!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Jak zmienić biuro rachunkowe?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy

Jak zmienić biuro rachunkowe?
Nie zawsze współpraca z biurem rachunkowym układa się pomyślnie. Zdarza się, że przedsiębiorca jest zmuszony rozważyć możliwość znalezienia innego, oferującego szerszy zakres usług. Wówczas pojawia się pytanie: jak zmienić biuro rachunkowe, by interesy firmy nie ucierpiały?

Biuro rachunkowe to podmiot świadczący usługi na rzecz firm i osób fizycznych w zakresie rachunkowości. Zdecydowana większość funkcjonujących na rynku biur działa dzięki współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi i to właśnie do nich oferuje swoją ofertę. Osoby fizyczne z usług biur korzystają jedynie sporadycznie, najczęściej wówczas, gdy mają problem z samodzielnym rozliczeniem PIT-u.

To, czy współpraca z biurem rachunkowym będzie układała się pomyślnie, zależy od wielu czynników. Przedsiębiorca stojący przed wyborem, powinien wiedzieć, czym kierować się przy porównywaniu ofert. Gdy jednak pracownicy biura, mimo skrupulatnego porównania ofert i oferowanych warunków, nie spełniają jego oczekiwań, bo np. rozliczania są wykonywane z opóźnieniem, a dokumentacja pracowników niepełna, lepiej znaleźć inny podmiot świadczący tego typu usługi. Ponieważ konkurencja na rynku jest spora, nie będzie z tym problemu.


Co znajduje się w umowie?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z zapisami widniejącymi w umowie z dotychczasowym biurem rachunkowym. Zdarza się, że przedsiębiorca zadeklarował skorzystanie z okresu wypowiedzenia trwającego np. 3 miesiące. Jest to możliwe, bo strony mają dużą dowolność przy konstruowaniu umów o współpracy.

Zapisy znajdujące się w umowie są o tyle istotne, że mogą określać również sposób wydania dokumentacji firmy. Na rynku działają biura rachunkowe pomagające swoim potencjalnym klientom w procesie przeniesienia dokumentacji, ale zdarza się, że o ten aspekt musi zadbać sam zainteresowany, czyli właściciel firmy.


Przekazanie dokumentacji – sprawdź, czy wszystko jest

Biuro rachunkowe, z którego usług rezygnuje przedsiębiorca, ma obowiązek oddać wszystkie dokumenty, jakie otrzymało od swojego byłego już klienta (np. potwierdzenia zapłaty, faktury czy wyciągi bankowe) i dokumenty, które przygotowało (np. deklaracje składane do ZUS, księgi podatkowe czy deklaracje podatkowe).

Poza odbiorem dokumentacji z jednego biura, konieczne jest zadbanie o to, by wybrane potwierdziło ich odbiór. Rozwiązanie to eliminuje sytuacje, w których pracownicy biura twierdzą, że nie otrzymali części dokumentów, a przedsiębiorca jest pewien, że dostarczył im wszystkie dokumenty, jakie otrzymał od poprzedniego biura rachunkowego. Protokół zdawczo-odbiorczy nie jest trudny do przygotowania i leży w interesie każdej ze stron.


Formalności, czyli zmiana danych

Przedsiębiorca, który nie prowadzi samodzielnie dokumentów księgowych swojej firmy, jest zobowiązany zgłosić ten fakt. Najprostszym sposobem jest dokonanie aktualizacji wpisu znajdującego się w CEIDG. Aktualizacji może dokonać zarówno zainteresowany, czyli przedsiębiorca, może również w jego imieniu nowe biuro rachunkowe. Drugie rozwiązanie eliminuje konieczność samodzielnego poszukiwania odpowiedniego formularza (w tym przypadku CEIDG-1) i wypełniania go. Aby jednak nie doszło do nieporozumień na tej płaszczyźnie, dobrze, by zainteresowane strony uzgodniły, kto dokona aktualizacji.

Przedsiębiorcy, którzy samodzielnie będą wypełniać wspomniany formularze CEIDG-1, powinni skorzystać ze wskazówek. Publikowane są one na rządowych stronach, których treść została opracowana z myślą o przedsiębiorcach.

Podziel się

6 komentarzy

Ryszard Bortliczek

Ryszard Bortliczek

Szukać trzeba lepszych rozwiązań przez analizę rynku. To tak samo jak z każdą inną usługą.
Bartek

Bartek

Jeżeli jest tak, że coś jst nie tak to trzeba zobaczyć inne opcje na rynku. Tak jest przecież w wielu sytuacjach związanych z życiem.
maria

maria

Porównanie ofert w każdej usłudze to podstawa. Wszystkie umowy jakie zawieram porónuję między sobą by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, więc w przypadku firmy także tak robię.
Jędrek

Jędrek

Jak coś nie gra ze współpracą z biurem rachunkowym, to po prostu zmienić biuro rachunkowe na inne. Biur rachunkowych jest potężna ilość. Być może współpraca będzie musiała trwać jeszcze 3 miesiące, bo to zazwyczaj jest napisane w umowie.
worm

worm

Jak umowa nie jest wiążąca na jakiś okres i płatna z góry to dzisiaj nie ma problemu ze zmianą biura. To przecież usługa realizowana przez jakiś podmiot do zmiany łatwa.
Majka

Majka

Eksperci zaangażowani są w księgowość, komunikują się z organami podatkowymi i, w razie potrzeby, uczestniczą w postępowaniach sądowych z nierozwiązywalnymi różnicami z kontrahentami. Jak idzie to źle zmiany są potrzebne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.