Motywowanie pracowników

Benefity pracownicze - co musisz o nich wiedzieć ?

20 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

9 komentarzy
Benefity pracownicze - co musisz o nich wiedzieć ?
Wynagrodzenie to nie wszystko – aby pracownik zainteresował się pracą w danej firmie, jej właściciel często musi zaproponować mu pozapłacowe benefity pracownicze. Zamierzasz takie wdrożyć, aby ponieść atrakcyjność pracy w twojej firmie z punktu widzenia pracowników? Dowiedz się, co musisz wiedzieć o benefitach pracowniczych.

W ostatnim czasie mówi się o rynku pracowników. Oznacza to, że pracodawcy mają dość spory kłopot ze znalezieniem osób chętnych do pracy. To powoduje, że rosną wynagrodzenia, a część firm decyduje się przyznać kluczowym pracownikom dodatkowe premie. Jeżeli spojrzeć na oferty pracy opublikowane na portalach pracy, to z łatwością można zauważyć, że w treści coraz większej ilości z nich można znaleźć informacje o dodatkowych bonusach, do których będzie miała dostęp osoba zatrudniona. Mowa tu o tzw. benefitach pracowniczych.

Motywowanie pracowników benefitami to dobry pomysł?

Czy kwoty przeznaczane na benefity dla pracowników będą wzrastać? Według specjalistów tak, bo te spełniają swoją funkcję: motywują zatrudnionych i jednocześnie sprawiają, że przedsiębiorcy nie muszą wypłacać swoim podwładnym np. premii. Trzeba też pamiętać, że taką formę doceniają też sami zatrudnieni, a to oznacza, że w walce o dobrego pracownika dodatkowe świadczenia mogą okazać się bezkonkurencyjne.

Systemy motywacyjne dla pracowników

W dzisiejszych czasach, w których znalezienie dobrego pracownika oraz utrzymanie go jest bardzo trudne, pracodawcy zaczynają przykładać coraz większą uwagę do nie tylko dobrego wynagradzania swoich pracowników, ale również do oferowania im ciekawych dodatków. Są to tzw. pozapłacowe czynniki motywacyjne, których głównym celem jest nie tylko docenienie pracownika, poprawienie morale zespołu czy przywiązanie pracownika do naszej firmy, ale przede wszystkim stworzenie odpowiedniego (pozytywnego) wizerunku pracodawcy.

Wiele firm indywidualnie ustala własne programy motywacyjne dla pracowników. Najczęściej składają się one z kilku elementów. Podstawowym z nich zazwyczaj jest pakiet w prywatnej przychodni, umożliwiający szybkie umówienie się do lekarza internisty lub specjalisty, skorzystanie z usług dentysty poza NFZ i wykonanie specjalistycznych badań. Takie pakiety pracodawcy dają nie tylko swoim pracownikom, ale jeśli wyrażą oni taką zgodę to również członkom ich rodziny. Kolejnym równie popularnym dodatkiem jest karta sportowa umożliwiająca korzystanie z różnych siłowni, basenów i klubów sportowych. Programy motywacyjne obejmują także karty pozwalające na zakup tańszych biletów do kina czy zawierające znaczne zniżki na zabiegi kosmetyczne.

Szukasz pracy?
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Pracownik/czka Magazynu

FUNDACJA AKTYWIZACJA

  • Rzeszów
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - zmiany nocno-poranne

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 28-28 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Motywacja pozapłacowa to także wydarzenia organizowane wewnątrz zakładu pracy. Nie chodzi tutaj wyłącznie o imprezy firmowe, Wigilie czy jubileusze, ale np. o tzw. owocowe piątki, kiedy wszyscy pracownicy otrzymują nieograniczony dostęp do warzyw i owoców. Każdy pracodawca oczywiście może ustalić inny dzień tygodnia na organizację takiego wydarzenia.

Bardzo popularne w większych polskich firmach jest przyznawanie bonów na zakupy przedświąteczne dla swoich pracowników czy zakup prezentów mikołajkowych dla ich dzieci przez pracodawcę. Najczęściej wygląda to tak, że pracodawca wręcza pracownikowi książkę reklamową z zabawkami do wyboru i pracownik sam pod swoje dziecko wybiera konkretną rzecz, która zostaje później zakupiona z środków firmowych.

Czy opłaca się to pracodwacom ?

Czy inwestowanie w benefity pracownicze się opłaca? Według przedsiębiorców tak. Pracownicy, mający np. kilka ofert pracy, mogą przy wyborze kierować się właśnie dodatkowymi profitami, płynącymi z podjęcia współpracy z jedną z firm. Również przez samych zainteresowanych, czyli pracowników, są one bardzo pożądane. A co najczęściej oferują podmioty zatrudniające?

Możliwość korzystania ze służbowego sprzętu po godzinach

O ile dostęp do prywatnej służby medycznej mogą dostać wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie (niezależnie od zajmowanego stanowiska), to możliwość korzystania ze służbowego sprzętu po godzinach jest już zarezerwowany wyłącznie dla tych, którzy np. pracują w terenie. To oni mają do dyspozycji firmowy samochód, telefon czy przenośny komputer.

Pakiet medyczny czyli najpopularniejszy benefit

Badania dotyczące benefitów pracowniczych przeprowadziła m.in. firma Sedlak & Sedlak. Z raportu "Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2013 roku" wynika, że najpopularniejszym świadczeniem, jakie oferowane jest przez pracodawców wciąż są pakiety medyczne, uprawniające do korzystania z prywatnej opieki medycznej.

Fakt, że jest to najpopularniejsze świadczenie pracownicze (na które wskazało aż 61% ankietowanych) nie jest przypadkiem i ściśle wiąże się z sytuacją służby zdrowia w naszym kraju. Ale na tę kwestię warto spojrzeć również oczami pracodawców: długie zwolnienie, na jakim może przebywać pracownik i konieczność szukania zastępstwa powoduje, że i podmioty zatrudniające dostrzegają potrzebę oferowania takiego benefitu pracowniczego.

Benefity Opis Popularność Zalety
Pakiet medyczny Oferuje prywatną opiekę medyczną Najpopularniejszy Zapewnia szybki dostęp do specjalistów i redukuje czas zwolnień lekarskich
Siłownia Pakiety na zajęcia fizyczne Popularny Promuje aktywność fizyczną i poprawia zdrowie pracowników
Telefony i laptopy Możliwość korzystania ze służbowego sprzętu Mniej popularny Ułatwia pracę i komunikację, ale nie jest uniwersalny dla wszystkich pracowników

Siłownia i inne benefity dla pracowników

W myśl tej zasady należałoby rozpatrywać fakt, że ponad 46% ankietowanych otrzymuje od firmy pakiety na zajęcia fizyczne (basen, siłownia, fitness). Ten punkt wiąże się nie tylko ze wskazaną już chęcią zapewnienia pracownikom zdrowia, lecz także tym, że takie pakiety są stosunkowo tanie. W praktyce przedsiębiorca nie musi przeznaczać wiele środków, by zaoferować swoim podwładnym np. miesięczny czy kwartalny karnet na siłownię.

Nacisk na promowanie aktywności fizycznej przy benefitach jest ważny z jeszcze innego punktu widzenia. Najczęściej na benefity liczyć mogą wykwalifikowani pracownicy, którzy znaczną część dnia spędzają przy biurku. To kolejny powód, dla którego pracodawcy zauważają konieczność stawiania właśnie na takie środki motywujące. To doskonały sposób, by po całym dniu pracy zażyć trochę ruchu. A bezpłatna wejściówka na siłownię czy basen z całą pewnością kusi.

Telefony i laptopy - mniej popularne benefity

Choć 42% ankietowanych za benefit uważa możliwość korzystania ze służbowego telefonu w celach prywatnych, to trzeba pamiętać, że w ostatnich latach zdecydowanie zmieniło się wyposażenie biurek pracowników – na większości obowiązkowo musi znaleźć się komputer, telefon, a czasem nawet kluczyki do służbowego auta. W efekcie, nie każdy zatrudniony musi odczuwać otrzymanie takiego wyposażenia jako benefit pracowniczy.

W przypadku służbowych telefonów, których pracownicy mogą używać do celów prywatnych, pojawia się też pytanie o to, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza swoich podwładnych. Nie każdy po prostu reguluje całość kwoty widniejącej na rachunku. Bywa, że część faktury z własnej kieszeni musi pokryć osoba zatrudniona.

Czy za wszystko musisz płacić wyłącznie ty?

