Własna firma

8 pomysłów na promocję małej firmy w Katowicach

25 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

6 komentarzy
8 pomysłów na promocję małej firmy w Katowicach
Poznaj tanie pomysły na promocję małej firmy. Dowiedz się, jak skutecznie reklamować swoją firmę online i offline. Odkryj moc marketingu społecznościowego.

Czy jako początkujący przedsiębiorca musisz zadłużać się w banku, aby rozreklamować swoją działalność? Okazuje się, że nie. Poznaj pięć pomysłów na promocję niewielkiej firmy w Katowicach i to bez konieczności posiadania wydawania dużych sum.

Jak reklamować firmę online?

Internet daje nieograniczone możliwości promocji małej firmy, nawet bez dużej inwestycji. Możliwości są naprawdę różnorodne: od prostego założenia strony internetowej i jej optymalizacji SEO, przez prowadzenie bloga, po zaawansowane techniki, jak remarketing czy kampanie Google Ads. Wszystko zależy od tego, jakie cele stawia przed sobą firma, i jakie są jej możliwości finansowe.

Zakładanie strony internetowej to podstawowy krok dla każdej firmy, która chce zaistnieć w internecie. Dzięki niej, potencjalni klienci mogą dowiedzieć się więcej o ofercie firmy, a dzięki optymalizacji SEO, strona może pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google na wysokich pozycjach. Remarketing to zaś zaawansowana technika, która pozwala na wyświetlanie reklam firmie osobom, które już raz odwiedziły jej stronę internetową. Dzięki temu, można skutecznie przypominać o sobie klientom, którzy są już zainteresowani ofertą.

Social media to kolejne potężne narzędzie, które może pomóc w promocji firmy. Wystarczy regularne publikowanie wartościowych treści, angażowanie się w rozmowy z użytkownikami i promowanie swoich postów, aby zwiększyć zasięg i zdobyć nowych klientów. Płatne kampanie w mediach społecznościowych mogą również przynieść dobre rezultaty, jeśli są dobrze przemyślane i skierowane do odpowiedniej grupy docelowej.

1) Opowiedz o swoim biznesie

Działasz głównie lokalnie? A może prowadzisz sklep internetowy? Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, powinieneś pamiętać, że to ty musisz wyjść do swoich potencjalnych klientów. Opowiedz o swoim biznesie, korzystając m.in. z lokalnych spotkań przedsiębiorców, festynów czy innych imprez, które są organizowane w twojej miejscowości. Będzie cię to kosztować niewiele, a możesz skutecznie dotrzeć do pierwszych klientów. Alternatywą dla opowiadania o swojej firmie jest zaprezentowanie branży, w której działasz.

"Pamiętaj, że nawet z ograniczonym budżetem, możesz skutecznie promować swoją małą firmę, wykorzystując kreatywne i tanie pomysły marketingowe."

2) Coś zamiast ulotek

Szukasz pracy?

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - zmiany nocno-poranne

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 28-28 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Praca dodatkowa- tygodniówki- Nowa Huta- zmiany noce

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 26-28 zł / h
Dodana
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana
Dodana

Czy chętnie bierzesz ulotki od osób je rozdających? Czy zapoznajesz się z treścią ulotek, które są wrzucane do twojej skrzynki pocztowej? Dlaczego zatem uważasz, że ulotki pomogą ci w promocji twojego biznesu? Ta droga nie jest optymalna – wydasz tylko pieniądze. Zamiast ulotek, powinieneś pomyśleć o faktycznej promocji oferowanych produktów lub usług. Prowadzisz restaurację? A może sklep spożywczy? Wyjdź z oferowany dobrami do klienta, zrób atrakcyjne promocje, przygotuj próbki produktów, które rozdasz klientom. To doskonały sposób, aby dać się poznać lokalnym konsumentom.

3) A może promocja w lokalnym gazetach?

