Jak zmienić biuro rachunkowe?

Jak zmienić biuro rachunkowe?
Nie zawsze współpraca z biurem rachunkowym układa się pomyślnie. Zdarza się, że przedsiębiorca jest zmuszony rozważyć możliwość znalezienia innego, oferującego szerszy zakres usług. Wówczas pojawia się pytanie: jak zmienić biuro rachunkowe, by interesy firmy nie ucierpiały?

Biuro rachunkowe to podmiot świadczący usługi na rzecz firm i osób fizycznych w zakresie rachunkowości. Zdecydowana większość funkcjonujących na rynku biur działa dzięki współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi i to właśnie do nich oferuje swoją ofertę. Osoby fizyczne z usług biur korzystają jedynie sporadycznie, najczęściej wówczas, gdy mają problem z samodzielnym rozliczeniem PIT-u.

To, czy współpraca z biurem rachunkowym będzie układała się pomyślnie, zależy od wielu czynników. Przedsiębiorca stojący przed wyborem, powinien wiedzieć, czym kierować się przy porównywaniu ofert. Gdy jednak pracownicy biura, mimo skrupulatnego porównania ofert i oferowanych warunków, nie spełniają jego oczekiwań, bo np. rozliczania są wykonywane z opóźnieniem, a dokumentacja pracowników niepełna, lepiej znaleźć inny podmiot świadczący tego typu usługi. Ponieważ konkurencja na rynku jest spora, nie będzie z tym problemu.


Co znajduje się w umowie?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z zapisami widniejącymi w umowie z dotychczasowym biurem rachunkowym. Zdarza się, że przedsiębiorca zadeklarował skorzystanie z okresu wypowiedzenia trwającego np. 3 miesiące. Jest to możliwe, bo strony mają dużą dowolność przy konstruowaniu umów o współpracy.

Zapisy znajdujące się w umowie są o tyle istotne, że mogą określać również sposób wydania dokumentacji firmy. Na rynku działają biura rachunkowe pomagające swoim potencjalnym klientom w procesie przeniesienia dokumentacji, ale zdarza się, że o ten aspekt musi zadbać sam zainteresowany, czyli właściciel firmy.


Przekazanie dokumentacji – sprawdź, czy wszystko jest

Biuro rachunkowe, z którego usług rezygnuje przedsiębiorca, ma obowiązek oddać wszystkie dokumenty, jakie otrzymało od swojego byłego już klienta (np. potwierdzenia zapłaty, faktury czy wyciągi bankowe) i dokumenty, które przygotowało (np. deklaracje składane do ZUS, księgi podatkowe czy deklaracje podatkowe).

Poza odbiorem dokumentacji z jednego biura, konieczne jest zadbanie o to, by wybrane potwierdziło ich odbiór. Rozwiązanie to eliminuje sytuacje, w których pracownicy biura twierdzą, że nie otrzymali części dokumentów, a przedsiębiorca jest pewien, że dostarczył im wszystkie dokumenty, jakie otrzymał od poprzedniego biura rachunkowego. Protokół zdawczo-odbiorczy nie jest trudny do przygotowania i leży w interesie każdej ze stron.


Formalności, czyli zmiana danych

Przedsiębiorca, który nie prowadzi samodzielnie dokumentów księgowych swojej firmy, jest zobowiązany zgłosić ten fakt. Najprostszym sposobem jest dokonanie aktualizacji wpisu znajdującego się w CEIDG. Aktualizacji może dokonać zarówno zainteresowany, czyli przedsiębiorca, może również w jego imieniu nowe biuro rachunkowe. Drugie rozwiązanie eliminuje konieczność samodzielnego poszukiwania odpowiedniego formularza (w tym przypadku CEIDG-1) i wypełniania go. Aby jednak nie doszło do nieporozumień na tej płaszczyźnie, dobrze, by zainteresowane strony uzgodniły, kto dokona aktualizacji.

Przedsiębiorcy, którzy samodzielnie będą wypełniać wspomniany formularze CEIDG-1, powinni skorzystać ze wskazówek. Publikowane są one na rządowych stronach, których treść została opracowana z myślą o przedsiębiorcach.

Oceń ten wpis
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

maria
2019-12-11, 10:44
Porównanie ofert w każdej usłudze to podstawa. Wszystkie umowy jakie zawieram porónuję między sobą by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, więc w przypadku firmy także tak robię.
Jędrek
2019-05-25, 14:34
Jak coś nie gra ze współpracą z biurem rachunkowym, to po prostu zmienić biuro rachunkowe na inne. Biur rachunkowych jest potężna ilość. Być może współpraca będzie musiała trwać jeszcze 3 miesiące, bo to zazwyczaj jest napisane w umowie.
worm
2019-05-03, 13:51
Jak umowa nie jest wiążąca na jakiś okres i płatna z góry to dzisiaj nie ma problemu ze zmianą biura. To przecież usługa realizowana przez jakiś podmiot do zmiany łatwa.
Majka
2019-04-19, 08:31
Eksperci zaangażowani są w księgowość, komunikują się z organami podatkowymi i, w razie potrzeby, uczestniczą w postępowaniach sądowych z nierozwiązywalnymi różnicami z kontrahentami. Jak idzie to źle zmiany są potrzebne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.