Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Oferta pracy a forma zatrudnienia, czyli jak zatrudniasz

25 marca 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

3 komentarze
Oferta pracy a forma zatrudnienia, czyli jak zatrudniasz
Odkryj, jak skuteczna propozycja i oferta zatrudnienia pracownika mogą być kluczem do sukcesu rekrutacji. Zdobądź wskazówki dla pracodawców i zwiększ swoje szanse.

Eksperci nie mają wątpliwości – dziś śmiało można mówić o rynku pracowników. To właśnie oni dyktują warunki, przebierają w ofertach i wymagają, żeby pracodawcy – poza adekwatnym do wykształcenia i doświadczenia wynagrodzeniem – zaoferowali im również pozapłacowe benefity. Co więcej, nie bez znaczenia jest również forma zatrudnienia.

Współcześnie wielu pracodawców zatrudnia w oparciu o elastyczne formy zatrudnienia. Świetnym przykładem jest choćby umowa o dzieło. Z punktu widzenia firmy to spore oszczędności, zaś z punktu widzenia pracownika brak socjalnego zabezpieczenia. Czy warto zatem wspominać o formie zatrudnienia w ogłoszeniu o pracę? Okazuje się, że tak.

Propozycja zatrudnienia, czyli ogłoszenie o pracę

Propozycja zatrudnienia stanowi kluczowy etap procesu rekrutacji pracownika i zasługuje na szczególną uwagę. Dla pracodawcy opracowanie oferty, która będzie atrakcyjna i odpowiednia dla potencjalnego kandydata, może zdecydować o sukcesie całego procesu. Oferta powinna zawierać nie tylko informacje o wynagrodzeniu i benefitach, ale również jasno określać oczekiwania i możliwości rozwoju w firmie.

Publikowanie ofert pracy to nie tylko formalność, ale także sposobność do wykazania się jako pracodawca. Wyjątkowość i klarowność oferty mogą przekonać najlepszych kandydatów do wyboru właśnie Twojej firmy. Upewnij się, że oferta zatrudnienia pracownika jest zgodna z obowiązującym prawem pracy, zawiera wszystkie niezbędne elementy i jest sformułowana w sposób, który odzwierciedla wartości i kulturę Twojej organizacji.

Rekrutacja pracownika to proces złożony i wymagający. Podczas wybierania najlepszego kandydata na stanowisko, ważne jest, aby nie tylko zwrócić uwagę na kompetencje i doświadczenie, ale także na to, jak kandydat wpasuje się w kulturę firmy. Właściwa oferta zatrudnienia, przygotowana z myślą o specyfice Twojej firmy i potrzebach rynku, może być kluczem do przyciągnięcia właściwych talentów i osiągnięcia długoterminowego sukcesu w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi.

Forma zatrudnienia – a jaką Ty oferujesz?

Wśród pracowników najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę. Nie jest to przypadek – zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę gwarantuje szereg przywilejów, np. płatny urlop, możliwość skorzystania z płatnego zwolnienia lekarskiego czy dostęp do urlopów związanych z rodzicielstwem.

Mimo że to właśnie umowa o pracę jest najczęściej pożądana przez pracowników, nie można zapomnieć, że pracodawcy oferują również inne umowy, np. umowę o dzieło czy zlecenie. Takie umowy są doceniane głównie przez osoby zainteresowane pracą w niepełnym wymiarze godzin lub chcące samodzielnie decydować o czasie swojej pracy.

Niezależnie od formy zatrudnienia, jaką oferujesz, powinieneś o niej wspomnieć w ogłoszeniu o pracę. Każda bowiem może być atrakcyjna – o tym decydują osoby poszukujące posady. Podając taką informację w ogłoszeniu, możesz ułatwić potencjalnym pracownikom podjęcie decyzji, czy są oni zainteresowani wzięciem udziału w Twojej rekrutacji.

Szukasz pracy?

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Skuteczna rekrutacja pracownika zależy w głównej mierze od jasnej i atrakcyjnej propozycji oraz oferty zatrudnienia, dostosowanej do kultury i wartości Twojej firmy.

Jakie jeszcze informacje zawrzeć w ogłoszeniu o pracę?

Jeżeli właśnie przygotowujesz ofertę pracy, to musisz wiedzieć, jakie informacje koniecznie powinieneś zawrzeć, aby kandydaci byli pewni, że chcą bliżej poznać Ciebie i stworzoną przez Ciebie firmę. Oto najważniejsze:

 • Informacje o firmie – wystarczy kilka zdań, ale nie pomijaj tej sekcji. Poinformuj, ilu pracowników znalazło w Twojej firmie zatrudnienie, czym się na co dzień zajmujecie i z kim współpracujecie. Możesz również wspomnieć o sukcesach – sam przyznasz, że chciałbyś pracować w firmie, która osiąga sukcesy i jest doceniana przez swoich klientów, prawda?
   
 • Zakres obowiązków – powinieneś jak najbardziej precyzyjnie wskazać zakres obowiązków na oferowanym stanowisku. Pamiętaj, że w różnych firmach na tym samym stanowisku pracy zatrudnieni mogą wykonywać inne czynności.
   
 • Wymagania – jeżeli napiszesz „znajomość języka angielskiego” bez sprecyzowania poziomu, to spodziewaj się, że poszczególni kandydaci będą prezentować różne poziomy znajomości tego języka. Nie chcesz tracić czasu? Pamiętaj zatem, aby sprecyzować swoje oczekiwania.
   
 • Do kiedy trwa rekrutacja? Jeżeli wiesz, kiedy zamierzasz zakończyć rekrutację, to w ogłoszeniu umieść informację, kiedy potencjalni zainteresowani mogą spodziewać się odpowiedzi. To szczególnie istotne, jeżeli nie zamierzasz dziękować za aplikację poszczególnym zainteresowanym, wysyłając wiadomość zwrotną.

Pamiętaj – im ogłoszenie o pracę będzie bardziej szczegołowo napisane, tym lepiej.

Employer branding — potężny oręż w rekrutacji

Kreowanie i budowanie silnego employer brandingu jest kluczowe dla każdej organizacji, ponieważ ma ono ogromny wpływ na postrzeganie firmy jako atrakcyjnego pracodawcy przez potencjalnych kandydatów. Dzisiejsi pracownicy coraz częściej biorą pod uwagę nie tylko samą ofertę pracy, ale także reputację i wizerunek firmy jako miejsca, w którym chcą pracować. Dlatego ważne jest, aby firma aktywnie budowała swoją markę w internecie poprzez publikację atrakcyjnych treści, relacje z pracownikami, opinie na portalach społecznościowych oraz prezentację wartości i kultury organizacyjnej. Silny employer branding może przyciągnąć wysokiej jakości kandydatów, zmniejszyć koszty rekrutacji oraz zwiększyć zaangażowanie pracowników, co przyczynia się do sukcesu i rozwoju firmy.

Video

Podsumowanie

Podsumowując, stosowanie dobrych nawyków w procesie rekrutacji może znacząco wpłynąć na efektywność i skuteczność rekrutacji w firmie. Precyzyjne ogłoszenia o pracę, rzetelny proces selekcji kandydatów oraz profesjonalna komunikacja z kandydatami to kluczowe elementy, które mogą przyczynić się do pozyskania najlepszego talentu dla organizacji. Dodatkowo, dbałość o pozytywne doświadczenia kandydatów podczas całego procesu rekrutacyjnego może budować reputację firmy jako atrakcyjnego pracodawcy. Wdrażanie i utrzymywanie tych dobrych praktyk może zatem przynieść wymierne korzyści w długoterminowej perspektywie dla każdej organizacji.

Najczęściej zadawane pytania

Jak stworzyć skuteczną propozycję zatrudnienia?

Propozycja powinna być jasna, zawierać informacje o wynagrodzeniu, beneficjach, i odzwierciedlać wartości firmy.

Co jest ważne podczas składania ofert zatrudnienia?

Oferta powinna być zgodna z prawem pracy, zawierać wszystkie niezbędne elementy i odzwierciedlać kulturę organizacji.

Jakie są klucze do sukcesu w rekrutacji pracownika?

Kluczem jest właściwa oferta, jasność oczekiwań, i zrozumienie, jak kandydat wpasuje się w kulturę firmy.

Czy mogę dostosować propozycję zatrudnienia do różnych kandydatów?

Tak, dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb i umiejętności kandydata może zwiększyć atrakcyjność oferty.

Czym różni się składanie ofert zatrudnienia od propozycji zatrudnienia?

Składanie ofert odnosi się do formalności i prawnych wymogów, podczas gdy propozycja skupia się na atrakcyjności i spersonalizowaniu oferty.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

3 komentarze

Norbi

Norbi

Dobrze opisany temat. W ten sposób warto się edukować w tym zakresie. Wcześniej mało znane rozwiązania a obecnie jakoś wszystko staje się bardziej zrozumiale.
Aleksander

Aleksander

Staże też są dobre. Przebieg stażu sam w sobie nie określa konieczności ustanowienia stosunku pracy między firmą a stażystą. Firmy mają wiele potrzeb i to samo dotyczy rodzajów zawieranych umów.
Miquel

Miquel

Pracownicy zatrudnieni na czas określony różnią się od pracowników stałych, którzy są zatrudnieni na bieżąco, dopóki pracodawca lub pracownik nie zakończy stosunku pracy. Różna jest polityka firm.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.