Idealna praca według Polaka

Idealna praca według Polaka
Czy istnieje posada idealna? Co najbardziej interesuje pracowników ? wysokie zarobki, dobra atmosfera w miejscu pracy czy może brak stresu? Okazuje się, że wymarzona praca 1/3 polskich pracowników to taka, która jest po prostu stabilna.

Umowa o pracę chroni osobę zatrudnioną w najpełniejszy sposób. Może ona liczyć na szereg uprawnień pracowniczych, gdy zaś jest to umowa o pracę na czas nieokreślony, pracownik może być pewien, że nie zostanie bez zajęcia z dnia na dzień. Przeprowadzone ostatnio przez portal praca.pl badanie miało odpowiedzieć na pytanie, co najbardziej cenią sobie polscy pracownicy. 1/3 respondentów wskazała, że idealna praca to taka, która jest po prostu stabilna. Zarobki pojawiły się w drugiej kolejności, zaś ankietowani wskazywali również, że dobrą pracą jest ta, w której można się odnaleźć i mieć poczucie sensu.

Stabilność, pieniądze i brak stresu

Poza stabilnością zatrudnienia dla badanych Polaków ważne były również zarobki (26%), poczucie sensu tego, co się robi (22%) i brak stresu (18%). Okazuje się zatem, że nie tylko wysokością wynagrodzenia mogą kusić współcześni pracodawcy. Bo choć jest ono ważne, to znacznie ważniejsze wydaje się zaoferowanie umowy o pracę zamiast tzw. ?śmieciówki? (umowy cywilnoprawnej ? np. umowy zlecenia). Można powiedzieć, że z przeprowadzonego badania jasno wynika, że właśnie tego brakuje współczesnym, aktywnym zawodowo pracownikom z Polski. Umowy cywilne są bowiem traktowane jako elastyczne formy zatrudnienia, ale nie dające poczucia bezpieczeństwa ? prawodawca może rozstać się z pracownikiem z dnia na dzień.

Mieć poczucie sensu

Uwagę warto zwrócić na fakt, że coraz więcej pracowników chce wiedzieć, że to, co robi ma sens. Tu niewątpliwie ważną rolę odgrywają menedżerowie, którzy powinni nie tylko rozmawiać z zatrudnionymi, ale również tłumaczyć im zadania czy przedstawiać, jaka jest ich rola w firmie. Ten aspekt jest o tyle istotny, że pozwala na zmotywowanie osób zatrudnionych. Mając świadomość po co i dlaczego wykonują określone zadania, mogą je wykonywać jeszcze lepiej. A to klucz do sukcesu, który niewątpliwie pomaga w budowaniu firmy.

To Cię powinno też zainteresować: Rodzaje umów o pracę

Poczucie sensu tego, co robi się w pracy jest ważne z jeszcze jednego powodu. Otóż, specjaliści dawno temu zauważyli zależność między tym poczuciem a zachowaniem zatrudnionych. Świadomi i zmotywowani pracownicy nie tylko rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich, ale również są bardziej zaangażowani w wykonywanie zadania czy też są mniej chętni do zmiany posady. Mówiąc inaczej, pracodawca dzielący się informacjami z zatrudnionym może być pewien, że będzie on miał bardziej zmotywowanego do pracy i oddanego pracownika.

Wyzwania się nie liczą?

Dużym zaskoczeniem jest fakt, że z osób badanych tylko 2% wskazało, że liczą się dla nich wyzwania, jakie przynosi każdego dnia praca w firmie. Czy polscy pracownicy wolą zatem monotonię? Niekoniecznie. Ta pozycja nie została uznana za priorytet, choć ? co należy podkreślić ? specjaliści wskazują, że na rozmowach kwalifikacyjnych pracownicy, jako powód zmiany pracy, podają właśnie zdobycie nowych doświadczeń czy umiejętności. Okazuje się zatem, że kandydaci poszukujący pracy doskonale opanowali sztukę prezentacji ? wiedzą, że pracodawcy poszukują osób ambitnych. Nie powinien jednak dziwić fakt, że ponad spełnieniem swoich oczekiwań, więcej pracowników jest zainteresowanych tym, aby praca im zaoferowana była stabilna i zaspokajała podstawowe potrzeby.

Oceń ten wpis
Idealna praca według Polaka
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Kamila
2019-12-12, 15:56
To chyba według stereotypu Polaka. Idealna praca dla każdego jest indywidualnym wyborem bez względu na kraj z jakiego pochodzi.
Polak
2019-05-19, 16:00
SUPER napisaliście. Idealna praca dla POLAKA: stabilność, pieniądze i brak stresu. A jakie to są prace............... Za komuny się mówiło, czy się siedzi, czy się leży 2000 się należy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.