Pracownik powinien wykonywać powierzone mu obowiązki sumiennie i najlepiej jak potrafi. Bywa jednak, że na dane stanowisko pracy zatrudniona zostaje osoba, która – owszem, ma wiedzę – lecz nie ma odpowiednich predyspozycji i z uwagi na swoją osobowość po prostu się nie nadaje. Co w takiej sytuacji? Okazuje się, że może być to początek kryzysu w firmie. Źle dobrani pracownicy, którzy nie sprawdzają się w miejscu pracy to problem coraz częściej podkreślany przez doradców zawodowych. By nie popełnić takiego błędu, pracodawca powinien zlecić przeprowadzenie rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi lub zwrócić szczególną uwagę na osobowość aplikujących kandydatów.
Umiejętne zarządzanie
Prowadzenie firmy jest skomplikowane. Pracodawca musi pamiętać o wielu rzeczach – kontrahentach, terminach, opłatach. Gdy firma się rozwija, naturalnym jest, że konieczne jest zatrudnienie dodatkowej pary rąk. O ile przygotowanie i umieszczenie oferty pracy np. na portalu z ogłoszeniami jest czynnością prostą, o tyle samodzielne wybranie najlepszego pracownika już nie. Źle wybrany kandydat może przynieść więcej szkód niż pożytku, zwłaszcza jeżeli nie będzie on potrafił odnaleźć się w miejscu pracy. Dzieje się tak dlatego, że większość pracodawców przy wyborze kieruje się wciąż wykształceniem i doświadczeniem aplikujących, nie zaś ich konkretnymi umiejętnościami czy cechami charakteru.
Wybrać mądrze
Aby uniknąć problemów i konieczności organizacji kolejnej rekrutacji (która wiąże się z kosztami i koniecznością poświęcenia czasu), pracodawca ma kilka możliwości. Może nauczyć się, czym powinien kierować się oceniając poszczególnych kandydatów poszukujących zatrudnienia, może też zdać się na pomoc specjalistów. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zorganizowanie stażu w zakładzie pracy.
W pierwszym przypadku pracodawca powinien ustalić plan działania. Ważne, by oceniać poszczególnych kandydatów nie tylko na podstawie informacji zawartych w CV. Należy również poświęcić czas, by ocenić ich motywację, kompetencję czy cechy osobowości. Wszystko to powinno pomóc w wyeliminowaniu sytuacji, w której do zespołu zostaje przyjęty pracownik doświadczony, lecz niekoniecznie potrafiący pracować w danym środowisku.
Skorzystanie z usług specjalisty to przede wszystkim możliwość uzyskania dodatkowej opinii. Pracownicy firmy rekrutacyjnej dokładnie przyglądają się wszystkim kandydatom. Na podstawie przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych czy testów, mogą oni ocenić np. osobowość kandydata, wskazać jego silne i słabe strony. Te informacje przekazywane są następnie pracodawcy, który może spojrzeć na osoby przychodzące do jego firmy z innej perspektywy. Szansa, że zostanie zatrudniony niewłaściwy człowiek dzięki temu jest znacznie mniejsza.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest zorganizowanie stażu. Z punktu widzenia pracodawcy takie rozwiązanie jest korzystne. Nie tylko nie musi on ponosić kosztów (stażysta otrzymuje wynagrodzenie – stażowe z urzędu pracy), lecz także może sprawdzić, czy pracownik radzi sobie w firmie. Jeżeli tak, przez kilka miesięcy wdraża się w swoje obowiązki. Później nic nie stoi na przeszkodzie, by otrzymał on umowę o pracę.
Tego unikaj
Wybór najlepszego kandydata może być trudny. Trzeba jednak pamiętać, że firma, która proponuje „bezpłatne dni próbne” może zrazić do siebie aplikujących. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybranie jednego z wyżej wymienionych sposobów sprawdzenia pracownika. Dzięki temu pracodawca nie tylko nie naraża prestiżu swojej firmy, lecz także daje się poznać jako solidny potencjalny szef. Wizerunkowo jest to istotne, zwłaszcza jeżeli firma działa np. w branży usług. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie stażu lub profesjonalnej rekrutacji.
To może Cię również zainteresować