3 sposoby, aby płacić niższe składki, prowadząc firmę

3 sposoby, aby płacić niższe składki, prowadząc firmę
Jednym z czynników blokujących rozwój przedsiębiorczości w Polsce są wysokie składki ZUS, które jest zobowiązany odprowadzać każda osoba prowadząca firmę. Z punktu widzenia przedsiębiorców szczególnie uciążliwe jest to w pierwszych miesiącach działania na rynku, czyli wówczas, gdy firma nie osiąga jeszcze wystarczających zysków, aby pokryć wszystkie jej zobowiązania.

Okazuje się jednak, że jest kilka sposobów, dzięki którym można płacić niższe składki niż ok. 1 100 zł miesięcznie. Poznaj 3, dzięki którym będziesz bardziej konkurencyjny na rynku.


Sposób pierwszy – ulga dla nowych firm

Ulgą, z której mogą, ale nie muszą skorzystać nowi przedsiębiorcy, jest możliwość płacenia niższych składek ZUS przez okres pierwszych 24 miesięcy. Przez 25 miesięcy niższe składki ZUS będą płacić przedsiębiorcy, którzy otworzą firmę np. 2 września lub 5 stycznia, bo zniżka obowiązuje przez pełne miesiące kalendarzowe.

Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Mowa o osobach, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły firmę i tych, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem prowadzenie firmy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały pracę na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy. Ważne jest jednak, aby czynności wykonywane na rzecz byłego pracodawcy wchodziły w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Tylko wówczas bowiem przedsiębiorca nie może skorzystać ze zniżki.


Sposób drugi – połącz pracę na etacie z prowadzeniem firmy

Nie zawsze jest to możliwe, ale przedsiębiorcy, którzy będą łączyć wykonywanie pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej również będą mogli płacić niższe składki ZUS. W takim przypadku ZUS wymaga regularnego uiszczania wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli dodać, że kwotę tę można zaliczyć w koszty uzyskania dochodu, to przedsiębiorca faktycznie będzie musiał odprowadzić do ZUS-u niewielkie pieniądze.

Jeżeli chodzi o połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy, to istotną kwestią jest wynagrodzenie przedsiębiorcy uzyskiwane w ramach stosunku pracy. Aby móc uiszczać tylko składkę zdrowotną, musi on zarabiać kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W 2015 r. jest to kwota 1 850 zł brutto, a od stycznia 2016 r. 2 000 zł brutto.


Sposób trzeci – otwórz firmę za granicę

Aby opłacać niższe składki ZUS, warto również pomyśleć o otwarciu firmy za granicą. Duże firmy, które mogą opłacać kompleksową pomoc księgową i prawną, najczęściej wybierają raje podatkowe. W ten sposób daniny, które odprowadzają są niewielkie w porównaniu do uzyskanego dochodu. W przypadku małych firm takie rozwiązanie nie sprawdza się, gdyż obsługa księgowa i prawna jest zbyt kosztowna. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca, który nie może skorzystać z preferencyjnej wysokości składek, musi co miesiąc uszczuplać konto bankowe firmy o ponad 1 100 zł. W takiej sytuacji pozostaje mu jeszcze założenie firmy w Niemczech, Wielkiej Brytanii lub Czechach. W wymienionych państwach składki, które obowiązek ma odprowadzać przedsiębiorca do ZUS, są znacznie niższe niż w Polsce. Warto przy tym dodać, że na polskim rynku działają firmy, które pomagają otworzyć działalność za granicę. Najczęściej oferują one również kompleksową obsługę księgową.

Oceń ten wpis
3 sposoby, aby płacić niższe składki, prowadząc firmę
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dudek
2019-12-12, 10:06
Co roku to się zmienia w tym roku jakieś ułatwienia zaś są dla ludzi zaczynających zabawę z firmą. póki nie będzie kwoty wyższej do odliczenia od podatku to to tylko jest kosmetyka.
Sofia
2019-05-17, 17:23
Rady dane w tym artykule bardzo mi się spodobały. Marzę o utworzeniu własnej jednoosobowej firmy. Chyba ją otworzę poza granicami naszego kraju, aby opłacać niższe składki ZUS.
Śląska
2019-05-07, 10:11
Właśnie także się zastanawiam czy nie lepiej jest przenieść działalność np. do Czech. U nas w Kłodzku blisko do Czech a przecież i tak wiele rzeczy to sprawa zdalna.
Dennis
2019-04-15, 14:24
Teraz wszyscy mówią, że dla Polaków bardzo atrakcyjne jest otworzenie firmy w Czechach. Jeżeli sprawdzę to dokładnie jak u nich jest to chyba także tak zrobię.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.