Rozmowa kwalifikacyjna

Efektywna rozmowa kwalifikacyjna – jak ją przeprowadzić?

24 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

8 komentarzy
Efektywna rozmowa kwalifikacyjna – jak ją przeprowadzić?
Poradnik dla pracodawców, w którym znajdziesz informację o tym, jak odpowiednio przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Poznaj kluczowe wskazówki i zwiększ szanse na znalezienie idealnego pracownika.

Proces rekrutacji bywa dość długi – z pewnością masz tego świadomość, jeżeli kiedykolwiek taki organizowałeś. Gdy wybrany pracownik sprawdza się na stanowisku, na które został zatrudniony, to wszystko jest w porządku. Czy jednak zdarzyło Ci się, że mimo skrupulatnej selekcji, wybrana osoba popracowała kilka tygodni, po czym złożyła wypowiedzenie? Być może powodem był zbyt krótki czas rekrutacji. Zastanawiasz się, czy jedno spotkanie z kandydatami wystarczy do ocenienia ich umiejętności i chęci do pracy? Spróbujemy Ci podpowiedzieć.

Krok pierwszy udanej rekrutacji – dokładnie przejrzyj CV

Po zamieszczeniu ogłoszenia o pracę możesz się spodziewać spływu aplikacji. CV to dziś podstawowy dokument, który wysyła się w odpowiedzi na opublikowaną ofertę pracy. Możesz otrzymać także inne dokumenty, takie jak listy motywacyjne, referencje lub certyfikaty.

Jeżeli z uwagi na czas lub kwestie finansowe zamierzasz osobiście spotkać się z kandydatami tylko raz, to etap selekcji aplikacji jest kluczowy. Przeglądaj je sprawdzaj, czy poszczególne osoby mają kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności, jakich wymagasz. Dobrze też, abyś zwrócił uwagę, czy interesujący Cię kandydaci mieli przerwy w zatrudnieniu. Ci, którzy wracają na rynek pracy np. po kilku latach, wcale nie muszą być gorszymi pracownikami, jednak warto zapytać ich, z czego wynikała przerwa.

 

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Magazynier z uprawnieniami UDT - OD ZARAZ

Serwis Personalny Poland

  • Chwaszczyno
Dodana
Dodana

Magazynier

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Krok drugi – połącz rozmowę z testem

Na wybór nowego pracownika powinieneś poświęcić odpowiednią ilość czasu. Jeżeli go nie masz, to warto rozmowę podzielić na dwie części. Pierwszą stanowi konwersacja, a druga będzie zadaniem praktycznym. Poproś, aby kandydat hipotetycznie zmierzył się z problemem, z którym będzie miał styczność na co dzień. Przykład?

Załóżmy, że poszukujesz doradcy handlowego. Możesz postawić przed nim kilka zadań – poza reprezentowaniem Twojej firmy, poproś go i zaimprowizowane przedstawianie bieżącej oferty i zachęcanie do nabycia poszczególnych produktów. Ponieważ od ilości zamówień zależy zysk firmy, warto sprawdzić, jak potencjalni kandydaci potrafią przedstawić towar i jak poradzą z prowadzeniem rozmów z Twoimi kontrahentami.

Powyższe rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala Ci poznać konkretne umiejętności osób starających się o pracę. Z pewnością masz świadomość, że to one mają największe znaczenie.

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Nie krępuj się zadawać trudnych pytań. Dzięki nim dowiesz się więcej o kandydacie, jego umiejętnościach, doświadczeniu i podejściu do pracy. Pytania behawioralne, dotyczące konkretnych sytuacji z przeszłości kandydata, mogą być szczególnie wartościowe.

Jakie pytania warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

  1. „Jakie są Twoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe?” To pytanie pozwala ocenić, co kandydat uważa za swoje sukcesy i jakie ma doświadczenie. Pozwala również zrozumieć, jakie wartości i cele są dla niego ważne.
  2. „Jakie wyzwania napotkałeś w swojej dotychczasowej karierze i jak sobie z nimi poradziłeś?” Dzięki temu pytaniu pracodawca może dowiedzieć się więcej o zdolnościach adaptacyjnych i problem-solvingu kandydata, a także o jego postawie wobec trudności.
  3. „Dlaczego zdecydowałeś się ubiegać o pracę w naszej firmie?” Odpowiedzi na to pytanie mogą ujawnić, czy kandydat dobrze zrozumiał misję i wartości firmy, oraz czy jego motywacje pasują do kultury organizacyjnej.
  4. „Jakie są Twoje długoterminowe cele zawodowe?” Pytanie to pozwala zrozumieć, gdzie kandydat widzi siebie w przyszłości i czy jego ambicje mogą zostać zrealizowane w ramach firmy. To również sposób, aby ocenić jego zaangażowanie i plany na przyszłość.
  5. „Czy możesz opowiedzieć o sytuacji, kiedy musiałeś pracować w zespole? Jaki był Twój wkład i jak sobie radziłeś z ewentualnymi konfliktami?” Odpowiedzi na to pytanie dostarczają informacji o umiejętnościach współpracy kandydata, jego roli w zespole oraz sposobach radzenia sobie z konfliktami i napięciami.

