Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1098        SUBSKRYBUJE: 7144
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie przez pracodawcę, Palenie w pracy, Staż pracy a zlecenie

Rozmowa kwalifikacyjna - czy jedno spotkanie zawsze wystarczy, aby znaleźć idealnego pracownika?

Rozmowa kwalifikacyjna - czy jedno spotkanie zawsze wystarczy, aby znaleźć idealnego pracownika?

Aktualnie bezrobocie jest najniższe od lat, co oznacza, że możesz mieć poważny problem ze znalezieniem pracowników. Czy jedno spotkanie z kandydatami wystarczy, abyś wybrać rzetelną osobę, która nie odejdzie po zaledwie kilku tygodniach pracy?

Proces rekrutacji jest dość długi – z pewnością masz tego świadomość, jeżeli kiedykolwiek taki organizowałeś. Gdy wybrany pracownik sprawdza się na stanowisku, na które został zatrudniony, to wszystko jest w porządku. Czy jednak zdarzyło ci się, że mimo skrupulatnej rekrutacji, wybrana osoba popracowała kilka tygodni, po czym złożyła wypowiedzenie? Aby nie doszło do takiej sytuacji, możesz zastanawiać się, czy jedno spotkanie z kandydatami wystarczy do ocenienia ich umiejętności i chęci do pracy.


Krok pierwszy: dokładnie przejrzyj CV

Po zamieszczeniu ogłoszenia o pracę, możesz się spodziewać mniejszego lub większego odzewu. Większość kandydatów prześle ci CV. To dziś podstawowy dokument, który wysyła się w odpowiedzi na opublikowaną ofertę pracy. Aby zainteresować swoją osobą, niektórzy kandydaci mogą przesłać wraz z CV również referencje od poprzednich pracodawców.

Jeżeli z uwagi na czas lub kwestie finansowe zamierzasz osobiście spotkać się z kandydatami tylko raz, to koniecznie musisz szczegółowo zapoznać się z CV. Przeglądaj je, sprawdzając, czy poszczególne osoby mają kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności, jakich wymagasz. Dobrze też, abyś zwrócił uwagę, czy interesujący cię kandydaci mieli przerwy w zatrudnieniu. Ci, którzy wracają na rynek pracy np. po kilku latach, wcale nie muszą być gorszymi pracownikami – przeciwnie, mogą być lojalnymi i dypozycyjnymi.


Krok drugi: rozmowa z szybkim testem?

Na wybór nowego pracownika powinieneś poświęcić sporo czasu. Jeżeli go nie masz, to warto rozmowę podzielić na dwie części, z czego druga będzie zadaniem praktycznym. Po zadaniu siedzącej przed tobą osobie pytania, powinieneś poprosić, aby zmierzył się z problemem, z którym będzie miał styczność na co dzień. Przykład?

Załóżmy, że poszukujesz doradcy handlowego. Taki będzie miał kilka zadań – poza reprezentowaniem twojej firmy, będzie odpowiedzialny za przedstawianie bieżącej oferty i zachęcanie do nabycia poszczególnych produktów. Ponieważ od ilości zamówień zależy zysk firmy, warto sprawdzić, jak potencjalni kandydaci potrafią zachwalić towar, jak poradzą z prowadzeniem rozmów z twoimi kontrahentami.

Powyższe rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala ci poznać konkretne umiejętności osób starających się o pracę. Z pewnością masz świadomość, że to właśnie te są ważniejsze niż np. wykształcenie.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej


Jedno spotkanie wystarczy, ale…

Łącząc rozmowę z testem, z powodzeniem stwierdzisz, który z kandydatów poradzi sobie w praktyce – z pewnością konkretne umiejętności są dla ciebie najważniejsze. Co jednak, jeżeli wybrany kandydat odejdzie z twojej firmy np. za tydzień lub miesiąc?
W trakcie i po rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś sporządzać notatki o każdy z kandydatów. Jeżeli wybrany zawiedzie, to najlepiej zrobisz, kontaktując się z tymi, którzy wypadli na rozmowie najlepiej. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu – nie będziesz musiał przeprowadzać kolejnej rekrutacji.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.