Najtrudniej w ponownym odnalezieniu się na rynku pracy mają osoby, które przez wiele lat były zatrudnione w jednym zakładzie pracy. Również one mają największy problem z poszukiwaniami nowej posady. Dlaczego? Bo dziś ofert wcale nie należy szukać w urzędach pracy. Te zresztą często są określane mianem „przechowalni bezrobotnych”. Skoro znalezienie zatrudnienia z godziwym wygrodzeniem może przysparzać kłopotów, warto wiedzieć, gdzie należy go szukać.
Internet, czyli…
Osoby poszukujące zatrudnienia najczęściej koncentrują się na przeglądaniu ofert w sieci. Nic dziwnego, bo to właśnie tam prężnie funkcjonuje wiele portali ogłoszeniowych. Czy to jednak rzeczywiście jedyne miejsca, które należy odwiedzać? Okazuje się, że niekoniecznie.
Jeżeli poszukujesz zatrudnienia, to nie powinieneś zapominać o innych serwisach, zwłaszcza:
- Serwisach społecznościowych ukierunkowanych na tworzenie sieci biznesowo-zawodowych, np. GoldenLine. W takich serwisach możesz stworzyć własny profil, w którym zaprezentujesz, jak wyglądała ścieżka twojej dotychczasowej kariery. Możesz również uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych w grupach tematycznych i wypowiadać się w nich jako ekspert. Założenie konta na jednym z takich serwisów pozwoli ci poznać ludzi z branży, a aktywność może zaowocować otrzymaniem intratnych propozycji zatrudnienia;
- Serwisach społecznościowych takich jak: nk.pl, Facebook. Większości osób służą one do kontaktu ze znajomymi czy dalszą rodziną. Założenie konta na jednym z portali społecznościowych może jednak pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Po pierwsze możesz poinformować znajomych o swoich poszukiwaniach i poprosić, by poinformowali cię, jeżeli dowiedzą się o ciekawej ofercie; po drugie możesz wpływać na to, jak postrzega cię społeczność. Współcześnie wielu pracodawców – jeszcze przed zatrudnieniem pracownika – poszukuje w sieci informacji o nim.
Poszukiwania w realu, czyli gdzie się udać
Jeżeli właśnie straciłeś pracę, to w pierwszej kolejności powinieneś zarejestrować się w najbliższym urzędzie pracy. Dzięki temu będziesz miał prawo do korzystania z usług służby zdrowia, będziesz mógł również skoncentrować się na poszukiwaniu zatrudnienia.
Urzędnicy nie tylko pomogą ci w znalezieniu nowej posady, lecz także poinformują o innych możliwościach wydostania się z bezrobocia. Przykładem jest możliwość uzyskania dofinansowania otwarcia własnej firmy czy odbycia stażu. Drugie rozwiązanie jest skierowane przede wszystkim do osób nieposiadających doświadczenia zawodowego.
Gdzie jeszcze warto się udać, by zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnego stanowiska? Oto przykłady:
- Targi pracy. Są one organizowane w każdym większym mieście i to co najmniej raz w roku. Ponieważ każde targi pracy są szeroko reklamowane, trudno nie zauważyć wzmianek o nich choćby w lokalnej prasie. Z punktu widzenia osoby poszukującej zatrudnienia to doskonała okazja, by zorientować się, kto poszukuje pracowników i złożyć CV w wybranych firmach;
- Agencje pracy. Na rynku prężnie działają agencje pracy, czyli podmioty zajmujące się rekrutowaniem na rzecz swoich klientów. Do agencji pracy powinny wybrać się zarówno osoby poszukujące zatrudnienia sezonowego, jak i te, które szukają stałej posady. Jeżeli agencja nie będzie dysponowała ofertą dla ciebie, to twoje CV trafi do bazy. Gdy pojawią się ogłoszenia pasujące do twojego profilu, możesz spodziewać się telefonu.
Poszukiwanie pracy nie jest zajęciem łatwym. Chcąc zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia powinieneś wykorzystać wszystkie dostępne możliwości.
To może Cię również zainteresować