Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Stawka minimalna dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie - co warto wiedzieć?

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 29 głosów

29 głosów

3 komentarze
Stawka minimalna dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie - co warto wiedzieć?
Dowiedz się, jak minimalna stawka godzinowa wpływa na twoje wynagrodzenie jako pracownika. Zrozumienie podwyżek, terminu wypłat i obliczania pensji według stawki.

Stawki godzinowe dla umów zlecenie i świadczenie usług

Ile będziesz musiał zarabiać na godzinę, jeżeli pracujesz na umowie zlecenie lub podpisałeś umowę o świadczenie usług Ponieważ wysokość minimalnej stawki godzinowej będzie ściśle powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, to przyjmując, że to będzie wynosi  3 600 zł brutto, twój pracodawca nie będzie mógł ci zaproponować stawki niższej niż 23.50 zł. W kolejny latach stawka ta będzie sukcesywnie rosła, bo – o czym być może nie wiesz – wynagrodzenie minimalne również jest podnoszone każdego roku.

Jeżeli mowa o wynagrodzeniu minimalnym i stawce godzinowej, która będzie obowiązywała w stosunku do osób zatrudnionych np. na podstawie umowy o pracę, to trzeba pamiętać, że wysokość pensji minimalnej zależy od stażu. Osoby, które dopiero rozpoczynają pracę, muszą liczyć się z tym, że otrzymają wynagrodzenie  w wysokości 80% najniższego wynagrodzenia za pracę. W przypadku stawki godzinowej ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić takiego rozgraniczenia, co oznacza, że wysokość stawki godzinowej nie jest uzależniona od wynagrodzenia.

Pensja według stawki

Pracując na umowę zlecenia lub świadczenie usług, wynagrodzenie pracownika jest często ustalane na podstawie stawki godzinowej. Oznacza to, że pensja według stawki będzie zależeć od liczby godzin, które faktycznie przepracowałeś. To jest szczególnie ważne dla osób pracujących na niepełnym etacie lub dla tych, którzy pracują niewygodne godziny.

Pamiętaj, że pensja według stawki powinna zawsze przestrzegać minimalnej stawki godzinowej. Jeżeli twoje wynagrodzenie jest poniżej tej stawki, powinieneś skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy lub innym odpowiednim organem, aby uzyskać pomoc.

Temat Opis
Zastosowanie minimalnej stawki Obowiązujące dla osób zatrudnionych na umowy zlecenie lub świadczenie usług, zapewniające minimalne wynagrodzenie godzinowe.
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia Podwyżka minimalnej stawki godzinowej ustalana jest przez rząd i ma bezpośredni wpływ na płacę minimalną brutto.
Wypłata wynagrodzenia Wynagrodzenie powinno być wypłacane regularnie, zwykle raz w miesiącu, i powinno obejmować minimalną stawkę godzinową.
Pensja według stawki Stawka godzinowa jest kluczowa dla osób pracujących na umowy zlecenia lub świadczenie usług, powinna przestrzegać minimalnej stawki godzinowej.

Grupy pracowników uprawnione do minimalnej stawki godzinowej

Na to pytanie odpowiedź została częściowo udzielona powyżej. Na wspomniane 23.50 zł mogą liczyć m.in. osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenia. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyna grupa pracowników. Aby optymalizować koszty zatrudnienia, wielu pracodawców zachęca pracowników do założenia działalności gospodarczą. Po otwarciu takiej, współpracują oni ze swoim byłym pracodawcą.

Samozatrudnieni świadczący usługi dla firm również będą mieli prawo do wynagrodzenia w wysokości 23.50 zł za godzinę. Takie rozwiązanie ma wyeliminować sytuację, że były pracownik faktycznie będzie zarabiał mniej niż na etacie. Niestety, aktualnie takie sytuacje zdarzają się bardzo często.

Zastosowanie minimalnej stawki

Zrozumienie, kiedy zastosowanie minimalnej stawki godzinowej jest obowiązujące, jest kluczowe dla każdego pracownika. Jest to szczególnie istotne dla osób zatrudnionych na umowach zlecenia lub świadczenia usług, gdzie ich godzina pracy jest zazwyczaj określana przez stawkę za godzinę. Dlatego, jeśli pracujesz na takiej umowie, musisz wiedzieć, że obowiązuje minimalna stawka, którą pracodawca musi ci zapewnić. Ta stawka ma na celu ochronę pracowników przed niewystarczającym wynagrodzeniem, gwarantując im pewien poziom dochodów.

Zastosowanie minimalnej stawki godzinowej jest ściśle związane z minimalnym wynagrodzeniem, które jest ustalane każdego roku. Oznacza to, że jeśli minimalne wynagrodzenie wzrasta, wzrasta również minimalna stawka godzinowa. Ten system ma na celu zapewnienie, że pracownicy otrzymują godziwe wynagrodzenie za swoją pracę.

Kontrola przestrzegania przepisów przez PIP

Wprowadzenie przepisów to jedna kwestia, drugą jest zaś ich przestrzeganie. Ustawodawca zdecydował, że kontroli w tym zakresie będą przeprowadzać inspektorzy zatrudnieni w Państwowej Inspekcji Pracy. Trzeba pamiętać, że tacy pracownicy zajmują się kontrolowaniem pracodawców zatrudniających pracowników na podstawie umów o pracę. Ponieważ jednak w zakładzie pracy obok siebie pracują zarówno osoby zatrudnione w oparciu o etat, jak i umowy cywilnoprawne, to kontrolowanie przestrzegania przepisów prawa przez inspektów Państwowej Inspekcji Pracy wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Pozostaje jeszcze kwestia nadużyć i odpowiedzialności pracodawców. Jakie rozwiązania w tej kwestii zostały przyjęte Za naruszenie przepisów dotyczących zaniżania wynagrodzenia przysługującego osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych na pracodawcę zostanie nałożona grzywna w wysokości od 1 000 do 30 000 zł.

Zrozumienie praw i obowiązków związanych z minimalną stawką godzinową jest kluczowe dla ochrony twoich praw jako pracownika.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia jest regularnie ustalana przez rząd, co wpływa bezpośrednio na minimalną stawkę godzinową. Wpływa to na wynagrodzenia pracowników na umowach zlecenia lub świadczenia usług, gwarantując, że ich płaca minimalna brutto jest aktualizowana wraz z podwyżkami. Jest to szczególnie ważne dla pracowników, którzy są zależni od tego wynagrodzenia, aby utrzymać swój standard życia.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia oznacza także, że pracodawcy muszą dostosować swoje budżety płacowe, aby zapewnić, że są w stanie spełnić te nowe wymogi. To może prowadzić do różnych zmian w miejscu pracy, takich jak zwiększenie liczby godzin pracy lub zmiany w strukturze płac.

Wypłata wynagrodzenia

Jako pracownik zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenia lub świadczenie usług, ważne jest, abyś wiedział, kiedy i jak powinieneś otrzymać swoje wynagrodzenie. Twoje wynagrodzenie powinno być wypłacane regularnie, zwykle raz w miesiącu, i powinno obejmować minimalną stawkę godzinową, jeżeli jest to odpowiednie dla twojej umowy.

Jeśli pracujesz na podstawie stawki godzinowej, twoje miesięczne wynagrodzenie będzie zależało od liczby godzin, które faktycznie przepracowałeś. Powinno to być jasno określone w twojej umowie o pracę i powinno być zgodne z obowiązującą minimalną stawką godzinową.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o minimalnej krajowej

  • Pierwsza ustawa regulująca minimalne wynagrodzenie w Polsce została wprowadzona w 1956 roku.
  • Wysokość minimalnej krajowej jest corocznie negocjowana przez rząd, związki zawodowe i pracodawców.
  • Minimalna krajowa nie obejmuje dodatkowych świadczeń, takich jak premie czy dodatki za pracę w nocy czy w weekendy.
  • Według danych GUS, w 2022 roku około 1,5 miliona pracowników w Polsce otrzymywało minimalne wynagrodzenie.
  • W ciągu ostatnich 10 lat, minimalna krajowa w Polsce wzrosła o ponad 60%.

To może Cię również zainteresować

Umowa zlecenie - jakie składki należy odprowadzić?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

3 komentarze

Dagmara

Dagmara

Stawka minimalna jest niska, ale trzeba przyznać że w ciągu kilku lat szybciej wzrasta niż to było wcześniej.
Ewka

Ewka

Co roku ma wzrastać. Teraz pis mówi, że będzie ona największa do lat. Z drugiej strony co to za nowość jak wszystkie ceny rosną. No ale musi taka stawka być ustalana bo przecież inaczej by nie było zasad.
Tadek

Tadek

Ciekawe co się w tym względzie zmieni w przypadku nowej ustawy dotyczącej umów cywilno-prawnych jakie mają mieć jakieś znaczenie przy ustalaniu wysokości emerytur.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.