Zawody i ich potencjał

Praca krawcowej - utrzymuj się z szycia

2 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

14 komentarzy
Praca krawcowej - utrzymuj się z szycia
Osoby posiadające konkretny fach w ręku najczęściej nie mają problemu ze znalezieniem posady. Właśnie dlatego trwa intensywna promocja zawodówek. Jak zostać krawcową? Na jakie zarobki można liczyć?

W ostatnich latach coraz więcej osób zauważa, że dyplom nie jest już gwarancją otrzymania zatrudnienia. Przeciwnie, teraz wiele osób kończy nawet dwa kierunki studiów w nadziei, że to dam im lepszy start na rynku pracy. Są jednak i tacy kandydaci, na których praca czeka i nie niezależnie od wykształcenia czy zawodowego doświadczenia. Przykładem takiego zawodu jest krawcowa.

Jak zostać krawcową?

Jeśli zamierzasz w przyszłości szyć, to masz kilka możliwości, gdy mowa o edukacji. Jeśli jesteś już dorosła, możesz zrobić kurs na krawcową, organizowany w wielu szkołach policealnych. Więcej opcji mają młodsze osoby – tuż po ukończeniu szkoły podstawowej możesz wybrać się do szkoły zawodowej lub technikum kształcącego w takim kierunku. Zajęcia w wybranej szkole przebiegają dwutorowo: obok zajęć teoretycznych (np. materiałoznawstwo, projektowanie odzieży), przyszłe krawcowe muszą nauczyć się szyć na maszynie do szycia.

W czasie praktyk uczennice uczą się szycia pod okiem starszych i doświadczonych pracowników. Aktualnie zdecydowana większość szkół jest dobrze wyposażona – uczniowie mają do dyspozycji nowoczesne maszyny, mogą korzystać z technologicznych nowinek. Wiele szkół przykłada również wagę do tego, kto będzie nauczał przyszłych fachu.

Czy wiesz, że...
Ze względu na postęp gospodarczy i technologiczny dziś produkcja ubrań jest znacznie bardziej zautomatyzowana niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wielu konsumentów, zamiast korzystać z usług krawcowej, woli nabywać co sezon łatwodostępne, gotowe ubrania z sieciówek.

Z drugiej strony trendy związane z ekologią i odchodzeniem od konsumpcjonizmu powodują, że praca krawcowej nie tyle wymiera, co raczej staje się zawodem deficytowym.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Krawiec

Krawcowa/krawiec - moda damska

Makalu Fashion Sp. z o.o. Sp. K.

  • Łódź
Dodana

Pomoc krawcowej

Makalu Fashion Sp. z o.o. Sp. K.

  • Łódź
Dodana

Szwaczka / szwacz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Gniezno
Dodana

Szwaczka/Szwacz

conTeyor Poland Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Gdzie znaleźć pracę jako krawcowa?

Krawcowe bardzo często pracują na własny rachunek. Otwierając firmę, mogą one zaoferować kompleksowe usługi – obok szycia odzieży również wykonanie przeróbek. Część pań posiadających tytuł technika krawiectwa specjalizuje się w szyciu określonych ubrań. Przykładem są krawcowe szyjące wyłącznie garnitury i garsonki, suknie ślubne, spodnie jeansowe czy odzież roboczą.

Panie, które nie zdecydują się otworzyć własnej firmy, również nie powinny narzekać na brak zajęcia. Zatrudnienie mogą znaleźć w jednej z licznych pracowni krawieckich. Nie zawsze przy tym muszą dojeżdżać do zakładu pracy – część firm poszukuje krawcowych pracujących zdalnie. Wówczas za pomocą operatora pocztowego zleceniodawca dostarcza materiały i odbiera gotowe produkty. Takie zatrudnienie pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Kobieta pokazuje projekt stroju

Krawcowa czy projektantka?

Zasadniczo krawcowa nie projektuje ubrań, tylko szyje je zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Bywają jednak krawcowe, które świetnie dają sobie radę także z projektami. W efekcie mogą one zagwarantować swoim klientom kompleksowe usługi i tym samym liczyć na wyższe zarobki. Pamiętajmy jednak, że zaprojektowanie i uszycie odzieży "od zera" jest czasochłonne, a co za tym idzie, bardziej kosztowne. Klienci, których interesuje taka usługa, należą więc raczej do rzadkości. 

Ile zarabiają krawcowe?

Wiele zależy od sposobu rozliczania się i formy zatrudnienia. Panie prowadzące własne pracownie mogą zarobić najwięcej, o ile nawiążą współpracę z punktami sprzedaży lub zagranicznymi kontrahentami. Im więcej stałych klientów, tym pewniejsze zarobki, przy czym oczywiście wiele też zależy od tego, czy krawcowa prowadzi jednoosobową działalność, czy również zatrudnia pracownice.

Mniej, bo ok. 2 tys. zł zarabiają krawcowe świadczące pracę na rzecz jednej firmy w oparciu o umowę o pracę, jest to więc zwykle pensja równa lub niewiele wyższa od minimalnej krajowej. W większości przypadków trudno więc nazwać ten zawód dochodowym.