Lokalnie działające redakcje chętnie i często opisują inicjatywy mieszkańców. Prowadząc ciekawy biznes, powinieneś spróbować zainteresować nimlokalne media. Wywiad czy nawet wypowiedzenie się na łamach np. lokalnej gazety jako ekspert powinno ci ułatwić pozyskanie kolejnych klientów. Taka forma promocji jest szczególnie ważna, jeżeli działasz głównie lokalnie, w mniejszym zaś stopniu koncentrujesz się na pozyskiwaniu klientów np. przez internet.

4) Bądź w kontakcie z potencjalnymi klientami

Informowanie o nowościach? Udzielanie odpowiedzi na pytania? Aby być w stałym kontakcie z klientami, którzy zdecydowali się zrobić u ciebie zakupy, postaw na media społecznościowe. Założenie kont nie będzie cię nic kosztowało, zyskać zaś możesz naprawdę wiele. Poza byciem w stałym kontakcie z klientami, możesz również przeprowadzać akcje promocyjne. Pozyskanie pierwszych obserwujących to możliwość przybliżenia im profilu prowadzonej przez ciebie działalności.

5) Pokaż się jako ekspert

Gdy masz problem, udajesz się do eksperta, prawda? Prowadząc firmę i działając w konkretnej branży, również jesteś ekspertem. Dlaczego zatem nie wykorzystasz posiadanej wiedzy? Jako specjalista możesz podpowiadać i udzielać licznych porad. Jak? Wystarczy tylko, że założysz bloga lub będzie udzielał się na stronach internetowych omawiających zagadnienia związane z branżą, w której działasz. Poświęcając trochę czasu, również będziesz mógł zdobyć kolejnych klientów.

Infografika portalu Praca Katowice: 5 pomysłów na promocję małej firmy w Katowicach

Jeśli poszukujesz nowych pracowników z Katowic zarajestruj się w naszym serwisie praca-katowice.info i zamieść ogłoszenie. 

6) Promocja lokalnej firmy

Kiedy prowadzisz małą firmę, skupienie się na lokalnym rynku może być jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zdobycie klientów. Lokalni konsumenci często preferują współpracę z firmami z tego samego regionu, a dla właścicieli małych firm jest to doskonała okazja do skutecznej promocji. Sposobów na reklamę firmy w lokalnej społeczności jest wiele. Można na przykład zorganizować wydarzenie w lokalnym centrum handlowym lub parku, aby zaprezentować swoją firmę i nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami.

Takie działania marketingowe, jak lokalne festyny i imprezy, mogą skutecznie wypromować firmę niskim kosztem. Jest to możliwe dzięki możliwości bezpośredniego kontaktu z klientami, prezentowania oferty i budowania pozytywnego wizerunku. Autentyczność małej firmy, której właściciele są zaangażowani w lokalną społeczność, może przyciągnąć wielu lojalnych klientów. Często jest to tanie i skuteczne rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, którzy nie mają dużego budżetu na reklamę.

Promocja Sposób Przykłady
Promocja lokalnej firmy Organizowanie lokalnych wydarzeń Festyny, imprezy
Tanie pomysły marketingowe Współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami, publikowanie postów w mediach społecznościowych Wspólne wydarzenia, konkursy na Facebooku
Promocja firmy dzięki video Tworzenie filmów promocyjnych Filmy prezentujące usługi firmy, filmy z zapleczem firmy
Reklama firmy online SEO, remarketing, kampanie Google Ads Optymalizacja strony internetowej, wyświetlanie reklam osobom, które odwiedziły stronę firmy

7) Tanie pomysły marketingowe

Kiedy budżet na marketing jest ograniczony, warto zastanowić się nad kreatywnymi pomysłami, które nie wymagają dużych wydatków. Współpraca z innymi lokalnymi przedsiębiorstwami to jeden z pomysłów, które mogą przynieść korzyści obu stronom. Można na przykład organizować wspólne wydarzenia lub oferować specjalne promocje dla klientów obu firm. Z drugiej strony, prowadzenie bloga lub regularne publikowanie wartościowych treści w mediach społecznościowych może zwiększyć widoczność firmy w internecie i przyciągnąć nowych klientów.

