Pracownik - prawa i obowiązki

Certyfikaty językowe - czy warto je mieć?

3 lutego 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze

Certyfikaty językowe - czy warto je mieć?
Szkół językowych na współczesnym rynku działa wiele. Pracownicy, którzy chcą awansować lub więcej zarabiać powinni rozważyć zapisanie się do jednej z takich. Znajomość języka obcego może pomóc przede wszystkim w zdobyciu lepiej płatnej posady lub awansie.

Z badań, które przeprowadziła firma Millard Brown wynika, że niemal 66% pracodawców wymaga od swoich przełożonych znajomości najpopularniejszego języka obcego, czyli angielskiego. Jednocześnie prawie każdy przyszły szef decyduje się na sprawdzenie językowych umiejętności swojego przyszłego pracownika. Oznacza to, że aktualnie rozpoczęcie kursu języka obcego dla pracowników, może być niezwykle korzystne. Poszerzając swoje umiejętności o swobodne wypowiadanie się po angielsku czy niemiecku mogą oni liczyć na lepszą posadę lub awans. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że współcześnie działające firmy przykładają wagę do własnego rozwoju i stawiają na współpracę z zagranicznymi podmiotami.
 

Certyfikaty językowe – furtka do wyższej pensji?
 

Pracodawca, który decyduje się na przyjęcie kolejnej osoby do zespołu najczęściej stawia określone wymagania. Jednym z takich jest znajomość języka obcego. Z punktu widzenia pracowników, którzy współcześnie poszukują zatrudnienia umiejętność swobodnego komunikowania się choćby w języku angielskim zdecydowanie zwiększa szanse na znalezienie dobrze płatnej posady. Ponieważ pracodawcy lub osoby oddelegowane do rekrutacji coraz częściej przywiązują uwagę do sprawdzenia językowych umiejętności kandydata, w CV coraz rzadziej pojawiają się wpisy, które są niepodparte doświadczeniem. Pracownicy chętnie prezentują, na przykład, certyfikaty językowe, które poświadczają znajomość przez nich języka na określonym poziomie.

Z przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że pracownicy, którzy znają języki obce mogą liczyć na wyższą pensję. Zarobki w porównaniu do osób zatrudnionych, które nie mogą wykazać się znajomością języka obcego najczęściej są o około 16% wyższe. Najwięcej zarabiają jednak osoby znające języki egzotyczne, w tym chiński, arabski czy japoński. Są oni dla pracodawców o tyle cenni, że coraz więcej firm otwiera się na rynki azjatyckie. Korzystanie przy tym z tłumacza nie zawsze jest opłacalne, zwłaszcza jeżeli mowa o konieczności nawiązania kontaktów handlowych i przedstawienia oferty. Wówczas wymiana e-mailowa powinna odbywać się sprawnie i szybko.
 

Kursy językowe – warto porozmawiać o nich z pracodawcą
 

Pracownicy, którzy myślą o zmianie pracy i nie znają języka obcego powinni podjąć decyzję o zapisaniu się na kurs językowy. Współcześnie wybierać można z bogatej oferty różnorodnych szkół językowych, na rynku działają również prywatni korepetytorzy. Warto przy tym postawić przede wszystkim na praktyczne umiejętności ? pisanie i swobodne rozmawianie w języku obcym. Przełamanie strachu przed mówieniem jest najważniejsze, gdyż na większości rozmów kwalifikacyjnych może paść pytanie choćby w języku angielskim.

Szukasz pracy?

MENADŻER SPRZEDAŻY

ULTER-SPORT

  • Węgierska Górka
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Specjalista ds. dokumentacji technicznej na wydziałach produkcyjnych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Młodszy Doradca Klienta w Credit Agricole Bank Polska

Credit Agricole Bank Polska S.A.

  • Oława
Dodana

Istotną kwestią, w trakcie poszukiwania pracy jest również dobrze napisane CV. To powinno przede wszystkim uwzględniać fakt, że pracownik posiada certyfikat językowy. Warto zatem stworzyć dodatkowy punkt, w którym zaprezentuje się potencjalnemu pracodawcy informacje o odbytych kursach czy szkoleniach. Warto pamiętać, że aktualnie większość osób poszukujących do pracy ceni bardziej praktyczne umiejętności niż wykształcenie.