Video

Nie możesz znaleźć pracy? Przekwalifikuj się

Jeżeli od dawna nie możesz znaleźć zatrudnienia, to powinnaś pomyśleć o przekwalifikowaniu się. Osoby bezrobotne zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na pomoc pracowników – urzędnicy powinni poinformować, czy w danym roku kalendarzowym będą odbywały się zajęcia z zakresu krawiectwa lub projektowania odzieży. Jeżeli tak, to nic prostsze – warto zapisać się na zajęcia i rozpocząć fascynującą przygodę z szyciem.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym się zajmuje krawcowa?

Praca krawcowej polega głównie na szyciu ubrań z podanych wzorów - wykrojów, a także dokonywaniem w nich poprawek według potrzeb klientów. Niekiedy krawcowa zajmuje się także projektowaniem ubioru.

Ile zarabia krawcowa?

Na stanowisku krawcowej zarobki nie są wysokie, zwłaszcza gdy pracuje ona w zakładzie na umowie o pracę. Otrzymuje wtedy średnio około 2 tys. złotych na rękę. Na lepsze zarobki mogą liczyć krawcowe posiadające własną pracownię i wielu stałych klientów.

Jak zostać krawcową?

Do pracy jako krawcowa nie jest konieczne ukończenie studiów, wystarczy odpowiedni profil w technikum bądź kursy w szkołach policealnych. Na studia kierunkowe warto się wybrać w przypadku, gdy interesuje nas zwłaszcza projektowanie i moda współczesna.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Ismena

Ismena

Szczerze mówiąc, bardzo chętnie zatrudniłbym krawcową, która jest w stanie wykonać dla mnie nietypowe zlecenie. Ale wiem, że takie osoby często pracują na własny rachunek i trudno ich znaleźć. Ale ciągle mam nadzieję!
Leokadia

Leokadia

Zastanawiam się, czy to prawda, że dzisiaj krawcowe często pracują zdalnie? To brzmi jak świetna opcja dla osób, które chcą robić coś ciekawego, ale nie chcą lub nie mogą codziennie dojeżdżać do pracy.
Robert

Robert

Często myślę o tym, żeby wziąć kilka dodatkowych lekcji szycia. Nie tylko dlatego, żeby stać się lepszym krawcową, ale też po to, żeby rozwijać swoje umiejętności i tworzyć coś wspaniałego.
Machała

Machała

Nie mam jeszcze pracy, ale zastanawiam się nad tym, żeby nauczyć się szycia na kursie krawieckim. Może to być szansa na znalezienie zajęcia lub otwarcie swojej własnej firmy.
Feel

Feel

Myślę, że dobra krawcowa to trochę jak złoto. Jeśli ktoś jest w stanie uszyć świetnie dopasowany garnitur, to na pewno znajdzie zawsze pracę. Ja naprawdę doceniam krawcowe, które potrafią tworzyć prawdziwe dzieła sztuki.
Marcin

Marcin

Wydaje mi się, że szukanie pracy w zawodzie krawcowej może być trudne, ale w końcu ktoś musi robić przeróbki i szyć ubrania. A krawcowa z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami to prawdziwy skarb!
EwaK

EwaK

W moim przekonaniu krawiectwo to piękny i potrzebny zawód. Niestety, zarobki nie zawsze odpowiadają trudom i wyzwaniom, jakie niesie ze sobą ta praca. Ale jeśli ktoś ma pasję do szycia, to warto się tym zainteresować.
Podejmę pracę w domu.

Podejmę pracę w domu.

To ciekawe, że można zapisać się na kurs krawiecki jako osoba bezrobotna. Może warto spróbować, może to być dobry sposób na znalezienie pracy.
Bozek

Bozek

Jestem właścicielem firmy i często zdarza mi się korzystać z usług krawcowych. Bardzo cenię sobie ich pracę i ich umiejętności. Uważam, że to bardzo ważny zawód i warto zainteresować się tym kierunkiem.
Irena

Irena

Zastanawiam się nad przekwalifikowaniem się na krawcową, bo od dawna fascynuje mnie szycie. Czy ktoś może polecić dobrą szkołę, która oferuje ten kierunek?
Lucjan

Lucjan

Myślę, że taki kurs na krawcową to świetna opcja dla osób, które chcą zdobyć nowe umiejętności i zorientować się, czy to jest zawód dla nich. Ja osobiście interesuję się szyciem, ale nie wiem, czy chciałbym pracować jako krawcowa na co dzień.
Magda

Magda

Wszyscy co potrafią dobrze pracować w tym zakresie nie muszą si martwić o swoją pracę.
krawcowa

krawcowa

Zawód dla specjalistów, jeżeli ma się do tego żyłkę to warto zbierać zlecenia nawet dodatkowo pracować w tym zawodzie.
projektantka

projektantka

Zazwyczaj krawcowe pracują na swój rachunek. Prowadzą działalność gospodarczą. Piszecie o Zabrzu, tak samo jest i w innych miastach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.