Stawka minimalna dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie - co warto wiedzieć?

Stawka minimalna dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie - co warto wiedzieć?
Jesteś pracownikiem? Zatem z pewnością masz świadomość tego, że w najpełniejszy sposób chroni cię umowa o pracę. Jeżeli pracodawca zaproponuje ci podpisanie takiej umowy, możesz korzystać m.in. z płatnych urlopów czy wypowiedzenia. Co w przypadku, gdy pracujesz w oparciu o umowę o umowę cywilnoprawną?

W takim przypadku nie masz takich możliwości – nie przysługują ci uprawnienia pracownicze, nie możesz również liczyć na to, że otrzymasz najniższe wynagrodzenie za swoją pracę. Ostatnia kwestia była jednak szeroko dyskutowana, a w ministerstwach trwały szeroko zakrojone prace na nową ustawą. Rezultat? Niedawno prezydent podpisał ustawę o minimalnej stawce godzinowej.


Zmiany już od 1 stycznia 2017 r.

Ile będziesz musiał zarabiać na godzinę od 1 stycznia 2017 r., jeżeli pracujesz na umowie zlecenie lub podpisałeś umowę o świadczenie usług? Ponieważ wysokość minimalnej stawki godzinowej będzie ściśle powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, to przyjmując, że to będzie wynosi 2 000 zł brutto, twój pracodawca nie będzie mógł ci zaproponować stawki niższej niż 13 zł. W kolejny latach stawka ta będzie sukcesywnie rosła, bo – o czym być może nie wiesz – wynagrodzenie minimalne również jest podnoszone każdego roku.

Jeżeli mowa o wynagrodzeniu minimalnym i stawce godzinowej, która będzie obowiązywała w stosunku do osób zatrudnionych np. na podstawie umowy o pracę, to trzeba pamiętać, że wysokość pensji minimalnej zależy od stażu. Osoby, które dopiero rozpoczynają pracę, muszą liczyć się z tym, że otrzymają wynagrodzenie  w wysokości 80% najniższego wynagrodzenia za pracę. W przypadku stawki godzinowej ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić takiego rozgraniczenia, co oznacza, że wysokość stawki godzinowej nie jest uzależniona od wynagrodzenia.


Kto będzie mieć prawo do stawki godzinowej?

Na to pytanie odpowiedź została częściowo udzielona powyżej. Na wspomniane 13 zł mogą liczyć m.in. osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenia. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyna grupa pracowników. Aby optymalizować koszty zatrudnienia, wielu pracodawców zachęca pracowników do założenia działalności gospodarczą. Po otwarciu takiej, współpracują oni ze swoim byłym pracodawcą.

Samozatrudnieni świadczący usługi dla firm również będą mieli prawo do wynagrodzenia w wysokości 13 zł za godzinę. Takie rozwiązanie ma wyeliminować sytuację, że były pracownik faktycznie będzie zarabiał mniej niż na etacie. Niestety, aktualnie takie sytuacje zdarzają się bardzo często.

To Cię powinno też zainteresować: Umowa zlecenie - jakie składki należy odprowadzić?


Przestrzeganie przepisów skontroluje PIP

Wprowadzenie przepisów to jedna kwestia, drugą jest zaś ich przestrzeganie. Ustawodawca zdecydował, że kontroli w tym zakresie będą przeprowadzać inspektorzy zatrudnieni w Państwowej Inspekcji Pracy. Trzeba pamiętać, że tacy pracownicy zajmują się kontrolowaniem pracodawców zatrudniających pracowników na podstawie umów o pracę. Ponieważ jednak w zakładzie pracy obok siebie pracują zarówno osoby zatrudnione w oparciu o etat, jak i umowy cywilnoprawne, to kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa przez inspektów Państwowej Inspekcji Pracy wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Pozostaje jeszcze kwestia nadużyć i odpowiedzialności pracodawców. Jakie rozwiązania w tej kwestii zostały przyjęte? Za naruszenie przepisów dotyczących zaniżania wynagrodzenia przysługującego osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych na pracodawcę zostanie nałożona grzywna w wysokości od 1 000 do 30 000 zł.

Oceń ten wpis
Stawka minimalna dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie - co warto wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dagmara
2019-12-17, 11:02
Stawka minimalna jest niska, ale trzeba przyznać że w ciągu kilku lat szybciej wzrasta niż to było wcześniej.
Ewka
2019-12-05, 11:46
Co roku ma wzrastać. Teraz pis mówi, że będzie ona największa do lat. Z drugiej strony co to za nowość jak wszystkie ceny rosną. No ale musi taka stawka być ustalana bo przecież inaczej by nie było zasad.
Tadek
2019-05-07, 15:09
Ciekawe co się w tym względzie zmieni w przypadku nowej ustawy dotyczącej umów cywilno-prawnych jakie mają mieć jakieś znaczenie przy ustalaniu wysokości emerytur.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.