Proces rekrutacji jest dość długi – z pewnością masz tego świadomość, jeżeli kiedykolwiek taki organizowałeś. Gdy wybrany pracownik sprawdza się na stanowisku, na które został zatrudniony, to wszystko jest w porządku. Czy jednak zdarzyło ci się, że mimo skrupulatnej rekrutacji, wybrana osoba popracowała kilka tygodni, po czym złożyła wypowiedzenie? Aby nie doszło do takiej sytuacji, możesz zastanawiać się, czy jedno spotkanie z kandydatami wystarczy do ocenienia ich umiejętności i chęci do pracy.
Krok pierwszy: dokładnie przejrzyj CV
Po zamieszczeniu ogłoszenia o pracę, możesz się spodziewać mniejszego lub większego odzewu. Większość kandydatów prześle ci CV. To dziś podstawowy dokument, który wysyła się w odpowiedzi na opublikowaną ofertę pracy. Aby zainteresować swoją osobą, niektórzy kandydaci mogą przesłać wraz z CV również referencje od poprzednich pracodawców.
Jeżeli z uwagi na czas lub kwestie finansowe zamierzasz osobiście spotkać się z kandydatami tylko raz, to koniecznie musisz szczegółowo zapoznać się z CV. Przeglądaj je, sprawdzając, czy poszczególne osoby mają kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności, jakich wymagasz. Dobrze też, abyś zwrócił uwagę, czy interesujący cię kandydaci mieli przerwy w zatrudnieniu. Ci, którzy wracają na rynek pracy np. po kilku latach, wcale nie muszą być gorszymi pracownikami – przeciwnie, mogą być lojalnymi i dypozycyjnymi.
Krok drugi: rozmowa z szybkim testem?
Na wybór nowego pracownika powinieneś poświęcić sporo czasu. Jeżeli go nie masz, to warto rozmowę podzielić na dwie części, z czego druga będzie zadaniem praktycznym. Po zadaniu siedzącej przed tobą osobie pytania, powinieneś poprosić, aby zmierzył się z problemem, z którym będzie miał styczność na co dzień. Przykład?
Załóżmy, że poszukujesz doradcy handlowego. Taki będzie miał kilka zadań – poza reprezentowaniem twojej firmy, będzie odpowiedzialny za przedstawianie bieżącej oferty i zachęcanie do nabycia poszczególnych produktów. Ponieważ od ilości zamówień zależy zysk firmy, warto sprawdzić, jak potencjalni kandydaci potrafią zachwalić towar, jak poradzą z prowadzeniem rozmów z twoimi kontrahentami.
Powyższe rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pozwala ci poznać konkretne umiejętności osób starających się o pracę. Z pewnością masz świadomość, że to właśnie te są ważniejsze niż np. wykształcenie.
Jedno spotkanie wystarczy, ale…
Łącząc rozmowę z testem, z powodzeniem stwierdzisz, który z kandydatów poradzi sobie w praktyce – z pewnością konkretne umiejętności są dla ciebie najważniejsze. Co jednak, jeżeli wybrany kandydat odejdzie z twojej firmy np. za tydzień lub miesiąc?
W trakcie i po rozmowie kwalifikacyjnej powinieneś sporządzać notatki o każdy z kandydatów. Jeżeli wybrany zawiedzie, to najlepiej zrobisz, kontaktując się z tymi, którzy wypadli na rozmowie najlepiej. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu – nie będziesz musiał przeprowadzać kolejnej rekrutacji.
To może Cię również zainteresować