Jak zostać lektorem języków obcych?

Jak zostać lektorem języków obcych?
Praca lektora języka obcego polega na wykładaniu tego języka na uczelniach wyższych. Myli się jednak ten, kto uważa, że lektorzy nauczają wyłącznie na poziomie początkowym lub średnio zaawansowanym – ci wykładający na uczelniach bardzo często koncentrują się na zapoznaniu swoich studentów ze specjalistyczną terminologią. Przykładem może być język angielski, którym posługują się lekarze lub prawnicy.

Jak zostać lektorem jezyka obcego?

Ponieważ lektorzy języków obcych muszą być na bieżąco z terminologią, osoby zainteresowane pracą w tym charakterze, powinny się na bieżąco dokształcać. Służy temu m.in. uczestnictwo w konferencjach i kursach skierowanych do lektorów. Wymagana on lektora skrupulatność i konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji sprawiają, że tego zawodu nie mogą wykonywać wszyscy.

 

Lektor języków obcych – zawód ceniony od lat

Współcześnie trudno wyobrazić sobie świat bez lektorów języka obcego. To właśnie oni szkolą kolejne kadry specjalistów biegle posługujących się językiem obcym. Zawód ten ma również swoją tradycję. Wystarczy wspomnieć dzieci dawnych polskich magnatów, które nierzadko w podróż po Europie zabierały ze sobą nauczycieli języków obcych. Pobieranie prywatnych lekcji francuskiego, było niegdyś niezbędne, bo znajomość właśnie tego języka była niezwykle istotna w towarzystwie.

Dziś lektorzy nauczają nie tylko na uczelniach wyższych, lecz także w prywatnych szkołach języków obcych. Część lektorów decyduje się działać na własną rękę i oferuje prywatne lekcje nawet z dojazdem do klienta.

 

Lektor języków obcych – wykształcenie jest konieczne

Aby móc wykładać język obcy, konieczne jest ukończenie studiów wyższych. To jednak nie zawsze musi wystarczyć, by lektor mógł rozpocząć prowadzenie zajęć na uczelni wyższej. Zdecydowana większość kandydatów musi pamiętać o ukończeniu kursów dokształcających, pomagających lepiej poznać specjalistyczny język. Jest to szczególnie ważne w przypadku lektorów chcących uczyć języka np. biologów czy archeologów, czyli przyszłych fachowców.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Dla lektora istotne powinno być również to, by wiedzieć, jak wyjaśnić zawiłości języka. Z tego względu istotne jest, by – jeszcze podczas studiów – wybrał on takie zajęcia, które umożliwią mu w przyszłości nauczanie własnych studentów. Pedagogiczne podejście przyda się, by lekcje były bardziej zróżnicowane, a słuchacze nie mieli problemu z opanowaniem materiału.

Przeczytaj również artykuł: Wybierz zawód tak, aby... mieć pracę

 

Gdzie lektor języka obcego może znaleźć pracę?

Lektorzy języków obcych mają wiele możliwości, gdy mowa o rozwoju. Specjalistów potrafiących przekazać wiedzę z zakresu języka obcego, zatrudniają zarówno uczelnie wyższe, jak i prywatne szkoły językowe – ofert zainteresowani mogą szukać na portalach publikujących ogłoszenia o pracę, np. praca.bielsko.pl. Nie brakuje też lektorów, którzy decydują się na otworzenie własnej firmy – szkoły języków obcych. Część z nich działa w sposób podobny do korepetytorów, czyli udziela prywatnych lekcji osobom zainteresowanym opanowaniem wybranego języka.

Poza osobami fizycznymi, z usług lektorów języków obcych korzystają również firmy. Alternatywą dla pracy na uczelni jest zatem znalezienie zatrudnienia w przedsiębiorstwie, oferującym swoim pracownikom lekcje z wybranego języka.

Ile zarabia lektor języków obcych?

Praca w szkole językowej dla wielu osób wydaje się bardzo atrakcyjną ofertą. Przede wszystkim dla tych, którzy interesują się językami obcymi i lubią uczyć innych. Jednak zanim zdecydujesz się aplikować na takie stanowisko, to sprawdź, ile zarabia nauczyciel angielskiego w szkole publicznej, a ile zarabia lektor w szkole językowej oferującej kursy językowe.

Zarobki nauczyciela języka angielskiego w szkole publicznej nie są zbyt wygórowane. Realne zarobki zazwyczaj kształtują się w okolicy 2500 złotych. Nauczyciel stażysta otrzyma niższe wynagrodzenie niż nauczyciel z kilkuletnim stażem zawodowym. Jednak zaletą pracy na tego typu stanowisku jest ilość godzin lekcyjnych, która w ogólnym rozrachunku jest o wiele mniejsza niż pełny etat obowiązujący na innym stanowisku. Kolejną ważną zaletą jest możliwość otrzymania dni wolnych we wszystkie święta, podczas okresu około świątecznego, w ferie i całe wakacje.

Zarobki nauczyciela języka angielskiego w prywatnej szkole językowej wzrastają z roku na rok. W 2017 roku mediana wynagrodzeń na tego typu stanowisku wśród pracowników pracujących w Polsce wynosiła 4700 złotych brutto. Wynagrodzenie w dużej mierze zależy też od ilości przepracowanych godzin lekcyjnych czy prowadzonych grup.

Uprawnienia do nauczania języka obcego są podstawowym wymogiem, aby w ogóle ubiegać się o posadę na takim stanowisku. Warto też wiedzieć, że dobry nauczyciel języków obcych poza umiejętnościami lingwistycznymi musi mieć też odpowiednią wiedzę dotyczącą metodologii nauczania. Ważne jest także to, aby kandydat na nauczyciela lubił pracować z ludźmi i miał wrodzoną zdolność zrozumiałego przekazywania wiedzy.

Własna szkoła językowa - zarobki

Nauczyciele języków obcych dość często rozważają otwarcie własnej szkoły językowej. To bardzo dobry pomysł, ponieważ założenie takiej działalności nie wiąże się ze zbyt wygórowanymi kosztami, a szybko daje pierwsze zyski. Największym kosztem jest wynajęcie nieruchomości, przystosowanie jej wnętrza i opłacenie nauczycieli.

Oceń ten wpis
Jak zostać lektorem języków obcych?
Ocena: 5, liczba głosów: 29

Opinie

Gabryś
2019-12-12, 14:51
Tak samo jak w przypadku lektora języka polskiego tutaj jest podobnie tylko zwykle lektor to osoba zajmująca się min. nauką innych języka.
Anastazja
2019-11-07, 18:36
A jeżeli naprzykład lektorem chce zostać taka osoba, dla który obcy język jest ojczyzny? Jak w tedy, czy musi mieć wykształcenie wyższe?
Boguś
2019-05-19, 10:26
Lektor języków obcych znajdzie pracę zawsze. Zazwyczaj jest zatrudniony w szkole wyższej lub innej szkole. Na swoje zarobki lektorzy języków obcych nie narzekają.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.