Pomaga w otwarciu firmy, co miesiąc wypełnia dokumenty do urzędu skarbowego czy ZUS, czuwa nad skrupulatnym i regularnym rozliczaniem pracowników, prowadzi akta osobowe i… zajmuje się tysiącem innych, istotnych spraw. Księgowa, bo o niej mowa, to jedna z nielicznych osób, której przedsiębiorca powinien ufać bezgranicznie. To ona stoi za sukcesem firmy od formalnej strony. Zdarza się jednak, że przedsiębiorca myśli o zmianie biura rachunkowego. Powodów, dla których warto pomyśleć o takim kroku jest całkiem sporo.
Gdy biuro nie spełnia oczekiwań…
W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele biur rachunkowych. Przedsiębiorca, który nie jest zadowolony z dotychczasowej obsługi, może wybrać podmiot spełniający jego oczekiwania. Duża konkurencja sprawia, że większość podmiotów do tematu podchodzi kompleksowo i oferuje przedsiębiorcom szereg udogodnień. Wśród tych można wskazać np. odbieranie dokumentów z siedziby przedsiębiorcy (osobiście przez pracownika biura lub przez kuriera), dostęp do specjalnej platformy, na której można podglądać rozliczenia czy przeprowadzenie audytu, którego wyniki pozwolą na określenie, na jakich płaszczyznach można zminimalizować koszty.
Jeżeli przedsiębiorca nie jest zadowolony z usług dotychczasowego biura, to powinien zapoznać się z ofertą konkurencyjnych biur rachunkowych. W ten sposób może nawiązać współpracę z takim podmiotem, który zapewni mu kompleksową obsługę. Polecamy: Oszczędności, na które możesz liczyć, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym.
W poszukiwaniu oszczędności
Korzystanie z usług specjalistów nigdy nie jest tanie. Gdy jednak firma ma przejściowe problemy finansowe i liczy się każda złotówka, również warto pomyśleć o zmianie. Z całą pewnością jednak należy podejść do sprawy w sposób profesjonalny – ważne jest zachowanie stosunku jakości do ceny. Co prawda z uwagi na konkurencję większość biur rachunkowych organizuje promocje (np. 3 pierwsze miesiące za połowę ceny), ale najważniejsza jest stała cena, z jaką będzie musiał liczyć się przedsiębiorca.
W przypadku, gdy firma ma przejściowe problemy finansowe, bo np. kontrahenci zalegają z zapłatą, dobrze, by księgowa mogła podpowiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Część biur rachunkowych współpracuje z kancelariami prawnymi, dzięki czemu są w stanie zaoferować również działania windykacyjne, prowadzące do uregulowania należności przez kontrahentów.
By ponownie nie popełnić błędu
Z dobrym biurem księgowym można współpracować przez wiele lat. By jednak wybrać dobrze, warto pamiętać o kilku kwestiach. Podstawą jest sprawdzenie, czy wybrane biuro rachunkowe posiada certyfikat Ministra Finansów i ubezpieczenie OC. W drugiej kolejności należy zorientować się, czy pracownicy biura zapewniają kompleksową obsługę. Jeżeli tak, to niezbędne jest sprawdzenie cennika. Może zdarzyć się, że cena za miesięczną obsługą – z punktu widzenia przedsiębiorcy – będzie zbyt wysoka. Przeczytaj: Brexit to szansa dla twojej firmy?
Znalezienie dobrego biura rachunkowego wymaga czasu i cierpliwości. Wysiłek jednak się opłaca– dzięki nawiązaniu współpracy z podmiotem, u którego zatrudnieni są specjaliści, można zyskać pewność, że cała księgowość firmy będzie prowadzona zgodnie z przepisami. To zaś pewność tego, że w razie kontroli, urzędnicy nie będą mieli zastrzeżeń.
To może Cię również zainteresować
Biuro rachunkowe - dlaczego warto powierzyć swoje finanse profesjonalistom?