Zawody i ich potencjał

Optyk. Może to zawód dla Ciebie?

9 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 28 głosów

28 głosów

10 komentarzy
Optyk. Może to zawód dla Ciebie?
W Polsce bardzo cenione są konkretne zawody, które pozwalają zdobyć pracę tuż po ukończeniu szkoły. Optyk to jeden z takich zawodów. Jak zostać optykiem? Czy warto zostać technikiem optykiem? Osoby posiadające kierunkowe wykształcenie w nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Czym zajmuje się optyk? Na czym polega praca w salonie optycznym?

Codzienna praca optyków sprowadza się do wykonywania okularów dla klientów. Ponieważ optyk zna budowę okularów, najczęściej oferuje również naprawę i konserwację oprawek. Również u optyka zakupimy soczewki kontaktowe, płyny do soczewek czy inne preparaty przeznaczone do pielęgnacji okularów lub szkieł kontaktowych. On też udzieli porad każdemu pacjentowi, u którego stwierdzono wadę wzroku i która musi zacząć nosić okulary.

By zakupić u optyka okulary, pacjent powinien posiadać receptę. Taka gwarantuje, że optyk wykona okulary dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby, u której stwierdzono wadę wzroku. Część salonów optycznych nawiązuje współpracę ze stylistami, dzięki czemu osoby zainteresowane zakupem okularów mogą wybrać oprawki podkreślające ich urodę.

Jak zostać optykiem? Jaką wybrać szkołę?

W Polsce istnieje co najmniej kilkanaście szkół policealnych kształcących przyszłych optyków. To droga, którą powinny wybrać osoby zamierzające za kilka lat pracować w jednym z salonów optycznych. By zdobyć uprawnienia upoważniające do wykonywania tego zawodu, można też ukończyć kurs zawodowy. W ich trakcie słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu budowy oka czy anatomii. Zarówno szkoły policealne, jak i kursy zawodowe przewidują praktyki, podczas których przyszli optycy mogą zdobyć doświadczenie.

Obok wykształcenia ważne jest też doświadczenie. Zainteresowani zapoznają się z codzienną pracą optyków już w trakcie uczęszczania do szkoły policealnej lub na kursach zawodowych. Ponieważ zawód wymaga sporej wiedzy, najlepsi odbywają również praktyki i staże w salonach optycznych.

Praca w salonie optycznym  

A gdy mamy już odpowiednie kwalifikacje, gdzie szukać pracy jako optyk? Osoby zainteresowane pracą w charakterze optyka mają do wyboru dwie możliwości: mogą pracować w jednym z istniejących już na rynku salonów optycznych, mogą również otworzyć własny. Drugie rozwiązanie jest dedykowane tym, którzy doskonale zgłębili tajniki tego zawodu. Warto przy tym pamiętać, że kosztowne będzie samo założenie salonu optycznego – na sam początek potrzebny jest nie tylko specjalistyczny sprzęt, lecz także przygotowanie salonu.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Optyk, Okulista

Optyk - wykładowca/nauczyciel

TEB EDUKACJA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Rybnik
Dodana

Optyk okularowy/doradca klienta

JERZY MYŚLIWIEC PROGRESS

  • Kraków
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bydgoszcz
Dodana

Pracownik działu kadr/ rekruter

Global Pets Food sp. z o.o.

  • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Operator maszyn- operator obrabiarek

PPHU ROCH ZBIGNIEW ROKITA

  • Tarnowskie Góry
Dodana
Aplikuj bez CV

Na czym polega praca w salonie optycznym?
Optyk pracujący w salonie, w zależności od stanowiska, może mieć różne obowiązki. Zadania optyka to przede wszystkim obsługa klienta, która obejmuje dobranie odpowiednich szkieł, oprawek okularowych lub soczewek, ale także naprawa i konserwacja okularów czy wytwarzanie korekcyjnych bądź przeciwsłonecznych szkieł.

Technik optyk – zarobki

Wady wzroku to coraz częściej występujące choroby u osób mieszkających w krajach rozwijających się lub wysoko rozwiniętych. Jest to związane przede wszystkim ze stylem życia, który aktualnie prowadzimy. Wielogodzinna praca przy komputerze, ciągłe patrzenie na ekrany telefonów komórkowych i przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem to najprostsza droga do rozwoju chorób oczu. Właśnie dlatego na rynku jest duże zapotrzebowanie na optyków, co bezpośrednio przekłada się na zarobki technika optyka. Ile zarabia technik optyk?

Miejsce zatrudnienia jest często podstawą do tego, ile zarabia technik optyk. Najmniej zarobią pracownicy istniejących już salonów optycznych. W zależności od zawartej umowy i liczby godzin wynagrodzenie może wynosić od 2000 do 4000 zł. Zarobki technika optyka mogą osiągać dużo wyższe kwoty, jeśli zdecyduje się on otworzyć własny salon optyczny, który odniesie sukces – zbudowany na renomie stałych klientów.

Warto wiedzieć...
Lepiej od optyka zarabia lekarz okulista, który uzyskuje przychody znacznie przekraczające średnią krajową. Poza pracą w przychodniach bardzo często przyjmuje pacjentów również w swoim prywatnym gabinecie. Do wykonywania tego zawodu trzeba jednak mieć ukończone co najmniej pięcioletnie studia medyczne i odbyte odpowiednie praktyki.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym technik optyk może liczyć też na dodatki finansowe. To przede wszystkim prowizje za sprzedaż szkieł i droższych oprawek. A ile zarabia technik optyk po szkole średniej? Również w tym przypadku wynagrodzenie nie należy do najmniejszych, ponieważ sama podstawa najczęściej oscyluje w granicy mediany wynagrodzenia w Polsce.

Dla osób zainteresowanych zatrudnieniem na podobnym stanowisku dobrym początkiem kariery zawodowej może być praca w salonie optycznym jako sprzedawca. Choć nie jest ona najlepiej płatna, to jednak pozwala zaznajomić się z produktami i problemami osób cierpiących z powodu chorób oczu.

Predyspozycje do pracy jako optyk

Jeśli myślisz o wykonywaniu zawodu optyka, to powinieneś zastanowić się, czy będziesz w stanie rzetelnie wykonywać ten zawód. Jakie predyspozycje powinni mieć kandydaci? Z całą pewnością praca w tym charakterze wymaga uwagi i cierpliwości. Jak w każdym zawodzie związanym z kontaktem z ludźmi, ważna jest też komunikatywność – optyk na co dzień ma do czynienia z klientami, którym często trzeba pomóc w wyborze produktów. Istotne cechy dobrego optyka to także dokładność i precyzja, ważne do odpowiedniego wyboru sprzętu i właściwej obsługi.

Jak wygląda codzienność w pracy optyka? Zobacz na tym materiale wideo:

Video

Technik optyk – czy warto podjąć ten zawód?

Stale rosnąca ilość osób, u których zdiagnozowano choroby wzroku, sprawia, że optyk jest uważany za zawód z przyszłością. Jednak wielu młodych ludzi dopiero zaczyna tworzyć swoją ścieżkę kariery, wobec czego zastanawiają się, czy warto zostać technikiem optykiem. Ten zawód oferuje duże możliwości rozwoju, ponieważ metody leczenia wzroku i diagnozowania wad są coraz nowocześniejsze, urządzenia diagnostyczne coraz bardziej zaawansowane, co pozwala stale poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności. Optyk jest uważany za zawód z przyszłością również z tego względu, że większość osób pracujących na tym stanowisku po pewnym czasie decyduje się otworzyć własny salon optyczny, by czerpać z pracy jeszcze większe zyski.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca optyka?

