Polski ustawodawca zdecydował się ułatwić zakładanie nie tylko jednoosobowych działalności gospodarczych, lecz także spółek. W efekcie zainteresowani mają dwie możliwości – mogą zarejestrować spółkę w sposób tradycyjny (udając się do sądu rejestracyjnego), jak i bez wychodzenia z domu, czyli przez internet.
Ile trzeba zapłacić za rejestrację spółki?
Jesteś zainteresowany zarejestrowaniem spółki? Musisz mieć świadomość, że będą ci potrzebne pieniądze. W odróżnieniu bowiem od jednoosobowej działalności gospodarczej, założenie spółki wiąże się z konkretnymi kosztami. Mowa przede wszystkim o konieczności opłacenia aktu notarialnego, który sporządzi notariusz. Taksa notarialna, która zostanie pobrana przez notariusza zależy od wysokości kapitału. Zakładając, że zdecydujesz się na wymagane minimum (czyli 5 tys. dla spółki z o.o.), to za sporządzenie aktu notarialnego będziesz musiał zapłacić ok. 200 zł. to jednak nie wszystkie koszty.
Od notariusza koniecznie należy wziąć co najmniej dwa wypisy gotowego aktu notarialnego – będą one potrzebne przy załatwianiu dalszych formalności. Z punktu widzenia osób zainteresowanych założeniem spółki, koszty mogą być bardzo wysokie. Czy można je zminimalizować? Okazuje się, że tak – wystarczy zdecydować się, że spółkę zarejestruje się przez internet. Wówczas odpadają opłaty, które należy uiścić tytułem przygotowania aktu notarialnego. Ponieważ wielu przedsiębiorców przykłada uwagę do redukcji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, to warto wiedzieć, że można je ciąć już na etapie otwierania działalności.
Gdzie jest haczyk?
Rejestracja spółki przez internet jest tańsza. O czym zatem musisz pamiętać? Specjaliści podkreślają, że takie rozwiązanie jest idealne z punktu widzenia osób zainteresowanych prowadzenie spółki, której treść umowy nie będzie wychodzić poza przyjęte ramy. Jeżeli w umowie spółki mają znaleźć się indywidualne zapisy, nie obejdzie się bez umówienia spotkania u wybranego notariusza.
Zamierzając prowadzić spółkę, możesz zdecydować się założyć ją przez internet. Być może w początkowej fazie działania nie będziesz musiał dokonywać modyfikacji w umowie spółki. Takie rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić sporo środków. Dodatkowym plusem jest możliwość zmodyfikowania brzmienia umowy spółki w każdym momencie.
Założenie spółki z o.o. opłaca się
Porównując spółkę z o.o. z innymi formami prowadzenia działalności gospodarczej, należy podkreślić, że ma ona swoje zalety. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że odpowiedzialność wspólników jest ograniczona do wysokości wkładów, jakie wnieśli. Takie rozwiązanie chroni zatem osoby przedsiębiorcze choćby przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi mieć wpływ na wysokość dochodów wypracowanych przez spółkę.
Prowadzenie spółki wiąże się z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości. Większość wspólników decyduje się współpracować z biurem rachunkowym – dzięki temu mogą oni w pełni wykorzystać możliwości, jakie niesie prowadzenie właśnie spółki, czyli choćby możliwość płacenia niższych podatków.
Chcesz wykorzystać potencjał spółki? Dziś możesz to zrobić niemal od razu – wystarczy, że będziesz pamiętał o możliwości jej zarejestrowania przez internet.
To może Cię również zainteresować