Twoje wsparcie w rekrutacji

Optyk. Może to zawód dla ciebie?

Optyk. Może to zawód dla ciebie?
W Polsce bardzo cenione są konkretne zawody, które pozwalają zdobyć pracę tuż po ukończeniu szkoły. Optyk to jeden z takich zawodów. Osoby posiadające kierunkowe wykształcenie w nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Czym zajmuje się optyk?

Codzienna praca optyków sprowadza się do wykonywania okularów dla klientów. Ponieważ optyk zna budowę okularów, najczęściej oferuje również naprawę i konserwację oprawek. Również u optyka zakupimy soczewki kontaktowe, płyny do soczewek czy inne preparaty przeznaczone do pielęgnacji okularów lub szkieł kontaktowych. On też udzieli porad każdemu pacjentowi, u którego stwierdzono wadę wzroku i która musi zacząć nosić okulary.

By zakupić u optyka okulary, pacjent powinien posiadać receptę. Taka gwarantuje, że optyk wykona okulary dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby, u której stwierdzono wadę wzroku. Część salonów optycznych nawiązuje współpracę ze stylistami, dzięki czemu osoby zainteresowane zakupem okularów mogą wybrać oprawki podkreślające ich urodę.

Jak zostać optykiem? Jaką wybrać szkołę?

W Polsce istnieje co najmniej kilkanaście szkół policealnych kształcących przyszłych optyków. To droga, którą powinny wybrać osoby zamierzające za kilka lat pracować w jednym z salonów optycznych. By zdobyć uprawnienia upoważniające do wykonywania tego zawodu można też ukończyć kurs zawodowy. W ich trakcie słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu budowy oka czy anatomii. Zarówno szkoły policealne, jak i kursy zawodowe przewidują praktyki, w czasie których przyszli optycy mogą zdobyć doświadczenie.

Obok wykształcenia ważne jest też doświadczenie. Zainteresowani zapoznają się z codzienną pracą optyków już w trakcie uczęszczania do szkoły policealnej lub na kursach zawodowych. Ponieważ zawód wymaga sporej wiedzy, najlepsi odbywają również praktyki i staże w salonach optycznych.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Praca w salonie optycznym? Gdzie szukać pracy jako optyk?

Osoby zainteresowane pracą w charakterze optyka mają do wyboru dwie możliwości: mogą pracować w jednym z istniejących już na rynku salonów optycznych, mogą również otworzyć własny. Drugie rozwiązanie jest dedykowane tym, którzy doskonale zgłębili tajniki tego zawodu. Warto przy tym pamiętać, że kosztowne będzie samo założenie salonu optycznego – na sam początek potrzebny jest nie tylko specjalistyczny sprzęt, lecz także przygotowanie salonu.

Predyspozycje do pracy jako optyk

Jeśli myślisz o wykonywaniu zawodu optyka, to powinieneś zastanowić się, czy będziesz w stanie rzetelnie wykonywać ten zawód. Jakie predyspozycje powinni mieć kandydaci? Z całą pewnością praca w tym charakterze wymaga precyzji i cierpliwości. Ważna jest też komunikatywność – optyk na co dzień ma do czynienia z klientami, którym często trzeba pomóc w wyborze produktów.

Ile zarabia optyk?

Zarobki optyka zależą wyłącznie od miejsca jego zatrudnienia. Najmniej zarobią pracownicy istniejących już salonów optycznych. W zależności od zawartej umowy i liczby godzin wynagrodzenie może wynosić od 2000 do 4000 zł. Więcej zarobią właściciele własnych salonów optycznych, ale dopiero wówczas, gdy wyrobią sobie renomę i zdobędą stałych klientów.

Ile zarabia optyk?

Wady wzroku to coraz częściej występujące choroby u osób mieszkających w krajach rozwijających się lub wysoko rozwiniętych. Jest to związane przede wszystkim ze stylem życia, których aktualnie prowadzimy. Wielogodzinna praca przy komputerze, ciągłe patrzenie na ekrany telefonów komórkowych i przebywanie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem to najprostsza droga do rozwoju chorób oczu. Właśnie dlatego na rynku jest duże zapotrzebowanie na optyków, co bezpośrednio przekłada się na wysokość ich zarobków.

Optyk – zarobki

Lekarz okulista uzyskuje przychody znacznie przekraczające średnią krajową. Poza pracą w przychodniach bardzo często przyjmuje pacjentów również w swoim prywatnym gabinecie.

A ile zarabia optyk po szkole średniej? Również w tym przypadku wynagrodzenie nie należy do najmniejszej, ponieważ sama podstawa najczęściej oscyluje w granicy mediany wynagrodzenia w Polsce.

Technik optyk – zarobki podstawowe i dodatki

Poza wynagrodzeniem zasadniczym, technik optyk może liczyć też na dodatki finansowe. To przede wszystkim prowizje za sprzedaż szkieł i droższych oprawek.

Dla osób zainteresowanych zatrudnieniem na podobnym stanowisku, dobrym początkiem kariery zawodowej może być praca w salonie optycznym jako sprzedawca. Choć nie jest ona najlepiej płatna, to jednak pozwala zaznajomić się z produktami i problemami osób cierpiących z powodu chorób oczu.

Optyk – zawód z przyszłością?

Stale rosnąca ilość osób, u których zdiagnozowano choroby wzroku sprawia, że optyk jest uważany za zawód z przyszłością. Dodatkowo daje duże możliwości rozwoju, ponieważ metody leczenia wzroku i diagnozowania wad są coraz nowocześniejsze, urządzenia diagnostyczne coraz bardziej zaawansowane, co pozwala stale poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności.

Optyk jest uważany za zawód z przyszłością również z tego względu, że większość osób pracujących na tym stanowisku po pewnym czasie decyduje się otworzyć własny salon optyczny, by czerpać z pracy jeszcze większe zyski.

Oceń ten wpis
Optyk. Może to zawód dla ciebie?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 30

Zobacz inne porady

Opinie

Sabina WA
2019-05-19, 12:32
Po ukończeniu odpowiedniej szkoły szkoły, optyk to jeden z takich zawodów gdzie pracę się znajdzie z pewnością. Co on robi, to chyba każdy wie. Przykładowo optyk okularowy ( technik optyk) zajmuje się wykonywaniem okularów... To na pewno ciekawy i nieźle płatny zawód. Lekarz okulista zarabia o wiele więcej, niż w naszym kraju wynosi średnia zarobków.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.