!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

O czym pamiętać, kończąc współpracę z biurem rachunkowym?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

7 komentarzy

O czym pamiętać, kończąc współpracę z biurem rachunkowym?
Podjęcie decyzji o zmianie biura rachunkowego, które będzie czuwało nad prawidłowym rozliczeniem firmy przed urzędami, wiąże się z szeregiem formalności, o których nie można zapomnieć. O czym dokładnie mowa?

Współcześnie biura rachunkowe działają zarówno stacjonarnie, jak i online. Z uwagi na konkurencję, muszą one oferować szeroki zakres usług. Niedoświadczeni przedsiębiorcy, którzy dopiero wybierają biuro rachunkowe, powinni zapoznać się np. z tym artykułem: „Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?”. Ci, którzy się zawiedli z uwagi na deregulację, powinni pomyśleć o zmianie podmiotu, z którym współpracują.


Odebranie dokumentów

Przedsiębiorca korzystający z usług biura rachunkowego każdego miesiąca musi dostarczać mu szeregu dokumentów, niezbędnych do dokonania prawidłowych rozliczeń. Zdecydowana większość biur nie oddaje ich przedsiębiorcy po ich wykorzystaniu, tylko porządkuje w segregatorze. Rezygnacja z usług biura rachunkowego wiąże się zatem z koniecznością odebrania wszystkich dokumentów. Mowa zarówno o dostarczonych, jak i wygenerowanych przez pracowników biura.

Przy odbiorze dokumentów warto zdecydować się na protokół. W takim można wyszczególnić wszystkie papiery przekazywane przez biuro rachunkowe. Rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala zarówno na uporządkowanie dokumentów, jak i gwarantuje, że każdy z podmiotów będzie miał pewność, że rozliczenie przebiegło w sposób właściwy.


Co z pełnomocnictwami?

Większość biur rachunkowych oferuje kompleksowe usługi. W praktyce oznacza to, że pracownicy tych podmiotów mogą zaoferować m.in. reprezentowanie firmy przez fiskusem czy ZUS-em. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, może zaoszczędzić całkiem sporo czasu i pieniędzy. Rezygnując z usług danego podmiotu, warto o tym pamiętać.

Jak można przeczytać w artykule: „Jak zmienić biuro rachunkowe?”, o tej kwestii powinni pamiętać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy upoważnili pracowników biura do składania w ich imieniu deklaracji drogą elektroniczną. Wówczas niezbędne jest zawiadomienie poszczególnych podmiotów o tym, że upoważnione osoby od wskazanego dnia nie będą mogły reprezentować podatnika.


Rozliczenie finansowe

Warto też pamiętać o finansowym rozliczeniu się z biurem rachunkowości. Dotyczy to głównie sytuacji, w której przedsiębiorca rezygnuje z jego usług w ciągu miesiąca rozliczeniowego. Wówczas strony mogą mieć problem z porozumieniem się w kwestii odpłatności za wykonane usługi. Jeżeli właściciel firmy zapomni o uregulowaniu wystawionego rachunku, to biuro może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Nie tylko z uwagi na problem z obliczeniem, ile przedsiębiorca powinien zapłacić za usługę, lecz także z uwagi na praktyczność, na odbiór dokumentów warto umówić się po rozliczeniu i zamknięciu miesiąca. Dzięki temu najłatwiej uniknąć szeregu problemów związanych z rezygnacją z usług jednego biura rachunkowego i rozpoczęciem współpracy z drugim. Również przeniesienie dokumentacji będzie łatwiejsze.

Podziel się

7 komentarzy

Michał Karp

Michał Karp

Z pewnością ważne informacje poufne są ważne by ich nie zostawiać w jakiejkolwiek formie.
Czykita

Czykita

Dobrze wiedzieć jak to zmienić. W końcu pewne klauzule są i tak to wygląda. W inny sposób to by było odwortnie.
Wiwi2

Wiwi2

Normalne są takie rzeczy, przecież jak się kończy oferta np. z firmą usług telekomunikacyjnych i znajdę lepszą to robię to w taki sam sposób. Ludzie szukają korzystniejszych ofert.
Kacper

Kacper

Jak kończę współpracę z biurem rachunkowym, rozliczam się dokładnie finansowo z nim. Odbieram swoje dokumenty. Robię protokół, jakie dokumenty otrzymałem.
brex

brex

Często w naszych ocenach informatycznych stwierdzamy, że firmy mają wiele narzędzi, które działają dobrze, w tym niektóre aplikacje oparte na chmurze. Biura rachunkowe tak działają.
Dan

Dan

Dokładnie tak jest. Czasami po prostu jak coś jest nie tak można i nawet trzeba wybrać coś lepszego. Konkurencja zawsze jest i można z niej dobrze skorzystać.
Karek

Karek

Wiele organizacji księgowych jest w stanie „zaprezentować się” pięknie, ale tylko kilka potwierdza piękne słowa konkretnymi liczbami i faktami. Dobrze wszystko zorganizować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.