Pracownicy, którzy nie mogą pozwolić sobie na samodzielne opłacenie kursu językowego powinni przeprowadzić rozmowę z szefem. Może się okazać, że chętnie wyśle on swojego podwładnego na kurs, gdyż w najbliższym czasie zamierza rozszerzyć ofertę firmy lub rozesłać zapytania ofertowe do klientów z zagranicy. Wówczas liczyć można na częściowe sfinansowanie kosztów właśnie przed pracodawcę. Jednocześnie może on wymagać podpisania dodatkowych dokumentów, które będą go zabezpieczały przez ewentualnym złożeniem przez pracownika wypowiedzenia. Z całą jednak pewnością takie rozwiązanie może być korzystne dla obu stron umowy o pracę.
 

Certyfikat z angielskiego – jest w czym wybierać
 

Certyfikaty z angielskiego można uzyskać po zdaniu odpowiednich egzaminów, potwierdzających znajomość danego języka obcego. Na świecie są one popularne od lat w Polsce zaczynają być coraz bardziej. Dlaczego? Najpewniej z tego względu, że ocena stopnia opanowania języka często jest przepustką do dobrej pracy, stażu czy szansą na zagraniczny wyjazd. Ich największą korzyść stanowi to, że wiele z nich jest rozpoznawalnych na całym świecie – zdobywając certyfikat w Polsce, jest on tak samo ważny niemal na całym świecie.

W Polsce największą popularność zyskały trzy ośrodki egzaminacyjne, które wydają znane na całym świecie certyfikaty językowe. Należą do nich:

  • University of Cambridge – najczęściej są podstawą do oficjalnego potwierdzenia umiejętności językowych. Zwalniają z konieczności zdawania dodatkowych egzaminów – na przykład na studia wyższe czy do pracy, o którą ubiega się kandydat. Za ich sprawą możliwe jest dokonanie pomiaru opanowanych przez zdającego umiejętności językowych – od średnio zaawansowanego, zwanego First Certificate in English (FCE), poprzez poziom zaawansowany zwany Certificate in Advanced English (CAE), aż po poziom biegłości językowej, który możliwy jest do zatwierdzenia poprzez uzyskanie Certificate of Proficiency in English (CPE). Wszystkie trzy opierają się na sprawdzeniu umiejętności pisania, czytania, słuchania, zastosowania struktur językowych oraz mówienia. Uzyskany dyplom ważny jest bezterminowo.
  • English Testing System – w tym ośrodku zdobyć można Certyfikat IELTS, który uznawany jest za jeden z najwłaściwszych wyborów dla osób planujących podjęcie studiów albo pracy za granicą. Test jest ogólny, a punktacja z niego świadczy o tym, jaki poziom zostanie stwierdzony u danego kandydata. Składa się on z czterech części, badających umiejętność czytania, pisania, mówienia i słuchania. Certyfikat jest ważny dwa lata od daty wystawienia. Podobny do certyfikatu IELTS jest egzamin TOEFL, który nie posiada poziomów zaawansowania, a stopień znajomości języka określa liczba punktów. Jego wyniki egzaminu są ważne również jedynie przez 2 lata. Dedykowany jest osobom zamierzającym rozpocząć studia lub pracę w USA czy Kanadzie, gdzie jest on doskonale rozpoznawalny.
  • London Chamber of Commerce and Industry – jest to trzeci ośrodek, który charakteryzuje się niesłabnącą popularnością. Oferowane tam egzaminy posiadają aż 5 poziomów trudności. Każdy składa się z części pisemnej oraz ustnej. Certyfikat LCCI jest ważny przez 5 lat i uznawany przede wszystkim w krajach europejskich, gdzie respektują go zarówno uczelnie, jak i przedsiębiorstwa.

Niemniej, na tym oferta się nie kończy. Ofert ośrodków egzaminacyjnych jest znacznie więcej i oferują one kilkanaście różnych certyfikatów, które również cieszą się uznaniem w różnych krajach – są to np. TOEIC, SEFIC, TSE, CELS, YLE, BULATS, KET, PET oraz EFTI. Tym samym, zanim podejmie się decyzje o podejściu do danego egzaminu, warto sprawdzić, które certyfikaty w danym kraju, na danej uczelni czy w którym przedsiębiorstwie są respektowane.
 

