!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Motywowanie pracowników

Jak motywować swoich podwładnych?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

9 komentarzy

Jak motywować swoich podwładnych?
Przedsiębiorca powinien motywować swoich podwładnych do pracy. To zadanie nie jest łatwe, ale opłacalne. Warto też wiedzieć, że można to robić na wiele sposobów. W jaki sposób motywujesz zatrudnionych?

Nie od dziś wiadomo, że motywowanie pracowników się opłaca. By jednak robić to w taki sposób, by mieć pewność osiągnięcia korzyści, pracodawca powinien lepiej poznać swoich podwładnych. Dzięki temu może się sporo o nich dowiedzieć – a przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat tego, czego aktualnie potrzebują.

Nie każdy pracownik, by czuć się spełnionym w firmie, musi otrzymywać dodatkowe świadczenia pieniężne. Owszem, takie są ważne, ale nie najważniejsze. Zasadniczo bowiem motywować można na wiele sposobów. Pracodawca może zaoferować swoim podwładnym np. premie, wyższą pensję, ale może również postawić na inne, pozapłacowe świadczenia. W praktyce najlepiej sprawdza się korzystanie z różnych narzędzi jednocześnie.


Kiedy oferować pieniądze?

Rzeczywiście, dodatkowe wynagrodzenie może motywować pracowników do wydajniejszej pracy. Premie czy nagrody pozwalają poczuć zatrudnionemu, że jego praca jest doceniana. Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na zaoferowanie pracownikom wysokich wynagrodzeń, to należy pamiętać, że dodatkowe pieniądze mogą podreperować domowy budżet zatrudnionych.

Nie zawsze jednak zaoferowanie pieniędzy jest najlepszym rozwiązaniem. Pracownicy mogą mieć różne potrzeby. W praktyce pracodawca powinien zapoznać się z oczekiwaniami swoich podwładnych lub po prostu uzgodnić z nimi, co może im zaoferować. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć rozczarowań. Wystarczy wskazać choćby na firmy, oferujące swoim pracownikom benefity w postaci wejściówek na siłownię – najczęściej nie korzystają z nich wszyscy zatrudnieni.


Dodatkowe umiejętności

Dla wielu pracowników ważniejsze niż pieniądze może być podnoszenie swoich umiejętności. Warto zauważyć, że dzięki takiemu rozwiązaniu osoba zatrudniona dowiaduje się nowych rzeczy, a wiedzę tak zdobytą może wykorzystać w zakładzie pracy. Inwestowanie w pracowników, a dokładniej stawianie na szkolenia czy dodatkowe zajęcia, w praktyce pozwala na rozwój firmy.

Tak, jak w przypadku premii, przedsiębiorca powinien zorientować się, którzy pracownicy chcieliby nabywać nowe umiejętności. W ten sposób najłatwiej zagwarantować zatrudnionym to, czego oczekują. Pracodawca, którego podwładni kształcą się za jego zgodą, powinien przy tym pamiętać, że może – choć nie musi – partycypować w opłatach za naukę. Dodatkowo, pracownik ma prawo do szeregu związanych z nauką udogodnień – może np. korzystać z urlopu szkoleniowego.

 

Gdy w firmie są młodzi rodzice

Może zdarzyć się tak, że w firmie będą pracowali głównie młodzi rodzice. I w takim przypadku można ich skutecznie zmotywować do pracy. Przedsiębiorca może pomyśleć np. o zorganizowaniu opieki dla najmłodszych w godzinach pracy ich rodziców. Takie rozwiązanie pozwala pracownikom będącym rodzicami nie martwić się koniecznością wyjścia z pracy punktualnie czy  korkami na drodze.

By motywować podwładnych sięgnąć można po szereg skutecznych narzędzi. To, na które z nich zdecyduje się pracodawca zależy wyłącznie od niego. Warto jednak, by były one dopasowane do oczekiwań pracowników, bo właśnie wówczas będzie to inwestycja w ludzi stojących za rozwojem i sukcesem firmy.

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Podziel się

9 komentarzy

dudek

dudek

Kierownictwo musi postarać się poświęcić trochę czasu na zapytanie i wysłuchanie sugestii. Nic nie jest bardziej wartościowe niż poczucie wartości.
Filozof

Filozof

Każdy chyba lubi być doceniony. Jest np. ciągła pretensja a potem jak się dobrze zrobi to nic. A tak jakby ktoś docenił nawet gestem już by byłą inna atmosfera.
Tomko

Tomko

Masz określony cel i chcesz, aby Twój zespół go wspierał. Następnie musi dopasować pomysły i życzenia każdego członka zespołu. Motywowanie ma wielkie znaczenie.
Olkka

Olkka

Zmotywowani pracownicy nie tylko wnoszą pozytywny wkład w ogólną misję i kierunek firmy, ale także pomagają obniżyć koszty, wnieść kreatywność i rozwiązać trudne problemy.
motywator

motywator

Żadne miejsce pracy nigdy nie zapewni menedżerom doskonałego środowiska pracy i kultury, aby wesprzeć ich wysiłki na rzecz wspierania motywacji pracowników. Schematów działań jest wiele.
Tanker

Tanker

Wraz z pozytywną metodą motywacji w krajowej kulturze korporacyjnej nadal istnieje sposób na motywowanie pracowników, który opiera się na negatywnym wpływie.
Wanda

Wanda

Motywowanie pracowników jest ważne w każdej firmie. Wpływa to na jakość pracy. Nie tylko premie pieniężne się liczą. U nas działa zwykłe pochwalenie za projekt.
mysza

mysza

Umiejętności w motywowaniu także trzeba mieć. Nasz szef nie potrafi powiedzieć dobrego słowa, a wystarczyła by mała pochwała i zmienił by w zespole wiele na korzyść.
Reality

Reality

Podwyżka jest zawsze motywująca. Ciekawe sa oczywiście wszystkie inne rozwiązania jak awanse czy inne ciekawe korzyści. Nawet pochwalenie pracownika ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.