Pracodawca - prawa i obowiązki

Jaka drukarka do biura?

3 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy
Jaka drukarka do biura?
Zastanawiasz się, jaką drukarkę kupić do firmy? Odkryj najlepsze drukarki biurowe, laserowe i wielofunkcyjne, oraz najważniejsze cechy drukarki.

Jak wybrać najlepszą drukarkę do biura?

Kiedy wyobrażasz sobie jakieś biuro, drukarka na ogół już tam jest. To, co zauważysz, to raczej jej brak lub niepoprawne działanie. Mimo że większość dokumentów przenosimy do wirtualnych przestrzeni, nadal zdarzają się sytuacje wymagające wydruków dokumentów.

Dlatego przed wyborem tego niemalże podstawowego sprzętu warto zadać sobie kilka pytań.

 • Jak często będziesz jej używać? 
 • Jakie potrzeby ma Twój zespół? 
 • Potrzebujesz drukarki wielofunkcyjnej, czy może wystarczy podstawowy model? 

Dobry wybór to taki, który pozwoli zabezpieczyć potrzeby wszystkich działów. Dobrze, gdyby koszty eksploatacyjne były przyjazne, a ewentualny serwis szybki i bezproblemowy.

Drukarka laserowa czy atramentowa

Podziału drukarek można dokonać w oparciu o rodzaj materiały eksploatacyjne. W ten sposób wyróżnia się: drukarki laserowe (by pracowały prawidłowo, jest potrzebny toner) i drukarki atramentowe (pracują w oparciu o tusz). Którą wybrać do biura?

Jeśli sugerujesz się ceną, lepiej wypadnie drukarka atramentowa. Jednak urządzenie, mimo że tańsze przy zakupie, okazuje się dużo droższe w eksploatacji. Tusz do drukarki atramentowej pozwoli na wydrukowanie kilkunastu lub kilkudziesięciu stron. W tym samym czasie toner z drukarki laserowej wystarczy nawet na kilka tysięcy arkuszy bez uszczerbku na jakości.

Co wybrać – drukarkę czy urządzenie wielofunkcyjne?

Drukarki można podzielić na takie urządzenia, które pozwalają wyłącznie na wydruk dokumentów, jak i na urządzenia wielofunkcyjne. Te drugie wchodzą w narzędziownik zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie miejsca. Dodatkowo koszt kilku urządzeń jest często wyższy niż kwota za jedno. Kupując drukarkę wielofunkcyjną, decydujesz się na jeden serwis i jedną gwarancję, inaczej niż w sytuacji, w której urządzeń byłoby więcej.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Specjalista ds. Sprzedaży

PROAL

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kierownik budowy

FIRMA BUDOWLANA ROBERT LICHOSYT

 • 5 000-8 000 zł / mc
 • Sucha Beskidzka
Dodana
Dodana

Pamiętaj, że producenci dzielą sprzęt na biurowy i do użytku domowego. Ten pierwszy najczęściej jest zaprojektowany tak, by możliwe było jego używanie przez dłuższy czas. Wybierając urządzenia do użytku biurowego, warto zatem sprawdzić, czy urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o klientach biznesowych.

Jeżeli okazuje się, że zakup drukarki do firmy to olbrzymi wydatek, to warto pomyśleć o leasingu.

Model Rodzaj Funkcje Szybkość drukowania

BROTHER HL-1112E

laserowa drukowanie  20 stron/minutę

EPSON EcoTank L1250

atramentowa drukowanie

33 strony w czerni/minutę

15 stron w kolorze/minutę

CANON i-SENSYS MF752Cdw

urządzenie wielofunkcyjne

drukowanie

skanowanie

kopiowanie

33 strony/minutę

(w czerni i w kolorze)

O czym pamiętać przy wyborze drukarki?

Elektroniczny obieg niektórych dokumentów jest niemożliwy. Przykładowo, przekazanie praw autorskich jest zgodne z prawem dopiero wtedy, kiedy na dokumencie znajdzie się odręczny podpis.

Jeśli drukujesz i wysyłasz dokumenty w dużej ilości, to adresowanie dziesiątek czy nawet setek kopert może stanowić problem. Co w takiej sytuacji? Dobrze sprawdzić, czy wybrana drukarka została wyposażona w podajnik kopert.  Wydrukowanie adresów wydaje się bowiem najlepszym rozwiązaniem – pracownicy nie muszą tracić czasu na przygotowanie dokumentów do wysyłki.

Zastanów się, czy i jakie dodatkowe funkcje przydałyby się w Twojej organizacji. Może drukujecie dużo grafik w formacie innym niż A4? A może kserujecie ogromne ilości dokumentów? To wszystko będzie miało znaczenie.

Na rynku są dostępne produkty pochodzące z fabryk uznanych i powszechnie cenionych producentów. Zadanie sprowadza się zatem do określenia parametrów i wybrania takiego urządzenia, które najlepiej sprawdzi się w biurowych warunkach.

Dokonując wyboru drukarki do biura, zwróć uwagę na koszty eksploatacyjne, szybkość drukowania i wielofunkcyjność urządzenia, aby znaleźć najlepsze dopasowanie do Twoich potrzeb.

Czym się kierować przy wyborze drukarki do biura – w skrócie

 1. Rodzaj drukarki: Wybierz między drukarką laserową a atramentową. Drukarka biurowa laserowa często oferuje szybsze drukowanie i niższe koszty na stronę, ale może być droższa w zakupie. Drukarka atramentowa może być bardziej ekonomiczna w przypadku kolorowego drukowania.
 2. Funkcjonalność: Zastanów się, czy potrzebujesz tylko drukarki, czy też urządzenia wielofunkcyjnego, które oferuje również skanowanie, kopiowanie i faksowanie.
 3. Szybkość drukowania: Sprawdź, jak szybko urządzenie może drukować strony, szczególnie jeśli w Twoim biurze często drukuje się duże wolumeny.
 4. Koszty eksploatacji: Analizując wyborze drukarki, warto również rozważyć długoterminowe koszty eksploatacyjne, takie jak cena tonera czy tuszu, oraz ich wydajność.
 5. Jakość druku: Upewnij się, że jakość druku jest zgodna z oczekiwaniami Twojej firmy, zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i o grafikę.

 6.  Łączność: Sprawdź, czy drukarka łatwo integruje się z istniejącą siecią i czy obsługuje drukowanie mobilne i zdalne.

 7. Rozmiar i wymiar: Oceń przestrzeń, którą masz dostępną w biurze, i wybierz urządzenie, które się tam zmieści, nie naruszając ergonomii pracy.

 8. Eko-przyjazność: Dla troskliwych o środowisko warto również zwrócić uwagę na energooszczędność drukarki oraz możliwość recyklingu materiałów eksploatacyjnych.

 

 

To może Cię również zainteresować

Biurko - jak powinno wyglądać twoje?

Najczęściej zadawane pytania

Jaką drukarkę kupić do biura?

Wybór zależy od potrzeb firmy. Drukarki laserowe są szybsze i tańsze w eksploatacji, natomiast atramentowe oferują lepszą jakość wydruku kolorowego.

Czy drukarka wielofunkcyjna będzie najlepsza do biura?

Drukarka wielofunkcyjna, która łączy drukowanie, skanowanie, kopiowanie i czasem faks, może być wygodnym rozwiązaniem dla firm potrzebujących tych funkcji w jednym urządzeniu.

Czym kierować się przy wyborze kolorowej drukarki biurowej?

Przy wyborze kolorowej drukarki biurowej zwróć uwagę na jakość wydruku, szybkość, koszt eksploatacji i dodatkowe funkcje, takie jak dwustronne drukowanie.

Jaka będzie najlepsza drukarka laserowa do firmy?

Najlepsza drukarka laserowa do firmy powinna oferować szybkie drukowanie, niskie koszty eksploatacji i niezbędne funkcje zgodnie z potrzebami firmy.

Czy warto rozważyć zakup drukarki wielofunkcyjnej do firmy?

Tak, zakup drukarki wielofunkcyjnej może być opłacalny, jeśli firma potrzebuje różnych funkcji, takich jak drukowanie, skanowanie, kopiowanie i faksowanie, w jednym urządzeniu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

drukarz

drukarz

Każdy zakład pracy ma pewnie drukarkę. Jaka ona ma być, to zależy od czynności, które ma ona wykonywać. Nie kierować się powinno na pewno ceną, ale ważne są jej parametry.
sklepikarz

sklepikarz

Nie żałować na drukarce. Nie kupować byle co.
Jan

Jan

W każdym biurze na pewno potrzebna jest drukarka. W zależności co ma być drukowane należy kupić taką drukarkę, która będzie przydatna w pracy. Wiadomo, że inna drukarka musi być w zakładzie poligraficznym, w drukarni.....
Submarine

Submarine

Każde biuro jest inne, ale wydaje się, że zachowana jest ostrożna równowaga: w prawie każdym biurze w Polsce musi być jakaś drukarka, skaner, kserokopiarka, telefon i wiele innych powszechnych.
Dominika

Dominika

Najlepsze są takie urządzenia wielofunkcyjne gdzie jest skaner, kopiarka i drukarka. W firmie jednak głównie mamy czarno białe drukarki wielkoformatowe i to laserowe bo dużo drukujemy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.