Jakich języków się uczyć, by nie mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia?

Jakich języków się uczyć, by nie mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia?
Nie od dziś wiadomo, że nauka języków obcych to klucz do tego, by móc znaleźć dobre zatrudnienie. Jakich języków powinieneś się uczyć, by mieć pewność, że odnajdziesz się na rynku pracy?

Wykształcenie czy konkretne umiejętności to nie wszystko. Coraz więcej osób zauważa, że znalezienie pracy wymaga zawarcia w dokumentach aplikacyjnych informacji o znajomości języków obcych. Dlaczego te są tak istotne? Otwarcie granic i fakt, że dziś wiele polskich firm decyduje się współpracować z podmiotami mającymi siedzibę w innych europejskich krajach wymusza zatrudnianie pracowników władających językami obcymi.

Jako osoba planująca swoją karierę lub pracownik chcący mieć pewność, że za kilka lat również nie będziesz miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia, powinieneś dokładnie przemyśleć to, jakich języków się uczyć.


Chiński – Chiny odrodzą się jako potęga?

Nie jest tajemnicą, że Chiny od wieków były potęga. Oddanie tego miana innym państwom jest tylko chwilowe – specjaliści przewidują, że w najbliższych latach najważniejszym ośrodkiem politycznym i gospodarczym będą właśnie Chiny. Jeżeli nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia za kilka lat, to powinieneś postawić właśnie na chiński.

Co ciekawe, lektorów języka chińskiego przybywa w Polsce z roku na rok. Są już nawet szkoły językowe organizujące zajęcia nie tylko dla dorosłych, lecz także najmłodszych. Z pewnością zatem nie będziesz miał problemu ze znalezieniem oferty kształcenia.


Rosyjski i niemiecki – języki naszych sąsiadów

W Polsce nie brakuje szkół językowych oferujących naukę języków niemieckiego i rosyjskiego. Zdecydowanie warto i na te języki postawić, bo to jedni z naszych najbliższych sąsiadów. Znając jeden z tych języków możesz również zdecydować się aplikować do firm niemieckich czy rosyjskich, które na terenie Polski mają swoje przedstawicielstwa lub oddziały.

To Cię powinno też zainteresować: Certyfikaty językowe - czy warto je mieć?

Decydując się na naukę jednego z tych języków, powinieneś jednak postawić również na naukę jeszcze jednego europejskiego języka i to innego niż angielskiego. Ten bowiem uchodzi dziś za zupełną podstawę – trudno wyobrazić sobie znalezienie dobrej pracy bez znajomości właśnie angielskiego.


A może postawisz na norweski lub szwedzki?

W ostatnich latach w poszukiwaniu lepszych warunków życia i zatrudnienia, wielu Polaków zdecydowało się wyjechać do Norwegii lub Szwecji. Znajomość tych języków pozwala nawiązać współpracę z firmami działającymi w wymienionych krajach.

Decydując się na naukę jednego z języków skandynawskich, również musisz pamiętać o tym, by perfekcyjnie opanować język angielski. Znajomość dwóch języków powinna ci skutecznie pomóc znaleźć zatrudnienie.


Czy angielski wystarczy?

Współcześnie dobra znajomość języka angielskiego jest wystarczająca, by zdobyć dobrą pracę. Za kilka lat może się jednak okazać, że jeden język to zdecydowanie za mało. Z tego względu nie powinieneś lekceważyć swoich zdolności językowych, ale je pogłębiać. Znasz już angielski? Świetnie – pomyśl jednak o tym, by nauczyć się jeszcze jednego języka.

Jeżeli nie chcesz lub nie masz czasu poznawać inny język, to powinieneś skoncentrować się na opanowaniu angielskiego biznesowego. Tu z pomocą przyjdzie ci specjalistyczna literatura lub lektor – możesz zapisać się na specjalne zajęcia w szkole językowej.

Oceń ten wpis
Jakich języków się uczyć, by nie mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Laura
2019-12-11, 13:45
Teraz bardzo popularne są języki rzadkie. Konkretnie rozróżnienie rosyjskiego z ukraińskim, bo to nie to samo czy tematy bałkańskie takie jak bośniacki, serbski, chorwacki.
prac. firWŁ
2019-05-29, 08:54
Każdy język obcy może być przydatny w pracy. Jakie języki powinno obce się umieć, to zależy do jakiej pracy się przyjmujecie. ja pracuję we włoskiej firmie i kto takiego języka nie potrafi, nie ma szans, aby był przyjęty.
tłumacz
2019-05-21, 14:31
Jestem tłumaczem. Warto uczyć się na pewno niemieckiego, angielskiego i radzę język chiński mieć opanowany i to nie żart, też język rosyjski.
Enka
2019-05-07, 17:55
Jeżeli szuka się zatrudnienia w firmie z rzadkim językiem to takie języki będą najbardziej odpowiednie do nauki. Dobrze takie coś zaplanować lub dokształcać się w tym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.