Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30662        SUBSKRYBUJE: 7500
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Benefity pracownicze - co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się je oferować pracownikom?

Benefity pracownicze - co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się je oferować pracownikom?
Wynagrodzenie to nie wszystko – aby pracownik zainteresował się pracą w danej firmie, jej właściciel często musi zaproponować mu pozapłacowe benefity pracownicze. Zamierzasz takie wdrożyć, aby ponieść atrakcyjność pracy w twojej firmie z punktu widzenia pracowników? Dowiedz się, co musisz wiedzieć o benefitach pracowniczych.

W ostatnim czasie mówi się o rynku pracowników. Oznacza to, że pracodawcy mają dość spory kłopot ze znalezieniem osób chętnych do pracy. To powoduje, że rosną wynagrodzenia, a część firm decyduje się przyznać kluczowym pracownikom dodatkowe premie. Jeżeli spojrzeć na oferty pracy opublikowane na portalach pracy, to z łatwością można zauważyć, że w treści coraz większej ilości z nich można znaleźć informacje o dodatkowych bonusach, do których będzie miała dostęp osoba zatrudniona. Mowa tu o tzw. benefitach pracowniczych.

Obawiasz się, że pracownicy zaczną odchodzić do konkurencji, gdyż ty nie oferujesz wystarczająco atrakcyjnych warunków zatrudnienia? Zdecydowałeś się na benefity pracownicze? Zanim postawisz na karty sportowe, które są w ostatnim czasie bardzo modne, dowiedz się więcej o najbardziej pożądanych wśród pracowników benefitach.


Dostęp do prywatnej opieki medycznej

Czy w ostatnim czasie próbowałeś umówić się na wizytę u lekarza, korzystając z faktu, że posiadasz ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli nie, to musisz wiedzieć, że kolejki do specjalistów są nie tygodniowe – do niektórych na wizytę trzeba czekać miesiącami. Z tego też względu jednym z najbardziej pożądanych wśród pracowników benefitów pozapłacowych jest dostęp do prywatnej opieki medycznej.

Dlaczego powinieneś zdecydować się właśnie na taki benefit pracowniczy? Poza tym, że jest on pożądany przez pracowników, musisz pamiętać, że dla ciebie oznacza on, że twoi podwładni będą rzadziej korzystać ze zwolnień lekarskich. Skoro będą mieć niemal natychmiastowy dostęp do prywatnych gabinetów lekarskich, nie będą musieli czekać, aby poznać diagnozę. Nie bez przyczyny mówi się, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.


Możliwość korzystania ze służbowego sprzętu po godzinach

O ile dostęp do prywatnej służby medycznej mogą dostać wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie (niezależnie od zajmowanego stanowiska), to możliwość korzystania ze służbowego sprzętu po godzinach jest już zarezerwowany wyłącznie dla tych, którzy np. pracują w terenie. To oni mają do dyspozycji firmowy samochód, telefon czy przenośny komputer.

Jeżeli zdecydujesz się na taki pozapłacowy benefit, to musisz mieć świadomość, że nie wszyscy z niego skorzystają. W takiej sytuacji dobrze, gdy dostęp do poszczególnych benefitów powiążesz ze stanowiskiem zajmowanym w firmie. Im wyższe, na tym bardziej atrakcyjne i nietypowe benefity powinien móc liczyć pracownik.


Czy za wszystko musisz płacić wyłącznie ty?

Duże firmy mogą pozwolić sobie poniesienie kosztów związanych z opłaceniem pracownikom dostępu do prywatnej opieki medycznej. W przypadku mniejszych podmiotów nie zawsze jest to możliwe. Prowadzisz niewielką firmę? Musisz mieć świadomość, że nie musisz ponosić wszelkich kosztów związanych z przyznaniem pracownikom benefitów pozapłacowych – możesz je finansować częściowo. Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze zrobisz, jeżeli odpowiednio wcześniej porozmawiasz z osobami zatrudnionymi – warto je zapytać, na czym zależy im najbardziej i ile są w stanie za to płacić.

Załóżmy, że pracownicy są zainteresowani dostępem do prywatnej opieki medycznej. Jeżeli będą musieli płacić miesięcznie np. 10–20 zł tytułem składki, zaś pozostałą część sfinansujesz ty, to powinni być zadowoleni.

Oceń ten wpis
Benefity pracownicze - co musisz o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się je oferować pracownikom?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 7

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.