!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Kryzys w firmie? Są sposoby, by złagodzić jego skutki

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

3 komentarze

Kryzys w firmie? Są sposoby, by złagodzić jego skutki
Gdy pojawiają się pierwsze oznaki kryzysu, przedsiębiorca prowadzący firmę może być co najmniej zaniepokojony. Zanim jednak podejmie on decyzję o wypowiedzeniu umów niektórym pracownikom, może sięgnąć po szereg narzędzi, pozwalających na złagodzenie skutków kryzysu.

 Wypowiedzenie umów pracownikom zawsze powinno być ostatecznością. Niestety, skutki kryzysu potrafią być na tyle dotkliwe, że nie sposób uchronić wszystkich pracowników przed zwolnieniami. By nie dopuścić do takiej sytuacji, przedsiębiorca może sięgnąć – odpowiednio wcześniej – po środki, pozwalające mu zapobiec takiej sytuacji.

W jaki sposób można łagodzić pierwsze skutki kryzysu w firmie? Przedsiębiorca ma wiele możliwości. Poza optymalizowaniem kosztów, czyli zlecaniem prac podmiotom zewnętrznym, właściciel firmy może skorzystać z możliwości rozłożenia należności na raty, szukać nowych rynków zbytu lub postarać się o kredyt na preferencyjnych warunkach.

Optymalizacja kosztów, czyli współpracuj z innymi

Nie zawsze firma odpowiednio wykorzystuje fakt, że na rynku działają podmioty, które mogą ją odciążyć z konieczności wykonywania niektórych czynności. Dobrym przykładem jest np. wykonywanie rozliczeń przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Likwidując w firmie stanowisko księgowej, o ile jest to możliwe, przedsiębiorca zyskuje etat i w dalszym ciągu ma kontrolę nad prowadzoną księgowością firmy.

Innym przykładem może być zrezygnowanie z wykorzystywania swojej floty. Część firm posiada samochody, które wykorzystuje np. po to, by rozwozić towar do klientów. Warto przeliczyć, czy tańszą opcją nie będzie np. skorzystanie z usług zewnętrznej firmy ukierunkowanej na świadczenie usług transportowych.

Należności? Spróbuj rozłożyć na raty

Zdarza się, że przez fakt kryzysu przedsiębiorca ma problem z bieżącym regulowaniem płatności. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas próba rozłożenia należności na raty. Dotyczy to zarówno kontrahentów, jak i zobowiązań wobec urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W każdym przypadku warto wyjść z inicjatywą i spróbować porozumieć się ze swoimi wierzycielami.

Spłata zobowiązań – a przynajmniej rozmowa o nich – jest szczególnie konieczna, jeżeli przedsiębiorca otrzymał wezwanie do zapłaty lub pismo z firmy windykacyjnej. W takich przypadkach pojawia się możliwość wystąpienia wierzyciela do sądu, celem odzyskania należności. A uzyskanie przez niego tytułu wykonawczego może wiązać się np. z zajęciem ruchomości w siedzibie przedsiębiorcy lub zajęciem jego rachunku bankowego prowadzonego na rzecz firmy.

Szukając nowych rynków zbytu

Czasem przedsiębiorca działa wyłącznie lokalnie. W takim przypadku warto rozważyć możliwość wyjścia z oferowanymi usługami lub towarami znacznie dalej i poszukać nowych rynków zbytu. Nawet w czasie kryzysu warto pomyśleć o stworzeniu dodatkowego miejsca pracy dla np. tłumacza lub rozpocząć współpracę z biurem tłumaczeń. W ten sposób możliwe jest przygotowanie oferty w języku lub językach obcych i rozesłanie jej po firmach zagranicznych.

Przedsiębiorca szukający nowych rynków zbytu powinien pamiętać, że dzięki nim ma możliwość zdobycia nowych klientów i przede wszystkim uniezależnienia się od dotychczasowych odbiorców towarów czy usług. To doskonały sposób na to, by przetrwać czas kryzysu i jednocześnie rozpocząć nowy etap wówczas, gdy sytuacja na rynku się polepszy.

A może kredyt?

Choć dla części przedsiębiorców może to się wydać posunięciem ryzykownym, czasem wystarcza kredyt, by uruchomić produkcję nowych towarów lub zaoferować nowe usługi, dzięki czemu konkurencja zostanie daleko w tyle. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością znalezienia kredytu na preferencyjnych warunkach.

Jakiego rodzaju finansowania szukać? Poza tradycyjnym kredytem, dobrym rozwiązaniem może być zainteresowanie się również kredytem obrotowym. Taki pozwala wykorzystać środki na uregulowanie bieżących należności, można go również użyć, by dalej rozwijać przedsiębiorstwo. Z całą pewnością jest to rozwiązanie, które warto przemyśleć.

To może Cię również zainteresować

Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

Podziel się

3 komentarze

Wujo

Wujo

Kryzys w firmie? Są sposoby, by złagodzić jego skutki.... Przydatny artykuł. Często pracodawca nie chce zwalniać pracowników i ratuje się kredytem.
Wiola DR

Wiola DR

Jedne przedsiębiorstwa rozwijają się. Poszukują nowych pracowników. Są i takie, których napotyka kryzys. Są sposoby, by złagodzić jego skutki, ale o tym musi jak to zrobić wiedzieć- tylko pracodawca.
Inkoski

Inkoski

Odpowiednie strategie i rozwiązania trzeba wtedy zastosować. Pomysłów jest wiele i można wykorzystać cieakawe informatory jakie prezentuje wielu blogerów i nie tylko.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.