Duże firmy mogą pozwolić sobie poniesienie kosztów związanych z opłaceniem pracownikom dostępu do prywatnej opieki medycznej. W przypadku mniejszych podmiotów nie zawsze jest to możliwe. Prowadzisz niewielką firmę? Musisz mieć świadomość, że nie musisz ponosić wszelkich kosztów związanych z przyznaniem pracownikom benefitów pozapłacowych – możesz je finansować częściowo. Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze zrobisz, jeżeli odpowiednio wcześniej porozmawiasz z osobami zatrudnionymi – warto je zapytać, na czym zależy im najbardziej i ile są w stanie za to płacić.

Ciekawostki i dodatkowe informacje o benefitach pracowniczych

  • Pierwszy pakiet medyczny dla pracowników został wprowadzony w Niemczech w 1883 roku przez kanclerza Otto von Bismarcka.
  • Według raportu "Benefity pracownicze w Polsce" z 2021 roku, aż 79% pracowników uważa benefity za ważny czynnik przy wyborze pracodawcy.
  • Benefity takie jak opieka nad zwierzętami w miejscu pracy czy dni wolne na cele charytatywne zyskują coraz większą popularność wśród pracodawców.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najpopularniejsze benefity pracownicze?

Najpopularniejsze benefity to pakiety medyczne i dostęp do siłowni.

Jak benefity pracownicze motywują pracowników?

Benefity pracownicze motywują pracowników poprzez oferowanie dodatkowych świadczeń poza wynagrodzeniem, co zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy.

Czy warto inwestować w benefity pracownicze?

Tak, inwestowanie w benefity pracownicze przynosi korzyści zarówno dla pracowników, którzy są bardziej zmotywowani, jak i dla pracodawców, którzy przyciągają i zatrzymują najlepszych pracowników.

Kto może skorzystać z beneficjów pracowniczych?

Benefity pracownicze mogą korzystać wszyscy pracownicy zatrudnieni w firmie, a ich dostęp może być powiązany z zajmowanym stanowiskiem.

Czy benefity pracownicze są dostępne dla wszystkich pracowników?

Tak, benefity pracownicze mogą być dostępne dla wszystkich pracowników, ale niektóre z nich mogą być dostępne tylko dla określonych grup, na przykład pracowników w terenie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

9 komentarzy

Aldona

Aldona

Niektórzy ludzie mogą nigdy nie być zmotywowani wewnętrznie i tylko motywacja zewnętrzna będzie dla nich ok, aby wykonać zadania.
Phoebe

Phoebe

Dzisiaj można coś ciekawego wymyślić tylko tylko z sensem. Nie każdy przecież ceni sobie jakieś bzdury.Bardzo dobrze jakby to zestawić z innymi firmami czy się sprawdza.
termalica

termalica

Możesz motywować pracowników, zachęcając ich do dobrego działania. Jest to jednak wyczerpujące i czasami powoduje frustrację po obu stronach. Różnie z tym bywa.
Harek

Harek

Gdy pracownicy są zmotywowani do pracy, na ogół dokładają wszelkich starań w zadania, które są im przypisane. Dobrze jest dobrze wybrać te benefity by było to korzystne dla każdej firmy.
Qubel

Qubel

Nikt nie chce stać w obskurnym, nudnym miejscu przez wiele godzin. Estetyczne, dobrze oświetlone, funkcjonalne i przyjemne miejsce sprawia, że ​​praca jest o wiele przyjemniejsza. Ciekawe bonusy zawsze są modne.
Sobolewski

Sobolewski

Decydującym czynnikiem, który negatywnie wpływa na wydajność i wydajność zarówno firmy jako całości, jak i indywidualnego pracownika, jest niska motywacja pracowników.
Fonia

Fonia

Najprostsza, ale kosztowna, jest motywacja materialna. Rzeczywiście, większość ludzi wierzy, że praca jest konieczna, aby zarobić pieniądze „na całe życie”. Dlatego wielu często wybiera pracę, oceniając przede wszystkim, ile za nią zapłacą.
pantera

pantera

No opieka medyczna czy jakiś dedykowany oddział medyczny to spoko rzecz. My nie mamy, napiszcie jak to jest z wizytami u lekarza? Czy to jest bardzo opłacalna sprawa?
Shelm

Shelm

Bardzo dobra jest płatna opieka medyczna oraz różne rodzaje polis jakie co lepsze firmy dają. Korzystne poza pieniędzmi są także zwykłe codzienne rzeczy jak docenienie przez kierownictwo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka