!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Kiedy jest dobry moment na zmianę biura rachunkowego?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

7 komentarzy

Kiedy jest dobry moment na zmianę biura rachunkowego?
Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Dobra księgowa jest nieoceniona. Niezależnie od tego, czy jesteś zadowolony z usług biura rachunkowego, z którym współpracujesz, czy nie, sprawdź, kiedy powinieneś zdecydować się na zmianę.

Pomaga w otwarciu firmy, co miesiąc wypełnia dokumenty do urzędu skarbowego czy ZUS, czuwa nad skrupulatnym i regularnym rozliczaniem pracowników, prowadzi akta osobowe i… zajmuje się tysiącem innych, istotnych spraw. Księgowa, bo o niej mowa, to jedna z nielicznych osób, której przedsiębiorca powinien ufać bezgranicznie. To ona stoi za sukcesem firmy od formalnej strony. Zdarza się jednak, że przedsiębiorca myśli o zmianie biura rachunkowego. Powodów, dla których warto pomyśleć o takim kroku jest całkiem sporo.


Gdy biuro nie spełnia oczekiwań…

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele biur rachunkowych. Przedsiębiorca, który nie jest zadowolony z dotychczasowej obsługi, może wybrać podmiot spełniający jego oczekiwania. Duża konkurencja sprawia, że większość podmiotów do tematu podchodzi kompleksowo i oferuje przedsiębiorcom szereg udogodnień. Wśród tych można wskazać np. odbieranie dokumentów z siedziby przedsiębiorcy (osobiście przez pracownika biura lub przez kuriera), dostęp do specjalnej platformy, na której można podglądać rozliczenia czy przeprowadzenie audytu, którego wyniki pozwolą na określenie, na jakich płaszczyznach można zminimalizować koszty.

Jeżeli przedsiębiorca nie jest zadowolony z usług dotychczasowego biura, to powinien zapoznać się z ofertą konkurencyjnych biur rachunkowych. W ten sposób może nawiązać współpracę z takim podmiotem, który zapewni mu kompleksową obsługę. Polecamy: Oszczędności, na które możesz liczyć, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym.


W poszukiwaniu oszczędności

Korzystanie z usług specjalistów nigdy nie jest tanie. Gdy jednak firma ma przejściowe problemy finansowe i liczy się każda złotówka, również warto pomyśleć o zmianie. Z całą pewnością jednak należy podejść do sprawy w sposób profesjonalny – ważne jest zachowanie stosunku jakości do ceny. Co prawda z uwagi na konkurencję większość biur rachunkowych organizuje promocje (np. 3 pierwsze miesiące za połowę ceny), ale najważniejsza jest stała cena, z jaką będzie musiał liczyć się przedsiębiorca.

W przypadku, gdy firma ma przejściowe problemy finansowe, bo np. kontrahenci zalegają z zapłatą, dobrze, by księgowa mogła podpowiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Część biur rachunkowych współpracuje z kancelariami prawnymi, dzięki czemu są w stanie zaoferować również działania windykacyjne, prowadzące do uregulowania należności przez kontrahentów.


By ponownie nie popełnić błędu

Z dobrym biurem księgowym można współpracować przez wiele lat. By jednak wybrać dobrze, warto pamiętać o kilku kwestiach. Podstawą jest sprawdzenie, czy wybrane biuro rachunkowe posiada certyfikat Ministra Finansów i ubezpieczenie OC. W drugiej kolejności należy zorientować się, czy pracownicy biura zapewniają kompleksową obsługę. Jeżeli tak, to niezbędne jest sprawdzenie cennika. Może zdarzyć się, że cena za miesięczną obsługą – z punktu widzenia przedsiębiorcy – będzie zbyt wysoka. Przeczytaj: Brexit to szansa dla twojej firmy?

Znalezienie dobrego biura rachunkowego wymaga czasu i cierpliwości. Wysiłek jednak się opłaca– dzięki nawiązaniu współpracy z podmiotem, u którego zatrudnieni są specjaliści, można zyskać pewność, że cała księgowość firmy będzie prowadzona zgodnie z przepisami. To zaś pewność tego, że w razie kontroli, urzędnicy nie będą mieli zastrzeżeń.

Podziel się

7 komentarzy

Boleor

Boleor

Jeżeli coś jest nie tak we współpracy to zawsze zmieniam taką współpracę.
Fala

Fala

Jeżeli coś jest nieopłacalne to wtedy jest moment dobry.
Boguś

Boguś

Trzeba to wszystko zweryfikować i porównać między sobą. Liczy się opłacalność i skuteczność. Koszty usług i ich dobre wykonanie odpowiednio weryfikuje rynek. Tak to wszystko wygląda według mnie.
Lolek

Lolek

Kiedy jest dobry moment na zmianę biura rachunkowego? Różne mogą być przyczyny. Zazwyczaj coś firmie nie gra, aby dalej była współpraca z firmą rachunkową.
Ulka

Ulka

Wszystko zależy od kosztów oraz doświadczeń. Każdy moment jest dobry. Trzeba po prostu orientować się co jest lepsze i bardziej opłacalne nie tylko pod względem kosztów.
LInda Bylińska

LInda Bylińska

Specjalistyczna firma księgowa podsumowuje doświadczenia setek swoich klientów z różnych dziedzin biznesu i jest gotowa podzielić się kilkoma „przepisami”. I absolutnie legalne.
Ala

Ala

Opłacalność, koszty, realizacja dobrych usług - jeżeli to wszystko źle działa to nie ma co się zastanawiać. Konkurencja w tej branży jest spora i można znaleźć wiele dobrych podmiotów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.