L4 i choroby zawodowe

Syndrom ADT w pracy - objawy, przyczyny i strategie leczenia

27 lutego 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

8 komentarzy
Syndrom ADT w pracy - objawy, przyczyny i strategie leczenia
Zrozum, co to jest syndrom ADT, jakie są jego objawy, przyczyny i skutki w miejscu pracy. Dowiedz się, jak skutecznie zwalczyć syndrom ADT i poprawić swoje zdrowie i efektywność.

Co to jest syndrom ADT?

Syndrom ADT, czyli Attention Deficit Trait, to stan, który może się pojawić u osób poddanych ciągłemu stresowi, szczególnie w miejscu pracy. Nie jest to choroba, ale specyficzna reakcja organizmu na chroniczne przeciążenie.

Główne objawy to:

  • utrata koncentracji,
  • niezdolność do skupienia się na jednym zadaniu,
  • nerwowość,
  • nadmierna reakcja na bodźce zewnętrzne.

Zrozumienie, czym jest syndrom ADT, jest kluczowe, gdyż ta dolegliwość jest coraz częściej spotykana wśród pracowników pełnoetatowych. Nasz współczesny świat, w którym jesteśmy stale poddawani presji wykonywania wielu zadań jednocześnie, jest sprzyjającym gruntem dla rozwoju tego stanu. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że syndrom ADT nie jest nieuleczalny - istnieją różne metody i strategie, które mogą pomóc nam go zwalczyć.

Należy podkreślić, że syndrom ADT nie jest tożsamy z ADHD (zespółem nadpobudliwości psychoruchowej). ADT jest stanem wywołanym środowiskiem, które narzuca na nas nadmiar obowiązków i stres. Chociaż objawy ADT mogą przypominać niektóre objawy ADHD, nie są one spowodowane tymi samymi procesami neurologicznymi.

Syndrom ADT w pracy

ADT, czyli Attention Deficit Trait, jest stanem, w którym pracownik czuje się stale przeciążony, przestaje skupiać się na swoich obowiązkach i staje się nerwowy czy nawet irracjonalny. Chociaż nie jest to uznawane za oficjalną jednostkę chorobową, syndrom ADT jest szczególnie powszechny wśród pracowników pełnoetatowych, którzy muszą równocześnie radzić sobie z wieloma zadaniami. Ta dolegliwość neurologiczna jest często skutkiem długotrwałego stresu w pracy.

Pierwsze objawy ADT mogą być subtelne i przez to łatwo je przeoczyć. Mogą obejmować problemy z koncentracją, ciągłe poczucie przeciążenia i niepokoju, trudności z organizacją pracy i coraz częstsze błędy. To nierzadko jest moment, w którym pracownicy zaczynają zastanawiać się nad nadgodzinami — oczywiście bezpłatnymi. Wszystko to jest prostą drogą do syndromu ADT.

Nadmierna praca i jej wpływ na pojawienie się syndromu ADT

Szukasz pracy?

Magazynier/praca od jutra/II zmiany/obiad za 1 zł

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Żórawina
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Magazynier

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana
Dodana
Dodana

Gdy pracownik przez dłuższy czas musi koordynować pracę wielu osób i jednocześnie wykonywać swoje obowiązki służbowe, zaczyna powoli gubić się i brakuje mu czasu. I choć wszystko to jest prostą drogą właśnie do syndromu ADT, to trzeba pamiętać, że o nim mowa jest dopiero wówczas, gdy pracownik jest nie tylko niecierpliwy, ale również nerwowy czy wręcz sprawia wrażenie szalonego. Bardzo często, obserwując osoby ze stwierdzonym syndromem ADT, można powiedzieć, że nie tylko nie potrafią się one skupić na wykonywanych czynnościach, ale również popełniają błędy, mają problem z organizacją swojego czasu pracy. Wszystko dlatego, że organizm jest przeciążony — nie tylko brakuje mu odpoczynku, ale przede wszystkim ciężar obowiązków jest zbyt duży.

Zachowaj czujność w przypadku oznak zespołu ADT w pracy i traktuj swoje zdrowie psychiczne jako priorytet. Zarządzaj odpowiednio obciążeniem pracą i ogranicz wielozadaniowość.

