Nie płacisz składek w terminie? Bądź świadomy konsekwencji

Nie płacisz składek w terminie? Bądź świadomy konsekwencji
W 2015 r. wysokość minimalnych składek odprowadzanych do ZUS wynosi 1095,37 zł. Mniej zapłacą nowi przedsiębiorcy – 446,88 zł. Obowiązek płacenia składek dotyczy jednak każdego, kto prowadzi firmę. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca zapomni opłacić składki?

 O tym, że przedsiębiorca powinien odprowadzić składki do ZUS w terminie nie przypomina urząd. Jeżeli osoba prowadząca firmę korzysta z pomocy biura rachunkowego, to bardzo prawdopodobne, że odpowiednie przypomnienie wystosuje do niego księgowa. Zasadniczo jednak przedsiębiorca musi samodzielnie pamiętać o terminach odprowadzania składek. A te zależą od tego, czy zatrudnia on pracowników.

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy są zobowiązani do opłacania składek w terminie do 10. lub 15. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Pierwszy termin obowiązuje przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, drugi tych, którzy zatrudniają pracowników.

Nie tylko odsetki

Od nieuregulowanych zobowiązań zawsze naliczane są odsetki. Tak jest również w przypadku, gdy przedsiębiorca spóźnia się z opłaceniem składek. Warto wiedzieć, że od 9 października 2014 r. odsetki za nieuregulowane w terminie składki wynoszą 8% w stosunku rocznym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyliczona kwota odsetek jest poniżej ustawowo określonej kwoty. Ta aktualnie wynosi 6,60 zł. Wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku zwiększanie wpłaty o odsetki.

Aby wyliczyć odsetki i sprawdzić, czy konieczne będzie powiększenie wysokości poszczególnych składek właśnie o ich wartość, warto skorzystać z kalkulatora odsetkowego (np. http://www.zus.pl/kalkulator/). W ten sposób przedsiębiorca zdobędzie pewność, że nie popełnia kosztownego błędu. A trzeba pamiętać, że poza naliczaniem odsetek ZUS dysponuje narzędziami, pozwalającymi mu na nałożenie na zalegającego z opłatą właściciela firmy opłaty dodatkowej czy wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Dodatkowa opłata

Choć zdarza się to rzadko, przedsiębiorca powinien wiedzieć, że pracownicy ZUS mogą nałożyć na niego dodatkowe opłaty w wysokości 100% nieopłaconych składek. Takie rozwiązanie nie jest popularne i najczęściej stosowane jest jako środek dyscyplinujący w stosunku przedsiębiorców notorycznie spóźniających się z opłacaniem składek.

Dodatkowych opłat, choć w niższej wysokości, mogą spodziewać się przedsiębiorcy, od których ZUS będzie dochodził należności w drodze postępowania egzekucyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być bardzo niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy, gdyż wiąże się z zajęciem rachunków bankowych przedsiębiorcy.

Ustanowienie hipoteki przymusowej

ZUS ma również możliwość zabezpieczyć się na wypadek zaległości, ustanawiając hipotekę przymusową na nieruchomościach należących do przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie jest jednak mało popularne i najczęściej jest wykorzystywane przy bardzo dużych zaległościach. Wówczas ZUS jest w stanie zabezpieczyć swoje interesy.

Czym różni się hipoteka przymusowa od tradycyjnej? Taka ustanawiana jest bez udziału właściciela nieruchomości i wbrew jego woli. W ten sposób zabezpieczyć może się każdy wierzyciel, posiadający tytuł wykonawczy (np. wyrok sądowy opatrzony klauzulą wykonalności).

Co z ubezpieczeniem chorobowym?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne powinno być również to, że nieopłacenie składek w terminie wiąże się z ustaniem ubezpieczenia chorobowego. Ma to miejsce od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacono składek. A trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, uiszczając składkę, płacą zawsze za miesiąc poprzedni. W efekcie zatem nieopłacenie przez przedsiębiorcę składki np. 10 października powoduje, że traci on prawo do ubezpieczenia chorobowego od dnia 1 października.

Oceń ten wpis
Nie płacisz składek w terminie? Bądź świadomy konsekwencji
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zeon
2019-12-05, 20:08
Gaz , prąd, OC, czynsz, raty w bankach powinno zawsze płacić się w terminie. To samo dotyczy składek odprowadzanych do ZUS. Nie zapłacisz- to potem zapłacisz i tak, ale dużo więcej.
Juraj
2019-05-26, 18:32
Powinno się na czas płacić składki odprowadzane do ZUS. Grożą kary za to i to nie tylko odsetki.
2019b
2019-05-07, 13:21
W 2015 tak było ok, a jak jest teraz? Poza tym, że wszystkie składki tradycyjnie wzrosły? Jak wygląda procedura, czy jest taka samo czy coś się w tym zakresie zmieniło?
Mona
2019-04-09, 15:18
Ciekawa sprawa z tym opóźnianiem składek. No cóż zrobić jeżeli tak jest to trzeba wszystko zrobić by do tego 10 czy 15 dnia miesiąca wszystko było jak należy ze składkami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.