Własna firma

Logo, marka i znak towarowy - rodzaje znaków towarowych i ich ochrona prawna

30 czerwca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

3 komentarze

Logo, marka i znak towarowy - rodzaje znaków towarowych i ich ochrona prawna
“Wszelkie prawa zastrzeżone” - z takim znakiem spotykamy się często w codziennym życiu. Znaki towarowe są umieszczane na wielu produktach. To może być logo, czyli rodzaj symbolu oznaczającego markę, lub inne znaki handlowe. Znak towarowy może zostać zastrzeżony - reprezentuje tę a nie inne markę. Jakie są rodzaje znaków towarowych? Co to jest logo? Jakie są funkcje znaku towarowego? Czy różnią się od znaków patentowych? Skupimy się na znakach zastrzeżonych i ich znaczeniu w sensie marketingowym, prawnym i czysto symbolicznym.

Czym jest znak towarowy - po co i jak go chronić?

Znaki towarowe towarzyszą nam na każdym kroku. Są elementem życia tak powszechnym, że wrosły w krajobrazy miast, ekranów telewizorów, witryn internetowych, półek sklepowych. Każdy szyld na budynku, opakowanie produktu spożywczego, emblemat marki samochodu, wszystko to, co widzimy w przestrzeni publicznej, dosłownie każdy produkt jest oznaczony jakimś logo. Takie znaki firmowe stanowią tzw. identyfikację wizualną, zatem pozwalają odróżniać między sobą nabywane rzeczy. Są znakami opatentowanymi, mogą być zatem wykorzystywane tylko przez ich właścicieli, do których należą. Identyfikacja wizualna tworzy skojarzenia z produktem, filozofią firmy, stylem życia, jaki jest nam proponowany przez daną markę. (Np. napis Coca-Cola kojarzy się z młodością, przygodą, wolnością - i właśnie do ludzi podzielających te wartości firma kieruje swoje produkty). Oto co oznacza lub może oznaczać taki znak.

Znaki firmowe są chronione prawnie i zastrzeżone urzędowo. Są wyłączną własnością firmy i zwracają uwagę na zalety usług lub produktów przez nią dostarczanych. Znaki te są zastrzeżone, gdyż w innym przypadku jakiś zewnętrzny podmiot mógłby proponować “podróbki” oryginałów. Nad wszystkim czuwa prawo i odpowiednie urzędy, które przyjmują znaki handlowe jako unikalne i dbają o ich należyte wykorzystanie, a więc zawsze zostaje zachowana zasada unikalności. Logo zwykle tworzy zespół wyspecjalizowanych grafików, którzy stosują się do zasad sztuki oraz oferty firmy i jej pożądanego wizerunku społecznego. Konsumenci mogą więc poruszać się w tej przestrzeni semiotycznej tworzonej przez znaki w sposób wolny (przypomina to czytanie “strzałek” lub znaków drogowych), a także kierować swoje kroki do stoisk czy sklepów marek, które zostały oznaczone przez firmy, z którymi odbiorcy są związani np. emocjonalnie lub mają do nich po prostu przekonanie.

Znaki towarowe to specyficzne rodzaje symboli w przestrzeni społecznej (na którą składają się także działania marketingowe), odróżniające lub nawet czasem “krzyczące” do nas - kolorystyka, układ elementów, wykrzykniki, dbałość o wyraźność i widoczność znaku - o wartości produktu lub po prostu budzące asocjacje z daną marką, która dzięki nim staje się powszechnie rozpoznawalna. Prosty przykład: proszę przyjrzeć się swoim ulubionym jeansom - czy ich metka nie stanowiła po części powodu zakupu właśnie tych, a nie innych spodni?

Znak towarowy firmy

Jakie są rodzaje znaków towarowych?

Wyróżniamy znaki towarowe czysto graficzne (logo), grafiki połączone ze słowami (np. sloganami), ale istnieją także znaki towarowe o zawartości wyłącznie tekstowej. Wszystkie z nich mogą być zastrzeżonymi znakami towarowymi, patentowymi. Słowa w znakach zastrzeżonych zwykle sprowadzają się do chwytliwego i łatwego do zapamiętania hasła, lecz ludzka wyobraźnia dobrze zapamiętuje także pewne zestawienia kształtów i barw, czyli znaki czysto graficzne.

Szukasz pracy?

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej poszukiwany

International Trilingual School of Warsaw

  • Warszawa
Dodana
Polecana

KONTROLER JAKOŚCI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Specjalista ds. Zamówień Publicznych

MDT international Sp.z.o.o.

  • Kraków
Dodana
Polecana
Dodana

Regionalny Manager Sprzedaży OZE

ZESSTOS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • Częstochowa
Dodana
Polecana

Co oznacza taki znak? Oznacza on markę lub produkt. Ma za zadanie zasygnalizować (np. na billboardzie lub w innego rodzaju reklamie) obecność danej firmy na rynku, podpowiedzieć w jakim kierunku zmierza firma, dla kogo są oferowane jej usługi i jak z nich korzystać. Często rodzaje znaków firmowych wybiera się względem tzw. “targetu”, czyli docelowej grupy odbiorców pewnego produktu. Inaczej wyglądają bowiem znaki handlowe ubrań dla młodzieży, inaczej zaś symbolika używana przy promocji produktów przeznaczonych dla pań w podeszłym wieku.

zastrzeżenie znaku towarowego

Rodzaje i funkcje znaku towarowego podlegają pod badania, którymi zajmuje się ogólna semiotyka lub semiologia, których to dyscyplin badacze potrafią wyczytać z nich wszystko, co ich twórcy chcą nam przez nie przekazać. Dla przeciętnego użytkownika znaku (symbolu) oznacza on po prostu coś, co może nabyć lub z czego może skorzystać jako konsument na rynku.

