Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 28868        SUBSKRYBUJE: 7169
Tematy, które interesują czytelników:  Referencje, Emerytura

Jak motywować swoich podwładnych?

Jak motywować swoich podwładnych?
Przedsiębiorca powinien motywować swoich podwładnych do pracy. To zadanie nie jest łatwe, ale opłacalne. Warto też wiedzieć, że można to robić na wiele sposobów. W jaki sposób motywujesz zatrudnionych?

Nie od dziś wiadomo, że motywowanie pracowników się opłaca. By jednak robić to w taki sposób, by mieć pewność osiągnięcia korzyści, pracodawca powinien lepiej poznać swoich podwładnych. Dzięki temu może się sporo o nich dowiedzieć – a przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat tego, czego aktualnie potrzebują.

Nie każdy pracownik, by czuć się spełnionym w firmie, musi otrzymywać dodatkowe świadczenia pieniężne. Owszem, takie są ważne, ale nie najważniejsze. Zasadniczo bowiem motywować można na wiele sposobów. Pracodawca może zaoferować swoim podwładnym np. premie, wyższą pensję, ale może również postawić na inne, pozapłacowe świadczenia. W praktyce najlepiej sprawdza się korzystanie z różnych narzędzi jednocześnie.


Kiedy oferować pieniądze?

Rzeczywiście, dodatkowe wynagrodzenie może motywować pracowników do wydajniejszej pracy. Premie czy nagrody pozwalają poczuć zatrudnionemu, że jego praca jest doceniana. Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na zaoferowanie pracownikom wysokich wynagrodzeń, to należy pamiętać, że dodatkowe pieniądze mogą podreperować domowy budżet zatrudnionych.

Nie zawsze jednak zaoferowanie pieniędzy jest najlepszym rozwiązaniem. Pracownicy mogą mieć różne potrzeby. W praktyce pracodawca powinien zapoznać się z oczekiwaniami swoich podwładnych lub po prostu uzgodnić z nimi, co może im zaoferować. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć rozczarowań. Wystarczy wskazać choćby na firmy, oferujące swoim pracownikom benefity w postaci wejściówek na siłownię – najczęściej nie korzystają z nich wszyscy zatrudnieni.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?


Dodatkowe umiejętności

Dla wielu pracowników ważniejsze niż pieniądze może być podnoszenie swoich umiejętności. Warto zauważyć, że dzięki takiemu rozwiązaniu osoba zatrudniona dowiaduje się nowych rzeczy, a wiedzę tak zdobytą może wykorzystać w zakładzie pracy. Inwestowanie w pracowników, a dokładniej stawianie na szkolenia czy dodatkowe zajęcia, w praktyce pozwala na rozwój firmy.

Tak, jak w przypadku premii, przedsiębiorca powinien zorientować się, którzy pracownicy chcieliby nabywać nowe umiejętności. W ten sposób najłatwiej zagwarantować zatrudnionym to, czego oczekują. Pracodawca, którego podwładni kształcą się za jego zgodą, powinien przy tym pamiętać, że może – choć nie musi – partycypować w opłatach za naukę. Dodatkowo, pracownik ma prawo do szeregu związanych z nauką udogodnień – może np. korzystać z urlopu szkoleniowego.

 

Gdy w firmie są młodzi rodzice

Może zdarzyć się tak, że w firmie będą pracowali głównie młodzi rodzice. I w takim przypadku można ich skutecznie zmotywować do pracy. Przedsiębiorca może pomyśleć np. o zorganizowaniu opieki dla najmłodszych w godzinach pracy ich rodziców. Takie rozwiązanie pozwala pracownikom będącym rodzicami nie martwić się koniecznością wyjścia z pracy punktualnie czy  korkami na drodze.

By motywować podwładnych sięgnąć można po szereg skutecznych narzędzi. To, na które z nich zdecyduje się pracodawca zależy wyłącznie od niego. Warto jednak, by były one dopasowane do oczekiwań pracowników, bo właśnie wówczas będzie to inwestycja w ludzi stojących za rozwojem i sukcesem firmy.

Oceń ten wpis
Jak motywować swoich podwładnych?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 17

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.