Oferta pracy a forma zatrudnienia, czyli jak zatrudniasz

Oferta pracy a forma zatrudnienia, czyli jak zatrudniasz
Szukasz pracownika, który pomoże ci rozwijać twoją firmę? Musisz mieć świadomość, że dziś o naprawdę dobrego pracownika trudno. Niskie bezrobocie sprawia, że pracodawcy borykają się z obsadzeniem wszystkich stanowisk pracy. Chcesz zachęcić osoby poszukujące zatrudnienia do wysłania CV? W takim razie poinformuj ich o formie zatrudnienia.

Eksperci nie mają wątpliwości – dziś śmiało można mówić o rynku pracowników. To właśnie oni dyktują warunki, przebierają w ofertach i wymagają, że pracodawcy – poza adekwatnym do wykształcenia i doświadczenia wynagrodzeniem – zaoferowali im również pozapłacowe benefity. Co więcej, liczy się również forma zatrudnienia.

Współcześnie wielu pracodawców zatrudnia w oparciu o elastyczne formy zatrudnienia. Świetnym przykładem jest choćby umowa o dzieło. Z punktu widzenia firmy to spore oszczędności, zaś z punktu widzenia pracownika brak socjalnego zabezpieczenia. Czy warto zatem wspominać o formie zatrudnienia w ogłoszeniu o pracę? Okazuje się, że tak.


Forma zatrudnienia – a jaką ty oferujesz?

Wśród pracowników najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę. Nie jest to przypadek – zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę gwarantuje szereg przywilejów, np. płatny urlop, możliwość skorzystania z płatnego zwolnienia lekarskiego czy dostęp do urlopów związanych z macierzyństwem.

Mimo że to właśnie umowa o pracę jest najczęściej pożądana przez pracowników, nie można zapomnieć, że pracodawcy oferują również elastyczne umowy, np. umowę o dzieło czy zlecenie. Takie umowy są doceniane przez osoby zainteresowane pracą w niepełnym wymiarze godzin lub chcące samodzielnie decydować o czasie swojej pracy.

Niezależnie od formy zatrudnienia, jaką oferujesz, powinieneś o niej wspomnieć w ogłoszeniu o pracę. Każda jest bowiem atrakcyjna – o tym decydują osoby poszukujące posady. Podając taką informację w ogłoszeniu, możesz zaś ułatwić potencjalnym pracownikom podjęcie decyzji, czy są oni zainteresowani wysłać na wskazany adres CV i list motywacyjny.


Jakie jeszcze informacje zawrzeć w ogłoszeniu o pracę?

Jeżeli właśnie przygotowujesz ofertę pracy, to musisz wiedzieć, jakie informacje koniecznie powinieneś zawrzeć, aby kandydaci byli pewni, że chcą bliżej poznać ciebie i stworzoną przez ciebie firmę. Oto najważniejsze:

  • Informacje o firmie – wystarczy kilka zdań, ale nie pomijaj tej sekcji. Poinformuj, ilu pracowników znalazło w twojej firmie zatrudnienie, czym się na co dzień zajmujecie i z kim współpracujecie. Możesz również wspomnieć o sukcesach – sam przyznasz, że chciałbyś pracować w firmie, która osiąga sukcesy i jest doceniana przez swoich klientów, prawda?
     
  • Zakres obowiązków – powinieneś jak najbardziej precyzyjnie wskazać zakres obowiązków. Pamiętaj, że w różnych firmach na tym samym stanowisku pracy zatrudnieni mogą wykonywać inne czynności.
     
  • Wymagania – jeżeli napiszesz „znajomość języka angielskiego” bez sprecyzowania poziomu, to spodziewaj się, że poszczególni kandydaci będą prezentować różne poziomy znajomości tego języka. Nie chcesz tracić czasu? Pamiętaj zatem, aby sprecyzować swoje oczekiwania.
     
  • Do kiedy trwa rekrutacja? Jeżeli wiesz, kiedy zamierzasz zakończyć rekrutację, to w ogłoszeniu umieść informację, kiedy potencjalni zainteresowani mogą spodziewać się odpowiedzi. To szczególnie istotne, jeżeli nie zamierzasz dziękować za aplikację poszczególnym zainteresowanym, wysyłając wiadomość zwrotną.

Pamiętaj – im ogłoszenie o pracę będzie szczegółowej napisane, tym lepiej.

Oceń ten wpis
Oferta pracy a forma zatrudnienia, czyli jak zatrudniasz
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Norbi
2019-12-17, 11:00
Dobrze opisany temat. W ten sposób warto się edukować w tym zakresie. Wcześniej mało znane rozwiązania a obecnie jakoś wszystko staje się bardziej zrozumiale.
Aleksander
2019-12-05, 11:45
Staże też są dobre. Przebieg stażu sam w sobie nie określa konieczności ustanowienia stosunku pracy między firmą a stażystą. Firmy mają wiele potrzeb i to samo dotyczy rodzajów zawieranych umów.
Miquel
2019-05-07, 15:07
Pracownicy zatrudnieni na czas określony różnią się od pracowników stałych, którzy są zatrudnieni na bieżąco, dopóki pracodawca lub pracownik nie zakończy stosunku pracy. Różna jest polityka firm.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.