Optyk. Może to zawód dla Ciebie?

Optyk. Może to zawód dla Ciebie?
W Polsce bardzo cenione są konkretne zawody, które pozwalają zdobyć pracę tuż po ukończeniu szkoły. Optyk to jeden z takich zawodów. Jak zostać optykiem? Czy warto zostać technikiem optykiem? Osoby posiadające kierunkowe wykształcenie w nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Czym zajmuje się optyk? Na czym polega praca w salonie optycznym?

Codzienna praca optyków sprowadza się do wykonywania okularów dla klientów. Ponieważ optyk zna budowę okularów, najczęściej oferuje również naprawę i konserwację oprawek. Również u optyka zakupimy soczewki kontaktowe, płyny do soczewek czy inne preparaty przeznaczone do pielęgnacji okularów lub szkieł kontaktowych. On też udzieli porad każdemu pacjentowi, u którego stwierdzono wadę wzroku i która musi zacząć nosić okulary.

By zakupić u optyka okulary, pacjent powinien posiadać receptę. Taka gwarantuje, że optyk wykona okulary dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby, u której stwierdzono wadę wzroku. Część salonów optycznych nawiązuje współpracę ze stylistami, dzięki czemu osoby zainteresowane zakupem okularów mogą wybrać oprawki podkreślające ich urodę.

Jak zostać optykiem? Jaką wybrać szkołę?

W Polsce istnieje co najmniej kilkanaście szkół policealnych kształcących przyszłych optyków. To droga, którą powinny wybrać osoby zamierzające za kilka lat pracować w jednym z salonów optycznych. By zdobyć uprawnienia upoważniające do wykonywania tego zawodu, można też ukończyć kurs zawodowy. W ich trakcie słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu budowy oka czy anatomii. Zarówno szkoły policealne, jak i kursy zawodowe przewidują praktyki, podczas których przyszli optycy mogą zdobyć doświadczenie.

Obok wykształcenia ważne jest też doświadczenie. Zainteresowani zapoznają się z codzienną pracą optyków już w trakcie uczęszczania do szkoły policealnej lub na kursach zawodowych. Ponieważ zawód wymaga sporej wiedzy, najlepsi odbywają również praktyki i staże w salonach optycznych.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Praca w salonie optycznym  

A gdy mamy już odpowiednie kwalifikacje, gdzie szukać pracy jako optyk? Osoby zainteresowane pracą w charakterze optyka mają do wyboru dwie możliwości: mogą pracować w jednym z istniejących już na rynku salonów optycznych, mogą również otworzyć własny. Drugie rozwiązanie jest dedykowane tym, którzy doskonale zgłębili tajniki tego zawodu. Warto przy tym pamiętać, że kosztowne będzie samo założenie salonu optycznego – na sam początek potrzebny jest nie tylko specjalistyczny sprzęt, lecz także przygotowanie salonu.

Na czym polega praca w salonie optycznym?Optyk pracujący w salonie, w zależności od stanowiska, może mieć różne obowiązki. Zadania optyka to przede wszystkim obsługa klienta, która obejmuje dobranie odpowiednich szkieł, oprawek okularowych lub soczewek, ale także naprawa i konserwacja okularów czy wytwarzanie korekcyjnych bądź przeciwsłonecznych szkieł.

Technik optyk – zarobki

Wady wzroku to coraz częściej występujące choroby u osób mieszkających w krajach rozwijających się lub wysoko rozwiniętych. Jest to związane przede wszystkim ze stylem życia, który aktualnie prowadzimy. Wielogodzinna praca przy komputerze, ciągłe patrzenie na ekrany telefonów komórkowych i przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem to najprostsza droga do rozwoju chorób oczu. Właśnie dlatego na rynku jest duże zapotrzebowanie na optyków, co bezpośrednio przekłada się na zarobki technika optyka. Ile zarabia technik optyk?

Miejsce zatrudnienia jest często podstawą do tego, ile zarabia technik optyk. Najmniej zarobią pracownicy istniejących już salonów optycznych. W zależności od zawartej umowy i liczby godzin wynagrodzenie może wynosić od 2000 do 4000 zł. Zarobki technika optyka mogą osiągać dużo wyższe kwoty, jeśli zdecyduje się on otworzyć własny salon optyczny, który odniesie sukces – zbudowany na renomie stałych klientów.

Warto wiedzieć...Lepiej od optyka zarabia lekarz okulista, który uzyskuje przychody znacznie przekraczające średnią krajową. Poza pracą w przychodniach bardzo często przyjmuje pacjentów również w swoim prywatnym gabinecie. Do wykonywania tego zawodu trzeba jednak mieć ukończone co najmniej pięcioletnie studia medyczne i odbyte odpowiednie praktyki.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym technik optyk może liczyć też na dodatki finansowe. To przede wszystkim prowizje za sprzedaż szkieł i droższych oprawek. A ile zarabia technik optyk po szkole średniej? Również w tym przypadku wynagrodzenie nie należy do najmniejszych, ponieważ sama podstawa najczęściej oscyluje w granicy mediany wynagrodzenia w Polsce.

Dla osób zainteresowanych zatrudnieniem na podobnym stanowisku dobrym początkiem kariery zawodowej może być praca w salonie optycznym jako sprzedawca. Choć nie jest ona najlepiej płatna, to jednak pozwala zaznajomić się z produktami i problemami osób cierpiących z powodu chorób oczu.

Predyspozycje do pracy jako optyk

Jeśli myślisz o wykonywaniu zawodu optyka, to powinieneś zastanowić się, czy będziesz w stanie rzetelnie wykonywać ten zawód. Jakie predyspozycje powinni mieć kandydaci? Z całą pewnością praca w tym charakterze wymaga uwagi i cierpliwości. Jak w każdym zawodzie związanym z kontaktem z ludźmi, ważna jest też komunikatywność – optyk na co dzień ma do czynienia z klientami, którym często trzeba pomóc w wyborze produktów. Istotne cechy dobrego optyka to także dokładność i precyzja, ważne do odpowiedniego wyboru sprzętu i właściwej obsługi.

Jak wygląda codzienność w pracy optyka? Zobacz na tym materiale wideo:

Technik optyk – czy warto podjąć ten zawód?

Stale rosnąca ilość osób, u których zdiagnozowano choroby wzroku, sprawia, że optyk jest uważany za zawód z przyszłością. Jednak wielu młodych ludzi dopiero zaczyna tworzyć swoją ścieżkę kariery, wobec czego zastanawiają się, czy warto zostać technikiem optykiem. Ten zawód oferuje duże możliwości rozwoju, ponieważ metody leczenia wzroku i diagnozowania wad są coraz nowocześniejsze, urządzenia diagnostyczne coraz bardziej zaawansowane, co pozwala stale poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności. Optyk jest uważany za zawód z przyszłością również z tego względu, że większość osób pracujących na tym stanowisku po pewnym czasie decyduje się otworzyć własny salon optyczny, by czerpać z pracy jeszcze większe zyski.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca optyka?

Zakres obowiązków pracownika salonu optycznego to między innymi dobieranie oraz wykonywanie oprawek okularów, konserwacja i naprawa. W salonie optycznym można również dokonać zakupu soczewek i szkieł kontaktowych.

Ile zarabia optyk?

Optyk zatrudniający się w salonie może liczyć na wynagrodzenie od 2000 do 4000 tysięcy złotych. Najwięcej zarabiają optycy decydujący się założyć własną działalność.

Jakie wykształcenie powinien posiadać optyk?

Optyk powinien zadbać o wykształcenie średnie, a także szkołę policealną na kierunku optyka. Osoby, którym zależy na podjęciu tego zawodu powinny również pomyśleć o odbyciu stażu lub praktyk zawodowych w salonie optycznym.
Oceń ten wpis
Optyk. Może to zawód dla Ciebie?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 32

Opinie

Lololka
2021-07-04, 18:40
W małych miejscowościach to praca za marne pieniądze i na dodatek masz wyglądać elegancko, drogo i ekskluzywnie- z wypłaty na taki Look sobie nie pozwolisz
Willy
2019-12-12, 15:23
Zawód dla ludzi chcących się rozwijać z niezłymi możliwościami finansowymi oraz w przypadku zmiany miejsca także popyt jest .
Sabina WA
2019-05-19, 12:32
Po ukończeniu odpowiedniej szkoły szkoły, optyk to jeden z takich zawodów gdzie pracę się znajdzie z pewnością. Co on robi, to chyba każdy wie. Przykładowo optyk okularowy ( technik optyk) zajmuje się wykonywaniem okularów... To na pewno ciekawy i nieźle płatny zawód. Lekarz okulista zarabia o wiele więcej, niż w naszym kraju wynosi średnia zarobków.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.