Firmy zaczynają zauważać problem ADT

O syndromie ADT jest coraz głośniej i sami pracodawcy zauważają, że jest on problemem. Z tego też względu w coraz większej ilości przedsiębiorstw można spotkać programy typu corporate wellness. Ich celem jest zadbanie nie tylko o ciało, ale przede wszystkim o psychikę poszczególnych zatrudnionych. Na dodatkowych zajęciach pracownicy uczą się również, w jaki sposób troszczyć się o swoje zdrowie, jak się odżywiać czy też, w jaki sposób pogodzić życie zawodowe z aktywnością fizyczną.

Bardzo często odbywają się też cykliczne szkolenia, które pomagają w ustaleniu między innymi priorytetów w miejscu pracy, ale także uczą radzenia sobie ze stresem.

Objawy syndromu ADT

Syndrom ADT to więcej niż tylko brak koncentracji. Pracownicy mogą doświadczać szeregu objawów, które wpływają na ich wydajność i dobre samopoczucie. Obejmują one zaburzenia snu, przewlekły stres, problemy z pamięcią i trudności z wykonaniem nawet prostych zadań. Niektóre objawy, takie jak błędy w pracy, mogą zaszkodzić karierze pracownika, podważając jego pewność siebie i wiarę w swoje umiejętności.

Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą sugerować syndrom ADT, nie ignoruj ich. Mogą one wymagać konsultacji z profesjonalistą. Zadbaj o swoje zdrowie i pamiętaj, że pomoc jest dostępna. Zarządzanie stresem i zmniejszanie obciążenia w pracy to kluczowe elementy walki z tym stanem.

Co pomaga?

Z całą pewnością pracownicy, którzy zauważają, że ich organizm zaczyna im dawać sygnały, że nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków, powinni poważnie porozmawiać z szefem. Ciągłe bycie w gotowości, pod telefonem, odbieranie setek wiadomości, koordynowanie pracy innych i jednoczesna chęć skupienia się na wykonaniu swoich obowiązków to rzeczywiście za dużo dla jednej osoby. Jeżeli szef nie myśli o zmianie modelu pracy, warto rozpocząć poszukiwania innej posady — z całą pewnością nie warto tracić zdrowia.

Jak zwalczyć syndrom ADT

Walczyć z ADT można na wiele sposobów. Przede wszystkim, jest ważne, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Regularny odpoczynek, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna mogą pomóc zarządzać stresem. Równie ważne jest umiejętne zarządzanie czasem i zadaniami. Narzędzia do zarządzania czasem, takie jak listy zadań, mogą pomóc skupić się na priorytetach i unikać chaosu w pracy.

Jedną ze strategii walki z syndromem ADT jest także redukcja multitaskingu. Choć wielozadaniowość może wydawać się konieczna, to badania pokazują, że często prowadzi do błędów, spowalnia tempo pracy i zwiększa stres. Skupienie się na jednym zadaniu na raz może poprawić jakość pracy i zmniejszyć poczucie przeciążenia.

Syndrom Definicja Wpływ na Pracę Objawy
ADT (Syndrom Deficytu Uwagi) Stan przeciążenia, niepokoju i rozproszenia, często spotykany u pracowników pełnoetatowych poddanych długotrwałemu stresowi. Zmniejszona koncentracja, zwiększona liczba błędów, podwyższony poziom stresu i niepokoju. Chroniczny stres, trudności z pamięcią, zaburzenia snu, problemy z wykonaniem prostych zadań.

Przyczyny syndromu ADT

Syndrom ADT nie jest spowodowany jedną konkretną przyczyną. Zazwyczaj wynika on z połączenia czynników takich jak przeciążenie pracą, presja czasu, brak wsparcia, nierównowaga między pracą a życiem osobistym oraz ciągły stres. Często to środowisko pracy pełne stresu i presji na wyniki prowadzi do syndromu ADT.

