Jak zostać windykatorem?

Jak zostać windykatorem?
Windykator to osoba zajmująca się zawodowo windykacją, czyli odzyskiwaniem długów. Do zadań windykatora najczęściej należy skontaktowanie się z dłużnikiem i przekonanie go do tego, że powinien uiścić swoje zobowiązanie wobec wierzyciela.

Z tego względu w pracy windykatora przydaje się zarówno umiejętność rozmowy z klientami (dłużnikami i wierzycielami), jak i negocjowania warunków spłaty zaistniałego długu. By wypełniać swoją pracę w sposób rzetelny, windykator powinien nie tylko nauczyć się prowadzenia rozmowy z dłużnikiem, lecz także poznać aktualnie obowiązujące przepisy prawa w zakresie prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Istotnym elementem pracy windykatora jest bowiem uświadomienie dłużnikowi, że na tym etapie postępowania może on spłacić swoje zobowiązanie bez konieczności ponoszenia większych kosztów.

 

Windykacja w Polsce…

…nie jest nowością, bo pierwsze firmy zajmujące się obsługą przedawnionych zobowiązań pojawiły się na rynku tuż po przemianach politycznych, czyli po 1989 r. Część z nich do dziś działa bardzo prężnie i obsługuje m.in. banki. Największy „wysyp” firm oferujących prowadzenie działań windykacyjnych odnotowuje się w czasach kryzysu. Wówczas, gdy świat boryka się z finansowym krachem, ilość przedawnionych zobowiązań rośnie w alarmującym tempie. W tym właśnie zjawisku swojej szansy upatrują właściciele firm windykacyjnych, którzy postanawiają zaistnieć na rynku.

 

Wykształcenie nie jest potrzebne, ale…

Osoby zainteresowane tym, by pracować w charakterze windykatora, nie muszą przechodzić określonej ścieżki edukacji – pracę taką mogą otrzymać osoby posiadające wykształcenie średnie. Ci jednak, którzy poważnie myślą o karierze w firmie windykacyjnej, powinni pomyśleć o tym, by rozpocząć studia prawnicze. Znajomość prawa bardzo się przydaje, bo działania firm windykacyjnych są ograniczone przepisami – mają one mniejsze możliwości niż kancelarie komornicze.

Obok wykształcenia ważne są również predyspozycje. W tym zawodzenie z pewnością nie poradzą sobie osoby wrażliwe, które szybko się załamują. By odnotowywać na koncie kolejne sukcesy, niezbędne jest prowadzenie często agresywnych negocjacji. Równie istotne jest to, by windykator potrafił przekonać dłużnika do spłaty zobowiązania. Prowadzenie negocjacji jest nieodłączną częścią codziennej pracy windykatora i to niezależnie od tego, czy kontaktuje się on z dłużnikami przez telefon, czy też został oddelegowany do pracy w terenie.

To Cię powinno też zainteresować: Windykacja należności. Czy Ty z niej korzystasz?

Zapoznaj się rónież z artykułem: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Gdzie szukać zatrudnienia?

Windykatorzy znajdują zatrudnienie nie tylko w prywatnych firmach windykacyjnych, lecz także np. w bankach. Te bowiem nie zawsze korzystają z usług firm zewnętrznych – bardzo często prowadzą działania windykacyjne we własnym zakresie. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy opóźnienia są nieznaczne – wówczas przypomnienie klientowi o tym, że termin spłaty kolejnej raty minął, może doprowadzić do szybkiej jego reakcji. Ofert pracy w bankach na stanowisku windykatora można szukać w regionalnych portalach pracy. 

Doświadczeni windykatorzy, którzy doskonale wiedzą, jak rozmawiać z dłużnikami, mogą znaleźć zatrudnienie również w kancelariach komorniczych. Takie podmioty najczęściej poszukują doświadczonych pracowników biurowych, którzy zgodzą się na pracę na infolinii. Na rozwiązanie w postaci infolinii decyduje się bowiem coraz więcej dużych kancelarii, które chcą pozostawać w ciągłym kontakcie zarówno z dłużnikami, jak i wierzycielami.

Oceń ten wpis
Jak zostać windykatorem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Damian
2019-12-12, 14:49
Oj negatywny zawód dla ludzi lubiących zastraszać innych. WIem, że praca jak każda inna jednak chyba jest jeszcze gorsza od zawodu kanara.
Paulina
2019-05-19, 10:14
Bardzo dużo ludzi myli prace windykatora z komornikiem. Dla niektórych jest to to samo. Niestety windykator nie ma nic wspólnego z komornikiem, bo zajmuje się odzyskiwaniem długich. Znajoma pracuje w firmie pożyczkowej i ma tam stanowisko windykatora. Posiada wykształcenie prawnicze. Nigdy na swoje zarobki nie narzekała, a znamy się bardzo dobrze.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.