O czym pamiętać, kończąc współpracę z biurem rachunkowym?

O czym pamiętać, kończąc współpracę z biurem rachunkowym?
Podjęcie decyzji o zmianie biura rachunkowego, które będzie czuwało nad prawidłowym rozliczeniem firmy przed urzędami, wiąże się z szeregiem formalności, o których nie można zapomnieć. O czym dokładnie mowa?

Współcześnie biura rachunkowe działają zarówno stacjonarnie, jak i online. Z uwagi na konkurencję, muszą one oferować szeroki zakres usług. Niedoświadczeni przedsiębiorcy, którzy dopiero wybierają biuro rachunkowe, powinni zapoznać się np. z tym artykułem: „Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?”. Ci, którzy się zawiedli z uwagi na deregulację, powinni pomyśleć o zmianie podmiotu, z którym współpracują.


Odebranie dokumentów

Przedsiębiorca korzystający z usług biura rachunkowego każdego miesiąca musi dostarczać mu szeregu dokumentów, niezbędnych do dokonania prawidłowych rozliczeń. Zdecydowana większość biur nie oddaje ich przedsiębiorcy po ich wykorzystaniu, tylko porządkuje w segregatorze. Rezygnacja z usług biura rachunkowego wiąże się zatem z koniecznością odebrania wszystkich dokumentów. Mowa zarówno o dostarczonych, jak i wygenerowanych przez pracowników biura.

Przy odbiorze dokumentów warto zdecydować się na protokół. W takim można wyszczególnić wszystkie papiery przekazywane przez biuro rachunkowe. Rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala zarówno na uporządkowanie dokumentów, jak i gwarantuje, że każdy z podmiotów będzie miał pewność, że rozliczenie przebiegło w sposób właściwy.


Co z pełnomocnictwami?

Większość biur rachunkowych oferuje kompleksowe usługi. W praktyce oznacza to, że pracownicy tych podmiotów mogą zaoferować m.in. reprezentowanie firmy przez fiskusem czy ZUS-em. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, może zaoszczędzić całkiem sporo czasu i pieniędzy. Rezygnując z usług danego podmiotu, warto o tym pamiętać.

Jak można przeczytać w artykule: „Jak zmienić biuro rachunkowe?”, o tej kwestii powinni pamiętać przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy upoważnili pracowników biura do składania w ich imieniu deklaracji drogą elektroniczną. Wówczas niezbędne jest zawiadomienie poszczególnych podmiotów o tym, że upoważnione osoby od wskazanego dnia nie będą mogły reprezentować podatnika.


Rozliczenie finansowe

Warto też pamiętać o finansowym rozliczeniu się z biurem rachunkowości. Dotyczy to głównie sytuacji, w której przedsiębiorca rezygnuje z jego usług w ciągu miesiąca rozliczeniowego. Wówczas strony mogą mieć problem z porozumieniem się w kwestii odpłatności za wykonane usługi. Jeżeli właściciel firmy zapomni o uregulowaniu wystawionego rachunku, to biuro może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Nie tylko z uwagi na problem z obliczeniem, ile przedsiębiorca powinien zapłacić za usługę, lecz także z uwagi na praktyczność, na odbiór dokumentów warto umówić się po rozliczeniu i zamknięciu miesiąca. Dzięki temu najłatwiej uniknąć szeregu problemów związanych z rezygnacją z usług jednego biura rachunkowego i rozpoczęciem współpracy z drugim. Również przeniesienie dokumentacji będzie łatwiejsze.

Oceń ten wpis
O czym pamiętać, kończąc współpracę z biurem rachunkowym?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Wiwi2
2019-12-11, 10:53
Normalne są takie rzeczy, przecież jak się kończy oferta np. z firmą usług telekomunikacyjnych i znajdę lepszą to robię to w taki sam sposób. Ludzie szukają korzystniejszych ofert.
Kacper
2019-05-25, 13:38
Jak kończę współpracę z biurem rachunkowym, rozliczam się dokładnie finansowo z nim. Odbieram swoje dokumenty. Robię protokół, jakie dokumenty otrzymałem.
brex
2019-05-03, 13:38
Często w naszych ocenach informatycznych stwierdzamy, że firmy mają wiele narzędzi, które działają dobrze, w tym niektóre aplikacje oparte na chmurze. Biura rachunkowe tak działają.
Dan
2019-04-19, 08:21
Dokładnie tak jest. Czasami po prostu jak coś jest nie tak można i nawet trzeba wybrać coś lepszego. Konkurencja zawsze jest i można z niej dobrze skorzystać.
Karek
2019-04-18, 20:11
Wiele organizacji księgowych jest w stanie „zaprezentować się” pięknie, ale tylko kilka potwierdza piękne słowa konkretnymi liczbami i faktami. Dobrze wszystko zorganizować.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.