Przyczyny stresu w pracy mogą być różne, ale bez względu na ich źródło, jest on szkodliwy zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego pracowników. Uważaj na sygnały ostrzegawcze i nie bój się szukać pomocy, jeśli stwierdzisz, że jesteś przeciążony. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Osoby, którym udało się ponownie odnaleźć spokój, podkreślają, jak ważna jest odpowiednia atmosfera w miejscu pracy. W procesie wychodzenia z syndromu ADT warto też dać sobie czas na uporządkowanie swoich spraw i przede wszystkim ustalenie sensownego grafiku dnia. Może okazać się, że bardzo pilne dokumenty, raporty, czy maile mogą zaczekać — podobnie, jak wiele innych czynności.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o syndromie ADT

  • Syndrom ADT nie jest uznawany za chorobę, ale za stan, który może wyniknąć z chronicznego stresu i przeciążenia w pracy.
  • Syndrom ADT dotyka najczęściej osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, które muszą podejmować wiele decyzji i koordynować różne zadania jednocześnie.
  • Choć syndrom ADT może wpływać na zdolność do skupienia, nie jest to to samo, co zaburzenie deficytu uwagi (ADHD).
  • Według badań, prawie 50% menedżerów i kierowników doświadcza objawów związanych z syndromem ADT, takich jak chroniczny stres i trudności z koncentracją.
  • W odpowiedzi na rosnący problem syndromu ADT, wiele firm wprowadza programy wellness i szkolenia dla swoich pracowników, które pomagają radzić sobie ze stresem i poprawiają zdolności zarządzania czasem.

To może Cię również zainteresować

Choroba zawodowa - czym jest i jak wygląda zgłoszenie?

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest syndrom ADT w pracy?

Syndrom ADT, znany również jako Attention Deficit Trait, to stan, w którym pracownik czuje się stale przeciążony, ma problemy z koncentracją i staje się nerwowy lub irracjonalny. Jest to często skutkiem długotrwałego stresu w pracy.

Jakie są objawy syndromu ADT?

Objawy syndromu ADT obejmują zaburzenia snu, przewlekły stres, problemy z pamięcią i trudności z wykonaniem nawet prostych zadań.

Jak mogę zwalczyć syndrom ADT?

Zarządzanie stresem i obciążeniem pracą jest kluczowe. Pomocne może być także skupienie się na jednym zadaniu na raz, zamiast próbować wielozadaniowości.

Co powoduje syndrom ADT?

Syndrom ADT wynika zazwyczaj z połączenia czynników takich jak przeciążenie pracą, presja czasu, brak wsparcia, nierównowaga między pracą a życiem osobistym oraz ciągły stres.

Czy syndrom ADT jest powszechny?

Tak, syndrom ADT jest dość powszechny, szczególnie wśród pracowników pełnoetatowych, którzy muszą zarządzać wieloma zadaniami.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Pelikan

Pelikan

Ja dopiero co się dowiedziałem o takim skrócie. Wcześniej nawet o tym nie słyszałem. Warto o tym wiedzieć. W końcu w każdym wieku można się czegoś nauczyć. Inaczej by było nudno ;)
Rollo

Rollo

Nie było to dla mnie wcześniej znane zagadnienie. No ale więcej wiedzy przecież nie boli, a wręcz przeciwnie. To bardzo korzystna sytuacja.
Olena

Olena

Ciekawe pierwsze o tym słyszę. Każdy człowiek jest jednak inny. Ten świat jednak to wyścig szczurów i dlatego wiele takich rzeczy jeszcze powstanie lub jest jeszcze nienazwanych.
Klaudia

Klaudia

Przyznaję, że z pojęciem "Syndrom ADT" nigdy się nie spotkałam. Fajnie, że jest mowa o tym na aplikuj.pl. Teraz wiem, co to jest.........
Erika

Erika

Ważne by w każdej sytuacji sobie radzić i osiągnąć zamierzony cel. Wtedy będzie korzystniej. Nie powinno się bagatelizować żadnego syndromu jak ma miejsc w realu.
Irek

Irek

Dzieki temu dopiero o tym wiem, wcześniej tylko słyszałem z nazyw o tym syndromie, a teraz wiem wreszcie co to jest. Czasami ktoś nie wie, że takie coś może sam mieć.
Erika

Erika

Nie wiedziałem, że taki syndrom istnieje. Z drugiej strony to logiczne bo przecież wszyscy walczą o stołki, kariery, kasa jak i zobowiązania mają ludzie ponad stan.
Justyna44

Justyna44

Trzeba patrzeć na firmy azjatyckie i z usa, oni tam przecież lata przed nami wiele mieli korporacji, gdzie wszystkie możliwe choroby i syndromy powstały, łącznie z badaniami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.