Język arabski/język chiński – które egzotyczne języki są najbardziej pożądane?
 

Obecnie to znajomość języka angielskiego jest absolutnym minimum. Znając go, można porozumiewać się niemal na całym świecie, a także jest on przepustką do rozwoju edukacyjnego czy zawodowego. Niemniej, w związku z rozwojem pojawiły się języki przyszłości. Czyli takie, które wyróżnią danych kandydatów spośród tłumu, zapewnią atrakcyjną pracę i dobre zarobki. Do takich należą niewątpliwie języki egzotyczne. Jakie? Przyjrzyjmy się.

Po pierwsze, specjaliści wskazują na język chiński. Jego nauka staje się coraz bardziej popularna – oblegane są kierunki na uczelniach związane z językiem chińskim, a także wiele szkół językowy wprowadza go do swojej oferty, a także możliwe jest zdawanie certyfikatów językowych. Wszystko dlatego, że kraj ten jest jednym z najlepiej rozwijających się na świecie. Gospodarka Chin świetnie rokuje, i nie jest niemożliwym, że niebawem wyprzedzi amerykańską, tym samym stając się najlepszą na świecie. Co więcej, język chiński już teraz jest najczęściej użytkowanym językiem świata! Zna go ponad miliard osób na świecie, a osób które mogą się tym poszczycić wciąż przybywa. Doceniają to pracodawcy – szczególnie ci, działający na arenie międzynarodowej.

Po drugie, dobrze rokującym językiem jest hinduski. Spowodowane jest to ponownie silną gospodarką, która oddziałuje na międzynarodowy rynek. Choć dziś nie jest mocno popularny, może okazać się, że osoby znające go, będą najbardziej pożądanymi pracownikami za kilka albo kilkanaście lat. Jego nauka może się więc opłacić – szczególnie, gdy planuje się rozwój w zagranicznych korporacjach.

Po trzecie, język arabski. Tak właśnie typują językoznawcy. Język arabski obecnie jest piątym najczęściej używanym językiem na świecie. Wielu obywateli państw arabskich posługuje się wyłącznie tym językiem, a zatem chcąc realizować interesy z firmami na tamtych obszarach, znajomość języka arabskiego może być niezbędna. To szybko rozwijający się rynek, a liczba osób z krajów europejskich, która się nim posługuje jest niewielka. Tym samym, pracodawcy oferują naprawdę atrakcyjne wynagrodzenie, szczególnie, gdy kandydaci posiadają certyfikaty językowe.

Po czwarte, każdy obcy język jest wart nauki. Wszystko dlatego, że świat dynamicznie się rozwija, a wymagania pracodawców są niezwykle zróżnicowane. Posiadanie certyfikatów językowych jest pożądane, szczególnie certyfikatów języka angielskiego, ale i bez nich warto posiadać odpowiednie umiejętności językowe. Niejednokrotnie okazuje się, że są one przepustką do lepszego życia.

Podsumowując, znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Stanowi szansę na podjęcie studiów za granicą czy też zatrudnienie w renomowanych firmach. Dodatkowym atutem kandydatów jest posiadanie certyfikatów językowych, np. certyfikatu FCE. Dzięki temu pracodawcy wiedzą, jakie rzeczywiście umiejętności posiada kandydat i czy są one wystarczające, aby zaoferować mu pracę. Warto więc się przyłożyć i pogłębiać swoje umiejętności językowe, które następnie zostaną potwierdzone certyfikatem językowym.

Podziel się

4 komentarze

Erwin

Erwin

Z pewnością lepiej mieć certyfikaty językowe niż ich nie mieć. Takie są oczywiste oczywistości. Najlepiej mieć ich kilka na wysokim poziomie. Pozwoli to mieć lepszy start.
Polak

Polak

Teraz znajomość języków to podstawa i wiele rzadkich języków także jest dobrze widziana i ma znaczenie oraz często decyduje o zatrudnieniu.
anglistka

anglistka

Warto mieć certyfikaty językowe, bo wtedy łatwo znaleźć pracę i ponadto lepiej zarobić.
Conoda

Conoda

Warto je mieć, dzisiaj niby powszechnie się zna w PL angielski, jak kiedyś ruski. Z kolei rosyjski wraca do łask jak wiele innych języków i tutaj można wiele zyskać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka