Jaka drukarka do biura?

Jaka drukarka do biura?
W biurze nie może zabraknąć drukarki. To jedno z podstawowych urządzeń, które pozwala wydrukować zarówno dokumenty, jak i koperty czy zwrotki. Jeśli drukarka zostanie wyposażona w skaner, to może być wykorzystywana również do skanowania dokumentów lub ich kopiowania.

W praktyce zatem drukarki biurowe najczęściej są urządzeniami wielofunkcyjnymi. By nie okazało się, że wybrana drukarka nie sprawdza się w biurowych warunkach, niezbędne jest poświęcenie czasu na zapoznanie się z ofertą producentów. Trzeba przyznać, że ta jest imponująca.


Drukarki – co znajdziesz na sklepowych półkach?

Zasadniczo drukarki można podzielić na takie urządzenia, które pozwalają wyłącznie na wydruk dokumentów, jak i na urządzenia wielofunkcyjne. Te drugie umożliwiają – poza drukowaniem – również skanowanie czy kopiowanie dokumentów. Często są również wyposażone w fax. Pierwszą decyzją, którą musi podjąć przedsiębiorca zainteresowany nabyciem drukarki jest zatem określenie, czy jest urządzenie będzie wykorzystywane do druku wyłącznie dokumentów, czy też np. skanowania treści dokumentów.

Poza podziałem urządzeń drukujących na drukarki i urządzenia wielofunkcyjne, nie można zapomnieć, że producenci dzielą sprzęt na biurowy i do użytku domowego. Ten pierwszy najczęściej jest tak zaprojektowany, by możliwe było jego używanie przez dłuższy czas. Wybierając urządzenia do użytku biurowego, warto zatem sprawdzić, czy urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o klientach biznesowych.

Jeżeli okazuje się, że zakup drukarki do firmy to olbrzymi wydatek, to warto pomyśleć o leasingu. Więcej w artykule: „Wyposażenie firmy. A może leasing jest rozwiązaniem?”.

To Cię powinno też zainteresować: Biurko - jak powinno wyglądać twoje?


Drukarka atramentowe czy laserowa?

Podziału drukarek można dokonać również w oparciu o rodzaj materiału eksploatacyjnego. W ten sposób wyróżnia się: drukarki laserowe (by pracowały prawidłowo jest potrzebny toner, np. drukarka HP LaserJet Pro 1102) i drukarki atramentowe (pracują w oparciu o tusz, np. drukarka Brother DCP-T300). Która wybrać do biura?

Przedsiębiorcy mogą kierować się ceną – w takiej sytuacji znacznie lepiej wypadają drukarki atramentowe. Sugerować jednak nie należy się wyłącznie ceną urządzenia – konieczne jest wzięcie pod uwagę również kosztu zakupu materiałów eksploatacyjnych. Kaseta z tuszem również jest tańsza niż kaseta z tonerem, ale ta pierwsza pozwala na zadruk zaledwie kilkunastu stron. W zależności od pojemności tonera (i bez uszczerbku dla jakości druku) można wydrukować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy stron. W efekcie choć drukarka laserowa jest droższa, w dłuższym okresie jej użytkowanie będzie znacznie tańsze.


O czym pamiętać?

W biurach najczęściej drukuje się dokumenty, np. umowy. Gdy jednak te trzeba wysłać, to adresowanie dziesiątek czy nawet setek kopert może stanowić problem. Co w takiej sytuacji? Dobrze sprawdzić, czy wybrana drukarka została wyposażona w podajnik kopert, zwrotek lub nawet koperto-zwrotek. W takiej sytuacji wydrukowanie kopert wydaje się bowiem najlepszym rozwiązaniem – pracownicy nie muszą tracić czasu na przygotowanie dokumentów do wysyłki czy adresowanie kopert.

Wybór biurowej drukarki wcale nie jest zadaniem prostym. Na rynku są dostępne produkty pochodzące z fabryk uznanych i powszechnie cenionych producentów. Zadanie sprowadza się zatem do określenia parametrów i wybrania takiego urządzenia, które najlepiej sprawdzi się w biurowych warunkach.

Oceń ten wpis
Jaka drukarka do biura?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

drukarz
2019-12-11, 12:38
Każdy zakład pracy ma pewnie drukarkę. Jaka ona ma być, to zależy od czynności, które ma ona wykonywać. Nie kierować się powinno na pewno ceną, ale ważne są jej parametry.
sklepikarz
2019-05-29, 18:53
Nie żałować na drukarce. Nie kupować byle co.
Jan
2019-05-20, 10:42
W każdym biurze na pewno potrzebna jest drukarka. W zależności co ma być drukowane należy kupić taką drukarkę, która będzie przydatna w pracy. Wiadomo, że inna drukarka musi być w zakładzie poligraficznym, w drukarni.....
Submarine
2019-05-08, 12:15
Każde biuro jest inne, ale wydaje się, że zachowana jest ostrożna równowaga: w prawie każdym biurze w Polsce musi być jakaś drukarka, skaner, kserokopiarka, telefon i wiele innych powszechnych.
Dominika
2019-04-03, 12:25
Najlepsze są takie urządzenia wielofunkcyjne gdzie jest skaner, kopiarka i drukarka. W firmie jednak głównie mamy czarno białe drukarki wielkoformatowe i to laserowe bo dużo drukujemy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.