Rozmowa kwalifikacyjna - czy jedno spotkanie zawsze wystarczy, aby znaleźć idealnego pracownika?

Rozmowa kwalifikacyjna - czy jedno spotkanie zawsze wystarczy, aby znaleźć idealnego pracownika?
Aktualnie bezrobocie jest najniższe od lat, co oznacza, że możesz mieć poważny problem ze znalezieniem pracowników. Czy jedno spotkanie z kandydatami wystarczy, abyś wybrać rzetelną osobę, która nie odejdzie po zaledwie kilku tygodniach pracy?

Proces rekrutacji jest dość długi – z pewnością masz tego świadomość, jeżeli kiedykolwiek taki organizowałeś. Gdy wybrany pracownik sprawdza się na stanowisku, na które został zatrudniony, to wszystko jest w porządku. Czy jednak zdarzyło ci się, że mimo skrupulatnej rekrutacji, wybrana osoba popracowała kilka tygodni, po czym złożyła wypowiedzenie? Aby nie doszło do takiej sytuacji, możesz zastanawiać się, czy jedno spotkanie z kandydatami wystarczy do ocenienia ich umiejętności i chęci do pracy.


Krok pierwszy: dokładnie przejrzyj CV

Po zamieszczeniu ogłoszenia o pracę, możesz się spodziewać mniejszego lub większego odzewu. Większość kandydatów prześle ci CV. To dziś podstawowy dokument, który wysyła się w odpowiedzi na opublikowaną ofertę pracy. Aby zainteresować swoją osobą, niektórzy kandydaci mogą przesłać wraz z CV również referencje od poprzednich pracodawców.

Jeżeli z uwagi na czas lub kwestie finansowe zamierzasz osobiście spotkać się z kandydatami tylko raz, to koniecznie musisz szczegółowo zapoznać się z CV. Przeglądaj je, sprawdzając, czy poszczególne osoby mają kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności, jakich wymagasz. Dobrze też, abyś zwrócił uwagę, czy interesujący cię kandydaci mieli przerwy w zatrudnieniu. Ci, którzy wracają na rynek pracy np. po kilku latach, wcale nie muszą być gorszymi pracownikami – przeciwnie, mogą być lojalnymi i dypozycyjnymi.


Krok drugi: rozmowa z szybkim testem?

Na wybór nowego pracownika powinieneś poświęcić sporo czasu. Jeżeli go nie masz, to warto rozmowę podzielić na dwie części, z czego druga będzie zadaniem praktycznym. Po zadaniu siedzącej przed tobą osobie pytania, powinieneś poprosić, aby zmierzył się z problemem, z którym będzie miał styczność na co dzień. Przykład?

Załóżmy, że poszukujesz doradcy handlowego. Taki będzie miał kilka zadań – poza reprezentowaniem twojej firmy, będzie odpowiedzialny za przedstawianie bieżącej oferty i zachęcanie do nabycia poszczególnych produktów. Ponieważ od ilości zamówień zależy zysk firmy, warto sprawdzić, jak potencjalni kandydaci potrafią zachwalić towar, jak poradzą z prowadzeniem rozmów z twoimi kontrahentami.

Powyższe rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala ci poznać konkretne umiejętności osób starających się o pracę. Z pewnością masz świadomość, że to właśnie te są ważniejsze niż np. wykształcenie.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej


Jedno spotkanie wystarczy, ale…

Łącząc rozmowę z testem, z powodzeniem stwierdzisz, który z kandydatów poradzi sobie w praktyce – z pewnością konkretne umiejętności są dla ciebie najważniejsze. Co jednak, jeżeli wybrany kandydat odejdzie z twojej firmy np. za tydzień lub miesiąc?
W trakcie i po rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś sporządzać notatki o każdy z kandydatów. Jeżeli wybrany zawiedzie, to najlepiej zrobisz, kontaktując się z tymi, którzy wypadli na rozmowie najlepiej. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu – nie będziesz musiał przeprowadzać kolejnej rekrutacji.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna - czy jedno spotkanie zawsze wystarczy, aby znaleźć idealnego pracownika?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Gienka
2020-01-19, 08:16
Według mnie jedna rozmowa kwalifikacyjna wystarczy, aby wiedzieć, czy dany kandydat będzie się nadawał do pracy.
pracodawca KO
2019-12-10, 16:20
Pracodawca jak szuka pracownika czy pracowników na określone wolne stanowiska pracy, to stara się wybrać tych najlepszych. Z nadesłanych CV- wybiera na rozmowę tych najlepszych według niego. Jedni już nie zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, bo odpadli po zapoznaniu się z CV przez pracodawcę. jedna rozmowa kwalifikacyjna na pewno wystarczy, aby wybrać najlepszych.
posz.pracy
2019-12-10, 07:30
Tak samo twierdzę co Irek. Bez dalszego komentarza.
Irek
2019-05-24, 07:47
Zazwyczaj jedna rozmowa kwalifikacyjna powinna wystarczyć, aby wybrać do pracy pracowników najlepszych.
Nitek
2019-05-07, 09:00
Jeśli masz zostać przesłuchany, postępuj zgodnie z następującymi zasadami, a Twoja rozmowa z pewnością otworzy drogę do kariery i możliwości finansowych w nowej pracy.
Himer
2019-04-15, 09:46
Rozmowa telefoniczna to twój pierwszy osobisty kontakt z przyszłym pracodawcą, bardzo ważne jest, aby zrobić dobre wrażenie. Nawet jeśli sekretarz lub kierownik ds. personalnych rejestruje cię na rozmowę, bądź uprzejmy i uważny.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.