Zakres obowiązków pracownika salonu optycznego to między innymi dobieranie oraz wykonywanie oprawek okularów, konserwacja i naprawa. W salonie optycznym można również dokonać zakupu soczewek i szkieł kontaktowych.

Ile zarabia optyk?

Optyk zatrudniający się w salonie może liczyć na wynagrodzenie od 2000 do 4000 tysięcy złotych. Najwięcej zarabiają optycy decydujący się założyć własną działalność.

Jakie wykształcenie powinien posiadać optyk?

Optyk powinien zadbać o wykształcenie średnie, a także szkołę policealną na kierunku optyka. Osoby, którym zależy na podjęciu tego zawodu powinny również pomyśleć o odbyciu stażu lub praktyk zawodowych w salonie optycznym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Igor

Igor

Jako pracownik salonu optycznego, uważam, że artykuł bardzo dobrze oddaje specyfikę zawodu. Komunikatywność, precyzja i uwaga to kluczowe cechy pracowników w tej branży. Cieszę się, że artykuł przypomniał o różnych możliwościach rozwoju kariery zawodowej dla optyków.
internauta ER

internauta ER

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się, czy warto inwestować w takie wykształcenie jak optyk. Artykuł pokazuje, że jest to perspektywiczny zawód, co zachęca mnie do podjęcia nauki. Na pewno warto zastanowić się nad taką opcją, aby mieć szanse na pracę w przyszłości.
Alek OP

Alek OP

Jako osoba bezrobotna zastanawiam się nad wyborem nowej drogi zawodowej i zastanawiałam się nad tym, czy warto zostać optykiem. Artykuł pokazuje, że jest to ciekawa opcja, a predyspozycje potrzebne do pracy są dla mnie dostępne. Cieszę się, że artykuł pomógł mi w podjęciu decyzji.
Eugenia

Eugenia

Jako pracodawca w salonie optycznym uważam, że artykuł dobrze oddaje specyfikę pracy optyka. Wymienione predyspozycje i umiejętności są kluczowe w tej branży. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rośnie zapotrzebowanie na optyków, co przekłada się na większe możliwości zatrudnienia.
TechOptyk

TechOptyk

Optyk to nauka przez wiele lat nigdy się nie kończy! Trzeba mieć wrodzone zdolności manualne i interpersonalne.Ale Praca u Janusza i Grażynki za 3000tys.?! Lepiej młody człowieku idź do Lydla albo eAGD mniejsza odpowiedzialność i możliwości awansu.Po kilkunastu latach użerania z klientami i skompym szefostwem dałem sobie spokój i wyjechałem pracować za granicą.Teraz czuję że jestem ,,doceniany i szanowany"na koniec miesiąca jako fachowiec.Odkładam w miesiąc tyle co w Polsce przez pół roku.
MMmm

MMmm

Od 5 lat pracuję w salonach optycznych i zarabia się niewiele ponad 2000 zł -2800 zł netto (Realia w Krakowie). Premie są ale to zalezy od firmy od 200 zł- 1500 zł.
heena

heena

W tym zakresie specjaliści oczywiście są w cenie Warto o tum pamiętać.
Lololka

Lololka

W małych miejscowościach to praca za marne pieniądze i na dodatek masz wyglądać elegancko, drogo i ekskluzywnie- z wypłaty na taki Look sobie nie pozwolisz
Willy

Willy

Zawód dla ludzi chcących się rozwijać z niezłymi możliwościami finansowymi oraz w przypadku zmiany miejsca także popyt jest .
Sabina WA

Sabina WA

Po ukończeniu odpowiedniej szkoły szkoły, optyk to jeden z takich zawodów gdzie pracę się znajdzie z pewnością. Co on robi, to chyba każdy wie. Przykładowo optyk okularowy ( technik optyk) zajmuje się wykonywaniem okularów... To na pewno ciekawy i nieźle płatny zawód. Lekarz okulista zarabia o wiele więcej, niż w naszym kraju wynosi średnia zarobków.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.