Innym dobrym pomysłem jest prowadzenie profilu firmy na platformach social media, takich jak Instagram czy Facebook. Można na nich publikować posty promujące produkty lub usługi, organizować konkursy lub akcje specjalne. Płatne kampanie w mediach społecznościowych, choć wymagają pewnej inwestycji, mogą przynieść znaczne korzyści, jeżeli są dobrze przemyślane i skierowane do odpowiedniej grupy docelowej.

8) Promocja firmy dzięki video

Promocja firmy za pomocą filmów to coraz popularniejsza metoda marketingu. Video to potężne narzędzie, które pozwala na przekazanie dużo więcej informacji w krótszym czasie, niż to możliwe za pomocą tekstów czy obrazów. Można na przykład przygotować film promocyjny, który prezentuje usługi lub produkty firmy, jej misję i wartości. Taki film można zamieścić na stronie internetowej firmy, w mediach społecznościowych, a nawet w lokalnej telewizji.

Filmy mogą być też wykorzystywane do pokazywania zaplecza firmy, jej pracowników, procesów produkcyjnych itp. To może pomóc zbudować zaufanie klientów i pokazać autentyczność firmy. Dodatkowo, filmy są często bardziej angażujące dla odbiorców niż statyczne obrazy czy tekst, a co za tym idzie, mogą przyciągnąć większą uwagę potencjalnych klientów.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o marketingu małej firmy

  • Wielu właścicieli małych firm w Polsce samodzielnie prowadzi działania marketingowe swojej firmy, zamiast korzystać z usług profesjonalnych agencji.
  • Ciekawostką jest to, że pomimo dużej popularności mediów społecznościowych, niektóre małe firmy wciąż nie mają swojego profilu na Facebooku czy Instagramie, co może znacznie ograniczać ich możliwości promocyjne.
  • Jednym z najważniejszych trendów w marketingu małych firm jest tzw. "marketing doświadczeń", który polega na tworzeniu unikalnych, personalizowanych doświadczeń dla klientów, aby zbudować silne relacje i lojalność marki.
  • Według statystyk, około 70% małych firm planuje zwiększyć swoje wydatki na marketing online w najbliższych latach, co pokazuje rosnącą świadomość znaczenia internetu w promocji biznesu.
  • Innym interesującym faktem jest to, że aż 92% konsumentów ufa rekomendacjom znajomych ponad jakiejkolwiek innej formie reklamy, co pokazuje jak ważne dla małych firm jest budowanie pozytywnych relacji z klientami i zachęcanie do polecenia firmy innym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

6 komentarzy

Zefir

Zefir

Jak wiadomo wszystko to kwestia kosztów. W wielu miejscach podobnie można działać.
Halina

Halina

Zasady, jak odnieść sukces jako przedsiębiorca, przydają się w każdym regionie, w każdym miejscu. Katowice to region gdzie jest wiele możliwości.
andrew

andrew

Założenie własnej firmy nie jest bezsensownym działaniem, dlatego dobrze jest starannie przejść wszystkie procedury, unikając niepotrzebnych komplikacji.
Waldeek

Waldeek

5 pomysłów na promocję małej firmy w Katowicach - przeczytałem artykuł, bo nie wiedziałem a mam firmę w Sosnowcu.
Paul

Paul

Promocji-pomysłów z tym związanych jest bardzo dużo. Wiele takich artykułów jest w sieci pomocnych do tego by realizować się profesjonalnie na rynku pracy itp.
Lebioda Mariusz

Lebioda Mariusz

Jeśli nie masz pieniędzy, ale zdecydujesz się założyć własną firmę, przygotuj się na długą podróż. Z pieniędzmi wszystko jest łatwiejsze, ale bez nich... Pomysł to podstawa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka