!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Założenie spółki przez internet - czy to jest możliwe?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

6 komentarzy

Założenie spółki przez internet - czy to jest możliwe?
Prowadziłeś działalność gospodarczą? A może jesteś zainteresowany założenie takiej? Z pewnością słyszałeś, że współcześnie formalności można dopełnić przez internet – wystarczy wypełnić stosowny formularz, który jest dostępny na internetowej stronie CEIDG. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne z punktu widzenia przyszłych przedsiębiorców, którym najczęściej zależy na czasie.

Polski ustawodawca zdecydował się ułatwić zakładanie nie tylko jednoosobowych działalności gospodarczych, lecz także spółek. W efekcie zainteresowani mają dwie możliwości – mogą zarejestrować spółkę w sposób tradycyjny (udając się do sądu rejestracyjnego), jak i bez wychodzenia z domu, czyli przez internet.


Ile trzeba zapłacić za rejestrację spółki?

Jesteś zainteresowany zarejestrowaniem spółki? Musisz mieć świadomość, że będą ci potrzebne pieniądze. W odróżnieniu bowiem od jednoosobowej działalności gospodarczej, założenie spółki wiąże się z konkretnymi kosztami. Mowa przede wszystkim o konieczności opłacenia aktu notarialnego, który sporządzi notariusz. Taksa notarialna, która zostanie pobrana przez notariusza zależy od wysokości kapitału. Zakładając, że zdecydujesz się na wymagane minimum (czyli 5 tys. dla spółki z o.o.), to za sporządzenie aktu notarialnego będziesz musiał zapłacić ok. 200 zł. to jednak nie wszystkie koszty.

Od notariusza koniecznie należy wziąć co najmniej dwa wypisy gotowego aktu notarialnego – będą one potrzebne przy załatwianiu dalszych formalności. Z punktu widzenia osób zainteresowanych założeniem spółki, koszty mogą być bardzo wysokie. Czy można je zminimalizować? Okazuje się, że tak – wystarczy zdecydować się, że spółkę zarejestruje się przez internet. Wówczas odpadają opłaty, które należy uiścić tytułem przygotowania aktu notarialnego. Ponieważ wielu przedsiębiorców przykłada uwagę do redukcji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, to warto wiedzieć, że można je ciąć już na etapie otwierania działalności.


Gdzie jest haczyk?

Rejestracja spółki przez internet jest tańsza. O czym zatem musisz pamiętać? Specjaliści podkreślają, że takie rozwiązanie jest idealne z punktu widzenia osób zainteresowanych prowadzenie spółki, której treść umowy nie będzie wychodzić poza przyjęte ramy. Jeżeli w umowie spółki mają znaleźć się indywidualne zapisy, nie obejdzie się bez umówienia spotkania u wybranego notariusza.

Zamierzając prowadzić spółkę, możesz zdecydować się założyć ją przez internet. Być może w początkowej fazie działania nie będziesz musiał dokonywać modyfikacji w umowie spółki. Takie rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić sporo środków. Dodatkowym plusem jest możliwość zmodyfikowania brzmienia umowy spółki w każdym momencie.


Założenie spółki z o.o. opłaca się

Porównując spółkę z o.o. z innymi formami prowadzenia działalności gospodarczej, należy podkreślić, że ma ona swoje zalety. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wysokości wkładów, jakie wnieśli. Takie rozwiązanie chroni zatem osoby przedsiębiorcze choćby przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi mieć wpływ na wysokość dochodów wypracowanych przez spółkę.

Prowadzenie spółki wiąże się z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości. Większość wspólników decyduje się współpracować z biurem rachunkowym – dzięki temu mogą oni w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie prowadzenie właśnie spółki, czyli choćby możliwość płacenia niższych podatków.

Chcesz wykorzystać potencjał spółki? Dziś możesz to zrobić niemal od razu – wystarczy, że będziesz pamiętał o możliwości jej zarejestrowania przez internet.

Podziel się

6 komentarzy

Roman Stawowy

Roman Stawowy

Środki są ważne przy firmie - jej prowadzenie tego wymaga zanim ona ich nie generuje. To trzeba dobrze rozważyć.
Dawid

Dawid

Ułatwienia są zawsze dobre. W ten sposób można zminimalizować środki i czas. Ja uważam, że jak jest to sprawdzone to dlaczego nie.
Sindbad

Sindbad

Pod tym względem trochę jest lepiej gdyż rzeczywiście nie jest tak dużo papierów do wypełniania i jest to ułatwienie dla wszystkich ludzi ceniących sobie czas i zbędne latanie po urzędach/
Pola

Pola

Założenie spółki przez internet jest możliwe. Nawet nie jest drogie. Tańsze niż założenie spółki innym sposobem. Są dokładne instrukcje, jak przez internet można założyć spółkę.
Urszula Bogacka

Urszula Bogacka

Prosta sprawa z tym jest chyba teraz. Człowiek powinien mieć mega ułatwione zadanie z prowadzeniem firmy. Trzeba szybciej wprowadzać ulepszenia dla wszystkich form działalności.
Hoolio

Hoolio

Następnie możesz zaoferować dyrektorowi zakup klientów od ciebie lub po prostu zapłacić procent klientów, których przyciągasz. Ta opcja jest cytowana z osobistych doświadczeń. Spółki często są bardzo dobre.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.