Nie od dziś wiadomo, że motywowanie pracowników się opłaca. By jednak robić to w taki sposób, by mieć pewność osiągnięcia korzyści, pracodawca powinien lepiej poznać swoich podwładnych. Dzięki temu może się sporo o nich dowiedzieć – a przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat tego, czego aktualnie potrzebują.
Nie każdy pracownik, by czuć się spełnionym w firmie, musi otrzymywać dodatkowe świadczenia pieniężne. Owszem, takie są ważne, ale nie najważniejsze. Zasadniczo bowiem motywować można na wiele sposobów. Pracodawca może zaoferować swoim podwładnym np. premie, wyższą pensję, ale może również postawić na inne, pozapłacowe świadczenia. W praktyce najlepiej sprawdza się korzystanie z różnych narzędzi jednocześnie.
Kiedy oferować pieniądze?
Rzeczywiście, dodatkowe wynagrodzenie może motywować pracowników do wydajniejszej pracy. Premie czy nagrody pozwalają poczuć zatrudnionemu, że jego praca jest doceniana. Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na zaoferowanie pracownikom wysokich wynagrodzeń, to należy pamiętać, że dodatkowe pieniądze mogą podreperować domowy budżet zatrudnionych.
Nie zawsze jednak zaoferowanie pieniędzy jest najlepszym rozwiązaniem. Pracownicy mogą mieć różne potrzeby. W praktyce pracodawca powinien zapoznać się z oczekiwaniami swoich podwładnych lub po prostu uzgodnić z nimi, co może im zaoferować. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć rozczarowań. Wystarczy wskazać choćby na firmy, oferujące swoim pracownikom benefity w postaci wejściówek na siłownię – najczęściej nie korzystają z nich wszyscy zatrudnieni.
Dodatkowe umiejętności
Dla wielu pracowników ważniejsze niż pieniądze może być podnoszenie swoich umiejętności. Warto zauważyć, że dzięki takiemu rozwiązaniu osoba zatrudniona dowiaduje się nowych rzeczy, a wiedzę tak zdobytą może wykorzystać w zakładzie pracy. Inwestowanie w pracowników, a dokładniej stawianie na szkolenia czy dodatkowe zajęcia, w praktyce pozwala na rozwój firmy.
Tak, jak w przypadku premii, przedsiębiorca powinien zorientować się, którzy pracownicy chcieliby nabywać nowe umiejętności. W ten sposób najłatwiej zagwarantować zatrudnionym to, czego oczekują. Pracodawca, którego podwładni kształcą się za jego zgodą, powinien przy tym pamiętać, że może – choć nie musi – partycypować w opłatach za naukę. Dodatkowo, pracownik ma prawo do szeregu związanych z nauką udogodnień – może np. korzystać z urlopu szkoleniowego.
Gdy w firmie są młodzi rodzice
Może zdarzyć się tak, że w firmie będą pracowali głównie młodzi rodzice. I w takim przypadku można ich skutecznie zmotywować do pracy. Przedsiębiorca może pomyśleć np. o zorganizowaniu opieki dla najmłodszych w godzinach pracy ich rodziców. Takie rozwiązanie pozwala pracownikom będącym rodzicami nie martwić się koniecznością wyjścia z pracy punktualnie czy korkami na drodze.
By motywować podwładnych sięgnąć można po szereg skutecznych narzędzi. To, na które z nich zdecyduje się pracodawca zależy wyłącznie od niego. Warto jednak, by były one dopasowane do oczekiwań pracowników, bo właśnie wówczas będzie to inwestycja w ludzi stojących za rozwojem i sukcesem firmy.
To może Cię również zainteresować