Są osoby posiadające predyspozycje do tego, by pracować na etacie. Są i takie, które wybierają niezależność i podpisują umowy cywilnoprawne. Są wreszcie i tacy, którzy marzą o niezależności czasowej i finansowej. Ta grupa najczęściej decyduje się na założenie własnej firmy. Bo choć na początku wyrzeczeń jest wiele, to później można zbierać owoce swojej pracy. Kto powinien podjąć decyzję o zostaniu swoim własnym szefem?
W teorii sprawa jest prosta: przedsiębiorca powinien mieć nie tylko dobry biznesplan, lecz także predyspozycje do tego, by zostać własnym szefem. Liczy się dobra organizacja czasu pracy, umiejętność samodzielnego kontrolowania postępów pracy i wreszcie dobry kontakt z potencjalnymi klientami. W praktyce bywa jednak różnie, bo firmy nie zawsze zakładają tylko ci, którzy chcą zostać przedsiębiorcami.
Raz, dwa, trzy… przedsiębiorcą będziesz ty!
Założenie własnej firmy to z całą pewnością alternatywa dla osób bezrobotnych, które mają pomysł na biznes. Osób przedsiębiorczych nie brakuje, o czym świadczy m.in. zainteresowanie dotacjami, jakie można pozyskać z urzędu pracy. Poza jednak bezrobotnymi, to również dobre rozwiązanie dla osób kończących właśnie studia. Absolwenci najczęściej nie tylko mają wiedzę, lecz także apetyt na samodzielność. Własna firma może być spełnieniem ich oczekiwań.
Przedsiębiorcami zostają również, niestety, przypadkowe osoby, które nie tylko nie maja pojęcia, w jaki sposób radzić sobie na rynku, lecz także nie mają dopracowanej koncepcji. Ich przygoda z przedsiębiorczością kończy się najczęściej bardzo szybko – po kilku miesiącach lub maksymalnie dwóch latach, czyli wówczas, gdy do zapłaty jest tzw. „duży” ZUS.
Czego obawiają się potencjalni przedsiębiorcy?
Dlaczego nie każdy, kto myśli o założeniu firmy rzeczywiście zostaje przedsiębiorcą? Powodów jest wiele. To, co najczęściej odstrasza osoby zainteresowane to koszty. Bo o ile niektórzy mogą prowadzić firmę w zaciszu własnego mieszkania, o tyle inni muszą wynająć lokal. Kosztem jest również zakup wyposażenia. Jeżeli dodać kłopoty z uzyskaniem kredytu czy obawy o przetrwanie na konkurencyjnym rynku, to można mieć poważne wątpliwości co do tego, czy rozpoczynanie pracy na własny rachunek ma sens.
Z drugiej strony, początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ułatwień. Do tych zaliczyć należy np. możliwość opłacania niższych składek ZUS przez dwa pierwsze lata prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli świeżo upieczony przedsiębiorca postawi na współpracę z dobrym biurem rachunkowym, to ma też możliwość optymalizowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce zatem zyskać może całkiem dużo.
Łatwo nie będzie, ale…
Jeżeli jesteś osobą rozważającą założenie działalności gospodarczej, to powinieneś mieć świadomość, że założenie firmy to dopiero wstęp do ciężkiej i żmudnej pracy. Ścieżka do sukcesu jest kręta, ale z pewnością opłacalna. Trud włożony w budowanie przedsiębiorstwa nie od razu jest widoczny. Poza jednak możliwością rozwinięcia własnego biznesu i osiągnięciem stabilizacji finansowej, liczy się również to, że nabędziesz szereg nowych umiejętności. I to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się założeniem działalności gospodarczej.
To może Cię również zainteresować