Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 971        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

Optyk. Może to zawód dla ciebie?

Optyk. Może to zawód dla ciebie?

W Polsce bardzo cenione są konkretne zawody, które pozwalają zdobyć pracę tuż po ukończeniu szkoły. Optyk to jeden z takich zawodów. Osoby posiadające kierunkowe wykształcenie w nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Codzienna praca optyków sprowadza się do wykonywania okularów dla klientów. Ponieważ optyk zna budowę okularów, najczęściej oferuje również naprawę i konserwację oprawek. Również u optyka zakupimy soczewki kontaktowe, płyny do soczewek czy inne preparaty przeznaczone do pielęgnacji okularów lub szkieł kontaktowych. On też udzieli porad każdemu pacjentowi, u którego stwierdzono wadę wzroku i która musi zacząć nosić okulary.

By zakupić u optyka okulary, pacjent powinien posiadać receptę. Taka gwarantuje, że optyk wykona okulary dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby, u której stwierdzono wadę wzroku. Część salonów optycznych nawiązuje współpracę ze stylistami, dzięki czemu osoby zainteresowane zakupem okularów mogą wybrać oprawki podkreślające ich urodę.


Wykształcenie przyszłego optyka

W Polsce istnieje co najmniej kilkanaście szkół policealnych kształcących przyszłych optyków. To droga, którą powinny wybrać osoby zamierzające za kilka lat pracować w jednym z salonów optycznych. By zdobyć uprawnienia upoważniające do wykonywania tego zawodu można też ukończyć kurs zawodowy. W ich trakcie słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu budowy oka czy anatomii. Zarówno szkoły policealne, jak i kursy zawodowe przewidują praktyki, w czasie których przyszli optycy mogą zdobyć doświadczenie.

Obok wykształcenia ważne jest też doświadczenie. Zainteresowani zapoznają się z codzienną pracą optyków już w trakcie uczęszczania do szkoły policealnej lub na kursach zawodowych. Ponieważ zawód wymaga sporej wiedzy, najlepsi odbywają również praktyki i staże w salonach optycznych.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Gdzie znajdziesz pracę?

Osoby zainteresowane pracą w charakterze optyka mają do wyboru dwie możliwości: mogą pracować w jednym z istniejących już na rynku salonów optycznych, mogą również otworzyć własny. Drugie rozwiązanie jest dedykowane tym, którzy doskonale zgłębili tajniki tego zawodu. Warto przy tym pamiętać, że kosztowne będzie samo założenie salonu optycznego – na sam początek potrzebny jest nie tylko specjalistyczny sprzęt, lecz także przygotowanie salonu.

Zarobki optyka zależą wyłącznie od miejsca jego zatrudnienia. Najmniej zarobią pracownicy istniejących już salonów optycznych. W zależności od zawartej umowy i liczby godzin wynagrodzenie może wynosić od 2000 do 4000 zł. Więcej zarobią właściciele własnych salonów optycznych, ale dopiero wówczas, gdy wyrobią sobie renomę i zdobędą stałych klientów.


Sprawdź, czy sprawdzisz się w tym zawodzie

Jeśli myślisz o wykonywaniu zawodu optyka, to powinieneś zastanowić się, czy będziesz w stanie rzetelnie wykonywać ten zawód. Jakie predyspozycje powinni mieć kandydaci? Z całą pewnością praca w tym charakterze wymaga precyzji i cierpliwości. Ważna jest też komunikatywność – optyk na co dzień ma do czynienia z klientami, którym często trzeba pomóc w wyborze produktów.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.