!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

"Czarna owca" zespołu

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

3 komentarze

"Czarna owca" zespołu
Współcześnie proces rekrutacji pracowników na wolne stanowiska pracy jest najczęściej złożony z kilku etapów. Nawet to jednak nie chroni w pełni przed tym, że do zespołu zostanie przyjęta osoba, która nie będzie posiadała odpowiednich kwalifikacji lub nie będzie potrafiła pracować w grupie. Co wówczas?

Coraz więcej firm decyduje się na zlecenie przeprowadzenia rekrutacji wyspecjalizowanym firmom. Takie działanie ma swoje zalety. Przede wszystkim zoptymalizować można koszty ? nie jest konieczne delegowanie osób, które będą musiały zająć się przejrzeniem spływających dokumentów aplikacyjnych czy też ustalaniem z kandydatami terminów rozmów kwalifikacyjnych. Ponadto, specjaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić rekrutację tak, aby klient był zadowolony z wyniku i mógł zatrudnić kandydata spełniającego wszystkie wymagania. Nie zawsze jednak nawet skorzystanie z pomocy fachowców pozwala na uchronienie się przed zatrudnieniem niewłaściwej osoby. W sytuacji, gdy w zespole pojawia się tzw. ?czarna owca?, niezbędna jest szybka i zdecydowana reakcja.

Z czego wynika błąd?

Powodów przyjęcia do pracy niewłaściwej osoby może być wiele. Po pierwsze może być to błędny opis stanowiska, po drugie zaś taka sytuacja wynikać może z niekompetencji osób przeprowadzających proces rekrutacji. Ponadto, wielu pracowników nie może znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie i wysyła dokumenty aplikacyjne na niemal wszystkie wolne posady. Dodatkowo znając kryteria, jakimi kierują się pracodawcy podczas rozmów kwalifikacyjnych, tacy kandydaci są w stanie odpowiednio się zaprezentować i tym samym otrzymać umowę do podpisania. Problem pojawia się po pewnym czasie, gdy orientują się oni, że nie będą mogli prawidłowo wywiązać się z powierzonych im obowiązków. To zaś prowadzi do nieporozumień, a w efekcie może nawet dezorganizować pracę w firmie.

Gra pozorów

Najmniej korzystne, w sytuacji, gdy w grupie znajduje się nieodpowiedni pracownik, jest udawanie i podejmowanie gry pozorów zarówno przez pracodawcę, jak i zatrudnionych. Podwładny, który po pewnym czasie odkrywa, że stanowisko nie spełnia jego oczekiwań może zmuszać się do pracy. Dlaczego? Bo ma zajęcie i może liczyć na wynagrodzenie. Pracodawca może zaś wstrzymywać się z podejmowaniem działań z uwagi na fakt, że nie chce ponownie przeprowadzać procesu rekrutacyjnego. Czy tylko ewentualne rozwiązanie umowy jest dobrym rozwiązaniem? Okazuje się, że niekoniecznie. 

Rozwiązanie idealne

Zwolnienie pracownika, choć jest najmniej kłopotliwe, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Idealnym jest znalezienie osobie zatrudnionej takiego stanowiska, które będzie mu w pełni odpowiadać i na którym będzie się ona spełniać. Warto zauważyć, że w ten sposób najłatwiej zyskać oddanego i cennego pracownika. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Przede wszystkim takiej możliwości nie maja właściciele niewielkich firm, którzy zatrudniają wyłącznie kilka osób i nie mogą pozwolić sobie na stworzenie kolejnego stanowiska pracy. Taka sytuacja dotyczy również tych podmiotów zatrudniających, które zatrudniają głównie specjalistów. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest pożegnanie się z pracownikiem i próba znalezienia odpowiedniej osoby, która będzie w stanie w pełni wykonywać powierzone jej obowiązki.

Zadanie dla menadżera

Znalezienie odpowiedniego pracownika do zespołu lub przeniesienie już zatrudnionego na stanowisko, na jakim będzie się on spełniał jest wyzwaniem przede wszystkim dla menadżerów i osób pracujących w dziale HR. Duże znacznie dla podejmowania słusznych decyzji ma przy tym to, czy osoby odpowiedzialne za zatrudnianie pracowników mają możliwość przedyskutowania z zespołem choćby cech, jakie powinien posiadać przyszły współpracownik. Znalezienie odpowiedniego wcale nie musi łączyć się z kosztami czy błędami, ale ich ominięcie jest możliwe tylko wówczas, gdy odpowiednio wcześnie zostaną przedyskutowane najważniejsze kwestie.

Podziel się

3 komentarze

Wilusiek

Wilusiek

Nie powinno się zdarzyć, aby w zespole jak piszecie była "czarna owca". To chyba przypadek, błąd jakiś, że ktoś taki się znalazł. Są chyba jakieś metody, aby pożegnać takiego pracownika??
przełożony Pustelnik

przełożony Pustelnik

Każdemu pracodawcy zależy na tym, aby mieć pracowników zgranych, wydajnych na których można polegać. Zdarza się, że jest "czarna owca" w zespole. Osobiście by ją przeniósł do innego działu, a gdyby dalej tam była "czarną owcą", są metody odpowiednie zgodne z prawem- zwolniłbym taką osobę.
Egida

Egida

Jak się wychwyci takiego pracownika trzeba działać, dyscyplina, zwolnienie lub rotacja do innego działu. Firma przecież musi bardzo dobrze prosperować na co dzień.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.