!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Praca sekretarki w Zabrzu - fakty i ciekawostki

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

Praca sekretarki w Zabrzu - fakty i ciekawostki
Osoba zatrudniona na stanowisku sekretarki wykonuje czynności biurowe, np. adresuje koperty, odbiera telefony, umawia spotkania czy anonsuje gości. Jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać się z opinią, że osoby pracujące w charakterze sekretarki nie mają konkretnego zakresu obowiązków, a ich dzień pracy sprowadza się do parzenia kawy.

Taki stereotyp jest coraz rzadziej powtarzany, bo współcześnie sekretarki są doceniane i często to właśnie one przyczyniają się do rozwoju firmy. Jeżeli chcesz w przyszłości pracować na stanowisku sekretarki, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że konkurencja jest spora. Konieczna będzie nie tylko znajomość wielu programów komputerowych, lecz także języków obcych.
 

Wykształcenie – średnie nie wystarczy

Jeszcze kilka lat temu sekretarce wystarczało wykształcenie średnie. Dziś przed osobami wykonującymi taką pracę stoi znacznie więcej zadań, dlatego też muszą się one liczyć z koniecznością ukończenia co najmniej jednego kierunku studiów. Niezbędna jest też znajomość języków obcych. Dotyczy to oczywiście tych kobiet, które chcą w przyszłości pracować w dużych firmach lub międzynarodowych korporacjach.

W przypadku mniejszych, lokalnie działających firm, wymagania stawiane przed sekretarkami są niższe – wystarczy ukończenie np. szkoły policealnej. Warto też pamiętać, że na rynku jest sporo firm organizujących kursy dla sekretarek. Ukończenie takiego pozwala poznać m.in. programy do obsługi poczty wychodzącej i przychodzącej czy zdobyć umiejętności związane z konstruowaniem oficjalnych pism.
 

Wygląd ma znaczenie

Sekretarka to osoba reprezentująca firmę. Ważne jest zatem, by prezentowała się ona nienagannie. Jeżeli zamierzasz ubiegać się o taką pracę, pamiętać o zasadach dress code’u. Firma, która cię zatrudni może sama dostarczyć ci strój lub dać ci wytyczne. W drugim przypadku będziesz zmuszona dostosować się do oczekiwań pracodawcy.

Jeżeli chodzi o twój wygląd, to szczególną uwagę powinnaś zwrócić m.in. na paznokcie i makijaż. Paznokcie mogą być pomalowane, ale tylko na jasny kolor. W przypadku makijażu ważne jest to, aby nie rzucał się on w oczy – powinien być dyskretny.
 

Gdzie szukać zatrudnienia?

Oferty pracy znajdziesz w wielu miejscach, np. na lokalnych portalach z ogłoszeniami. Pamiętaj jednak, że konkurencja jest duża – na jedno stanowisko często aplikuje kilkanaście, jeżeli nie kilkadziesiąt chętnych. Aby się zaprezentować z dobrej strony, powinnaś mieć nie tylko doświadczenie, lecz także pamiętać o wykształceniu. Szczególnie ważne jest to, abyś nie poddawała się, jeżeli telefon będzie milczał. Poza serwisami internetowymi, zajrzyj również do lokalnej prasy, popytaj znajomych. Poszukując zatrudnienia na własną rękę, pamiętaj, aby sprawdzić, czy sekretarki nie szukają okoliczne szkoły językowe. Być może pracę znajdziesz w salonie fryzjerskim lub SPA – i takie coraz częściej tworzą stanowisko pracy dla sekretarki.

Czytaj również: CV - tylko na jednej stronie A4?
 

Jakie są możliwości rozwoju?

Sekretarki nie mają większych możliwości, jeżeli chodzi o awans. Nie oznacza to jednak, że nie mogą otrzymać np. podwyżki. Dotyczy to głównie tych, które będą np. pracować w charakterze tłumacza na służbowych wyjazdach. Dodatkowo sekretarka może ubiegać się o pomoc od swojego pracodawcy w formie np. dofinansowania kursów języków obcych czy studiów.

To może Cię również zainteresować

Sekretarka - specyfika zawodu sekretarki i asystentki

Podziel się

4 komentarze

Jonasz

Jonasz

Oferty jak spojrzeć na ogłoszenia pojawiają się w Zabrzu - nie ma co narzekać.
nie znasz

nie znasz

i gdzie te ciekawostki
Julia

Julia

Zabrze i okolica to wiele zakładów. Sekretarki potrzebuje sporo firm i dla wielu to bardzo ciekawe zajęcie, ale także możliwość awansu po jakimś czasie.
Aneta L

Aneta L

Pracuję w Zabrzu jako sekretarka w pewnym zakładzie. Lubię ta pracę. Na awans nie liczę, ale miałam ostatnio podwyżkę. Posiadam wykształcenie wyższe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.