Spis treści
W zależności od miejsca zatrudnienia, farmaceuta może być odpowiedzialny za przygotowywanie zamówień dla aptek lub wydawanie – zgodnie z receptą – leków. Z uwagi na wykształcenie, farmaceuci zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych mogą również doradzać klientom w zakresie doboru leków wydawanych bez recepty. Ponieważ przemysł farmaceutyczny rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok w aptekach pojawiają się nowe leki, farmaceuci muszą się nieustannie rozwijać i kształcić.
Na czym jeszcze polega praca farmaceutów? By odpowiedzieć na to pytanie, warto odwołać się do ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich. Zgodnie z nią osoby wykonujące zawód farmaceuty mogą m.in.:
- sporządzać i wytwarzać produkty lecznicze,
- oceniać jakość leków recepturowych, aptecznych i leków gotowych,
- sporządzać leki recepturowe i leki apteczne w aptekach,
- udzielać informacji na temat produktów leczniczych,
- kierować apteką lub punktem aptecznym czy hurtownią farmaceutyczną,
- brać udział w badaniach nad lekami.
Długa droga do pozostania farmaceutą
Z uwagi na odpowiedzialność ciążącą na farmaceucie, ten zawód mogą wykonywać wyłącznie osoby, które zostały do niego odpowiednio przygotowane. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą ukończyć studia wyższe na kierunku farmacji. Konieczne jest również odbycie co najmniej sześciomiesięcznej praktyki zawodowej w aptece.
W trakcie praktyk zawodowych każdy przyszły farmaceuta musi prowadzić dziennik praktyk. Praktyki są o tyle istotne, że pozwalają szczegółowo zapoznać się z działaniem apteki, procedurami w niej stosowanymi i całokształtem pracy farmaceuty.
Zawód nie dla każdego
Ukończenie studiów wcale nie oznacza, że farmaceuta sprawdzi się w pracy. Nie można zapomnieć, że wykonywanie tego zawodu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Pomyłka przy wydawaniu leków może mieć poważne konsekwencje i w ostateczności doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Z tego względu ten zawód powinny wykonywać wyłącznie osoby dokładne i spostrzegawcze.
W codziennej pracy w aptece przyda się również dobra pamięć. Nie każdy pacjent realizuje polecenia lekarza – część chce nabyć wyroby lecznicze bez recepty, ale nie zawsze pamięta ich nazwy. Zdarza się, że farmaceuta – zamiast nazwy środka – otrzymuje informacje na temat jego działania lub przeznaczenia i na ich podstawie musi podać pacjentowi poszukiwany przez niego lek.
Zapomnieć nie można, że farmaceuta przez cały dzień pracy stoi. Problemy z nogami i tendencja do powstawania żylaków mogą skutecznie ograniczać wykonywanie zawodu. Z tego względu tak ważne jest, by przyszły farmaceuta cieszył się zdrowiem.
Gdzie szukać zatrudnienia?
Farmaceuci znajdują pracę nie tylko w ogólnodostępnych aptekach, lecz także np. w aptekach szpitalnych. Część rozpoczyna pracę w hurtowniach farmaceutycznych, jeszcze inni decydują się na pracę w ośrodkach badawczych. Tam najczęściej biorą udział w opracowywaniu kolejnych leków lub badaniu tych, które zostały wynalezione i mają zostać wprowadzone do obiegu.
To może Cię również zainteresować