Co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?

Po zakończeniu rozmowy nie zapomnij dokładnie ocenić kandydata. Uwzględnij wszystkie aspekty rozmowy, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. A jeśli masz wątpliwości, nie krępuj się przeprowadzić drugiej rozmowy lub skonsultować się z innymi członkami zespołu. Pamiętaj, żeby zrobić notatki – kilka rozmów później możesz już nie pamiętać, który fakt dotyczył którego kandydata.

Podsumowanie

Łącząc rozmowę z testem będziesz w stanie stwierdzić, który z kandydatów poradzi sobie w praktyce. Co jednak, jeżeli wybrany kandydat odejdzie z Twojej firmy np. za tydzień lub miesiąc?

Cóż, tak może się wydarzyć – dlatego zachowaj notatki, które sporządzałeś w trakcie procesu rekrutacji (jednak pamiętaj o działaniu zgodnie z przepisami RODO!).  Jeżeli rozstaniesz się z wybraną osobą szybciej niż myślisz, możesz skontaktować się z kandydatami drugiego i trzeciego wyboru. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu – nie będziesz musiał przeprowadzać kolejnej rekrutacji.

To może Cię również zainteresować

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować się do efektywnej rozmowy kwalifikacyjnej?

Przygotuj się poprzez dokładne przejrzenie CV kandydata, stworzenie planu rozmowy, przygotowanie odpowiednich pytań oraz zapewnienie odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia rozmowy.

Jak kontrolować przebieg rozmowy kwalifikacyjnej?

Aby kontrolować rozmowę, ustal z góry jej strukturę, wyznacz jasne cele, a także aktywnie słuchaj i reaguj na odpowiedzi kandydata, dbając o odpowiednie tempo spotkania.

Jakie pytania zadawać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Stawiaj pytania behawioralne, które pozwolą ocenić doświadczenie i umiejętności kandydata w praktyce. Zapytaj także o oczekiwania oraz motywacje kandydata.

Czym jest sprawdzian kreatywności podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

To część rozmowy kwalifikacyjnej, w której kandydat musi rozwiązać problem lub zadanie, aby pokazać swoje umiejętności praktyczne i kreatywne podejście do wyzwań.

Co robić po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej?

Po rozmowie warto sporządzić notatki na temat kandydata, dokładnie przeanalizować zebrane informacje i podjąć decyzję o ewentualnym zatrudnieniu lub kontynuacji procesu rekrutacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

8 komentarzy

Belek98

Belek98

Zazwyczaj jest tak, że jest pierwszy odsiew a potem zostaje kilku faworytów i to między nimi się wybiera.
Agata

Agata

Wszystko, czego potrzeba, to pewna siebie postawa, dobra samokontrola i garść praktycznych wskazówek dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej.
Gienka

Gienka

Według mnie jedna rozmowa kwalifikacyjna wystarczy, aby wiedzieć, czy dany kandydat będzie się nadawał do pracy.
pracodawca KO

pracodawca KO

Pracodawca jak szuka pracownika czy pracowników na określone wolne stanowiska pracy, to stara się wybrać tych najlepszych. Z nadesłanych CV- wybiera na rozmowę tych najlepszych według niego. Jedni już nie zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, bo odpadli po zapoznaniu się z CV przez pracodawcę. jedna rozmowa kwalifikacyjna na pewno wystarczy, aby wybrać najlepszych.
posz.pracy

posz.pracy

Tak samo twierdzę co Irek. Bez dalszego komentarza.
Irek

Irek

Zazwyczaj jedna rozmowa kwalifikacyjna powinna wystarczyć, aby wybrać do pracy pracowników najlepszych.
Nitek

Nitek

Jeśli masz zostać przesłuchany, postępuj zgodnie z następującymi zasadami, a Twoja rozmowa z pewnością otworzy drogę do kariery i możliwości finansowych w nowej pracy.
Himer

Himer

Rozmowa telefoniczna to twój pierwszy osobisty kontakt z przyszłym pracodawcą, bardzo ważne jest, aby zrobić dobre wrażenie. Nawet jeśli sekretarz lub kierownik ds. personalnych rejestruje cię na rozmowę, bądź uprzejmy i uważny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.