Problem ze znalezieniem pracy po studiach
Obok uniwersytetów z wieloletnią tradycją, na rynku pojawiły się również uczelnie wyższe. Oferują one kształcenie na wielu kierunkach, a chętnych… nie brakuje. Współcześnie posiadanie wykształcenia wyższego wydaje się czymś naturalnym. Zdecydowana większość osób kończących szkołę średnią decyduje się na podnoszenie swojego wykształcenia. Studia wydają się najlepszym rozwiązaniem.
Absolwent ma problem ze znalezieniem pracy? Niekoniecznie
Wykształcenie wyższe uchodzi dziś za coś oczywistego. Uczelnie oferujące zdobycie choćby tytułu magistra kuszą nie tylko szeroką ofertą dydaktyczną, lecz także proponują kształcenie w różnych systemach, np. dziennym, zaocznym czy wieczorowym. W praktyce dyplom ukończenia uczelni wyższej może uzyskać każdy zainteresowany i to niezależnie od tego, czy już pracuje, czy dopiero jest zainteresowany zdobyciem zawodu. Dlaczego zatem absolwenci uczelni wyższych nie mogą znaleźć zatrudnienia?
Kolejka po ubezpieczenie…
Z początkiem września urzędy pracy przeżywają prawdziwe oblężenie. Powracają do nich nie tylko osoby, które zakończyły wykonywanie prac sezonowych, lecz także absolwenci szkół wyższych. Ci drudzy mają bowiem ogromne problemy ze znalezieniem zatrudnienia po studiach. Mimo wykształcenia nie mogą oni znaleźć nie tylko pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom, lecz często jakiejkolwiek innej. Z myślą o tym, by zdobyć ubezpieczenie zdrowotne i ewentualnie się przekwalifikować, kierują oni swoje kroki do najbliższego urzędu pracy.
Problem ze znalezieniem pracy po studiach - wykształcenie nie gwarantuje już pracy
Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie wykształcenia wyższego oznaczało, że każdy zainteresowany zatrudnieniem absolwent mógł przebierać w ofertach. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Fakt, że coraz więcej osób posiada dyplom ukończenia uczelni wyższej sprawia, że obecnie to pracodawcy mogą wybierać spośród pracowników. I wybierają tych najlepszych, którzy obok solidnego wykształcenia posiadają również doświadczenie.
Ponieważ większość pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników doświadczenia, studenci powinni pamiętać o tym, by zdobywać je już w trakcie studiów. Obok praktyk studenckich (które najczęściej są obowiązkowe) warto pomyśleć o wolontariacie lub stażach. Znalezienie praktyk, nawet płatnych, nie jest większym problemem. Wakacyjne praktyki organizują m.in. banki, które przeprowadzają rekrutacje za pośrednictwem swoich stron internetowych.
Problem ze znalezieniem pracy po studiach? Tylko po niektórych kierunkach
Przyczyny, z powodu których absolwenci uczelni wyższych nie mogą znaleźć zatrudnienia mają związek również z posiadanym przez nich wykształceniem. Specjaliści wskazują, że mimo trudów podjętych przez władze, by coraz więcej kandydatów na studia wybierało kierunki ścisłe, wciąż niezwykle popularne są kierunki humanistyczne. W efekcie na rynku pracy jest zbyt dużo specjalistów od literatury czy nawet prawników. W ostatnim czasie media informują nawet o upadku kolejnych kancelarii radcowskich i adwokackich, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia.
Nieznajomość języków utrudnia znalezienie pracy każdemu, również absolwentowi
Na studiach wyższych nie brakuje lektoratów prowadzonych przez native speakerów. I choć zdecydowana większość osób poszukujących zatrudnienia w swoim CV zamieszcza informację o znajomości języka obcego, to bywa z nią różnie. Pracodawcy donoszą, że przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej np. po angielsku często jest niemożliwe, bo kandydat zwyczajnie nie zna wskazanego przez siebie języka na komunikatywnym poziomie.
Jak zatem zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia po ukończeniu studiów wyższych? Oto kilka rad:
- wybierajmy renomowane uczelnie i kierunki przyszłościowe,
- skoncentrujmy się na zdobywaniu doświadczenia – praktyki, staże, wolontariat… wszystko to powinno przekonać pracodawcę, że jesteśmy osobami z inicjatywą,
- zwróćmy szczególną uwagę na umiejętność posługiwania się językiem obcym – znajomość wielu słówek czy opanowanie gramatyki nie jest równoznaczna z umiejętnością używania języka w praktyce.
To może Cię również zainteresować