Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7263
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy

Jak zostać lektorem języków obcych?

Jak zostać lektorem języków obcych?

Praca lektora języka obcego polega na wykładaniu tego języka na uczelniach wyższych. Myli się jednak ten, kto uważa, że lektorzy nauczają wyłącznie na poziomie początkowym lub średnio zaawansowanym – ci wykładający na uczelniach bardzo często koncentrują się na zapoznaniu swoich studentów ze specjalistyczną terminologią. Przykładem może być język angielski, którym posługują się lekarze lub prawnicy.

Ponieważ lektorzy języków obcych muszą być na bieżąco z terminologią, osoby zainteresowane pracą w tym charakterze, powinny się na bieżąco dokształcać. Służy temu m.in. uczestnictwo w konferencjach i kursach skierowanych do lektorów. Wymagana on lektora skrupulatność i konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji sprawiają, że tego zawodu nie mogą wykonywać wszyscy.

 

Lektor języków obcych – zawód ceniony od lat

Współcześnie trudno wyobrazić sobie świat bez lektorów języka obcego. To właśnie oni szkolą kolejne kadry specjalistów biegle posługujących się językiem obcym. Zawód ten ma również swoją tradycję. Wystarczy wspomnieć dzieci dawnych polskich magnatów, które nierzadko w podróż po Europie zabierały ze sobą nauczycieli języków obcych. Pobieranie prywatnych lekcji francuskiego, było niegdyś niezbędne, bo znajomość właśnie tego języka była niezwykle istotna w towarzystwie.

Dziś lektorzy nauczają nie tylko na uczelniach wyższych, lecz także w prywatnych szkołach języków obcych. Część lektorów decyduje się działać na własną rękę i oferuje prywatne lekcje nawet z dojazdem do klienta.

 

Lektor – kierunkowe wykształcenie jest niezbędne

Aby móc wykładać język obcy, konieczne jest ukończenie studiów wyższych. To jednak nie zawsze musi wystarczyć, by lektor mógł rozpocząć prowadzenie zajęć na uczelni wyższej. Zdecydowana większość kandydatów musi pamiętać o ukończeniu kursów dokształcających, pomagających lepiej poznać specjalistyczny język. Jest to szczególnie ważne w przypadku lektorów chcących uczyć języka np. biologów czy archeologów, czyli przyszłych fachowców.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Dla lektora istotne powinno być również to, by wiedzieć, jak wyjaśnić zawiłości języka. Z tego względu istotne jest, by – jeszcze podczas studiów – wybrał on takie zajęcia, które umożliwią mu w przyszłości nauczanie własnych studentów. Pedagogiczne podejście przyda się, by lekcje były bardziej zróżnicowane, a słuchacze nie mieli problemu z opanowaniem materiału.

Przeczytaj również artykuł: Wybierz zawód tak, aby... mieć pracę

 

Gdzie lektor języka obcego może znaleźć pracę?

Lektorzy języków obcych mają wiele możliwości, gdy mowa o rozwoju. Specjalistów potrafiących przekazać wiedzę z zakresu języka obcego, zatrudniają zarówno uczelnie wyższe, jak i prywatne szkoły językowe – ofert zainteresowani mogą szukać na portalach publikujących ogłoszenia o pracę, np. praca.bielsko.pl. Nie brakuje też lektorów, którzy decydują się na otworzenie własnej firmy – szkoły języków obcych. Część z nich działa w sposób podobny do korepetytorów, czyli udziela prywatnych lekcji osobom zainteresowanym opanowaniem wybranego języka.

Poza osobami fizycznymi, z usług lektorów języków obcych korzystają również firmy. Alternatywą dla pracy na uczelni jest zatem znalezienie zatrudnienia w przedsiębiorstwie, oferującym swoim pracownikom lekcje z wybranego języka.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.