Twoje wsparcie w rekrutacji

Absolwent ma problem ze znalezieniem pracy? To smutna rzeczywistość

Absolwent ma problem ze znalezieniem pracy? To smutna rzeczywistość
Co roku uczelnie wyższe wydają tysiącom absolwentów dyplomy ukończenia studiów. Na znalezienie dobrze płatnej posady szanse mają jednak tylko niektórzy. Dlaczego? Skąd wynikają problemy młodych i wykształconych osób na rynku pracy?

Problem ze znalezieniem pracy po studiach

Obok uniwersytetów z wieloletnią tradycją, na rynku pojawiły się również uczelnie wyższe. Oferują one kształcenie na wielu kierunkach, a chętnych… nie brakuje. Współcześnie posiadanie wykształcenia wyższego wydaje się czymś naturalnym. Zdecydowana większość osób kończących szkołę średnią decyduje się na podnoszenie swojego wykształcenia. Studia wydają się najlepszym rozwiązaniem.
 

Absolwent ma problem ze znalezieniem pracy? Niekoniecznie

Wykształcenie wyższe uchodzi dziś za coś oczywistego. Uczelnie oferujące zdobycie choćby tytułu magistra kuszą nie tylko szeroką ofertą dydaktyczną, lecz także proponują kształcenie w różnych systemach, np. dziennym, zaocznym czy wieczorowym. W praktyce dyplom ukończenia uczelni wyższej może uzyskać każdy zainteresowany i to niezależnie od tego, czy już pracuje, czy dopiero jest zainteresowany zdobyciem zawodu. Dlaczego zatem absolwenci uczelni wyższych nie mogą znaleźć zatrudnienia?
 

Kolejka po ubezpieczenie…

Z początkiem września urzędy pracy przeżywają prawdziwe oblężenie. Powracają do nich nie tylko osoby, które zakończyły wykonywanie prac sezonowych, lecz także absolwenci szkół wyższych. Ci drudzy mają bowiem ogromne problemy ze znalezieniem zatrudnienia po studiach. Mimo wykształcenia nie mogą oni znaleźć nie tylko pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom, lecz często jakiejkolwiek innej. Z myślą o tym, by zdobyć ubezpieczenie zdrowotne i ewentualnie się przekwalifikować, kierują oni swoje kroki do najbliższego urzędu pracy.

Problem ze znalezieniem pracy po studiach - wykształcenie nie gwarantuje już pracy

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie wykształcenia wyższego oznaczało, że każdy zainteresowany zatrudnieniem absolwent mógł przebierać w ofertach. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Fakt, że coraz więcej osób posiada dyplom ukończenia uczelni wyższej sprawia, że obecnie to pracodawcy mogą wybierać spośród pracowników. I wybierają tych najlepszych, którzy obok solidnego wykształcenia posiadają również doświadczenie.

Ponieważ większość pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników doświadczenia, studenci powinni pamiętać o tym, by zdobywać je już w trakcie studiów. Obok praktyk studenckich (które najczęściej są obowiązkowe) warto pomyśleć o wolontariacie lub stażach. Znalezienie praktyk, nawet płatnych, nie jest większym problemem. Wakacyjne praktyki organizują m.in. banki, które przeprowadzają rekrutacje za pośrednictwem swoich stron internetowych.

Problem ze znalezieniem pracy po studiach? Tylko po niektórych kierunkach

Przyczyny, z powodu których absolwenci uczelni wyższych nie mogą znaleźć zatrudnienia mają związek również z posiadanym przez nich wykształceniem. Specjaliści wskazują, że mimo trudów podjętych przez władze, by coraz więcej kandydatów na studia wybierało kierunki ścisłe, wciąż niezwykle popularne są kierunki humanistyczne. W efekcie na rynku pracy jest zbyt dużo specjalistów od literatury czy nawet prawników. W ostatnim czasie media informują nawet o upadku kolejnych kancelarii radcowskich i adwokackich, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia.

Nieznajomość języków utrudnia znalezienie pracy każdemu, również absolwentowi

Na studiach wyższych nie brakuje lektoratów prowadzonych przez native speakerów. I choć zdecydowana większość osób poszukujących zatrudnienia w swoim CV zamieszcza informację o znajomości języka obcego, to bywa z nią różnie. Pracodawcy donoszą, że przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej np. po angielsku często jest niemożliwe, bo kandydat zwyczajnie nie zna wskazanego przez siebie języka na komunikatywnym poziomie.

Jak zatem zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia po ukończeniu studiów wyższych? Oto kilka rad:

  • wybierajmy renomowane uczelnie i kierunki przyszłościowe,
  • skoncentrujmy się na zdobywaniu doświadczenia – praktyki, staże, wolontariat… wszystko to powinno przekonać pracodawcę, że jesteśmy osobami z inicjatywą,
  • zwróćmy szczególną uwagę na umiejętność posługiwania się językiem obcym – znajomość wielu słówek czy opanowanie gramatyki nie jest równoznaczna z umiejętnością używania języka w praktyce.
Oceń ten wpis
Absolwent ma problem ze znalezieniem pracy? To smutna rzeczywistość
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Wilhelm
2019-12-05, 15:00
Oj tam, oj tam czasami jest trudno ale w końcu coś się znajduje. Rynek jest bardzo zróżnicowany tak samo regionalnie jest różne zapotrzebowanie.
remika
2019-05-02, 14:35
Tak jest przecież od lat i nie jest w tym nic dziwnego. Teraz także jest przeładowanie absolwentami danej dziwdziny więc większą szansę mają nisze gdzie jest popyt na dany zawód.
Irena
2019-04-17, 08:44
Być może jest to najlepszy czas na zmianę pracy bez niepotrzebnego stresu i oskarżeń. Wtedy przecież całe życie staje otworem i można naby ć wiele nowych doświadczeń pomocnych później.
Unryk
2019-04-16, 16:37
Doradcy zawodowi i firmy świadczące usługi doradcze obiecują podjąć pracę. Konsultacje mogą być przydatne, ale nie licz na gwarancję zatrudnienia. Dzisiaj szkoła to prawie nic.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.