Biuro rachunkowe czy wirtualne biuro?

Biuro rachunkowe czy wirtualne biuro?
Obok tradycyjnych biur rachunkowych na rynku funkcjonują również wirtualne biura. Te drugie, poza obsługą księgową, oferują rozbudowany wachlarz usług. Czy przedsiębiorca powinien zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym czy wirtualnym biurem?

Założenie firmy wiąże się z koniecznością m.in. prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zdecydowana większość przedsiębiorców ma świadomość, że zadanie to wcale nie jest łatwe i wymaga sporej wiedzy. Z tego też powodu decydują się oni na współpracę ze specjalistami, czyli biurami rachunkowymi. Podmioty takie zajmują się na co dzień prowadzeniem ksiąg rachunkowych firm, co oznacza, że są one na bieżąco z przepisami i mogą pomóc każdej zainteresowanej osobie w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Obok biura rachunkowych, które jako jedyne dotychczas oferowały usługi prowadzenia ksiąg rachunkowym firmom, powstały wirtualne biura. Działalność tych podmiotów jest znacznie szersza i, po zmianach w przepisach, oferują one również usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych (w dniu 10 sierpnia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych).


Biuro rachunkowe – by księgami zajęli się specjaliści

Zdecydowanie się na biuro rachunkowe ma wiele zalet, bo takie podmioty są prowadzone przez specjalistów, czyli np. księgowe zawodowo zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Osoby takie są doświadczone, bo prowadziły księgi niejednej firmy, dzięki czemu mogą doradzić i pomóc. Oferta takich podmiotów jest przy tym zróżnicowana – część biur zatrudnia np. radców prawnych, część ogranicza się wyłącznie do świadczenia usług z zakresu doradztwa podatkowego.

Postawienie na biuro rachunkowe jest doskonałym sposobem, by przedsiębiorca mógł uwolnić się od konieczności samodzielnego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przed wyborem konkretnego konieczne jest jednak sprawdzenie, czy wybrany podmiot zatrudnia rzeczywiście specjalistów, posiada ubezpieczenie OC i jest w stanie zaoferować usługi na najwyższym poziomie.


Wirtualne biuro – zdecydowanie szersza oferta

Część przedsiębiorców decyduje się na współpracę z wirtualnym biurem. Podmioty takie działają na rynku od niedawna. Początkowo ich działalność koncentrowała się głównie na oferowaniu adresu rejestracyjnego przedsiębiorcom. Dziś oferta jest znacznie bardziej rozbudowana, przedsiębiorcy mogą skorzystać m.in. z usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Skorzystanie z usług wirtualnego biura nie jest złym rozwiązaniem, ale przedsiębiorca decydujący się na podpisanie umowy, musi mieć na uwadze to, że taki podmiot nie zawsze zatrudnia specjalistów, czyli osoby z kierunkowym wykształceniem, mające doświadczenie w pracy tego rodzaju. W praktyce oznacza to, że właściciele firm muszą liczyć się z tym, że nie otrzymają choćby cennych rad. Przed wyborem należy wykazać się praktycznością i ostrożnością. Dokładne sprawdzenie oferty wirtualnego biura pozwala na wybranie takiego podmiotu, którego działalność spełni oczekiwania zainteresowanego.


Co wybrać?

Przedsiębiorca powinien wybrać podmiot, z którym będzie współpracował zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Możliwości jest wiele, ale każda z dwóch zaprezentowanych z całą pewnością jest godne rozpatrzenia. Jeżeli przedsiębiorca zamierza korzystać z wynajmu biurek czy usług asystenta, to zdecydowanie lepszą ofertę mogą przedstawić wirtualne biura. Gdy w grę wchodzi wyłącznie prowadzenie ksiąg rachunkowych, wystarczająca powinna być współpraca z biurem rachunkowym.

Oceń ten wpis
Biuro rachunkowe czy wirtualne biuro?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Vilia2
2019-12-11, 10:45
Biura rachunkowe online kiedyś myślałem, że bzdura a tutaj w sumie dość ciekawa opcja już około 100 złotych można znaleźć coś co jest wystarczające i spełni nasze oczekiwania.
Ula
2019-05-25, 14:36
Biuro rachunkowe czy wirtualne biuro? Wybór każdy jest dobry. Co wybierzecie, zależy id was. Ja wybrałam biuro rachunkowe w realu, bo znajduje się blisko mojej firmy a w dodatku pracuje w nim moja krewna.
Fatra
2019-05-03, 13:52
Porównanie kosztów oraz tego co dane usługi dają jest ważne. Czasami zupełnie nie opłaca się przepłacać za usługę jak się nie wykorzystuje jej w 100 procentach.
Natasza
2019-04-19, 08:27
Obecnie kwalifikowana działalność zawodowa w formie zarządzania zaufaniem w zakresie finansów i podatków, czyli księgowości, stała się powszechna dla wielu. Jednak niektórzy menedżerowie wciąż się zastanawiają: jaka jest korzyść i szczególne znaczenie usług księgowego z zewnątrz?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.