Pracodawca - prawa i obowiązki

Elastyczne rozwiązanie nie tylko na trudne czasy

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

3 komentarze
Elastyczne rozwiązanie nie tylko na trudne czasy
W czasach kryzysu pracodawcy są zmuszeni do optymalizowania kosztów zatrudnienia. Praca tymczasowa, jako elastyczne rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, gdyż pozwala przede wszystkim na poczynienie znacznych oszczędności.

Spis treści

W ostatnich czasach zachodzą intensywne zmiany w gospodarce. To właśnie one zmuszają przedsiębiorców do sięgania po nowoczesne narzędzia, które nie tylko usprawnią działanie firmy, ale takie sprawią, że będzie ona mogła skutecznie rywalizować z innymi podmiotami. Co więcej, oprócz elastycznego podejścia do klientów, mowa również o wdrażaniu innego, również bardziej elastycznego modelu zatrudnienia pracowników w firmie. Obecnie konieczne jest bowiem nie tylko optymalizowanie kosztów zatrudnienia, ale również zatrudnianie osób, które będą chciały pracować w godzinach popołudniowych, wieczornych czy też w trakcie weekendów. Praca tymczasowa jest zatem rozwiązaniem coraz popularniejszym również i w naszym kraju.

Zmienia się model biznesu

Współcześnie prowadzenie biznesu może być uznane za wyzwanie. Warto zauważyć, że wzrost popularności sieci sprawił, że coraz więcej operacji dokonywanych jest właśnie przez internet. Jednocześnie klasycznym modelem sprzedawania usług zainteresowanych jest coraz mniej osób. Jeżeli wskazać przy tym na starzejące się społeczeństwo i dość wysokie bezrobocie, naturalnym jest, że pracodawcy starają się zmienić swoje podejście do prowadzenia działalności gospodarczej. Ciężar optymalizacji kosztów prowadzenia firmy często przerzucany jest na pracowników. Nowy model zarządzania personelem dotyczy głównie szukania oszczędności na polu zatrudnienia i utrzymywania etatów.

Szukasz pracy?

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

  • Staszów
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Najdroższy model kontra elastyczne zatrudnienie

Klasyczny model zatrudnienia opiera się na podpisywaniu z pracownikami umów o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie od kilku lat zauważyć można odchodzenie od tego schematu ? pracodawcy są coraz częściej zainteresowani elastycznym zatrudnieniem. Nie jest to przypadek ? Europejska Strategia Zatrudnienia dotyczy właśnie elastycznego podchodzenia do kwestii przyjmowania kandydatów do pracy. Odzwierciedla się to również w ilości agencji pracy tymczasowej, które w ostatnich latach zaczęły funkcjonować również na naszym rynku. Wszystko to sprawia, że i w Polsce coraz częściej mówi się o nowoczesnym modelu rynku pracy, czyli flexicurity. To połączenie bezpieczeństwa i elastyczności.

Jak zatrudniać elastycznie?

Takie pytanie stawia sobie wielu pracodawców. Pracownicy zastanawiają się zaś, czy będą w stanie świadczyć pracę w sposób elastyczny. Warto zauważyć, że wykonywanie takiej pracy ? wbrew pozorom ? nie jest łatwe. Podstawową kwestią jest fakt, że praca wykonywana jest bez stałego nadzoru. W praktyce znaczy to, że w ten sposób pracować mogą osoby silnie zmotywowane, które nie boją się wyzwań i są w stanie samodzielnie zorganizować swoje zadania.

Elastyczne zatrudnianie dotyczy przy tym kilku elementów. Poza elastyczną formą, która przejawia się w zatrudnieniu np. w oparciu o umowy cywilnoprawne, wskazać należy też na nienormowany czas pracy czy ściśle określone miejsce pracy. Ponadto, elastyczność może przejawiać się w relacji na linii pracownik?pracodawca. Dodatkowo, również wynagrodzenie nie musi być dokładnie określone w umowie podpisywanej przez zainteresowane strony. Warto zauważyć, że poza podstawą strony mogą wskazać, że pracownik będzie otrzymywał choćby prowizję (uzależnioną od uzyskiwanych wyników).

Trzy podmioty

Z elastycznym zatrudnieniem wiąże się fakt zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Ilość tych podmiotów na rynku w ostatnich latach znacząco wzrosła. Choć wydaje się, że taka forma zatrudnienia jest skomplikowana, jest zupełnie odwrotnie. Pracodawca zgłasza jedynie zapotrzebowanie na pracowników i określa umiejętności, jakie powinni oni posiadać. Resztą zajmuje się agencja pracy. To na niej spoczywa obowiązek zorganizowania i przeprowadzenia rekrutacji, to również ona jest odpowiedzialna za dokonywanie rozliczeń z urzędem skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko to sprawia, że w efekcie pracodawca jest zwolniony z szeregu formalności, które mogą być kosztowne (gdy nie rozlicza firmy samodzielnie, ale korzysta z obsługi zewnętrznego biura rachunkowego) lub czasochłonne.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

3 komentarze

szymala

szymala

Elastyczne rozwiązanie nie tylko na trudne czasy. Bardzo ciekawy artykuł. Oceniam go na bdb. Przydatne są w nim informacje.
Górski

Górski

Pracodawcy podpisują z pracownikami różne umowy. Wiedzą, że najdroższa dla nich to umowa o pracę. Wola podpisać umowę zlecenie z pracownikiem. U mnie w zakładzie są stażyści z UP. To najtańsi pracownicy, bo im wynagrodzenie płaci Urząd Pracy. Ostatnio pracodawcy są coraz częściej zainteresowani elastycznym zatrudnieniem pracowników w oparciu o umowy cywilnoprawne...
Paula

Paula

Od 1 grudnia 2016 r. Nowe zasady dotyczące godzin nadliczbowych rozszerzyły ochronę w godzinach nadliczbowych. Elastyczne godziny pracy są jednak dobre czasami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.