Na czym polega zastrzeżenie znaku towarowego?

Znaki zastrzeżone są zawsze unikalne. Nie ma dwóch takich samych. Nad całą procedurą zastrzeżenia znaku czuwa Urząd Patentowy. Firma, która chce być rozpoznawalna na rynku i przebić się ze swoją ofertą zgłasza swój znak towarowy lub logo i czeka na decyzję tej instytucji, która w pierwszym rzędzie weźmie pod uwagę indywidualny charakter znaku. Inne podmioty na rynku mogą wyrazić sprzeciw, gdy uznają, że zastrzegany właśnie znak handlowy zbyt bardzo przypomina ich znaki.

Video

Znaki handlowe dla firm i produktów obowiązują na pewnym wydzielonym geograficznie i administracyjnie terytorium. Spotykamy się więc czasem z podszywaniem się pod logo znanej marki, jak ma to miejsce w Chinach, kraju, który dużo produkuje, ale ma kłopoty z wytwarzaniem oryginalnych produktów, zwykle powiela pomysły innowacyjne lub po prostu symuluje unikalność, ponieważ chce sprzedać jak najwięcej, a dobrym do tego asumptem jest użycie już istniejących znaków zastrzeżonych i logo firm, które jako pierwsze proponują na rynku coś, za co się płaci. Zastrzeżenie znaku towarowego w urzędzie jest niedrogie, ale procedura może potrwać nawet kilka miesięcy, gdyż opatentowanie musi uwzględnić jednostkowość logo lub sloganu. Na wolnym rynku trwa więc również symboliczna walka o znaki patentowe.

projektowanie znaku towarowego

Po co rejestrować znak towarowy?

Dobrych powodów jest kilka. Wyróżnienie się na tle konkurencji jest najważniejszym z nich. Ponadto logo lub inne oznaczenie towaru niosą ze sobą pewien komunikat, który skierowany jest do pewnej grupy odbiorców i przedstawia swego rodzaju emblemat kojarzony ze szczególną filozofią marki, jej ofertą, stylem życia, jaki proponuje pewien produkt. Żaden podmiot na rynku, czy to firma, czy organizacja, nie chce pozostać anonimowy. Każdemu zależy na rozpoznawalności i dobrym imieniu.

Zatem znaki firmowe są zastrzegane przede wszystkim po to, aby wyjść z cienia anonimowości i zaistnieć na rynku produktów lub usług. I tak: znak powyżej rejestracji samochodu, na jego masce, pozwala odróżnić producenta w oczach odbiorców oraz skojarzyć ten symbol z takimi wyrażeniami języka potocznego jak “niemiecka solidność” (Mercedes), “francuska elegancja” (Renault) lub “lider niezawodności” (Toyota).

Video

Identyfikacja wizualna - księga znaku Twojej Firmy - opakowania

Logo i inne znaki handlowe najczęściej widzimy na opakowaniach różnych produktów. Funkcją takiego znaku jest wtedy przypisanie pewnego produktu do producenta, który na opakowaniu zamieścił swój znak towarowy. Skutek jest oczywisty: dzięki identyfikacji wizualnej na opakowaniach po prostu wiemy, czyj produkt kupujemy. Wielkie korporacje (znów wróćmy do przykładu Coca-Coli lub Mercedesa) zdołały wprowadzić na “opakowaniach” swoich produktów takie symbole, które obecnie są powszechnie rozpoznawalne na całym świecie. Nikt nie kupuje kota w worku. Produkt musi być opatrzony stosowaną identyfikacją wizualną na opakowaniu, dzięki czemu konsument ma wiedzę o nim.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest znak towarowy?

Znaki towarowe, znaki firmowe, znaki handlowe, logo, i inne tego typu symbole, stanowią obraz wizerunkowy firmy, zaświadczają o pochodzeniu produktu od producenta, są identyfikacją wizualną produktu lub usługi na rynku i w przestrzeni publicznej, podlegają rejestracji w Urzędzie Patentowym.

Czym jest logo?

Logo to znak wizualny, który oznacza produkt lub usługę w sensie graficznym i jest unikalny. Zastrzeżone logo znajduje się pod ochroną prawną. Logo zwykle jest projektowane przez wytrawnych grafików z uwzględnieniem celów, które wyznaczają władze danego przedsiębiorstwa. Przykładem logo mogą być szyld nad hipermarketem lub ikona aplikacji przyczepionej do paska zadań.

Znak patentowy - informacje

Znaki handlowe, towarowe, podlegają zastrzeżeniu na wyłączny użytek ich wytwórców. Są rejestrowane w Urzędzie Patentowym i niepowtarzalne. Opatentowany znak może być wykorzystywany wyłącznie przez podmiot, który go opatentował i zgodnie z prawem ta wyłączność obowiązuje w każdym obszarze świata i we wszystkich krajach, które podpisały stosowne umowy międzynarodowe odnośnie znaków patentowych.

Podziel się

3 komentarze

KABAN

KABAN

Jedna uwaga dotycząca nazewnictwa w artykule. Patent jest udzielany wyłącznie na wynalazek. Natomiast na znak towarowy, bez względu na jego rodzaj, jest zawsze udzielane prawo ochronne. Ważne aby nie mylić tych pojęć.
Olka 1999

Olka 1999

Profesjonalne logo, nazwa, pieczątka czy strona mają znaczenie dla wizerunku.
Jeżyk

Jeżyk

Jako doświadczony przedsiębiorca mogę powiedzieć, że nie ma idealnego przepisu na założenie małej firmy. Wymyślenie loga i znaku towarowego wiele znaczy na pocątku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka