Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Najpierw umowa, potem praca. Co zmieniło się z dniem 1 września 2016 r.?

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

3 komentarze
Najpierw umowa, potem praca. Co zmieniło się z dniem 1 września 2016 r.?
Specjaliści zajmujący się zagadnieniem pracy i prawami pracowników już od dawna podkreślali, że na rynku działają firmy, których właściciele wykorzystują każdą możliwość, aby zaoszczędzić. Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze do niedawna faktycznie mogli zatrudniać bez umowy i – w razie kontroli – nie otrzymać nawet upomnienia, nie mówiąc już o karze finansowej.

Aby zlikwidować tę lukę, w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstała nowelizacja kodeksu pracy. Co dokładnie się zmieniło? O czym musisz pamiętać, zatrudniając pracownika?


Można było zatrudniać bez umowy o pracę?

Nieuczciwi pracodawcy wykorzystywali dotychczas lukę w przepisach, aby zatrudniać osoby bez umowy. Jak to możliwe? Jeszcze do niedawna przepisy prawa pracy pozwalały pracodawcom wręczyć pracownikowi umowę o końca pierwszego dnia pracy. Rezultat? Wielu pracowników nieustannie było pierwszy dzień pracy, co eliminowało konieczność wręczenia im umowy o pracę – pracowali oni „na czarno”, bez umowy.

Powyższa sytuacja była szczególnie niekorzystna dla osób zatrudnionych w branży budowalnej. Jak wiadomo, na budowie nie trudno o wypadek. Wówczas pracownik nie mógł liczyć na żadne wsparcie finansowe w postaci np. odszkodowania, bo jego przełożony nie odprowadzał za niego składek. Aby takie wywalczyć, musiał skierować sprawę do sądu pracy, a tam udowodnić, że wykonywał pracę na rzecz danej firmy.

Szukasz pracy?

Księgowa / Księgowy

JKK MOTO KWIATKOWSKI SP. K.

  • Katowice
Dodana

Kierowca kat.C od 6000 na rękę PLUS PREMIA

Jaro-Logistic

  • 8 300-8 700 zł / mc
  • Mirków
Dodana

Pracownik Produkcyjny

ALUDYNE.COM

  • Bielsko-Biała
Dodana

Asystentka stomatologiczna/higienistka stomatologiczna

Grapa Medica Sp. z o.o.

  • Konstancin-Jeziorna
Dodana
Dodana


Co się zmieniło z dniem 1 września 2016 r.?

Od 1 września obowiązujące artykuł o następującej treści: „Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków”. Oznacza to, że pracodawca nie może dopuścić do sytuacji, gdy pracownik będzie wykonywał obowiązki bez posiadania umowy o pracę przed rozpoczęciem pracy.

Modyfikacja przepisów spowodowała, że dziś pracodawcy nie mają pola do nadużyć – muszą pamiętać, aby pracownikowi wręczyć umowę o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do przygotowanego dla niego stanowiska pracy. Informacja ta jest ważna nie tylko z punktu widzenia stron podpisujących umowę o pracę, lecz także inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, którzy dotychczas – nawet, gdy mieli pewność, że pracodawca korzysta z luk prawa pracy – nie mieli podstaw, aby zareagować.


Dla zapominalskich wysokie kary

Jako pracodawca musisz samodzielnie śledzić zmiany w prawie pracy lub wspierać się wiedzą pracowników biura rachunkowego, z którego korzystasz. Zatrudniając na podstawie umowy o pracę, lepiej, abyś pamiętał o nowelizacji, która weszła w życie stosunkowo niedawno – podmioty, które nie dostosują się do obowiązujących przepisów muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami, a dokładniej mówiąc z tym, że zostaną na nie nałożone wysokie kary finansowe. O jakich mowa?

Pracodawca, który nie przestrzega obowiązku nałożonego przez niego przepisami prawa pracy, musi liczyć się z tym, że poniesie karę grzywny w wysokości od 1 000 do 30 000 zł. Jako osoba tworząca nowe miejsca pracy, z pewnością przyznasz, że to wiele. Pamiętaj zatem o tej zasadzie – najpierw umowa o pracę, potem dopuszczenie do obowiązków.

To może Cię również zainteresować

Rodzaje umów o pracę

3 komentarze

Natalia

Natalia

Umowa na czas określony stanowi wyjątek, dla którego muszą obowiązywać określone powody. w 2020 teraz ma się coś z tym zmienić.
ragnarok

ragnarok

Teraz od tego czasu jeszcze więcej się zmieniło i jak wskazują nowości w prasie to od nowego roku kolejne zmiany. Można by w takich poradach dawać aktualizacje lub odnośniki do innych bardziej aktualnych wpisów?
Dizzy

Dizzy

Normalna umowa o pracę stworzyłaby wzajemne zobowiązanie między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca zgadza się na pewną ilość pracy, a pracownik zgadza się iść i wykonać to zadanie. Chyba tylko jakieś sprawy związane ze stawką minimalną?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.