motywacyjny, abyś mógł szybko zareagować na interesujące oferty.

2. Użyj swojej sieci: Skontaktuj się z osobami ze swojej sieci zawodowej, które mogą wiedzieć o otwartych stanowiskach, zanim zostaną one ogłoszone publicznie.

3. Wykorzystaj agencje rekrutacyjne: Specjaliści od rekrutacji często mają dostęp do ofert pracy, które nie są ogłoszone publicznie. Współpraca z nimi może znacznie przyspieszyć proces znalezienia nowego zatrudnienia. Pamiętaj, że szybkie odnalezienie się i adaptacja na rynku pracy może wymagać pewnego wysiłku i determinacji. Wykorzystaj dostępne narzędzia i zasoby, aby ułatwić sobie proces szukania pracy. Życzymy powodzenia!

Najczęściej zadawane pytania

Jak odnaleźć się na rynku pracy w dzisiejszych czasach?

Odnalezienie się na rynku pracy wymaga analizy rynku, budowania relacji zawodowych i elastyczności.

Jak być konkurencyjnym na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy?

Bycie konkurencyjnym wymaga regularnego doskonalenia umiejętności i śledzenia najnowszych trendów i technologii w twojej branży.

Czy można znaleźć pracę w jeden dzień? Jak to zrobić?

Tak, przy odpowiednim przygotowaniu, wykorzystaniu swojej sieci zawodowej i współpracy z agencjami rekrutacyjnymi.

Jakie są kluczowe umiejętności do adaptacji na rynku pracy?

Kluczowe umiejętności to elastyczność, gotowość do nauki nowych umiejętności i dostosowywanie się do nowych wyzwań.

W jaki sposób mogę być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy?

Możesz być bardziej konkurencyjny, rozwijając umiejętności, śledząc najnowsze trendy i zrozumienie, jak dostarczyć wartość pracodawcom.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

4 komentarze

Lokin1

Lokin1

Trzeba szybko się zorganizować i działać jak opisuje to wiele artykułów związanych z taką sytuacją w pracy. Nie jest to przecież jeszcze koniec świata.
Kamil

Kamil

Utrata pracy jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. To normalne, że czujesz się zły, zraniony lub przygnębiony, opłakujesz wszystko, co straciłeś, lub czujesz się zaniepokojony tym, co przyniesie przyszłość.
Roland

Roland

Podczas poszukiwania pracy wnioskodawca musi uważnie przeczytać wszystkie oferty pracy. Nie rozpaczliwie spiesz się do wymagań i wynagrodzenia, odpowiedniego dla absolwenta, jeśli jesteś doświadczonym pracownikiem.
Janek

Janek

Praca - to pewne zobowiązanie, ramy, komunikacja, ogólnie rzecz biorąc, coś, co nas wspiera. Bezrobocie jest jak powietrze, w którym latasz bez ubezpieczenia. I pozostajesz sam ze sobą, z absolutnie pustymi dniami, rachunkami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.