Pracownik mądrze wybrany

Pracownik mądrze wybrany
Proces rekrutacji jest najczęściej skomplikowany. Pracodawca, jeżeli nie zdecydował się na skorzystanie z usług agencji pracy, musi samodzielnie wybrać przyszłych podwładnych. W takiej sytuacji powinien wykazać się ostrożnością. Źle dobrany zespół to prosta droga do... bankructwa firmy.

Pracownik powinien wykonywać powierzone mu obowiązki sumiennie i najlepiej jak potrafi. Bywa jednak, że na dane stanowisko pracy zatrudniona zostaje osoba, która – owszem, ma wiedzę – lecz nie ma odpowiednich predyspozycji i z uwagi na swoją osobowość po prostu się nie nadaje. Co w takiej sytuacji? Okazuje się, że może być to początek kryzysu w firmie. Źle dobrani pracownicy, którzy nie sprawdzają się w miejscu pracy to problem coraz częściej podkreślany przez doradców zawodowych. By nie popełnić takiego błędu, pracodawca powinien zlecić przeprowadzenie rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi lub zwrócić szczególną uwagę na osobowość aplikujących kandydatów.

Umiejętne zarządzanie

Prowadzenie firmy jest skomplikowane. Pracodawca musi pamiętać o wielu rzeczach – kontrahentach, terminach, opłatach. Gdy firma się rozwija, naturalnym jest, że konieczne jest zatrudnienie dodatkowej pary rąk. O ile przygotowanie i umieszczenie oferty pracy np. na portalu z ogłoszeniami jest czynnością prostą, o tyle samodzielne wybranie najlepszego pracownika już nie. Źle wybrany kandydat może przynieść więcej szkód niż pożytku, zwłaszcza jeżeli nie będzie on potrafił odnaleźć się w miejscu pracy. Dzieje się tak dlatego, że większość pracodawców przy wyborze kieruje się wciąż wykształceniem i doświadczeniem aplikujących, nie zaś ich konkretnymi umiejętnościami czy cechami charakteru.

Wybrać mądrze

Aby uniknąć problemów i konieczności organizacji kolejnej rekrutacji (która wiąże się z kosztami i koniecznością poświęcenia czasu), pracodawca ma kilka możliwości. Może nauczyć się, czym powinien kierować się oceniając poszczególnych kandydatów poszukujących zatrudnienia, może też zdać się na pomoc specjalistów. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zorganizowanie stażu w zakładzie pracy. 

W pierwszym przypadku pracodawca powinien ustalić plan działania. Ważne, by oceniać poszczególnych kandydatów nie tylko na podstawie informacji zawartych w CV. Należy również poświęcić czas, by ocenić ich motywację, kompetencję czy cechy osobowości. Wszystko to powinno pomóc w wyeliminowaniu sytuacji, w której do zespołu zostaje przyjęty pracownik doświadczony, lecz niekoniecznie potrafiący pracować w danym środowisku.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Skorzystanie z usług specjalisty to przede wszystkim możliwość uzyskania dodatkowej opinii. Pracownicy firmy rekrutacyjnej dokładnie przyglądają się wszystkim kandydatom. Na podstawie przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych czy testów, mogą oni ocenić np. osobowość kandydata, wskazać jego silne i słabe strony. Te informacje przekazywane są następnie pracodawcy, który może spojrzeć na osoby przychodzące do jego firmy z innej perspektywy. Szansa, że zostanie zatrudniony niewłaściwy człowiek dzięki temu jest znacznie mniejsza.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest zorganizowanie stażu. Z punktu widzenia pracodawcy takie rozwiązanie jest korzystne. Nie tylko nie musi on ponosić kosztów (stażysta otrzymuje wynagrodzenie – stażowe z urzędu pracy), lecz także może sprawdzić, czy pracownik radzi sobie w firmie. Jeżeli tak, przez kilka miesięcy wdraża się w swoje obowiązki. Później nic nie stoi na przeszkodzie, by otrzymał on umowę o pracę.

Tego unikaj

Wybór najlepszego kandydata może być trudny. Trzeba jednak pamiętać, że firma, która proponuje „bezpłatne dni próbne” może zrazić do siebie aplikujących. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybranie jednego z wyżej wymienionych sposobów sprawdzenia pracownika. Dzięki temu pracodawca nie tylko nie naraża prestiżu swojej firmy, lecz także daje się poznać jako solidny potencjalny szef. Wizerunkowo jest to istotne, zwłaszcza jeżeli firma działa np. w branży usług. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie stażu lub profesjonalnej rekrutacji.

Oceń ten wpis
Pracownik mądrze wybrany
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

prac. Rysio
2019-12-15, 12:32
Myślę osobiście, jakby sprawiedliwie wybierać do pracy pracowników- to można wybrać najlepszych. Do nas przyszedł po rekrutacji pracownik- bardzo miły, ale w naszym zespole nie wiemy co on ma robić. Nie zna programów komputerowych które są potrzebne w naszej pracy. Szybko się tego nie nauczy. Musimy być cicho, bo to ktoś od zastępcy dyrektora.
Sabina
2019-12-05, 16:48
Najważniejsze jest wybranie takiego pracownika, który sprawdzi się w swojej roli. Tylko wtedy firma działa jak należy. Gorzej jest jednak z jego znalezieniem.
agentka
2019-05-17, 11:17
Zawsze wybór kandydata na stanowisko pracy, do czynności łatwych nie należy. Czasami pracodawcy sami wybierają sobie pracowników. Nie korzystają z usług agencji pracy... Życzę im powodzenia
Iskut
2019-05-02, 15:53
Aby reklamować otwarte stanowisko pracy, można stosować różne metody zamieszczania ofert pracy, w tym bezpłatne oferty pracy. Reklamowane stanowisko pracy zawiera szczegółowe informacje na temat pracy.
Nosfer
2019-04-16, 13:11
Jeśli chcesz znaleźć pracownika, który jest dla Ciebie nieodpowiedni według określonego kryterium, bądź przygotowany na to, że ta cecha może utracić swoją potrzebę, co sprawi, że pracownik sam nie będzie zdolny do tej lub innej organizacji.
Mesjasz
2019-04-06, 12:10
Każda profesjonalna firma jeżeli ma plany z zatrudnieniem dodatkowego pracownika lub jakiegokolwiek na zastępstwo chce to zrobić dobrze, bo przecież to jest w ich interesie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.