Farmaceuta - zawód przyszłości

Farmaceuta - zawód przyszłości
Praca farmaceuty jest wymagająca i odpowiedzialna. Osoby myślące o wykonywaniu tego zawodu powinny wiedzieć, że pracy dla nich nie zabraknie, bo przemysł farmaceutyczny rozwija się bardzo dynamicznie. Sprawdź, co zrobić, by rozpocząć pracę w aptece lub hurtowni farmaceutycznej.

W zależności od miejsca zatrudnienia, farmaceuta może być odpowiedzialny za przygotowywanie zamówień dla aptek lub wydawanie – zgodnie z receptą – leków. Z uwagi na wykształcenie, farmaceuci zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych mogą również doradzać klientom w zakresie doboru leków wydawanych bez recepty. Ponieważ przemysł farmaceutyczny rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok w aptekach pojawiają się nowe leki, farmaceuci muszą się nieustannie rozwijać i kształcić.

Na czym jeszcze polega praca farmaceutów? By odpowiedzieć na to pytanie, warto odwołać się do ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich. Zgodnie z nią osoby wykonujące zawód farmaceuty mogą m.in.:

  • sporządzać i wytwarzać produkty lecznicze,
  • oceniać jakość leków recepturowych, aptecznych i leków gotowych,
  • sporządzać leki recepturowe i leki apteczne w aptekach,
  • udzielać informacji na temat produktów leczniczych,
  • kierować apteką lub punktem aptecznym czy hurtownią farmaceutyczną,
  • brać udział w badaniach nad lekami.
     

Długa droga do pozostania farmaceutą

Z uwagi na odpowiedzialność ciążącą na farmaceucie, ten zawód mogą wykonywać wyłącznie osoby, które zostały do niego odpowiednio przygotowane. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą ukończyć studia wyższe na kierunku farmacji. Konieczne jest również odbycie co najmniej sześciomiesięcznej praktyki zawodowej w aptece.
W trakcie praktyk zawodowych każdy przyszły farmaceuta musi prowadzić dziennik praktyk. Praktyki są o tyle istotne, że pozwalają szczegółowo zapoznać się z działaniem apteki, procedurami w niej stosowanymi i całokształtem pracy farmaceuty.


Zawód nie dla każdego

Ukończenie studiów wcale nie oznacza, że farmaceuta sprawdzi się w pracy. Nie można zapomnieć, że wykonywanie tego zawodu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Pomyłka przy wydawaniu leków może mieć poważne konsekwencje i w ostateczności doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Z tego względu ten zawód powinny wykonywać wyłącznie osoby dokładne i spostrzegawcze.
W codziennej pracy w aptece przyda się również dobra pamięć. Nie każdy pacjent realizuje polecenia lekarza – część chce nabyć wyroby lecznicze bez recepty, ale nie zawsze pamięta ich nazwy. Zdarza się, że farmaceuta – zamiast nazwy środka – otrzymuje informacje na temat jego działania lub przeznaczenia i na ich podstawie musi podać pacjentowi poszukiwany przez niego lek.
Zapomnieć nie można, że farmaceuta przez cały dzień pracy stoi. Problemy z nogami i tendencja do powstawania żylaków mogą skutecznie ograniczać wykonywanie zawodu. Z tego względu tak ważne jest, by przyszły farmaceuta cieszył się zdrowiem.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Gdzie szukać zatrudnienia?

Farmaceuci znajdują pracę nie tylko w ogólnodostępnych aptekach, lecz także np. w aptekach szpitalnych. Część rozpoczyna pracę w hurtowniach farmaceutycznych, jeszcze inni decydują się na pracę w ośrodkach badawczych. Tam najczęściej biorą udział w opracowywaniu kolejnych leków lub badaniu tych, które zostały wynalezione i mają zostać wprowadzone do obiegu.

Oceń ten wpis
Farmaceuta - zawód przyszłości
Ocena: 5, liczba głosów: 22

Opinie

Beso1997
2019-12-12, 15:30
Najważniejsze jest w tym wszystkim to, że w tym zawodzie na prawdę można pracować w wielu miejscach i szukać pracy w różnych lokalizacjach.
Ula DT
2019-05-19, 13:11
Farmaceuta to osoba udzielająca usług farmaceutycznych, która ukończyła studia w szkole wyższej na kierunku farmacja. Praca bardzo odpowiedzialna. Najczęściej pracują oni w aptekach. Artykuł bardzo przydatny.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.