Wiele osób marzy o zmianie. Praca na własny rachunek to jednak nie tylko przyjemność zarabiania znacznie większych pieniędzy, ale również konieczność poświęcenia znacznie większej ilości czasu niż etatowe osiem godzin. Ponadto, prowadzenie własnej firmy wiąże się także z ryzykiem. Poszukiwaniem klientów, monitorowanie konkurencji, rozsyłanie ofert... Wszystko to należy robić tuż obok codziennego wypełniania obowiązków. Bycie swoim szefem i pracownikiem jednocześnie tylko niektórych nie rozleniwia. I właśnie z tego względu warto zastanowić się, zanim podejmie się ostateczną decyzję.
Dlaczego warto?
Temat można rozpocząć od kwestii, dlaczego w ogóle warto pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej. Powodów może być kilka. Wśród najczęściej wymienianych należy wskazać możliwość pracy na na własny rachunek. Każdy, kto się odważył, jest własnym szefem. Nie tylko odpada konieczność tłumaczenia się z poszczególnych decyzji, ale również nie trzeba sporządzać raportów i obawiać się niskiej sprzedaży. Ponadto, to sam przedsiębiorca ma satysfakcję z osiągniętego sukcesu, wie, że zawdzięcza ją swojej własnej, ciężkiej pracy.
Otwarcie działalności gospodarczej to możliwość decydowania zarówno o czasie, jak i miejscu pracy. W niektórych przypadkach profil prowadzonej firmy będzie pozwalał na wykonywanie obowiązków zawodowych w domu, co może być niejakim ułatwieniem dla osób, które posiadają potomstwo.
Bez wątpienia ogromne znaczenie ma fakt, iż przedsiębiorca pracuje w dziedzinie, którą dobrze zna. Wykonywanie poszczególnych zadań, które są przyjemne i rozwijają, pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników. W tym przypadku bez wątpienia działa cytat: ?Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność?.
Wśród plusów warto także wymienić możliwość samodzielnego dobrania współpracowników, jeżeli firma będzie się rozwijać. W różnych przedsiębiorstwach można usłyszeć głosy od pracowników, że dana osoba nie pasuje do zespołu lub też nie pracuje w sposób należyty. W tym przypadku przedsiębiorca sam będzie tworzył grupę, z którą będzie chciał współpracować.
Nie tylko profity
Myli się ten, kto uważa się, że praca na własny rachunek to jedynie profity. Aby móc zacząć zarabiać, należy włożyć odpowiednią ilość trudu i wysiłku. Budowanie własnej firmy od zera nie jest łatwe. Przede wszystkim potrzebny jest czas. Wyrobienia marki i renomy trwa.
W pierwszej fazie prowadzenia działalności trudno również o stabilne dochody. Osoby, które prowadzą własną firmę podkreślają, że te kształtują się dopiero po kilku miesiącach pracy. W praktyce oznaczać może to tyle, że jako prowadzący działalność gospodarczą nie będziesz zarabiał. W takim przypadku niezbędne jest też przygotowanie właściwej ilości funduszy tytułem zabezpieczenia się. Solidne zaplecze finansowe, zwłaszcza w pierwszej fazie tworzenia firmy, może być niezbędne.
Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ciągłym śledzeniem branży. Należy czujnie obserwować konkurencję, wiedzieć, co dzieje się na światowych rynkach finansowych tak, aby podjąć właściwą decyzję w odpowiednim momencie. Wszystko to wymaga czasu, często znacznie więcej niż 8 godzin. Zdarza się, że jako swój własny szef będziesz robił dwa etaty jednocześnie.
Jeszcze inną kwestią jest prowadzenie księgowości. Część firm powierza zadanie to księgowym. W niektórych, z uwagi na ograniczone środki, przedsiębiorcy sami zasiadają do wykonywania obliczeń. I warto pamiętać, że to również pochłania ogromną ilość czasu.
Etat vs działalność
Porównywanie tych dwóch sposób pracy to temat rzeka. Wiele osób uważa, że praca na etacie ? choć jest równie niepewna ? to jednak znacznie mniejszy zakres odpowiedzialności. W tym przypadku każdy pracownik musi wypełniać określone zadania i to z nich jest rozliczany. Nie musi zatem wiedzieć, jak działa cała firma, nie musi też koordynować pracy poszczególnych działów. Ponadto, istotną kwestią jest stałość i regularność określonego dochodu. Nawet, jeżeli pensja nie spełnia oczekiwania pracownika, to ma on pewność, że zostanie mu wypłacona w określonym dniu miesiąca.
Działalność gospodarcza z pewnością nie jest dla każdego. Osoby, które się na nią decydują muszą być zdyscyplinowane, pewne siebie, wiedzieć, w jaki sposób chcą osiągnąć sukces. Ważna jest kreatywność i szybkość działania. Czas przy biurku lub w terenie mogą jednak wynagrodzić zyski. Z pewnością też decyzja o założeniu własnej firmy nie może być podjęta pod wpływem chwili. Dobry biznesplan, jak również odpowiednie przemyślenie profilu firmy, jej sposobu działalności pozwoli na uniknięcie straty finansowej, bankructwa i w efekcie marzeń. A Ty, jaką podjąłeś decyzję?
To może Cię również zainteresować