Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1096        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Motywuj pracowników, czyli firmowe benefity

Motywuj pracowników, czyli firmowe benefity
Zaangażowany w pracę pracownik jest cenny. Pracodawcy zdający sobie z tego sprawę powinni wiedzieć, ...

 Na jakie sposoby można motywować swoich podwładnych? Jako szef z całą pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz to robić zarówno finansowo (przyznając np. premie), jak i stawiając na pozafinansowe dodatki motywacyjne. Wśród tych drugich wskazać należy na benefity. Do najpopularniejszych należą: prywatna opieka medyczna, karnety na siłownię, basen czy bony na kurs języka obcego. Każda z tych metod jest dobra, by zmotywować zatrudnionych do wydajniejszej pracy.

Czy inwestowanie w benefity pracownicze się opłaca? Według przedsiębiorców tak. Pracownicy, mający np. kilka ofert pracy, mogą przy wyborze kierować się właśnie dodatkowymi profitami, płynącymi z podjęcia współpracy z jedną z firm. Również przez samych zainteresowanych, czyli pracowników, są one bardzo pożądane. A co najczęściej oferują podmioty zatrudniające?

Pakiet medyczny jest najpopularniejszy

Badania dotyczące benefitów pracowniczych przeprowadziła m.in. firma Sedlak & Sedlak. Z raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 roku” wynika, że najpopularniejszym świadczeniem, jakie oferowane jest przez pracodawców wciąż są pakiety medyczne, uprawniające do korzystania z prywatnej opieki medycznej.

Fakt, że jest to najpopularniejsze świadczenie pracownicze (na które wskazało aż 61% ankietowanych) nie jest przypadkiem i ściśle wiąże się z sytuacją służby zdrowia w naszym kraju. Ale na tę kwestię warto spojrzeć również oczami pracodawców: długie zwolnienie, na jakim może przebywać pracownik i konieczność szukania zastępstwa powoduje, że i podmioty zatrudniające dostrzegają potrzebę oferowania takiego benefitu pracowniczego.

To Cię powinno też zainteresować: Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

W myśl tej zasady należałoby rozpatrywać fakt, że ponad 46% ankietowanych otrzymuje od firmy pakiety na zajęcia fizyczne (basen, siłownia, fitness). Ten punkt wiąże się nie tylko ze wskazaną już chęcią zapewnienia pracownikom zdrowia, lecz także tym, że takie pakiety są stosunkowo tanie. W praktyce przedsiębiorca nie musi przeznaczać wiele środków, by zaoferować swoim podwładnym np. miesięczny czy kwartalny karnet na siłownię.

Nacisk na promowanie aktywności fizycznej przy benefitach jest ważny z jeszcze innego punktu widzenia. Najczęściej na benefity liczyć mogą wykwalifikowani pracownicy, którzy znaczną część dnia spędzają przy biurku. To kolejny powód, dla którego pracodawcy zauważają konieczność stawiania właśnie na takie środki motywujące. To doskonały sposób, by po całym dniu pracy zażyć trochę ruchu. A bezpłatna wejściówka na siłownię czy basen z całą pewnością kusi.

Telefony i laptopy mniej popularne

Choć 42% ankietowanych za benefit uważa możliwość korzystania ze służbowego telefonu w celach prywatnych, to trzeba pamiętać, że w ostatnich latach zdecydowanie zmieniło się wyposażenie biurek pracowników – na większości obowiązkowo musi znaleźć się komputer, telefon, a czasem nawet kluczyki do służbowego auta. W efekcie, nie każdy zatrudniony musi odczuwać otrzymanie takiego wyposażenia jako benefit pracowniczy.

W przypadku służbowych telefonów, których pracownicy mogą używać do celów prywatnych, pojawia się też pytanie o to, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza swoich podwładnych. Nie każdy po prostu reguluje całość kwoty widniejącej na rachunku. Bywa, że część faktury z własnej kieszeni musi pokryć osoba zatrudniona.

„Tak” dla benefitów

Czy kwoty przeznaczane na benefity dla pracowników będą wzrastać? Według specjalistów tak, bo te spełniają swoją funkcję: motywują zatrudnionych i jednocześnie sprawiają, że przedsiębiorcy nie muszą wypłacać swoim podwładnym np. premii. Trzeba też pamiętać, że taką formę doceniają też sami zatrudnieni, a to oznacza, że w walce o dobrego pracownika dodatkowe świadczenia mogą okazać się bezkonkurencyjne.

Motywuj pracowników, czyli firmowe benefity
4.5
8 głosów

Zobacz inne porady dla pracodawców

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.